Obľúbené položky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo

Spýtajte sa nás

Na otázky k voľbe liekov, dávkovaniu či kontraindikáciám zadarmo odpovedáme každý deň. Spýtajte sa nás sami, alebo sa pozrite na otázky, ktoré sme už odpovedali.

 

Spýtajte sa nás

Na všetky Vaše dotazy Vám odpovieme najneskôr následujúcí pracovný deň.

Zodpovedané otázky

Chudnutie Trávenie Liečivé prípravky Deti Bolesť Zdravie z prírody Kozmetika Opaľovanie Koža Starostlivosť o telo Detoxikácia Srdce a cievy

Ako sa zbaviť opakovaných zápalov močových ciest?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Odporúčam v prvom rade posilňovať imunitu, vo Vašom prípade by som odporučila vysoké dávky vitamínu C, aj 1000 mg denne. Céčko je dobré aj v tom, že nabudí funkciu obličiek, keďže, ak sa berie vo vyšších dávkach, časť sa vylučuje práve obličkami a tým ich "donúti rýchlejšie pracovať". Potom prípadne si k tomu môžete pridať ešte manosu alebo výťažky z brusníc, ktoré sú tiež účinné pri prevencii a aj liečbe zápalov močových ciest.

Starostlivosť o telo

Potrebujem nejakú masť na zahojenie jaziev za dobrú cenu. Ranu už nemám, len jazvu. Po akej dobe bude viditeľný účinok?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Dobré skúsenosti sú napr. s gélom Contractubex, alebo Scar estetique krém na jazvy. Treba tam však byť trpezlivý a vytrvalý, pravidelne jazvu potierať dlhšiu dobu a vždy niekoľko minút prípravok do jazvy vmasírovávať. Čo sa týka účinku, je to dosť individuálne a závisí okrem iného aj od toho, ako rana vznikla. Niekedy sa jazva zahojí úplne, inokedy zostane, ale je menej nápadná. Zlepšenie by však malo byť viditeľné určite tak po mesiaci.

Koža

Aký prípravok na prírodnej báze by ste mi odporučili na zväčšené nosné mandle u 4-ročného dieťaťa?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Zväčšené nosné mandle môžu byť nepríjemné. V prvom rade, snažte sa, pokiaľ sa dá, o pravidelný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Keď je už noštek zahlienený, treba ho pravidelne fúkať, prípadne odsávať. Z bylinných prípravkov môžete ešte nasadiť Sinupret kvapky, tie by mali pekne zabrať, aspoň čo sa týka zahlienenia. Okrem toho ešte odporúčam všeobecne podporovať imunitu napr. vitamínom C alebo hlivou ustricovou.

Liečivé prípravky Deti

Trápi ma silná alergia na slnko prejavujúca sa vyrážkami. Mám 43 rokov a idem na Kanárske ostrovy a rada by som si užila dovolenku bez vyrážok a svrbenia.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

V prvom rade by som odporučila vyhýbať sa pobytu na slnku v čase, kedy je najsilnejšie (mezi 11-15h), opaľovať sa je lepšie doobeda a potom podvečer. A k tomu určite kvalitnejší opaľovací krém s čo najvyšším ochranným faktorom. Pre istotu si určite pribaľte aj Fenistil gél na lokálne alergické reakcie a prípadne aj tabletky proti alergickým prejavom. Pri alergii na slnko mám dobrú skúsenosť s opaľovacími krémami Ladival pre alergickú kožu.

Opaľovanie Koža

Ako dlho je možné nepretržite užívať vitamín B12? Môžem sa ním prípadne predávkovať?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Vitamín B12 je rozpustný vo vode, čo znamená, že pokiaľ ho užívate v normálnych dávkach doporučených výrobcom, predávkovať sa nemôžete. Množstvo, ktoré už Vaše telo nebude potrebovať, sa vylúči močom. Čo sa týka doby užívania vitamínu B12, tá nie je presne určená, pokiaľ Vám robí dobre, môžete v užívaní ešte nejakú dobu pokračovať, kým sa Váš stav nezlepší. Prípadne potom postupne ho vymeniť za prirodzené zdroje, medzi ktoré patria hlavne mäso, vnútornosti, vajíčka, mlieko a syry.

Zdravie z prírody

Praskla mi žilka v oku a mám oko zaliate krvou. Aké kvapky alebo tablety by som mal užívať?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Ak je prasknutá žilka v oku, môžete si nasadiť Ascorutin, prvé dni je potrebné dávkovanie 3x2 tablety, potom sa môže postupne dávkovanie znižovať. Ak by sa stav nezlepšil alebo zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Liečivé prípravky Srdce a cievy

Poraďte mi prosím nejaký krém, keď ma trápi vaginálna mykóza.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Zvonka môžete používať krém s obsahom klotrimazolu. Ak máte aj výtok, je lepšie skombinovať ho aj s vkladacími tabletami s rovnakou účinnou látkou. Tablety sa zvyčajne používajú každý večer pred spaním a krém sa môže použiť aj 3 krát denne a treba ho nanášať ešte aj 2-3 dni po vymiznutí príznakov, aby sa vaginálna mykóza nevrátila. Ak by sa stav nezlepšil alebo zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Liečivé prípravky Koža

Čo by ste mi odporučili, keď je suchá sliznica nosa?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Pokým nemáte nos upchatý, len je suchá sliznica nosa, tak môžete skúsiť pravidelne používať nosové spreje s obsahom izotonickej morskej vody, prípadne ešte aj s prídavkom aloe vera alebo kyseliny hyaluronovej. Ak Vám viac vyhovuje nosová mastička, tak môžete skúsiť napr. Nisitu, Panthenose alebo Borozan.

Zdravie z prírody Koža

Čo je vhodné pre 17 ročného chalana, keď má horúčku 39°C, na zníženie teploty?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Na zníženie teploty môže užívať buď paracetamol (Paralen, Panadol) alebo ibuprofén (Ibalgin, Brufen, Nurofen...). Keď je potrebné znižovať horúčku častejšie ako raz za 6-8 hodín, zvykne sa po 4 hodinách kombinovať na striedačku ibuprofen a paracetamol.

Liečivé prípravky

Potrebovala by som niečo proti tŕpnutiu prstov na rukách, pracujem manuálne v kuchyni a už pár dní mi tŕpnu prsty.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Tŕpnutie prstov býva väčšinou znamením nedostatočného prekrvenia. Na to by Vám mohol zabrať výťažok z ginkga. Treba si tam však dať pozor - ak užívate nejaké lieky na predpis (napr. na riedenie krvi, proti bolesti a iné), tak si radšej treba overiť u lekára alebo lekárnika, či je ginkgo pre Vás vhodné. Tŕpnutie končatín môže mať rôzne príčiny, od banálnych až po život ohrozujúce, takže ak by sa stav zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Bolesť Zdravie z prírody Starostlivosť o telo


Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam