Obľúbené položky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo

Spýtajte sa nás

Na otázky k voľbe liekov, dávkovaniu či kontraindikáciám zadarmo odpovedáme každý deň. Spýtajte sa nás sami, alebo sa pozrite na otázky, ktoré sme už odpovedali.

 

Spýtajte sa nás

Na všetky Vaše dotazy Vám odpovieme najneskôr následujúcí pracovný deň.

Zodpovedané otázky

Chudnutie Trávenie Liečivé prípravky Deti Bolesť Zdravie z prírody Kozmetika Opaľovanie Koža Starostlivosť o telo Detoxikácia Srdce a cievy Rady lekárnika

Ako sa starať o stvrdnutú a popraskanú kožu na pätách a chodidlách?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Suchá a stvrdnutá koža na chodidlách a pätách občas potrápi snáď každého z nás a predovšetkým v lete. Ak však koža začne aj praskať, môže to byť veľmi nepríjemné a bolestivé. Ak je daný problém spôsobený genetikou alebo ochorením, lieči sa ťažko. Napriek tomu vhodnou starostlivosťou možno aj tento stav zlepšiť.

Ako sa teda starať o naše chodidlá?

1. Základnou starostlivosťou o chodidlá by mala byť pedikúra. Ak je vykonaná správne, väčšinou ju stačí opakovať po 4-6 týždňoch. Kto si na ňu doma netrúfne, môže navštíviť skúsenú pedikérku.

2. Aby boli chodidlá stále hladké, je potrebné sa o ne starať častejšie aj doma. Prospeje im teplý kúpeľ s prídavkom kúpeľovej soli, stačí ju vykonávať aspoň 1x týždenne. Dĺžka kúpeľa by mala byť 10-15 minút - po nej stvrdnutá pokožka zmäkne. Potom pemzou, škrabkou alebo pilníkom obrúsime zhrubnuté miesta.

3. Po odstránení zhrubnutej kože môžeme chodidlá natrieť hydratačným vyživujúcim krémom. Použijeme špeciálne krémy a balzamy určené priamo na starostlivosť o chodidlá s obsahom urey, panthenolu, alantoínu či levandule. Vyskúšať môžeme i čisto prírodné "mazadlá" - napr. bambucké maslo, masť či kokosový olej.

4. Občas nie je na škodu intenzívnejšia kúra pre vyživenie chodidiel. Krém, vazelínu alebo iný produkt, ktorý používame na ošetrenie chodidiel, nanesieme v silnejšej vrstve, navlečieme ponožky a necháme pôsobiť cez noc. Ráno budú chodidlá hladké a svieže.

Koža Rady lekárnika

Ako si mám poradiť, ak ma na dovolenke prepadnú intímne problémy v podobe pálenia či svrbenia pošvy?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Snáď každá žena niekedy zažila problémy intímnych partií ako je pálenie, svrbenie alebo výtok. O to viac nepríjemné to je, keď vás postihnú na dovolenke. Teplo, častejší pobyt vo vode, vlhké plavky, dehydratácia - to všetko podporuje v sezóne vznik bakteriálnych či kvasinkových infekcií a zápalov, ktoré môžu prejsť aj k zápalu močových ciest.

Najideálnejším riešením je predchádzať vzniku týchto gynekologických problémov.

Máme pre vás pár rád ako na to:

1. Po kúpaní si nenechávajte na sebe mokré plavky. V teplom a vlhkom prostredí sa vyžívajú kvasinky. Ideálne je sa vždy prezliecť a zvoliť vzdušnú bavlnenú bielizeň.

2. Vyhýbajte sa prírodným vodným plochám a termálnym kúpaliskám. V teple sa darí siniciam, ktoré tiež môžu spôsobovať problémy v intímnej oblasti. Môžete využiť aj tzv. kúpacie tampóny.

3. Obmedzte sladké, snažte sa vyhýbať nadmernému stresu a častejšiemu užívaniu antibiotík. To všetko negatívne ovplyvňuje vaginálnu mikroflóru a pH pošvy, ktoré pomáhajú chrániť sliznicu pred usadením patogénov.

4. Dostatočne pite.

5. Ak trpievate na vaginálne infekcie, je ideálne používanie preparátov, ktoré obsahujú probiotiká, kyselinu mliečnu či vitamín C.

6. Používajte vhodné prostriedky pre intímnu hygienu. Nevhodné je mydlo a klasické sprchové gély. Ideálne sú umývacie gély na intímnu hygienu s nižším pH (ideálne v rozmedzí 3,8-4,5) a s obsahom tea tree či kyseliny mliečnej.

7. V prípade, že sa už pálenie, svrbenie či výtok objavili, môžete siahnuť po čapíkoch či mastiach s antimikrobiálnou účinnou látkou. Keď aj napriek tomu problémy pretrvávajú niekoľko dní či sa zhoršujú, je vhodná návšteva lekára.

Rady lekárnika

Ako postupovať v prípade popálenín?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Stačí trocha neopatrnosti a je to hneď. Horúca voda, čaj, káva, trúba, šporák, oheň, slnko a mnoho ďalšieho môžu byť príčinou popálenia či oparenia.

Popáleniny sa delia do 4 stupňov. Doma si môžeme ošetriť väčšinou iba popáleniny 1. stupňa (objaví sa iba začervenanie, ale nie je poškodená pokožka).

Ak sa už objavia vo väčšej miere pľuzgiere, dôjde k popáleniu chemikáliami, elektrickým prúdom, či je popálených viac ako 5 % tela (cca 5x veľkosť dlane popáleného), je lepšie ihneď navštíviť lekára alebo volať 155.

Popáleniny sú nepríjemné a aj popálenina 1. stupňa vie potrápiť. Popáleniny môže doprevádzať opuch, začervenanie a bolesť.

Ako teda najlepšie ošetriť pokožku?
1.    Ihneď po popálení schladíme miesto studenou (nie ľadovou) vodou. Chladíme tak dlho, kým chladenie prináša úľavu od bolesti (10 aj viac minút). Použiť môžeme aj špeciálny gél na popáleniny.
2.    Z okolia popáleniny odstránime odev, prstene, náramky, retiazky. Potom, čo miesto opuchne, mohli by škrtiť.
3.    Po ochladení a uschnutí, je ideálne popáleniny prelepiť náplasťou na popáleniny, hydrokoloidným krytím, prípadne natrieť Hemagélom či Flamigélom a prelepiť. Zamedzí sa tým infekcii rany.
4.    Ak sa objaví pľuzgier, neprepichujeme ho.
5.    Popáleninu necháme zakrytú cca 24 hodín.
6.    Potom môžeme lepšie hojenie podporiť vhodnými prostriedkami. Veľmi dobré skúsenosti sú s kalciovou masťou, produktami s panthenolom, aloe vera,  tea tree olejom, nechtíkom, harmančekom či ľubovníkovým olejom.
7.    Prípadnú bolesť možno tlmiť voľno predajnými analgetikami.

Krásne letné dni môže pokaziť aj spálenie od slniečka. Ak máme citlivejšiu a svetlejšiu pleť, je vhodné chrániť pokožku pred slniečkom vhodným opaľovacím prostriedkom. Ten je potreba nanášať v dostatočnom množstve (cca 6 čajových lyžičiek na celé telo) a dostatočne často (cca každé 2 hodiny a po kúpaní a osušení uterákom). V praxi to znamená, že 200 ml opaľovacieho prostriedku nám vyjde na cca 5 natretí a je nutné s tým počítať pri kúpe.

Po opaľovaní je vhodné ošetriť pokožku prípravkami po opaľovaní. Ak sa aj tak spálime, môžeme ľahšie spáleniny ošetriť produktami s panthenolom, aloe vera, harmančekom či nechtíkom. Pomáha vraj aj tvaroh, jogurt či vaječný bielok. Dôležité je držať sa potom aspoň 2 dni v tieni a na slnku spálené miesta zakrývať vzdušným odevom.

Koža Rady lekárnika

Ako sa zbaviť opakovaných zápalov močových ciest?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Odporúčam v prvom rade posilňovať imunitu, vo Vašom prípade by som odporučila vysoké dávky vitamínu C, aj 1000 mg denne. Céčko je dobré aj v tom, že nabudí funkciu obličiek, keďže, ak sa berie vo vyšších dávkach, časť sa vylučuje práve obličkami a tým ich "donúti rýchlejšie pracovať". Potom prípadne si k tomu môžete pridať ešte manosu alebo výťažky z brusníc, ktoré sú tiež účinné pri prevencii a aj liečbe zápalov močových ciest.

Starostlivosť o telo

Potrebujem nejakú masť na zahojenie jaziev za dobrú cenu. Ranu už nemám, len jazvu. Po akej dobe bude viditeľný účinok?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Dobré skúsenosti sú napr. s gélom Contractubex, alebo Scar estetique krém na jazvy. Treba tam však byť trpezlivý a vytrvalý, pravidelne jazvu potierať dlhšiu dobu a vždy niekoľko minút prípravok do jazvy vmasírovávať. Čo sa týka účinku, je to dosť individuálne a závisí okrem iného aj od toho, ako rana vznikla. Niekedy sa jazva zahojí úplne, inokedy zostane, ale je menej nápadná. Zlepšenie by však malo byť viditeľné určite tak po mesiaci.

Koža

Aký prípravok na prírodnej báze by ste mi odporučili na zväčšené nosné mandle u 4-ročného dieťaťa?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Zväčšené nosné mandle môžu byť nepríjemné. V prvom rade, snažte sa, pokiaľ sa dá, o pravidelný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Keď je už noštek zahlienený, treba ho pravidelne fúkať, prípadne odsávať. Z bylinných prípravkov môžete ešte nasadiť Sinupret kvapky, tie by mali pekne zabrať, aspoň čo sa týka zahlienenia. Okrem toho ešte odporúčam všeobecne podporovať imunitu napr. vitamínom C alebo hlivou ustricovou.

Liečivé prípravky Deti

Trápi ma silná alergia na slnko prejavujúca sa vyrážkami. Mám 43 rokov a idem na Kanárske ostrovy a rada by som si užila dovolenku bez vyrážok a svrbenia.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

V prvom rade by som odporučila vyhýbať sa pobytu na slnku v čase, kedy je najsilnejšie (mezi 11-15h), opaľovať sa je lepšie doobeda a potom podvečer. A k tomu určite kvalitnejší opaľovací krém s čo najvyšším ochranným faktorom. Pre istotu si určite pribaľte aj Fenistil gél na lokálne alergické reakcie a prípadne aj tabletky proti alergickým prejavom. Pri alergii na slnko mám dobrú skúsenosť s opaľovacími krémami Ladival pre alergickú kožu.

Opaľovanie Koža

Ako dlho je možné nepretržite užívať vitamín B12? Môžem sa ním prípadne predávkovať?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Vitamín B12 je rozpustný vo vode, čo znamená, že pokiaľ ho užívate v normálnych dávkach doporučených výrobcom, predávkovať sa nemôžete. Množstvo, ktoré už Vaše telo nebude potrebovať, sa vylúči močom. Čo sa týka doby užívania vitamínu B12, tá nie je presne určená, pokiaľ Vám robí dobre, môžete v užívaní ešte nejakú dobu pokračovať, kým sa Váš stav nezlepší. Prípadne potom postupne ho vymeniť za prirodzené zdroje, medzi ktoré patria hlavne mäso, vnútornosti, vajíčka, mlieko a syry.

Zdravie z prírody

Praskla mi žilka v oku a mám oko zaliate krvou. Aké kvapky alebo tablety by som mal užívať?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Ak je prasknutá žilka v oku, môžete si nasadiť Ascorutin, prvé dni je potrebné dávkovanie 3x2 tablety, potom sa môže postupne dávkovanie znižovať. Ak by sa stav nezlepšil alebo zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Liečivé prípravky Srdce a cievy

Poraďte mi prosím nejaký krém, keď ma trápi vaginálna mykóza.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Zvonka môžete používať krém s obsahom klotrimazolu. Ak máte aj výtok, je lepšie skombinovať ho aj s vkladacími tabletami s rovnakou účinnou látkou. Tablety sa zvyčajne používajú každý večer pred spaním a krém sa môže použiť aj 3 krát denne a treba ho nanášať ešte aj 2-3 dni po vymiznutí príznakov, aby sa vaginálna mykóza nevrátila. Ak by sa stav nezlepšil alebo zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Liečivé prípravky Koža


Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam