Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Starostlivosť o pokožku po opaľovaní

Starostlivosť o pokožku po opaľovaní

Kozmetika Opaľovanie Starostlivosť o telo

Pokožka s bronzovým nádychom je krásna. Vyžaduje však aj špeciálnu starostlivosť, a to po každom dlhšom pobyte na slnku. Vždy je dôležité doplniť stratenú vlhkosť a pružnosť pokožky. Rovnako tak, ako máme v skrinke krémy na opaľovanie, mali by sme v nej mať aj prípravky po opaľovaní: chladivé gély, spreje, krémy, mlieka.

Starostlivosť o pokožku po opaľovaní

Prečo používať prípravky po opaľovaní?

Pobyt na slnku je nepochybne zdraviu prospešný, nesmieme však zabudnúť na to, že slnečné lúče môžu pokožke aj uškodiť. UV žiarenie spôsobuje predčasné starnutie pokožky, vysušuje ju a dôsledkom môže byť začervenanie kože, ktorá páli a na dotyk je citlivá a bolestivá. V najhoršom prípade sa objavujú aj pľuzgiere. Avšak ani keď po slnení nepociťujete podobné ťažkosti, nemali by ste zabúdať na následnú starostlivosť. Myslite na to, že reakcia na UV žiarenie sa často prejavuje až s určitým oneskorením.
Použitím prípravku po opaľovaní po tom, čo sa vysprchujete, pokožke navraciate stratenú hydratáciu, upokojíte ju a urýchlite aj jej regeneráciu. Správna starostlivosť zabezpečí uchovanie dlhodobejšieho, rovnomerného opálenia, pretože zabráni olupovaniu vrchnej vrstvy pokožky. Zamedzuje aj tvorbe nových vrások tým, že vyhladzuje vrchnú časť kože. Napraví tiež škody vzniknuté slnením a dokážu účinne spomaliť starnutie pokožky spôsobené UV žiarením.

Kedy a ako často používať prípravky po opaľovaní?

Prípravky po opaľovaní je vhodné používať po každom pobyte na slniečku. Pokožka si zaslúži po náročnom dni pri vode rýchle uvoľnenie a regeneráciu. Produkty po opaľovaní neslúžia len na udržanie farby opálenia, sú tiež výživné, pokožku hydratujú, upokojujú a pomáhajú slnkom vysilenej pokožke znovu nabrať silu. Preto by sa prípravky mali používať pravidelne, aby sa pokožka zbytočne nevysušovala a aby opäť získala svoju jemnosť a pružnosť.

Po pobyte na slnku stráca pokožka pružnosť, hydratáciu, je napnutá, zvyčajne začervenaná a je podráždená. Na konci dňa je potrebné pokožku osprchovaním očistiť od piesku, chlórovanej alebo slanej vody. Po každom večernom sprchovaní je nutné myslieť na ošetrenie pokožky krémom alebo mliekom po opaľovaní. Nebojte sa ho použiť aj v dňoch, kedy sa práve neopaľujete, pretože pokožka sa s nadmerným slnečným žiarením vyrovnáva aj niekoľko dní. S pokojným svedomím môžete v týchto dňoch vymeniť bežné telové mlieko za prípravok po opaľovaní. Hlavne po návrate od mora či zo slnečnej dovolenky je vhodné pleť celého tela ošetrovať týmito prípravkami ešte aspoň celý nasledujúci týždeň.

Krém, mlieko, emulzie, sprej alebo gél

Pri výbere vhodného prípravku po opaľovaní máte na výber z obrovského množstva rôznych balení krémov, sprejov, gélov a mliek. Všeobecne platí, že je jedno, či si vyberiete mlieko alebo krém. Rozdiel je len v zložení prípravku a spôsobe jeho nanášania. Existujú aj sprchové gély alebo krémy, ktoré obsahujú karotén a predlžujú a zintenzívňujú efekt opálenia.

  • krém - má najhutnějšie zloženie, po nanesení môže zostať na pokožke mastný film, aplikácia na celé telo zaberie viac času (Solar)
  • mlieko - svojim zložením je ľahšie (redšie) ako krém, ľahšie sa rozotiera, rýchlejšie sa vstrebáva (Altermed, Sun, Vichy, Bioderma)
  • gél - vo väčšine prípadov je číry alebo ľahko sfarbený, nanášanie je podobné ako u mlieka, často sú vyrábané s prímesou chladivých zložiek (Dr. Műller, Eucerin)
  • sprej - nespornou výhodou je rýchlosť aplikácie (nie je potrebné už následné rozotieranie), ktorá však vyžaduje istú dávku zručnosti (Dr. Műller)

Kedy použiť panthenol?

Panthenol je vhodné použiť na slnkom nadmerne ožiarenú pokožku, ktorá sčervenie, páli a je bolestivá na dotyk. Panthenol je vhodný prípravok ako prvá pomoc pri spálení kože od slniečka. Prináša úľavu, upokojuje a príjemne chladí pokožku. Na zasiahnutých plochách sa ľahko a bez bolesti rozotiera a za niekoľko minút po nanesení sa sám úplne vstrebe bez nutnosti ďalšieho vtierania, ktoré by mohlo byť na postihnutých miestach bolestivé. Urýchľuje obnovu poškodených tkanív.

Má nezastupiteľnú funkciu pre metabolizmus buniek kože. Panthenol je nevyhnutný pre udržanie zdravej pokožky, pri prevencii vzniku a rozvoja vrások a ďalších prejavov starnutia kože. Podporuje tiež zadržiavanie vody v pokožke, teda jej hydratáciu. Preukázateľne účinné sú prípravky s obsahom panthenolu od 1% a účinok sa zvyšuje do obsahu 5%.

Pre upokojenie pokožky alebo pri popáleninách môžete aj na postihnuté miesta prikladať uterák namočený do studenej vody. Obklad možno tiež urobiť z uvareného, vychladeného čierneho alebo zeleného čaju, prípadne z vychladeného jogurtu, smotany alebo tvarohu.
Produkty po opaľovaní vždy obsahujú jednu alebo viac účinných látok: panthenol, vitamín E, glycerín, aloe vera, jojobový alebo avokádový olej, zelený čaj, alantoín, mentol.

Prajeme Vám opálenú a zdravú pokožku.

 

Podobné články:

Zdravé opaľovanie

 

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam