MojaLekáreň.sk

Spýtajte sa nás

Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. Načúvame vám a rešpektujeme vaše priania týkajúce sa starostlivosti o zdravie.

Či už potrebujete pomoc s výberom vhodného lieku, doplnku stravy či vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s klasickými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinnou terapiou, Bachovými esenciami či homeopatiou.

Napíšte nám email a naši lekárnici vám v pracovné dni odpovedia do 24 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať na tel. 0221 201 380 (možnosť 2) v pracovných dňoch od 9 do 14 hod. Vo všedné dni v časoch 10-14 hodin zastihnete našich lekárnikov aj na online chate.
 

Na všetky vaše dotazy odpovie tým lekárnikov pod vedením Mgr. Pavly Horákovej a PharmDr. Kamily Horníčkovej.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými liečivami

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s prírodnou liečbou alebo bylinnou terapiou

On-line chat

Poďte s nami chatovať :). Našich lekárnikov sa môžete pýtať každý pracovný deň v čase od 10 do 14 hodín

E-mail

Ak je váš dotaz obsiahly a potrebujete detailnejšiu odpoveď, napíšte nám na lekarnik@mojalekaren.sk a odpoveď získate do 24 hodín.

Načítavam filtre...
Filtrovanie
16 otázok a odpovedí

Magnézium glycinát alebo sa mu tiež hovorí bisglycinát horečnatý, je chelátová forma horčíka, ktorá sa vyznačuje vysokou vstrebateľnosťou a využiteľnosťou v organizme. Je mnoho foriem horčíka. Tie sa líšia predovšetkým svojou vstrebateľnosťou a využiteľnosťou. Glycinát môže mať upokojujúce vlastnosti či eliminovať úzkosť, depresiu, stres a nespavosť. Vstrebateľnosť má 70-80% Citrát má prirodzený preháňavý účinok vo vyšších dávkach. Vstrebateľnosť má 80-90%. Malát má energizujúce účinky. Vstrebateľnosť má 70-80% Laktát má vstrebateľnosť 5-60% Orotát je vhodný najmä na povzbudenie činnosti…

Celá odpověď

Základná prevencia osteoporózy zahŕňa: pravidelný pohyb v každom veku - pohyb v mladosti navyšuje kostnú hmotu , v dospelosti spomaluje stratu kostnej hmoty a udržuje kosti zdravé, znižuje riziko pádov, tým že posiluje svaly a zlepšuje koordináciu konzumovať vyváženú stravu s dostatkom vápniku, vitamínu D, horčíku, fosforu, minerálov, vitamínu K2, bohatú na ovocie a zeleninu nefajčiť nepiť nadmerné množstvo alkoholu a kávy obmedziť príjem soli vyhnúť sa drastickým, jednostranným diétam

Celá odpověď

Dôležitá je pri osteoporóze rozumná racionálna vyvážená strava, ktorá dodá kostiam dostatok “stavebného mateliálu”. Je potrebné zabezpečiť dostatočný príjem: bielkovín ( rastliných a živočíšnych v pomere 1:1) vápniku (mlieko, zakysané mliečne výrobky,mak) vitamín D ( cholecalciferol vzniká prirodzene v koži pôsobením UV žiarenia(slnka) s vekom však klesá a je potrebné ho dopĺňať), stravou príjmeme denne cca 50-150 IU vitamínu D denne (morské ryby,rybí tuk, vaječný žĺtok, maslo, mlieko) horčíku(magnézia) ( podiela sa pri premene vitamínu D na jeho aktívnu formu- kalcitriol, doporučený…

Celá odpověď

Liečba osteoporózy - základnou úlohou liečby osteoporózy je zabrániť vzniku zlomeniny. K najdôležitejším preventívnym a terapeutickým opatreniam patrí zabezpečenie dostatočného množstva vápnika v dennej strave , a to v množstve 1000 - 1500mg. Ak pacient nedokáže takéto množstvo prijať stravou, doporučuje sa vápnik dopĺňať pomocou prípravkov vápnika. Ďalej je vhodné dopĺňať aj vitamín D , doporučená denná dávka vitamínu D je 800 IU (t.j. 20 ug). Jeho nízka hladina v organizme spôsobuje nedostatočné vstrebávanie vápnika a horčíka zo stravy. Suplementácia vápnika a vitamínu D má byť na…

Celá odpověď

Vyššie riziko osteoporózy majú ženy, hlavne v období menopauzy a v postmenopauzálnom období ( medzi 50 až 60 rokom), po odstránení vaječníkov hlavne pred 40. rokom veku - predčasná menopauza, alebo ak sa už v rodine osteoporóza vyskytuje - genetická záťaž, ale môže postihnúť aj ženy žijúce sedavým spôsobom života, fajčiarky, konzumentky alkoholu. Osteoporóza sa nevyhýba ani mužom, objavuje sa spolu s vekom a poklesom pohlavných hormónov. Medzi ďalšie faktory možného vzniku osteoporózy patrí - nedostatočné zásobenie tela vápnikom a vitamínom D, nedostatok telesného pohybu,niektoré lieky (…

Celá odpověď

Osteoporóza, ľudovo povedané - rednutie kostí, je systémové ochorenie kostry charakterizované úbytkom kostnej hmoty a poruchou mikroarchitektúry kostného tkaniva, čoho následkom je zvýšená krehkosť kostí a náchylnosť k zlomeninám. K prvým príznakom osteoporózy patrí napríklad pálivá bolesť medzi lopatkami, bolesť chrbta a lopatiek, zhrbený postoj, zníženie telesnej výšky, komplikované hojenie zlomenín. .Ochorenie sa však často dlho vyvýja bez príznakov, až kým nedôjde k vážnemu zraneniu. Najčastejšie dochádza k zlomeninám predlaktia, stavcov a horného konca stehennej kosti.Osteoporóza môže…

Celá odpověď

Bolesť kolena pri drepe môže byť nepríjemná a ovplyvňovať vaše cvičenie a pohybovú aktivitu. Ak máte bolesť kolena pri drepe, môžete vyskúšať nasledujúce opatrenia na zmiernenie bolesti: Správne rozohrievanie: Pred začiatkom cvičenia sa uistite, že sa dobre rozohrejete. Zohrejte svaly a koleno pomocou ľahkých cvičení a dynamických pohybov, ktoré zlepšia prekrvenie v tejto oblasti. Správna technika drepu: Dávajte pozor na správnu techniku drepu. Uistite sa, že vaše koleno je dobre zarovnané s prstami nohy a neprekračuje pred špičky. Držte chrbát vzpriamene a nekrivte sa v bedrách. …

Celá odpověď

Bolesť kolena v noci môže byť nepríjemná a ovplyvniť váš spánok. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť bolesť kolena a zlepšiť spánok: Položte si pod kolená vankúš alebo valček: Položte si vankúš alebo zvinutý uterák pod kolená, keď ležíte na chrbte. Táto poloha môže pomôcť uvoľniť tlak na koleno a zmierniť bolesť. Aplikujte teplý obklad: Teplý obklad na postihnuté koleno môže pomôcť uvoľniť svaly a zmierniť bolesť. Teplý sprchový prúd na koleno alebo použitie teplého vrecúška s teplou vodou môže byť účinné. Lieky proti bolesti: Ak vám to lekár odporučí, môžete užiť lieky…

Celá odpověď

  Ak máte bolesť v kolene pri ohnutí, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete skúsiť, aby ste zmiernili bolesť: Odpočinok: Dajte kolenu čas na odpočinok a vyhnite sa nadmernému zaťaženiu. Opatrne sa vyhnite aktivitám, ktoré spôsobujú bolesť pri ohýbaní kolena. Aplikácia ľadu: Na zníženie zápalu a bolesti môžete aplikovať studený obklad na postihnuté koleno. Zabalenie ľadových kociek do tenkej utierky a aplikácia na postihnutú oblasť na 15-20 minút môže byť užitočné. Dôkladne dodržiavajte postup a zabráňte priamemu kontakte ľadu s kožou, aby ste predišli popáleninám. Vyhýbanie sa aktivitám s…

Celá odpověď

Bolesť kolena môže mať rôzne charakteristiky a príčiny. Medzi najbežnejšie druhy bolesti kolena patria: Ostrosť bolesti: Môže sa prejavovať ako prudká, ostrá bolesť, ktorá môže naznačovať akútne zranenie, ako sú natrhnuté väzy, menisky alebo iné poškodenie štruktúr kolena. Tupá bolesť: Menej intenzívna a trvajúca bolesť, ktorá môže byť spôsobená opuchom, zápalom alebo degeneratívnymi zmenami v kolene. Pálenie: Niekedy sa môže vyskytnúť pocit pálenia v kolene, čo môže byť spojené s zápalom alebo nervovými problémami. Bolestivé pocity pri stláčaní alebo dotýkaní kolena: To môže naznačovať…

Celá odpověď

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.