MojaLekáreň.sk

Ako na popáleniny nie len od slniečka

Ako postupovať v prípade popálenín?

Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková

Stačí trocha neopatrnosti a je to hneď. Horúca voda, čaj, káva, trúba, šporák, oheň, slnko a mnoho ďalšieho môžu byť príčinou popálenia či oparenia.

Popáleniny sa delia do 4 stupňov. Doma si môžeme ošetriť väčšinou iba popáleniny 1. stupňa (objaví sa iba začervenanie, ale nie je poškodená pokožka).

Ak sa už objavia vo väčšej miere pľuzgiere, dôjde k popáleniu chemikáliami, elektrickým prúdom, či je popálených viac ako 5 % tela (cca 5x veľkosť dlane popáleného), je lepšie ihneď navštíviť lekára alebo volať 155.

Popáleniny sú nepríjemné a aj popálenina 1. stupňa vie potrápiť. Popáleniny môže doprevádzať opuch, začervenanie a bolesť.

Ako teda najlepšie ošetriť pokožku?
1.    Ihneď po popálení schladíme miesto studenou (nie ľadovou) vodou. Chladíme tak dlho, kým chladenie prináša úľavu od bolesti (10 aj viac minút). Použiť môžeme aj špeciálny gél na popáleniny.
2.    Z okolia popáleniny odstránime odev, prstene, náramky, retiazky. Potom, čo miesto opuchne, mohli by škrtiť.
3.    Po ochladení a uschnutí, je ideálne popáleniny prelepiť náplasťou na popáleniny, hydrokoloidným krytím, prípadne natrieť Hemagélom či Flamigélom a prelepiť. Zamedzí sa tým infekcii rany.
4.    Ak sa objaví pľuzgier, neprepichujeme ho.
5.    Popáleninu necháme zakrytú cca 24 hodín.
6.    Potom môžeme lepšie hojenie podporiť vhodnými prostriedkami. Veľmi dobré skúsenosti sú s kalciovou masťou, produktami s panthenolom, aloe vera,  tea tree olejom, nechtíkom, harmančekom či ľubovníkovým olejom.
7.    Prípadnú bolesť možno tlmiť voľno predajnými analgetikami.

Krásne letné dni môže pokaziť aj spálenie od slniečka. Ak máme citlivejšiu a svetlejšiu pleť, je vhodné chrániť pokožku pred slniečkom vhodným opaľovacím prostriedkom. Ten je potreba nanášať v dostatočnom množstve (cca 6 čajových lyžičiek na celé telo) a dostatočne často (cca každé 2 hodiny a po kúpaní a osušení uterákom). V praxi to znamená, že 200 ml opaľovacieho prostriedku nám vyjde na cca 5 natretí a je nutné s tým počítať pri kúpe.

Po opaľovaní je vhodné ošetriť pokožku prípravkami po opaľovaní. Ak sa aj tak spálime, môžeme ľahšie spáleniny ošetriť produktami s panthenolom, aloe vera, harmančekom či nechtíkom. Pomáha vraj aj tvaroh, jogurt či vaječný bielok. Dôležité je držať sa potom aspoň 2 dni v tieni a na slnku spálené miesta zakrývať vzdušným odevom.

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.