Obľúbené položky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo

Spýtajte sa nás

Na otázky k voľbe liekov, dávkovaniu či kontraindikáciám zadarmo odpovedáme každý deň. Spýtajte sa nás sami, alebo sa pozrite na otázky, ktoré sme už odpovedali.

 

Teraz tu nie sme

Tiež si niekedy musíme oddýchnuť.

Zodpovedané otázky

Deti Kozmetika Koža Starostlivosť o telo Rady lekárnika Bolesť Opaľovanie Liečivé prípravky Zdravie z prírody
Zrušiť filter

Čo pomáha na akné?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Akné je zapríčinené zápalom mazových žliaz a trápi nielen „puberťákov“. Objaviť sa môže aj u dospelých v podobe začervenaných vyrážok, pľuzgierikov s hnisom alebo hlbokých dutín v pokožke, po ktorých zostávajú jazvy. Najčastejšie sa vyskytujú na tvári, ale niekoho trápia aj na chrbte, hrudníku či ramenách.

Medzi hlavné príčiny akné patrí zvýšená produkcia kožného mazu (predovšetkým vplyvom mužských pohlavných hormónov) a zvýšená produkcia rohoviny. Ďalšími príčinami môžu byť stres, hormonálne zmeny (dospievanie, tehotenstvo), baktérie či nevhodná strava - vynechať by ste mali sladkosti, cukor, mastné alebo príliš korenené jedlá. 

Ako sa akné zbaviť?

Hlavná je správna starostlivosť o pleť. Odporúčame používať prípravky špeciálne určené pre starostlivosť o problematickú pleť.  Pleť si čistite aspoň 2x denne čistiacim gélom, micelárnou vodou, pleťovou vodou alebo mydlom. Potom naneste vhodný krém či sérum.

Krém alebo sérum?

Krémy vám pomôžu upokojiť začervenanú a podráždenú pokožku, napomáhajú prirodzenej regenerácii a obnove správnej funkcie pokožky, pomáhajú predchádzať upchávaniu pórov a mazových žliaz a vzniku čiernych bodiek, hydratujú, vyhladzujú. Niektoré vedia aj pleť zmatniť, znížiť viditeľnosť pórov či obsahujú farebné pigmenty, ktoré znižujú viditeľnosť vyrážok. Séra sa skôr používajú lokálne priamo na vyrážky.

Vyberať môžete aj z liečivých gélov a krémov na akné s obsahom kyseliny azelaovej či benzoyl peroxidu, ktoré pôsobia proti baktériám zapríčiňujúcim vznik akné.

Naše tipy

 • Pred spaním sa vždy odmaľujte! 
 • Vyrážky nevytláčajte! Môžete si tým spôsobiť zanesenie infekcie do rany, zápal by sa mohol rozšíriť aj do hlbších vrstiev kože, prípadne tak môžu vznikať jazvy.
 • Do stravy zaraďte potraviny s obsahom zinku, selénu, vitamínu A a E a rybieho oleja.

Babská rada

 • Osvedčilo sa potieranie vyrážok tea tree olejom, aloe vera či cesnakom.
 • Ak máte citlivú pleť, neodporúčam skúšať, aby ste si pleť ešte viac nepodráždili.

Čo robiť, keď nič nepomáha

 • U ťažšej formy akné odporúčam návštevu dermatológa, ktorý určí vhodnú liečbu.
 • Ak nič nezaberie, je možné vyskúšať aj laserové ošetrenie akné.

Viac o akné si môžete prečítať v našom samostatnom článku.

Deti Kozmetika Koža Starostlivosť o telo Rady lekárnika

Ako na pigmentové škvrny?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Stále viac žien (a v menšej miere i mužov) v produktívnom veku trápia tmavé škvrny na čele, lícach, spánkoch, hornej pere, predlaktiach či chrbtoch rúk. Ďalším "rizikovým" faktorom pre vznik pigmentových škvŕn je tmavší typ pokožky, dlhší pobyt na slnku, zjazvenie a podráždenie pokožky, dedičnosť, nedostatočná funkcia pečene alebo hormonálne zmeny (vrátane hormonálnych liekov) a tiež vyšší vek.

Pigmentové škvrny vznikajú predovšetkým vďaka zvýšenej aktivite melanocytov, tj.buniek, ktoré vytvárajú melanín - tmavý pigment, ktorý pomáha pokožku chrániť pred UV žiarením. Ak je pôsobenie slnka pozvoľné a primerané, vznikne rovnomerné opálenie. Ak je však pokožka vystavená silnému slnku na dlhú dobu, začne sa tvoriť príliš veľa melanínu a tým dochádza k vzniku pigmentových škvŕn.

Ako predchádzať vzniku pigmentových škvŕn?

Ak už pigmentové škvrny máte, je niekoľko možností, ako sa ich zbaviť (zosvetliť ich):

 • Ak sa pigment uložil v povrchových vrstvách pokožky, môžu pomôcť špeciálne krémy či séra na pigmentové škvrny
 • Laserom v ordinácii dermatológa
 • Galvanickou terapiou pomocou záporných iónov
 • Intenzívnym pulzným svetlom (IPL) alebo zeleným polarizovaným svetlom
 • Chemickým peelingom
 • Z babských rád môžem uviesť napríklad zmes citrónovej šťavy s medom, kurkumu so smotanou či mandľový olej

Koža Starostlivosť o telo Rady lekárnika

Trpím často na popraskané kútiky. Poradíte mi, ako na ne?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Prasknutý kútik je nepríjemnou záležitosťou. Mnohokrát bolí, svrbí alebo krváca. Nemôžete sa poriadne napiť, najesť či sa usmiať. Už to vyzerá, že sa zahojí, ale potom viac otvoríte ústa a zase praskne.

Praskanie kútikov môže byť spôsobené sychravým či mrazivým počasím, nedostatkom tekutín či vitamínov skupiny B, železa, kyseliny listovej, suchou pokožkou alebo ekzémom v okolí úst, infekciou, ojedinele aj závažnejším ochorením (cukrovka, poruchy imunity, reflexná choroba pažeráka, celiakia, Crohnova choroba,..). U detí môže byť praskanie spôsobené nadmerným slintaním (v noci či pri raste zubov) a olizovaním či okusovaním pier.

Na prasknutý kútik väčšinou funguje doplniť telu vitamíny skupiny B (predovšetkým B2 a B6), kyselinu listovú, zinok a železo. Do stravy preto zaraďte kvasnice (obyčajné alebo pivné kvasnice), lahôdkové droždie, oriešky, semienka (predovšetkým tekvicové, slnečnicové), špenát, brokolicu, strukoviny, marhule, hovädzie mäso, pečeň, ryby, ovsené vločky.

Vysušené pery a prasknutý kútik odporúčam mazať špeciálnymi gélmi. Skvelo sa hodí napríklad Dexilip gel, ktorý sa stará o popraskané kútiky, ošetruje ich, hydratuje, chráni a urýchľuje ich hojenie. Poranený kútik neškriabte ani neolizujte - mohla by sa do neho zaniesť infekcia.

Ak sa kútik dlho nehojí, stále praská, bolí a okolie je začervenalé, je možné, že sa v rane usadila mykotická alebo bakteriálna infekcia alebo sa jedná o nejakú závažnejšiu chorobu. V tomto prípade odporúčam navštíviť lekára.

Deti Koža

Zaobstarali ste si nové pohorky na výlety - ako sa ale vyhnúť pľuzgierom?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Plánujete letné výlety a dovolenky a jediné, čo vám ešte chýba, sú nové pohorky. Tešíte sa, ako si ich obujete a nohy sa potešia. Ak si ale nové topánky doma nerozchodíte, ale obujete ich až na výlet, po pár hodinách zistíte, že topánky nepríjemne drú a tlačia. V mieste dlhodobejšieho tlaku či odierania vznikne pľuzgier. V lepšom prípade nebolí a v pohybe nijako neobmedzuje. V tom horšom je však každý krok utrpením.

Ako sa vyhnúť pľuzgierom a ako ich ošetriť v prípade vzniku?

 1. Ak si zaobstaráte nové topánky, predtým, než vyrazíte na dlhšiu prechádzku alebo dovolenku, je dobré v nich skúsiť nejakú dobu chodiť aj doma, takpovediac "rozchodiť ich". Budete vedieť, kde topánky tlačia, kde drú, kde sa zarývajú remienkami do nohy. Riešiť to možno rôznymi spôsobmi - použijete (iné) ponožky, inak obujete topánky, zmeníte štýl chôdze, prípadne preventívne podlepíte krízové miesta.
 2. Keď už pľuzgier vznikne (keďže v mieste pľuzgiera je pokožka poškodená), vzniká sa tu možnosť pre vstup infekcie do organizmu. Otlak a pľuzgier sa môže aj zapáliť, preto ho vždy ošetrujte čistými rukami a nikdy ho nestrhávajte. Okolie pľuzgiera môžete umyť vodou, prípadne mydlom a ľahko osušiť.
 3. Večná otázka, o ktorej sa stále vedú spory je, či pľuzgier prepichovať alebo nie. Ak budete chcieť pľuzgier prepichnúť, je treba to urobiť sterilnou ihlou. Ak chcete použiť ihlu na šitie alebo špendlík, odporúčam ho riadne vydezinfikovať napr. v čistom alkohole. Potom pľuzgier jemne vytlačte a vydezinfikujte. Blanku pľuzgiera nestrhávajte.
 4. Na hojenie pľuzgierov je vhodné použiť tzv. vlhké hojenie pomocou hojivých gélov, hydrokoloidných a hydrogélových náplastí. Tak nevznikne chrasta a pľuzgier sa bude hojiť rýchlejšie.
 5. Ak začne byť okolie pľuzgiera začervenané, napuchnuté, bolestivé, bude z neho vytekať hnis, prípadne sa pridá zimnica alebo horúčka, došlo pravdepodobne k infekcii. V prípade, že by sa stav nezlepšoval, odporúčam vyhľadať lekára.

Bolesť Koža Rady lekárnika

Ako sa starať o stvrdnutú a popraskanú kožu na pätách a chodidlách?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Suchá a stvrdnutá koža na chodidlách a pätách občas potrápi snáď každého z nás a predovšetkým v lete. Ak však koža začne aj praskať, môže to byť veľmi nepríjemné a bolestivé. Ak je daný problém spôsobený genetikou alebo ochorením, lieči sa ťažko. Napriek tomu vhodnou starostlivosťou možno aj tento stav zlepšiť.

Ako sa teda starať o naše chodidlá?

1. Základnou starostlivosťou o chodidlá by mala byť pedikúra. Ak je vykonaná správne, väčšinou ju stačí opakovať po 4-6 týždňoch. Kto si na ňu doma netrúfne, môže navštíviť skúsenú pedikérku.

2. Aby boli chodidlá stále hladké, je potrebné sa o ne starať častejšie aj doma. Prospeje im teplý kúpeľ s prídavkom kúpeľovej soli, stačí ju vykonávať aspoň 1x týždenne. Dĺžka kúpeľa by mala byť 10-15 minút - po nej stvrdnutá pokožka zmäkne. Potom pemzou, škrabkou alebo pilníkom obrúsime zhrubnuté miesta.

3. Po odstránení zhrubnutej kože môžeme chodidlá natrieť hydratačným vyživujúcim krémom. Použijeme špeciálne krémy a balzamy určené priamo na starostlivosť o chodidlá s obsahom urey, panthenolu, alantoínu či levandule. Vyskúšať môžeme i čisto prírodné "mazadlá" - napr. bambucké maslo, masť či kokosový olej.

4. Občas nie je na škodu intenzívnejšia kúra pre vyživenie chodidiel. Krém, vazelínu alebo iný produkt, ktorý používame na ošetrenie chodidiel, nanesieme v silnejšej vrstve, navlečieme ponožky a necháme pôsobiť cez noc. Ráno budú chodidlá hladké a svieže.

Koža Rady lekárnika

Ako postupovať v prípade popálenín?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Stačí trocha neopatrnosti a je to hneď. Horúca voda, čaj, káva, trúba, šporák, oheň, slnko a mnoho ďalšieho môžu byť príčinou popálenia či oparenia.

Popáleniny sa delia do 4 stupňov. Doma si môžeme ošetriť väčšinou iba popáleniny 1. stupňa (objaví sa iba začervenanie, ale nie je poškodená pokožka).

Ak sa už objavia vo väčšej miere pľuzgiere, dôjde k popáleniu chemikáliami, elektrickým prúdom, či je popálených viac ako 5 % tela (cca 5x veľkosť dlane popáleného), je lepšie ihneď navštíviť lekára alebo volať 155.

Popáleniny sú nepríjemné a aj popálenina 1. stupňa vie potrápiť. Popáleniny môže doprevádzať opuch, začervenanie a bolesť.

Ako teda najlepšie ošetriť pokožku?
1.    Ihneď po popálení schladíme miesto studenou (nie ľadovou) vodou. Chladíme tak dlho, kým chladenie prináša úľavu od bolesti (10 aj viac minút). Použiť môžeme aj špeciálny gél na popáleniny.
2.    Z okolia popáleniny odstránime odev, prstene, náramky, retiazky. Potom, čo miesto opuchne, mohli by škrtiť.
3.    Po ochladení a uschnutí, je ideálne popáleniny prelepiť náplasťou na popáleniny, hydrokoloidným krytím, prípadne natrieť Hemagélom či Flamigélom a prelepiť. Zamedzí sa tým infekcii rany.
4.    Ak sa objaví pľuzgier, neprepichujeme ho.
5.    Popáleninu necháme zakrytú cca 24 hodín.
6.    Potom môžeme lepšie hojenie podporiť vhodnými prostriedkami. Veľmi dobré skúsenosti sú s kalciovou masťou, produktami s panthenolom, aloe vera,  tea tree olejom, nechtíkom, harmančekom či ľubovníkovým olejom.
7.    Prípadnú bolesť možno tlmiť voľno predajnými analgetikami.

Krásne letné dni môže pokaziť aj spálenie od slniečka. Ak máme citlivejšiu a svetlejšiu pleť, je vhodné chrániť pokožku pred slniečkom vhodným opaľovacím prostriedkom. Ten je potreba nanášať v dostatočnom množstve (cca 6 čajových lyžičiek na celé telo) a dostatočne často (cca každé 2 hodiny a po kúpaní a osušení uterákom). V praxi to znamená, že 200 ml opaľovacieho prostriedku nám vyjde na cca 5 natretí a je nutné s tým počítať pri kúpe.

Po opaľovaní je vhodné ošetriť pokožku prípravkami po opaľovaní. Ak sa aj tak spálime, môžeme ľahšie spáleniny ošetriť produktami s panthenolom, aloe vera, harmančekom či nechtíkom. Pomáha vraj aj tvaroh, jogurt či vaječný bielok. Dôležité je držať sa potom aspoň 2 dni v tieni a na slnku spálené miesta zakrývať vzdušným odevom.

Koža Rady lekárnika

Potrebujem nejakú masť na zahojenie jaziev za dobrú cenu. Ranu už nemám, len jazvu. Po akej dobe bude viditeľný účinok?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Dobré skúsenosti sú napr. s gélom Contractubex, alebo Scar estetique krém na jazvy. Treba tam však byť trpezlivý a vytrvalý, pravidelne jazvu potierať dlhšiu dobu a vždy niekoľko minút prípravok do jazvy vmasírovávať. Čo sa týka účinku, je to dosť individuálne a závisí okrem iného aj od toho, ako rana vznikla. Niekedy sa jazva zahojí úplne, inokedy zostane, ale je menej nápadná. Zlepšenie by však malo byť viditeľné určite tak po mesiaci.

Koža

Trápi ma silná alergia na slnko prejavujúca sa vyrážkami. Mám 43 rokov a idem na Kanárske ostrovy a rada by som si užila dovolenku bez vyrážok a svrbenia.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

V prvom rade by som odporučila vyhýbať sa pobytu na slnku v čase, kedy je najsilnejšie (mezi 11-15h), opaľovať sa je lepšie doobeda a potom podvečer. A k tomu určite kvalitnejší opaľovací krém s čo najvyšším ochranným faktorom. Pre istotu si určite pribaľte aj Fenistil gél na lokálne alergické reakcie a prípadne aj tabletky proti alergickým prejavom. Pri alergii na slnko mám dobrú skúsenosť s opaľovacími krémami Ladival pre alergickú kožu.

Opaľovanie Koža

Poraďte mi prosím nejaký krém, keď ma trápi vaginálna mykóza.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Zvonka môžete používať krém s obsahom klotrimazolu. Ak máte aj výtok, je lepšie skombinovať ho aj s vkladacími tabletami s rovnakou účinnou látkou. Tablety sa zvyčajne používajú každý večer pred spaním a krém sa môže použiť aj 3 krát denne a treba ho nanášať ešte aj 2-3 dni po vymiznutí príznakov, aby sa vaginálna mykóza nevrátila. Ak by sa stav nezlepšil alebo zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Liečivé prípravky Koža

Čo by ste mi odporučili, keď je suchá sliznica nosa?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Pokým nemáte nos upchatý, len je suchá sliznica nosa, tak môžete skúsiť pravidelne používať nosové spreje s obsahom izotonickej morskej vody, prípadne ešte aj s prídavkom aloe vera alebo kyseliny hyaluronovej. Ak Vám viac vyhovuje nosová mastička, tak môžete skúsiť napr. Nisitu, Panthenose alebo Borozan.

Zdravie z prírody Koža


Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam