Obľúbené položky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo

Spýtajte sa nás

Na otázky k voľbe liekov, dávkovaniu či kontraindikáciám zadarmo odpovedáme každý deň. Spýtajte sa nás sami, alebo sa pozrite na otázky, ktoré sme už odpovedali.

 

Spýtajte sa nás

Na všetky Vaše dotazy Vám odpovieme najneskôr následujúcí pracovný deň.

Chcem dostávať novinky

Zodpovedané otázky

Deti Kozmetika Koža Starostlivosť o telo Rady lekárnika Liečivé prípravky Zdravie z prírody Bolesť Trávenie
Zrušiť filter

Čo pomáha na akné?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Akné je zapríčinené zápalom mazových žliaz a trápi nielen „puberťákov“. Objaviť sa môže aj u dospelých v podobe začervenaných vyrážok, pľuzgierikov s hnisom alebo hlbokých dutín v pokožke, po ktorých zostávajú jazvy. Najčastejšie sa vyskytujú na tvári, ale niekoho trápia aj na chrbte, hrudníku či ramenách.

Medzi hlavné príčiny akné patrí zvýšená produkcia kožného mazu (predovšetkým vplyvom mužských pohlavných hormónov) a zvýšená produkcia rohoviny. Ďalšími príčinami môžu byť stres, hormonálne zmeny (dospievanie, tehotenstvo), baktérie či nevhodná strava - vynechať by ste mali sladkosti, cukor, mastné alebo príliš korenené jedlá. 

Ako sa akné zbaviť?

Hlavná je správna starostlivosť o pleť. Odporúčame používať prípravky špeciálne určené pre starostlivosť o problematickú pleť.  Pleť si čistite aspoň 2x denne čistiacim gélom, micelárnou vodou, pleťovou vodou alebo mydlom. Potom naneste vhodný krém či sérum.

Krém alebo sérum?

Krémy vám pomôžu upokojiť začervenanú a podráždenú pokožku, napomáhajú prirodzenej regenerácii a obnove správnej funkcie pokožky, pomáhajú predchádzať upchávaniu pórov a mazových žliaz a vzniku čiernych bodiek, hydratujú, vyhladzujú. Niektoré vedia aj pleť zmatniť, znížiť viditeľnosť pórov či obsahujú farebné pigmenty, ktoré znižujú viditeľnosť vyrážok. Séra sa skôr používajú lokálne priamo na vyrážky.

Vyberať môžete aj z liečivých gélov a krémov na akné s obsahom kyseliny azelaovej či benzoyl peroxidu, ktoré pôsobia proti baktériám zapríčiňujúcim vznik akné.

Naše tipy

 • Pred spaním sa vždy odmaľujte! 
 • Vyrážky nevytláčajte! Môžete si tým spôsobiť zanesenie infekcie do rany, zápal by sa mohol rozšíriť aj do hlbších vrstiev kože, prípadne tak môžu vznikať jazvy.
 • Do stravy zaraďte potraviny s obsahom zinku, selénu, vitamínu A a E a rybieho oleja.

Babská rada

 • Osvedčilo sa potieranie vyrážok tea tree olejom, aloe vera či cesnakom.
 • Ak máte citlivú pleť, neodporúčam skúšať, aby ste si pleť ešte viac nepodráždili.

Čo robiť, keď nič nepomáha

 • U ťažšej formy akné odporúčam návštevu dermatológa, ktorý určí vhodnú liečbu.
 • Ak nič nezaberie, je možné vyskúšať aj laserové ošetrenie akné.

Viac o akné si môžete prečítať v našom samostatnom článku.

Deti Kozmetika Koža Starostlivosť o telo Rady lekárnika

Ako sa dá zbaviť vší?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Voš detská (Pediculus capitis) žije vo vlasoch. Najčastejšie sa vyskytuje u detí vo veku 6-15 rokov, ale získať ju môžu aj mladšie deti a dospelí. Keďže sa voš živí krvou, určite ju neprehliadnete, pretože vás hlava svrbí a núti vás sa neustále škrabať.

Samička kladie vajíčka (hnidy) a prilepuje ich pevným tmelom na vlasy tesne pri pokožke hlavy. Za 7-19 dní (podľa teploty) sa z vajíčok liahnu larvy. Z larvy sa po niekoľkých dňoch vyliahne nymfa (2.vývojové štádium vši) a z nej potom dospelá voš. Celá premena od hnidy po dospelú voš trvá v závislosti na teplote 17-25 dní. Samičky žijú 3-5 týždňov a v tomto období nakladú 50-150 vajíčok.

K prenosu vší dochádza pri tesnom kontakte s napadnutou osobou, čo v skupine detí (škola, škôlka) nie je problém a vši sa šíria v kolektíve veľmi rýchlo.

Ako sa vší zbaviť?

Pri prvom náznaku svrbenia hlavy odporúčam vlasy poriadne prezrieť. Ak nájdete voš, hnidy či iné štádium vši, ihneď konajte.

 • Vyčešte si vlasy hustým hrebeňom - ​​tzv. všiváčikom.
 • Vyčesávaním, prípadne vystrihovaním, odstránite predovšetkým hnidy, na ktoré dostupné produkty proti všiam moc nefungujú.
 • Odvšivovacie prípravky pôsobia najmä na dospelé vši s ich pohyblivými vývojovými štádiami. Tieto prípravky odporúčam aplikovať ešte o 8 až 14 dní po prvej aplikácii. Tým zabijete zvyšok vší, ktoré sa medzitým vyliahli z hníd.
 • Všetky obliečky a oblečenie (vrátane čiapok) vyperte minimálne na 60° C. Matrace, koberce a podlahu povysávajte. Oblečenie, hračky, ktoré sa nedajú vyprať, uložte na pár dní do mrazničky alebo na aspoň 2 týždne vzduchotesne uzavrite. Všetky hrebene dôkladne vyčistite.
 • Ako prevenciu odporúčam pravidelne používať napríklad Pediakid alebo Paranit. Do bežného šampónu pri každom umývaní kvapnite kvapku Tea tree oleja.
 • Najdôležitejšie prevencia spočíva v pravidelnej kontrole vlasov.

Deti Rady lekárnika

Trpím často na popraskané kútiky. Poradíte mi, ako na ne?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Prasknutý kútik je nepríjemnou záležitosťou. Mnohokrát bolí, svrbí alebo krváca. Nemôžete sa poriadne napiť, najesť či sa usmiať. Už to vyzerá, že sa zahojí, ale potom viac otvoríte ústa a zase praskne.

Praskanie kútikov môže byť spôsobené sychravým či mrazivým počasím, nedostatkom tekutín či vitamínov skupiny B, železa, kyseliny listovej, suchou pokožkou alebo ekzémom v okolí úst, infekciou, ojedinele aj závažnejším ochorením (cukrovka, poruchy imunity, reflexná choroba pažeráka, celiakia, Crohnova choroba,..). U detí môže byť praskanie spôsobené nadmerným slintaním (v noci či pri raste zubov) a olizovaním či okusovaním pier.

Na prasknutý kútik väčšinou funguje doplniť telu vitamíny skupiny B (predovšetkým B2 a B6), kyselinu listovú, zinok a železo. Do stravy preto zaraďte kvasnice (obyčajné alebo pivné kvasnice), lahôdkové droždie, oriešky, semienka (predovšetkým tekvicové, slnečnicové), špenát, brokolicu, strukoviny, marhule, hovädzie mäso, pečeň, ryby, ovsené vločky.

Vysušené pery a prasknutý kútik odporúčam mazať špeciálnymi gélmi. Skvelo sa hodí napríklad Dexilip gel, ktorý sa stará o popraskané kútiky, ošetruje ich, hydratuje, chráni a urýchľuje ich hojenie. Poranený kútik neškriabte ani neolizujte - mohla by sa do neho zaniesť infekcia.

Ak sa kútik dlho nehojí, stále praská, bolí a okolie je začervenalé, je možné, že sa v rane usadila mykotická alebo bakteriálna infekcia alebo sa jedná o nejakú závažnejšiu chorobu. V tomto prípade odporúčam navštíviť lekára.

Deti Koža

Aký prípravok na prírodnej báze by ste mi odporučili na zväčšené nosné mandle u 4-ročného dieťaťa?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Zväčšené nosné mandle môžu byť nepríjemné. V prvom rade, snažte sa, pokiaľ sa dá, o pravidelný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Keď je už noštek zahlienený, treba ho pravidelne fúkať, prípadne odsávať. Z bylinných prípravkov môžete ešte nasadiť Sinupret kvapky, tie by mali pekne zabrať, aspoň čo sa týka zahlienenia. Okrem toho ešte odporúčam všeobecne podporovať imunitu napr. vitamínom C alebo hlivou ustricovou.

Liečivé prípravky Deti

Ktorý prípravok značky Bioderma je dobrý na ekzém na hlavičke mojich detí, ak majú chrasty vo vlasoch?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Ak sa objavujú chrasty alebo lupiny vo vlasoch u detí, treba ich najskôr odstrániť, čo docielite prípravkom ABCDerm Babysquam. Následne môžete aplikovať prípravky vhodné na atopickú pokožku ako sú Atoderm Intensive gel, ktorý môže ísť aj do vlasovej časti alebo potom Atoderm sprchový olej.

Deti Kozmetika Koža

Môžem preventívne dávať deťom laktobacily pre deti, keď máme v škole výskyt črevnej chrípky?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Ak sa vyskytuje črevná chrípka u detí, dokonca je v takomto prípade podávanie laktobacilov deťom žiadúce.

Deti Zdravie z prírody

Potrebujeme telové mlieko pre 10-mesačné dojčiatko na atopický ekzém.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Veľmi dobré skúsenosti sú s dermálnou kozmetikou BIODERMA Atoderm Intensive, La Roche-Posay Cicaplast Baume-B5. A prípadne tiež s konopnými prípravkami Cutishelp mimi konopný telový balzám. Sú to prípravky, ktoré zvláčňujú, upokojujú pokožku a obsahujú aj zložky pôsobiace proti zápalu a pomáhajú upokojiť atopický ekzém u detí.

Deti Kozmetika Koža

Hľadám spoľahlivý detský teplomer, poradíte mi?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Dobrú skúsenosť máme s teplomermi s ohybnou špičkou, kde teplotu môžete merať aj rektálne, treba si dať ale pozor - v takomto prípade sa odpočítava 0,5 stupňa od nameranej teploty. Dobrou značkou v tomto prípade je detsky teplomer Thermoval Rapid Kids flex, ktorého aplikácia je pár sekúnd. Alternatívnou variantou sú bezdotykové teplomery značky Thermoval alebo Omron.

Deti

Aký liek môžem použiť, ak je vysoká horúčka u detí. Má 1 mesiac?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

U novorodenca a u detí do 3 mesiacov, ktoré majú horúčku, je potrebné vždy konzultovať stav s lekárom.

Deti


Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam