Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Domáci test na boréliu: S kliešťom do skúmavky

Domáci test na boréliu: S kliešťom do skúmavky
Zdielať

Kliešťová sezóna je už dlhšie v plnom prúde. Okrem kliešťovej encefalitídy, na ktorú sa môžeme v rámci prevencie nechať očkovať, prenáša kliešť ešte aj inú nepríjemnú a zákernú chorobu - Lymskú boreliózu. Vedeli ste, že existuje spôsob, akým môžete odhaliť riziko nákazy skôr, ako choroba stihne prepuknúť?

Počet ľudí nakazených boreliózou medziročne pozvoľne stúpa. Každoročne sa touto zákernou chorobou v Európe nakazí až 10 tisíc ľudí. Je preto dôležité mať o chorobe dostatok informácii a predchádzať jej.

Lymská borelióza - ako ju spoznať?

Záludnosť lymskej boreliózy tkvie predovšetkým v tom, že jej sprievodné príznaky možno jednoducho zameniť za iné, nie tak závažné ochorenia. Zvlášť u detí, ktoré len ťažko dokážu presne popísať, čo ich trápi, je ťažké chorobu podchytiť včas. Prvé príznaky sú navyše pozorovateľné najskôr na tretí deň, keď sa na mieste prisatia kliešťa objaví červená škvrna s bielym stredom. Tento príznak sa však nemusí prejaviť vždy. Štatistiky uvádzajú, že je to len do 40 percent prípadov.

Predtým, keď sme na sebe alebo na svojich deťoch objavili prisatého kliešťa, zostávalo nám len dúfať, že nebol infikovaný. Teraz už je
ale našťastie všetko inak. Na trhu sa objavila diagnostická metóda, vďaka ktorej si môžete ihneď po vybratí kliešťa sami overiť prítomnosť patogénov lymskej boreliózy. Jedná sa o domáci test Veroval - Borélia z kliešťa, ktorý by predovšetkým počas jarnej, letnej a jesennej sezóny nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke.

Spoľahlivosť testu až 95%

Kliešťová borelióza sa prenáša kliešťami rodu Ixodes ricinus. Samotná nákaza boreliózou u ľudí môže byť diagnostikovaná iba lekárom.
Vo chvíli, keď kliešť nasaje krv, nemožno vylúčiť, že je potenciálnym šíriteľom nákazy a mal by byť otestovaný na prítomnosť baktérií boreliózy. Práve k tomu test Veroval slúži. Vykonanie testu trvá iba 10 minút a jeho spoľahlivosť je až 95%. Obzvlášť počas prázdnin,
keď máte so svojimi potomkami na programe veľa aktivít, ale zároveň nechcete nič podceniť, je domáci test Veroval veľkou pomocou.

Kliešť? Rozdrviť!

Balenie testu okrem podrobného návodu obsahuje všetko potrebné od skúmavky až po testovaciu kazetu. Samotné vykonanie testu je jednoduché. Potom, čo kliešťa opatrne vytiahnete a skontrolujete, že sa vám podarilo odstrániť ho celého aj s hlavičkou, vložíte ho do pripravenej skúmavky. Druhým krokom je rozdrvenie kliešťa v skúmavke so špeciálnym roztokom. Baktérie boreliózy, ktorých prítomnosť
test overuje, sa totiž nachádzajú v čreve kliešťa. Optimálny výsledok testu teda môže byť dosiahnutý len vtedy, ak dôjde k poriadnemu rozdrveniu čriev roztoča. Potom už len pipetou nasajete tekutinu z kliešťa, nakvapkáte roztok do vzorkovacieho políčka a do 10 minút máte výsledok. Najlepšie výsledky je možné dosiahnuť, keď test vykonáte čo najskôr po vytiahnutí kliešťa.

Ak je výsledok testu negatívny, môžete si vydýchnuť, že nemusíte tráviť ďalšie dva týždne v neistote pozorovaním možných príznakov.
Ak sa potvrdí prítomnosť patogénov lymskej boreliózy, môžete si vydýchnuť tiež. Našťastie ste nenechali nič na náhodu a k lekárovi sa vyberiete včas. Nakazený kliešť ešte nie je zárukou, že borelióza naozaj prepukne. Rozhoduje doba prisatia - platí, že čím dlhšie je kliešť prisatý, tým vyššia je pravdepodobnosť prenosu boreliózy na človeka.

Videonávod na vykonanie testu Veroval na boréliu z kliešťa

5 dobrých dôvodov pre domáci test Borélie z kliešťa

  • Behom 10 minút zistíte, či je prisatý kliešť infikovaný boréliami
  • Test sa vykonáva na samotnom kliešťovi, nie zo vzorky krvi človeka
  • Diagnostická metóda vhodná pre deti aj dospelých
  • Štatistiky uvádzajú, že 13% kliešťov je infikovaných boréliami
  • Neexistuje očkovanie proti lymskej borelióze

 

4. august 2016
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Prezradíme vám, prečo by echinacea nemala chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárničke a tiež kde všade môže nájsť uplatnenie.

viac

Čo je to roztrúsená skleróza, aké sú jej najčastejšie prejavy, ako sa dajú mierniť a aké má toto ochorenie prognózy.

viac

Vysvetlíme vám, ako sa prejavuje zápal žalúdka, ako sa dá liečiť a tiež poradíme ako tomuto stavu predchádzať.

viac

Niekedy tušíme, prečo nás hlava rozbolela, zatiaľ čo inokedy sa bolehlav objaví úplne nečakane a zdanlivo bez príčiny. Prezradíme vám, aké sú najčastejšie spúšťače bolestí hlavy a tiež pridáme pár…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.