MojaLekáreň.sk

Mám pásový opar na tvári, aká je jeho liečba? Čím môžem mazať pásový opar?

Mám pásový opar na tvári, aká je jeho liečba? Čím môžem mazať pásový opar?

Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková


Pasový opar je vírusové ochorenie, preto sa liečba obvykle zahajuje orálnymi alebo injekčnými antivirotikami – lieky, ktoré zabraňujú množeniu vírusu v napadnutej bunke (aciklovir, brivudín, famciklovir…).Podmienkou ich účinku je však ich včasné nasadenie – do 72 hodín od prepuknutia prvých prejavov. Čím skôr sa nasadia, tým sú účinnejšie a naopak neskoré nasadenie stráca význam.
Tiež sa používajú liečivá potláčajúce bolesť. Neovplyvňujú síce priebeh ochorenia, ale pomáhajú zvládnuť nepríjemnú bolesť. V akútnych štádiách ochorenia sa podávajú bežné analgetiká(ibuprofén, paracetamol, diklofenak, tramadol /RP/-silné bolesti, tie sú však veľmi málo účinné na postherpetickú bolesť. Postherpetickú bolesť treba neraz liečiť najsilnejšími liekmi proti bolesti – opiátmi alebo kombináciou viacerých liekov, ktoré ovplyvňujú neuropatickú bolesť (pregabalín, gabapentín, niektoré antidepresíva).
Voľnopredajné lieky na pásový opar:
Z lokálnej liečby môžete miesta postihnutého výsevom natierať antivirotickými masťami, tie sú však málo účinné a nemali by sa aplikovať na už prasknuté pľuzgieriky, len úplne na začiatku výsevu. Vhodnejšie je potieranie pľuzgierov antiseptickými a sťahujúcimi roztokmi (napr. Tanno Hermal roztok, roztok chlorhexidínu alebo tanínu – pripravený z lekárne). Význam lokálnej liečby narastá až v prípade postherpetickej neuralgie, kedy je uz koža zahojená. Proti bolesti sa používajú maste a náplaste napustené lokálnym anestetikom napr. 5% lidokaín, kapsaicín.

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.