Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Lymská borelióza

Lymská borelióza
Zdielať

Jar prináša úľavu po dlhej zime, prvé slnečné lúče, viac energie a tiež kliešte. Akonáhle sa teplota zdvihne nad zhruba päť stupňov Celzia a prejdú aprílové dažde, je načase byť na prechádzkach v lese alebo na lúke obozretný.

Lymskou boreliózou sa na Slovensku ročne nakazí zhruba tisíc ľudí. Ide o infekčné ochorenie, spôsobené druhom gramnegatívnej baktérie. Do nášho organizmu ju doručí nakazený kliešť vo chvíli, keď začne sať krv.

Ide o liečiteľnú chorobu, ale ak sa podcenia príznaky a liečba nezačne včas, môže dôjsť buď k nepríjemným komplikáciám, ako je zápal očí či žltačka, alebo k vážnym a život ohrozujúcim stavom, ako je zápal nervov alebo meningitída.

Príznaky

Od chvíle, kedy si na tele nájdete kliešťa, do objavenia prvého príznaku, môžu uplynúť dva dni, tridsať dní, alebo aj dva mesiace. Kvôli nepredvídateľnej inkubačnej dobe je nutné nič nepodceniť a často sa prezerať. Hľadáte červenú škvrnu, ktorá sa postupne zväčšuje, ale vnútri zostáva bledá. To je typický a priamo učebnicový príklad príznaku lymskej boreliózy. Bohužiaľ to, že je typický, neznamená, že musí byť vždy prítomný, a tak je treba vnímať aj ostatné varovné signály chorého tela.

Ak lymská borelióza bez povšimnutia prejde vaším varovným systémom, prejde do druhej fázy, kedy sa pridá silná bolesť hlavy, kĺbov alebo svalov, a hlavne všadeprítomná únava. Aj tieto príznaky možno ale ľahko prehliadnuť a prisúdiť ich stresu, viróze alebo inému ľahkému ochoreniu.

Tretia fáza už sa prejavuje vážnejšími príznakmi, ako sú napr. zápaly kĺbov, mozgu a miechy, srdca, alebo očí. Ak sa borelióza nelieči, môže sa vyvinúť až v chronické ochorenia, ktoré vážne ohrozujú život.

Ako teda lymskú boreliózu liečiť?

Najčastejšou liečbou sú antibiotiká (doxycyklín alebo antibiotiká zo skupiny penicilínov či cefalosporínov). Pacient môže liečbu antibiotikami podporiť o tinktúry z topoľa, borievky alebo brezy a naporúdzi sú aj homeopatiká.

Kým proti kliešťovej encefalitíde existuje vakcína, v Európe sa proti lymskej borelióze zatiaľ očkovať nedá. Na výskume vakcíny sa usilovne pracuje. Českí vedci ju vyvinuli a úspešne vyskúšali na zvieratách už v roku 2014. Kedy a či bude vakcína dostupná aj pre ľudí, sa zatiaľ presne nevie.

Zatiaľ teda jedinou prevenciou zostáva repelent a včasné odstránenie kliešťa, prípadne - ak máte podozrenie - aj domáci test na lymskú boreliózu.

16. máj 2019
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.