Úvodná strana Zdravie a lieky Zdravotnícke potreby Zdravotnícke testy Liehomery

Liehomery

Liehomer je meradlo, pomocou ktorého sa zistí percento alkoholu vo vodných roztokoch. Udáva, koľko mililitrov etanolu je v 100 mililitroch roztoku s vodou. Stupnica liehomeru je v objemových percentách.

Zvolenému filtru nezodpovedá žiadny tovar

Zrušiť filter

Liehomery - detailný popis

V ponuke sa bežne vyskytujú liehomery bez teplomeru a s teplomerom. Teplomer je pre meranie dôležitý z toho dôvodu, že percento liehu v kvapaline sa môže na základe teploty líšiť. Presný výsledok merania destilátu získame pri teplote meranej kvapaliny 20 °C.

Na trhu existuje tiež liehomer elektronický. Pre domáce použitie sú často používané cukromery, ktoré fungujú na základe meranie hustoty kvapalín. Ďalej existuje napr. vínomer alebo refraktometer, ktorý slúži k meraniu medu.

Ako prebieha meranie obsahu alkoholu, liehu

Tekutinu nalejeme do odmerného valca alebo nádoby, ktorá by mala byť vyššia než liehomer. Ten vložíme do meranej kvapaliny tak aby sa voľne pohyboval a nikde sa neopieral o stenu. Na stupnici liehomeru vidíme nameranú hodnotu, ktorá je v mieste hladiny meranej tekutiny.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika