Obľúbené položky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo

Spýtajte sa nás

Na otázky k voľbe liekov, dávkovaniu či kontraindikáciám zadarmo odpovedáme každý deň. Spýtajte sa nás sami, alebo sa pozrite na otázky, ktoré sme už odpovedali.

 

Teraz tu nie sme

Tiež si niekedy musíme oddýchnuť.

Zodpovedané otázky

Trávenie Rady lekárnika Koža Deti Starostlivosť o telo Bolesť Kozmetika
Zrušiť filter

Ako na upchatý nos a prechladnutie?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

S prechladnutím sa na jeseň stretnete oveľa častejšie ako v ostatných obdobiach roka. Ide o vírusové ochorenie horných dýchacích ciest, kedy sa vírusy zachytia na sliznicu krku alebo nosa a potom sa šíria ďalej. Striedanie vonkajších a vnútorných teplôt sliznice vysušuje a tie sú potom náchylnejšie na usadenie vírusov.

Prechladnutie sa prejavuje nádchou, upchatým nosom, kašľom, kýchaním, škrabaním a bolesťou v krku, chrapotom, únavou, teplotou či bolesťou hlavy a trvá väčšinou týždeň. Často sa stáva, že si ľudia pletú prechladnutie s chrípkou - tá ale máva iné príznaky (prudšie nástupy horúčky, zimnica, únava, neznesiteľná bolesť hlavy, svalov a kĺbov, neskôr suchý dráždivý kašeľ, bez nádchy).

Ako si poradiť s príznakmi prechladnutia?

 • Upchatý nos - používajte morské vody, ktoré sliznicu zvlhčia, čistia a nariedia hlien. Ideálne je, keď aplikujete najprv do oboch nosných dierok morskú vodu, vysmrkáte sa a potom použijete sprej či kvapky s účinnými látkami (Olynth, Sanorin, Otrivin, Nasivin, Sinex Vicks, ...) Nos uvoľníte aj pravidelnými výplachmi nosa.
 • Teplota či horúčka - k ich zníženiu sú vhodné lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Siahnuť môžete aj po kombinovaných liekoch, ktoré obsahujú zložky na zníženie teploty, bolesti a uvoľnenie upchatého nosa - napríklad Coldrex.

Posilňujte imunitu

Len dostatočne silná imunita môže úspešne bojovať s vírusmi či baktériami. Odolnosť organizmu môžete podporiť:

Starostlivosť o telo Rady lekárnika

Čo pomáha na akné?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Akné je zapríčinené zápalom mazových žliaz a trápi nielen „puberťákov“. Objaviť sa môže aj u dospelých v podobe začervenaných vyrážok, pľuzgierikov s hnisom alebo hlbokých dutín v pokožke, po ktorých zostávajú jazvy. Najčastejšie sa vyskytujú na tvári, ale niekoho trápia aj na chrbte, hrudníku či ramenách.

Medzi hlavné príčiny akné patrí zvýšená produkcia kožného mazu (predovšetkým vplyvom mužských pohlavných hormónov) a zvýšená produkcia rohoviny. Ďalšími príčinami môžu byť stres, hormonálne zmeny (dospievanie, tehotenstvo), baktérie či nevhodná strava - vynechať by ste mali sladkosti, cukor, mastné alebo príliš korenené jedlá. 

Ako sa akné zbaviť?

Hlavná je správna starostlivosť o pleť. Odporúčame používať prípravky špeciálne určené pre starostlivosť o problematickú pleť.  Pleť si čistite aspoň 2x denne čistiacim gélom, micelárnou vodou, pleťovou vodou alebo mydlom. Potom naneste vhodný krém či sérum.

Krém alebo sérum?

Krémy vám pomôžu upokojiť začervenanú a podráždenú pokožku, napomáhajú prirodzenej regenerácii a obnove správnej funkcie pokožky, pomáhajú predchádzať upchávaniu pórov a mazových žliaz a vzniku čiernych bodiek, hydratujú, vyhladzujú. Niektoré vedia aj pleť zmatniť, znížiť viditeľnosť pórov či obsahujú farebné pigmenty, ktoré znižujú viditeľnosť vyrážok. Séra sa skôr používajú lokálne priamo na vyrážky.

Vyberať môžete aj z liečivých gélov a krémov na akné s obsahom kyseliny azelaovej či benzoyl peroxidu, ktoré pôsobia proti baktériám zapríčiňujúcim vznik akné.

Naše tipy

 • Pred spaním sa vždy odmaľujte! 
 • Vyrážky nevytláčajte! Môžete si tým spôsobiť zanesenie infekcie do rany, zápal by sa mohol rozšíriť aj do hlbších vrstiev kože, prípadne tak môžu vznikať jazvy.
 • Do stravy zaraďte potraviny s obsahom zinku, selénu, vitamínu A a E a rybieho oleja.

Babská rada

 • Osvedčilo sa potieranie vyrážok tea tree olejom, aloe vera či cesnakom.
 • Ak máte citlivú pleť, neodporúčam skúšať, aby ste si pleť ešte viac nepodráždili.

Čo robiť, keď nič nepomáha

 • U ťažšej formy akné odporúčam návštevu dermatológa, ktorý určí vhodnú liečbu.
 • Ak nič nezaberie, je možné vyskúšať aj laserové ošetrenie akné.

Viac o akné si môžete prečítať v našom samostatnom článku.

Deti Kozmetika Koža Starostlivosť o telo Rady lekárnika

Ako sa dá zbaviť vší?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Voš detská (Pediculus capitis) žije vo vlasoch. Najčastejšie sa vyskytuje u detí vo veku 6-15 rokov, ale získať ju môžu aj mladšie deti a dospelí. Keďže sa voš živí krvou, určite ju neprehliadnete, pretože vás hlava svrbí a núti vás sa neustále škrabať.

Samička kladie vajíčka (hnidy) a prilepuje ich pevným tmelom na vlasy tesne pri pokožke hlavy. Za 7-19 dní (podľa teploty) sa z vajíčok liahnu larvy. Z larvy sa po niekoľkých dňoch vyliahne nymfa (2.vývojové štádium vši) a z nej potom dospelá voš. Celá premena od hnidy po dospelú voš trvá v závislosti na teplote 17-25 dní. Samičky žijú 3-5 týždňov a v tomto období nakladú 50-150 vajíčok.

K prenosu vší dochádza pri tesnom kontakte s napadnutou osobou, čo v skupine detí (škola, škôlka) nie je problém a vši sa šíria v kolektíve veľmi rýchlo.

Ako sa vší zbaviť?

Pri prvom náznaku svrbenia hlavy odporúčam vlasy poriadne prezrieť. Ak nájdete voš, hnidy či iné štádium vši, ihneď konajte.

 • Vyčešte si vlasy hustým hrebeňom - ​​tzv. všiváčikom.
 • Vyčesávaním, prípadne vystrihovaním, odstránite predovšetkým hnidy, na ktoré dostupné produkty proti všiam moc nefungujú.
 • Odvšivovacie prípravky pôsobia najmä na dospelé vši s ich pohyblivými vývojovými štádiami. Tieto prípravky odporúčam aplikovať ešte o 8 až 14 dní po prvej aplikácii. Tým zabijete zvyšok vší, ktoré sa medzitým vyliahli z hníd.
 • Všetky obliečky a oblečenie (vrátane čiapok) vyperte minimálne na 60° C. Matrace, koberce a podlahu povysávajte. Oblečenie, hračky, ktoré sa nedajú vyprať, uložte na pár dní do mrazničky alebo na aspoň 2 týždne vzduchotesne uzavrite. Všetky hrebene dôkladne vyčistite.
 • Ako prevenciu odporúčam pravidelne používať napríklad Pediakid alebo Paranit. Do bežného šampónu pri každom umývaní kvapnite kvapku Tea tree oleja.
 • Najdôležitejšie prevencia spočíva v pravidelnej kontrole vlasov.

Deti Rady lekárnika

Ako na pigmentové škvrny?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Stále viac žien (a v menšej miere i mužov) v produktívnom veku trápia tmavé škvrny na čele, lícach, spánkoch, hornej pere, predlaktiach či chrbtoch rúk. Ďalším "rizikovým" faktorom pre vznik pigmentových škvŕn je tmavší typ pokožky, dlhší pobyt na slnku, zjazvenie a podráždenie pokožky, dedičnosť, nedostatočná funkcia pečene alebo hormonálne zmeny (vrátane hormonálnych liekov) a tiež vyšší vek.

Pigmentové škvrny vznikajú predovšetkým vďaka zvýšenej aktivite melanocytov, tj.buniek, ktoré vytvárajú melanín - tmavý pigment, ktorý pomáha pokožku chrániť pred UV žiarením. Ak je pôsobenie slnka pozvoľné a primerané, vznikne rovnomerné opálenie. Ak je však pokožka vystavená silnému slnku na dlhú dobu, začne sa tvoriť príliš veľa melanínu a tým dochádza k vzniku pigmentových škvŕn.

Ako predchádzať vzniku pigmentových škvŕn?

Ak už pigmentové škvrny máte, je niekoľko možností, ako sa ich zbaviť (zosvetliť ich):

 • Ak sa pigment uložil v povrchových vrstvách pokožky, môžu pomôcť špeciálne krémy či séra na pigmentové škvrny
 • Laserom v ordinácii dermatológa
 • Galvanickou terapiou pomocou záporných iónov
 • Intenzívnym pulzným svetlom (IPL) alebo zeleným polarizovaným svetlom
 • Chemickým peelingom
 • Z babských rád môžem uviesť napríklad zmes citrónovej šťavy s medom, kurkumu so smotanou či mandľový olej

Koža Starostlivosť o telo Rady lekárnika

Čo je to celiakia a ako vzniká?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Celiakia, čiže intolerancia lepku, je autoimunitné ochorenie, ktorým trpí asi 1% populácie. Trpieť ním môžu tak deti, ako aj dospelí. Spúšťačom býva lepok (glutén), ktorý je obsiahnutý v strave a ktorý postihuje predovšetkým tenké črevo. Po príjme potravy obsahujúcej lepok dôjde k autoimunitnej reakcii, ktorá sa prejaví poškodením sliznice tenkého čreva. Potom nasleduje chronický zápal sliznice, začnú miznúť klky a mikroklky. Tým dôjde k zníženiu povrchu tenkého čreva a zníži sa jeho schopnosť vstrebávať dôležité živiny z organizmu.

Lepok je hlavnou bielkovinovou zložkou pšenice, raže, jačmeňa a ovsa. Preto by sa ľudia s celiakiou mali úplne vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú tieto obilniny, dokonca aj v stopovom množstve.

Intolerancia lepku sa väčšinou prejavuje až po dlhšej dobe konzumácie rizikových potravín, na rozdiel od alergie na lepok, ktorá sa prejaví v priebehu niekoľkých minút až hodín po konzumácii lepku.

Celiakia sa môže prejavovať typickými črevnými ťažkosťami - hnačkami, plynatosťou, nadúvaním, nechutenstvom, kŕčmi brucha. Druhým typom ťažkostí sú tzv. mimočrevné. Patrí sem napríklad chudokrvnosť, nedostatok železa, osteoporóza, dlhotrvajúca únava, zvýšené pečeňové testy, bolesti kĺbov, zápaly ďasien, zvýšená kazivosť zubov, afty, strata pigmentácie kože a tzv. Durhingova dermatitída.

Orientačné vyšetrenie, či trpíte celiakiou, si môžete urobiť aj doma, pomocou domáceho testu na celiakiu. K potvrdeniu diagnózy je však potrebné laboratórne vyšetrenie krvi, na ktoré vás pošle lekár.

Po potvrdení celiakie je potrebné dodržiavať bezlepkovú diétu. Tým väčšinou dôjde k obnove sliznice čreva a jeho správnej funkcii. Do úplného uzdravenia sliznice je dôležité dopĺňať vitamíny a minerály, predovšetkým železo, vápnik, vitamíny B12, A a D.

Trávenie Rady lekárnika

Čo je to intolerancia na laktózu a ako s ňou bojovať?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Intolerancia laktózy postihuje až 20% populácie SR. Dochádza k nej vo chvíli, keď tráviaci systém nie je schopný správne spracovať mliečny cukor-laktózu. Za normálnych okolností je laktóza rozštiepená enzýmom laktázou na glukózu a galaktózu.

Príčinou intolerancia na laktózu je práve nedostatočná aktivita alebo priamo nedostatok tohto enzýmu. Nerozštiepená laktóza začne potom v čreve kvasiť vplyvom črevných baktérií, čo sa neskôr prejavuje plynatosťou, nadúvaním, hnačkou a kŕčmi v bruchu. Ďalšími príznakmi môžu byť pocit plnosti, škvŕkanie v bruchu, nevoľnosti, vracanie, únava, svalové bolesti či bolesti hlavy. Problémy sa zvyčajne zjavujú cca pol hodiny až 3-4 hodiny po konzumácii a môžu pretrvávať aj niekoľko dní. Ak máte podozrenie na intoleranciu laktózy, zájdite za svojím lekárom, ktorý vaše podozrenie "preverí".

Úprava stravy pri laktózovej intolerancii je individuálna. Niekomu stačí vymeniť mlieko za kyslomliečne jogurty, kefíry a syry, ktoré obsahujú menej laktózy, vďaka baktériám, ktoré sa ňou živia. Niekto neznesie ani tú trochu zvyšnej laktózy. V tom prípade odporúčam úplne sa vyhnúť mlieku, mliečnym výrobkom a všetkým potravinám, ktoré ich obsahujú. Nahradiť sa dajú rastlinnými mliekami, margarínmi, atď.

O tom ako bude vaše telo reagovať na laktózu rozhoduje aj to, v akom stave sú vaše črevá, stres alebo to, či mliečny výrobok niečím zajete.

Ako teda bojovať s intoleranciou?

 • Pre zmiernenie zažívacích ťažkostí odporúčam spočiatku vylúčiť úplne potraviny obsahujúce laktózu
 • Potom, ak nemusíte úplne vylúčiť mlieko a mliečne výrobky, rozdeľte si tieto produkty do viac menších dávok za deň a nejedzte (nepite) ich nalačno.
 • Vyberajte "low-lactose" alebo "lactose-free" produkty
 • Užívajte pravidelne a dlhodobo probiotiká
 • Štiepeniu laktózy môžete napomôcť doplnkami stravy (Lactanon, Laktoleráza, lactas enzyme), ktoré obsahujú laktázu a užívajú sa pred jedlom obsahujúcim laktózu

Občas sa intolerancia na laktózu zamieňa s alergiou na mliečnu bielkovinu. V tomto prípade ide o neprimeranú reakciu imunitného systému a väčšinou vzniká veľmi rýchlo po požití alergizujúcej potraviny. Príznaky môžu byť podobné. Navyše sa môžu pridať kožné, prípadne dýchacie ťažkosti - opuchnutie pier a jazyka, svrbenie, žihľavka, ťažkosti s dýchaním, až anafylaktický šok.

Trávenie Rady lekárnika

Často ma páli záha. Ako sa tohto nepríjemného pocitu zbaviť?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Pálenie záhy je pomerne častým javom. Je to pocit pálenia či horúčavy, ktorý vychádza z hrude smerom nahor do krku. Nepríjemné pocity vznikajú následkom dráždenia sliznice pažeráka kyslou žalúdočnou šťavou, k čomu dochádza v prípade prílišného uvoľnenia dolného pažerákového zvierača. Okrem pálenia či horúčavy môžete pálenie záhy pociťovať ako slanú, kyslú či horkastú tekutinu vzadu v hrdle, ťažkosti pri prehĺtaní, grganie, bolesť na nadbrušku, pocit na vracanie či pocit nadúvania.

Spočiatku sa objavuje pálenie záhy len po určitých druhoch jedál.

Rizikové jedlá sú

 • sladkosti,
 • vyprážané, mastné, tučné a pikantné jedlá,
 • alkohol,
 • káva,
 • citrusové plody,
 • paradajky,
 • cesnak,
 • cibuľa,
 • perlivé nápoje.

Pálenie záhy ale môže vyvolať aj stres, obezita, fajčenie alebo tehotenstvo.

Obmedziť ho môžete nasledujúcimi režimovými opratreniami:

 • Jedzte v pokoji, pomaly, po menších porciách rozdelených rovnomerne počas dňa
 • Do jedál pridávajte rascu, fenikel, rozmarín, majorán a ďalšie bylinky podporujúce trávenie
 • Vyhnite sa vyprážaným, tučným a mastným jedlám, pikantným jedlám, alkoholu a ďalším pokrmom, ktoré vám pálenie záhy spôsobujú
 • Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť
 • Obmedzte stresové situácie
 • Neprejedajte sa
 • Nejedzte na noc, posledné jedlo by malo byť 3-4 hodiny pred spaním
 • Spite a odpočívajte na ľavom boku
 • Po jedle necvičte, doprajte si chvíľku pokoja
 • Nenoste upnuté oblečenie

Ak režimové opatrenia nepomôžu, môžete siahnuť po liekoch určených proti páleniu záhy.

Antacidá pomáhajú neutralizovať kyslé žalúdočné šťavy. Tieto lieky väčšinou pôsobia takmer okamžite. Patrí sem napríklad Rennie, Gaviscon, Maalox či Talcid.

Druhou skupinou liekov sú tie, ktoré blokujú tvorbu žalúdočnej kyseliny chlorovodíkovej.

 • Sem patria lieky blokujúce histamínové receptory v žalúdku (Ranisan, Famosan). Ich účinok nastupuje cca po hodine a pôsobí dlhšiu dobu než antacidá.
 • Najviac používané a najúčinnejšie sú inhibítory protónovej pumpy (Helicid, Nolpaza, Sandoz, ...). Používajú sa pri častejšom pálení záhy a žalúdočných vredoch. Účinok nastupuje pri pravidelnom užívaní. Oba tieto typy liekov je vhodné užívať nalačno.

Ak práve nemáte po ruke lieky, môžete vyskúšať niektorú z babských rád.

Od akútnych ťažkostí by mohli pomôcť lyžička sódy rozmiešaná vo vode, kyslá uhorka, lyžička jablčného octu vo vode, zázvorový čaj či aloe vera.

V prípade častého a dlhodobého pálenia záhy odporúčam konzultovať stav s lekárom.

Trávenie Rady lekárnika

Zaobstarali ste si nové pohorky na výlety - ako sa ale vyhnúť pľuzgierom?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Plánujete letné výlety a dovolenky a jediné, čo vám ešte chýba, sú nové pohorky. Tešíte sa, ako si ich obujete a nohy sa potešia. Ak si ale nové topánky doma nerozchodíte, ale obujete ich až na výlet, po pár hodinách zistíte, že topánky nepríjemne drú a tlačia. V mieste dlhodobejšieho tlaku či odierania vznikne pľuzgier. V lepšom prípade nebolí a v pohybe nijako neobmedzuje. V tom horšom je však každý krok utrpením.

Ako sa vyhnúť pľuzgierom a ako ich ošetriť v prípade vzniku?

 1. Ak si zaobstaráte nové topánky, predtým, než vyrazíte na dlhšiu prechádzku alebo dovolenku, je dobré v nich skúsiť nejakú dobu chodiť aj doma, takpovediac "rozchodiť ich". Budete vedieť, kde topánky tlačia, kde drú, kde sa zarývajú remienkami do nohy. Riešiť to možno rôznymi spôsobmi - použijete (iné) ponožky, inak obujete topánky, zmeníte štýl chôdze, prípadne preventívne podlepíte krízové miesta.
 2. Keď už pľuzgier vznikne (keďže v mieste pľuzgiera je pokožka poškodená), vzniká sa tu možnosť pre vstup infekcie do organizmu. Otlak a pľuzgier sa môže aj zapáliť, preto ho vždy ošetrujte čistými rukami a nikdy ho nestrhávajte. Okolie pľuzgiera môžete umyť vodou, prípadne mydlom a ľahko osušiť.
 3. Večná otázka, o ktorej sa stále vedú spory je, či pľuzgier prepichovať alebo nie. Ak budete chcieť pľuzgier prepichnúť, je treba to urobiť sterilnou ihlou. Ak chcete použiť ihlu na šitie alebo špendlík, odporúčam ho riadne vydezinfikovať napr. v čistom alkohole. Potom pľuzgier jemne vytlačte a vydezinfikujte. Blanku pľuzgiera nestrhávajte.
 4. Na hojenie pľuzgierov je vhodné použiť tzv. vlhké hojenie pomocou hojivých gélov, hydrokoloidných a hydrogélových náplastí. Tak nevznikne chrasta a pľuzgier sa bude hojiť rýchlejšie.
 5. Ak začne byť okolie pľuzgiera začervenané, napuchnuté, bolestivé, bude z neho vytekať hnis, prípadne sa pridá zimnica alebo horúčka, došlo pravdepodobne k infekcii. V prípade, že by sa stav nezlepšoval, odporúčam vyhľadať lekára.

Bolesť Koža Rady lekárnika

Ako sa starať o stvrdnutú a popraskanú kožu na pätách a chodidlách?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Suchá a stvrdnutá koža na chodidlách a pätách občas potrápi snáď každého z nás a predovšetkým v lete. Ak však koža začne aj praskať, môže to byť veľmi nepríjemné a bolestivé. Ak je daný problém spôsobený genetikou alebo ochorením, lieči sa ťažko. Napriek tomu vhodnou starostlivosťou možno aj tento stav zlepšiť.

Ako sa teda starať o naše chodidlá?

1. Základnou starostlivosťou o chodidlá by mala byť pedikúra. Ak je vykonaná správne, väčšinou ju stačí opakovať po 4-6 týždňoch. Kto si na ňu doma netrúfne, môže navštíviť skúsenú pedikérku.

2. Aby boli chodidlá stále hladké, je potrebné sa o ne starať častejšie aj doma. Prospeje im teplý kúpeľ s prídavkom kúpeľovej soli, stačí ju vykonávať aspoň 1x týždenne. Dĺžka kúpeľa by mala byť 10-15 minút - po nej stvrdnutá pokožka zmäkne. Potom pemzou, škrabkou alebo pilníkom obrúsime zhrubnuté miesta.

3. Po odstránení zhrubnutej kože môžeme chodidlá natrieť hydratačným vyživujúcim krémom. Použijeme špeciálne krémy a balzamy určené priamo na starostlivosť o chodidlá s obsahom urey, panthenolu, alantoínu či levandule. Vyskúšať môžeme i čisto prírodné "mazadlá" - napr. bambucké maslo, masť či kokosový olej.

4. Občas nie je na škodu intenzívnejšia kúra pre vyživenie chodidiel. Krém, vazelínu alebo iný produkt, ktorý používame na ošetrenie chodidiel, nanesieme v silnejšej vrstve, navlečieme ponožky a necháme pôsobiť cez noc. Ráno budú chodidlá hladké a svieže.

Koža Rady lekárnika

Ako si mám poradiť, ak ma na dovolenke prepadnú intímne problémy v podobe pálenia či svrbenia pošvy?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Snáď každá žena niekedy zažila problémy intímnych partií ako je pálenie, svrbenie alebo výtok. O to viac nepríjemné to je, keď vás postihnú na dovolenke. Teplo, častejší pobyt vo vode, vlhké plavky, dehydratácia - to všetko podporuje v sezóne vznik bakteriálnych či kvasinkových infekcií a zápalov, ktoré môžu prejsť aj k zápalu močových ciest.

Najideálnejším riešením je predchádzať vzniku týchto gynekologických problémov.

Máme pre vás pár rád ako na to:

1. Po kúpaní si nenechávajte na sebe mokré plavky. V teplom a vlhkom prostredí sa vyžívajú kvasinky. Ideálne je sa vždy prezliecť a zvoliť vzdušnú bavlnenú bielizeň.

2. Vyhýbajte sa prírodným vodným plochám a termálnym kúpaliskám. V teple sa darí siniciam, ktoré tiež môžu spôsobovať problémy v intímnej oblasti. Môžete využiť aj tzv. kúpacie tampóny.

3. Obmedzte sladké, snažte sa vyhýbať nadmernému stresu a častejšiemu užívaniu antibiotík. To všetko negatívne ovplyvňuje vaginálnu mikroflóru a pH pošvy, ktoré pomáhajú chrániť sliznicu pred usadením patogénov.

4. Dostatočne pite.

5. Ak trpievate na vaginálne infekcie, je ideálne používanie preparátov, ktoré obsahujú probiotiká, kyselinu mliečnu či vitamín C.

6. Používajte vhodné prostriedky pre intímnu hygienu. Nevhodné je mydlo a klasické sprchové gély. Ideálne sú umývacie gély na intímnu hygienu s nižším pH (ideálne v rozmedzí 3,8-4,5) a s obsahom tea tree či kyseliny mliečnej.

7. V prípade, že sa už pálenie, svrbenie či výtok objavili, môžete siahnuť po čapíkoch či mastiach s antimikrobiálnou účinnou látkou. Keď aj napriek tomu problémy pretrvávajú niekoľko dní či sa zhoršujú, je vhodná návšteva lekára.

Rady lekárnika


Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam