MojaLekáreň.sk

Spýtajte sa nás

Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. Načúvame vám a rešpektujeme vaše priania týkajúce sa starostlivosti o zdravie.

Či už potrebujete pomoc s výberom vhodného lieku, doplnku stravy či vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s klasickými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinnou terapiou, Bachovými esenciami či homeopatiou.

Napíšte nám email a naši lekárnici vám v pracovné dni odpovedia do 24 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať na tel. 0221 201 380 (možnosť 2) v pracovných dňoch od 9 do 14 hod. Vo všedné dni v časoch 10-14 hodin zastihnete našich lekárnikov aj na online chate.
 

Na všetky vaše dotazy odpovie tým lekárnikov pod vedením Mgr. Pavly Horákovej a PharmDr. Kamily Horníčkovej.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými liečivami

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s prírodnou liečbou alebo bylinnou terapiou

On-line chat

Začať konverzáciu

Práve nie sme online. Využite pre svoj dotaz e-mail.

E-mail

Ak je váš dotaz obsiahly a potrebujete detailnejšiu odpoveď, napíšte nám na lekarnik@mojalekaren.sk a odpoveď získate do 24 hodín.

77 otázok a odpovedí

Pasový opar je vírusové ochorenie, preto sa liečba obvykle zahajuje orálnymi alebo injekčnými antivirotikami – lieky, ktoré zabraňujú množeniu vírusu v napadnutej bunke (aciklovir, brivudín, famciklovir…).Podmienkou ich účinku je však ich včasné nasadenie – do 72 hodín od prepuknutia prvých prejavov. Čím skôr sa nasadia, tým sú účinnejšie a naopak neskoré nasadenie stráca význam. Tiež sa používajú liečivá potláčajúce bolesť. Neovplyvňujú síce priebeh ochorenia, ale pomáhajú zvládnuť nepríjemnú bolesť. V akútnych štádiách ochorenia sa podávajú bežné analgetiká(ibuprofén, paracetamol,…

Celá odpověď

Typické su červené pľuzgieriky v oblasti pása, trupu, či chrbta. Pred výsevom pacient pociťuje bolesť, pálenie kože. Prítomná býva únava, bolesť hlavy. Pásový opar postihuje všetky vekové kategórie ale pásový opar u detí sa vyskytuje zriedkavejšie.

Celá odpověď

Sprchovanie je pri pásovom opare bolestivé. (Sprchovanie je pri pásovom opare vhodné, avšak dbajte na zvýšenú opatrnosť pri hygiene - používajte vlastný uterák a miesta výsevu uterákom nešúchajte. Najvhodnejšie je osušiť sa po sprchovaní len jemným prikladaním uteráku na kožu bez zbytočného trenia.)

Celá odpověď

Štítna žlaza produkuje hormóny tyroxín (T4), trijódtyronín (T3) a kalcitonín

Celá odpověď

Hypotyreóza - znížená funkcia štítnej žľazy s nedostatočnou sekréciou hormónov. MYXEDÉMOVÁ KÓMA Ide o vystupňovanú formu príznakov hypotyreózy až do život ohrozujúceho stavu. HASHIMOTOVA TYREOIDITÍDA Táto hypertrofická forma zápalu je spojená so strumou(zväčšenie štítnej žľazy) a predstavuje typický autoimunitný zápal s tvorbou protilátok proti vlastným štruktúram. Atrofická forma tyreoditídy. Hypotyreóza z nedostatku jódu spojená so strumou sa vyvinie v dôsledku dlhodobého nedostatku jódu, pod 150 µg denne. HYPERTYREÓZA Nazývaná tiež thyreotoxikóza. Ide o syndróm charakterizovaný zvýšenou…

Celá odpověď

Áno, môže. Autoimunitné ochorenie patrí medzi jednu z najčastejších príčin ochorenia štítnej žľazy a rovnako patrí medzi najčastejšie autoimunitné ochorenia vôbec. U žien je výskyt tejto poruchy naviac mnohonásobne vyšší než u mužov (v priemere 10-násobne).

Celá odpověď

Nutné to nie je, je to však veľmi vhodné. Vhodné je zmenšiť porcie, aby nedochádzalo k priberaniu, zaradiť selén a zinok.

Celá odpověď

Atopický ekzém, známy aj ako atopická dermatitída, je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré sa často vyskytuje u detí, ale môže postihnúť aj dospelých. Medzi hlavné príznaky patria: Svrbivá koža: Svrbivé pocity sú častým a nepríjemným prejavom atopického ekzému. Svrbivosť môže byť mierna až extrémna a spôsobovať nepohodlie. Začervenanie kože: Postihnutá oblasť kože sa stáva červenou a zapálenou. Toto začervenanie môže byť epizodické a zhoršovať sa počas zápalových období. Suchá koža: Atopický ekzém je často sprevádzaný suchou pokožkou. Koža môže byť hrubá, drsná a praskajúca, čo môže…

Celá odpověď

Vyvolávajuce príčiny ekzému na rukách su dráždivé čistiace prostriedky, chemikálie v domácnostiach, či práci. Dráždivá, nevyhovujúca kozmetika, či šperky. Je dôležité používať ochranné rukavice alebo aspoň bariérový krém s obsahom medi a zinku. Ruky treba umývať a sušiť jemne. Pri akútnom výseve sa používajú kortikoidy v vzostupnom dávkovaní, tiež vždy sa aplikujú emolienciá na zmäkčovanie kože. U detí od 3 mesiacov sa používa aj imunomodulačná liečba, ELIDEL / pimekrolizmus/. Vždy krátkodobo. Pri komplikáciách sa využívajú dezinfekčné roztoky, antibiotiká. Pre svoj protizápalový účinok a…

Celá odpověď

Pri atopickom ekzéme je porušená hydratácia kože, používajú sa premasťujúce krémy. Kúpeľové oleje na vyschnutú pokožku. Na mokvavé ložiská ekzému sa používajú tzv. vysýchavé obklady / Rivanol, Jarish, hypermangán/ . Pri ťažkých prejavoch sa využívajú kortikoidy. Na upokojenie ekzému sa využíva zinok, tanín, ichtamol, dubová kôra, repík, kvôli ich dezinfekčným vlastnostiam. Dôležitá je prevencia, hygiena nedráždivými látkami, voľné a vdzušné oblečenie.

Celá odpověď

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.