Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. Načúvame vám a rešpektujeme vaše priania týkajúce sa starostlivosti o zdravie.
Či už potrebujete pomoc s výberom vhodného lieku, doplnku stravy či vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s klasickými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinnou terapiou, Bachovými esenciami či homeopatiou.
Napíšte nám email a naši lekárnici vám v pracovné dni odpovedia do 24 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať na tel. 0221 201 380 (možnosť 2) v pracovných dňoch od 9 do 14 hod. Vo všedné dni v časoch 10-14 hodin zastihnete našich lekárnikov aj na online chate.
Na všetky vaše dotazy odpovie tým lekárnikov pod vedením Mgr. Pavly Horákovej a PharmDr. Kamily Horníčkovej.
Mgr. Pavla Horáková
vám poradí s klasickými liečivami
PharmDr. Kamila Horníčková
vám poradí s prírodnou liečbou alebo bylinnou terapiou
Práve nie sme online. Využite pre svoj dotaz e-mail.
Ak je váš dotaz obsiahly a potrebujete detailnejšiu odpoveď, napíšte nám na lekarnik@mojalekaren.sk a odpoveď získate do 24 hodín.
Bipolárna porucha je celoživotné ochorenie, ktoré zahŕňa obdobie dramatických zmien nálad, nástupu energie a aktivity. Toto ochorenie je potrebné liečiť v spolupráci s lekárom. Okrem liekov je dôležitá aj tzv. intervenčná terapia, ktorá zahŕňa psychoterapiu, elektrokonvulzívnu terapiu, transkraniálnu magnetickú stimuláciu, fototerapiu, muziko terapiu či ergoterapiu. Vhodné je vyhýbať sa konzumácii veľkému množstvu sacharidov a kofeínu. Vhodné je aj pravidelné cvičenie, ako je jóga, plávanie, pilates, jazda na bicykli či prechádzky. Vy, ako odśoba blízka, ho môžete v terapiách podporovať,…
Áno, vitamín D je pre nás dôležitý. Pomáha k správnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu, k mineralizácii kostí a zubov, správnej funkcii imunity a správnej činnosti svalov, atď. Za nedostatok vitamínu D môžu byť zodpovedné napr. nedostatočné vstrebávanie pri ochorení pečene, žlčníka či obličiek, pri celiakii, narušení metabolizmu fosforu, užívanie niektorých liekov; nedostatok vitamínu D v strave, nedostatočný pobyt na slnku,.. Nedostatok vitamínu D najlepšie zistíte vďaka laboratórnemu vyšetreniu. Na základe výsledku vieme, aj aké množstvo vitamínu D treba doplniť.
Parkinsonova choroba je zapríčinená úbytkom buniek v strednom mozgu, ktoré tvoria dopamín. Dopamín je dôležitý na prenos signálov medzi centrálnou nervovou sústavou a periférnou nervovou sústavou. To znamená, že mozog dá napr. pokyn na pohyb a dopamín túto informáciu dopraví až k svalom nohy a noha sa pohne. Keď dopamín chýba, mozog síce dá pokyn, ale k pohybu nedôjde, pretože informácia nemôže byť doručená. Pokiaľ dôjde k úbytku 60-80% buniek, ktoré dopamín tvoria, dochádza k vzniku Parkinsonovej choroby. Keďže nie je celkom známa príčina vzniku choroby, bohužiaľ zatiaľ neexistuje ani…
Zdravý človek by mal mať hladinu bielkovín v moči medzi 50 a 80 mg, najviac však 150 mg. Pokiaľ je táto hodnota presiahnutá, je tento stav (proteinúria) nežiaduci. Liečba vždy závisí od príčiny, ktorá zvýšenú hladinu bielkovín vyvolala - to by mal určiť lekár. Vy k tomu môžete dopomôcť tým, že znížite príjem potravín ako sú vajcia, mäso, mlieko a mliečne výrobky či tuniak. Naopak zaraďte viac ovocia a zeleniny. Skúste sa aj nevystavovať stresu, náhlym zmenám teplôt, dostatočne odpočívajte a spite. Vhodné je aj znížiť konzumáciu alkoholu a nefajčiť.
Záškrt je vzácne, avšak veľmi závažné, ochorenie, za posledný rok bolo na Slovensku hlásených 9 prípadov záškrtu (ČR 10). Zo začiatku sa záškrt prejavuje ako bežná angína – bolesť v krku, bolestivé prehĺtanie, malátnosť, teplota až horúčka, nechutenstvo. Potom dôjde k opuchu hrtana, nosnej dutiny a zdureniu podčeľustných uzlín. Mandle sú potiahnuté žltobielym povlakom. Pokiaľ dôjde k tomu, že povlak prerastie aj do okolia mandlí, objavuje sa rýchle zhoršenie stavu. Pri neliečenom záškrte môže dôjsť až k znepriechodneniu dýchacích ciest. Komplikáciami záškrtu môžu byť poškodenie srdca,…
Vhodnosť očkovania proti chrípke vždy určuje ošetrujúci lekár, ktorý pozná Váš aktuálny zdravotný stav. Preočkovanie na chrípku by malo byť pravidelné, každý rok. Ideálnym obdobím na očkovanie je október až november. Je potrebné mať na pamäti, že očkovať by sa mal človek "zdravý", tj bez akútneho horúčkovitého ochorenia alebo prechladnutia.
Čierny kašeľ je vysoko infekčné ochorenie. Na začiatku má čierny kašeľ príznaky podobné prechladnutiu - nádcha, zvýšená teplota, chrapot, bolesť v krku, kýchanie. Bohužiaľ neodznejú ako prechladnutie. Po cca 14 dňoch sa začínajú objavovať záchvaty dusivého kašľa, ktoré môžu byť sprevádzané zvracaním hlienu, kŕčmi priedušiek, krvácaním z nosa alebo modraním kože. Záchvat býva zakončený hlasným zajakavým nádychom, ktorý pripomína kikiríkanie. Záchvaty kašľa veľmi vyčerpávajú. Komplikáciami čierneho kašľa môžu byť zápal pľúc, dehydratácia, kŕče, dýchavičnosť, zlomeniny rebier či krátka zástava…
Legionella napáda dýchacie cesty a môže spôsobiť akútny zápal pľúc (Legionárska choroba), ten môže pretrvávať aj týždne. Môže sa prejaviť aj ako chrípkové ochorenie s bolesťou svalov a hlavy (Pontiacká horúčka). Býva miernejšie, nie sú postihnuté pľúca a liečba trvá zhruba týždeň. Prenáša sa predovšetkým kvapôčkovou cestou – vdýchnutím vzduchu, ktorý obsahuje kvapôčky vody s obsahom Legionelly. Tento aerosól sa tvorí všade tam, kde sa mieša alebo tečie voda. Vzácnejší je prenos požitím kontaminovanej potravy či vody. Legionárska choroba sa prejavuje bolesťou hlavy, malátnosťou a celkovou…
Áno, aj v tomto prípade odporúčam navštíviť lekára. Aj keď sa to zdá ako maličkosť, nemusí to tak vždy byť. Ako rizikové faktory ALS môžeme uviesť fajčenie, prácu s toxickými látkami a pesticídmi, nadbytok fyzickej aktivity, vek (nad 50. rokov) či genetické dispozície. Pre potvrdenie ALS je potrebné neurologické vyšetrenie.
Áno aj v Slovenskej republike sa predpisuje Oxycontin. Oxycontín a ďalšie lieky obsahujúce oxykodón sa predpisujú v prípadoch veľmi silných bolestí, na ktoré už nezaberajú iné analgetiká.
Najskôr sa musíte prihlásiť.