Formy glutatiónu
Glutatión je k dispozícii vo forme výživových doplnkov, kedy lipozomálna forma umožňuje oveľa lepšie vstrebávanie do tela v porovnaní s inými formami.
Funkcie glutatiónu
- chráni telo tým, že na seba viaže voľné radikály. Tie vznikajú v tele v dôsledku metabolických procesov, chemických vplyvov prostredia, liekov, stresu alebo nadmernej námahy.
- Podieľa sa na metabolizme vitamínu C a vitamínu E v tele,
- pomáha pečeni v procese detoxikácie,
- pomáha obličkám a tráviacemu systému pri odstraňovaní toxínov,
- podporuje imunitné funkcie organizmu,
- nedostatok funkcie GSH vedie k zápalom, chorobám a starnutiu.
Čo znamená znížená hladina glutatiónu v tele
Znížené hladiny v tele sú spojené s vyššou úrovňou oxidačného stresu. Je známe, že voľné radikály (oxidačný stres) vedú k rýchlejšiemu starnutiu a súvisiacim poruchám. Znížená hladina glutatiónu sa nachádza u ľudí trpiacich neurodegeneratívnymi ochoreniami (skleróza multiplex, demencia, Parkinsonova choroba...), srdcovými ochoreniami (vysoký krvný tlak, infarkt myokardu, ateroskleróza...), u ľudí s reumatoidnou artritídou, lupusom, nekontrolovaným diabetes mellitus, u neplodných mužov a žien, u ľudí s psychickými problémami (bipolárna porucha, depresia).
Znížená hladina glutatiónu v tele môže byť spôsobená týmito faktormi:
- Vek ( jeho produkcia s vekom klesá).
- Veľká záťaž toxínmi, voľnými radikálmi a stresom (vtedy naše telo nie je schopné recyklovať glutatión v potrebnom množstve)
- Zlý životný štýl - nedostatok pohybu, nevhodné stravovacie návyky, nadbytok jednoduchých cukrov a toxických látok
- Dlhodobý fyzický stres
- Znečistenie životného prostredia
- Fajčenie a alkohol
- Stres
- Obezita
- Diabetes mellitus
- Chronické infekčné ochorenia
- Niektoré lieky (paracetamol, NSAID, opiáty, antiepileptiká, polypragmazia - t. j. užívanie mnohých liekov).
Zdroje glutatiónu
Glutatión sa nachádza v mäse, ovocí a zelenine (najmä v tých, ktoré obsahujú síru - napr. brokolica, špargľa, karfiol, kapusta, cesnak, cibuľa, kel, špenát, avokádo, hovädzie a kuracie mäso, šunka, jahody...), pivovarské kvasnice a strukoviny. Pravidelné aeróbne cvičenie tiež zvyšuje hladinu glutatiónu, ktorý tiež posilňuje náš imunitný systém. Funkciu glutatiónu podporujú vitamíny C a E, selén, rybí olej (omega 3), vitamíny skupiny B (B12, B9, B2, B6), ALA, horčík a pestrec mariánsky. Silymarín z pestreca mariánskeho zvyšuje produkciu glutatiónu až o 35 %. Pestrec mariánsky sa bežne používa ako doplnkový pomocný prostriedok pri cirhóze, steatóze (stukovatení pečene) a hepatitíde. Kobminácia pestreca mariánskeho a glutatiónu je užitočná, pretože tieto dve látky pôsobia synergicky.
Odporúčaná denná dávka
Dopĺňanie GSH je možné len po konzultácii s lekárom, telo si ho normálne produkuje samo (približne 2-150 mg denne). Bezpečná denná dávka sa udáva v rozmedzí 250-1500 mg.
V niektorých krajinách je glutatión registrovaný aj ako liek. V terapeutických dávkach sa osvedčilo podávanie intravenózne alebo intramuskulárne. V inhalačnej (aerosólovej) forme sa glutatión podáva pri liečbe pľúcnych ochorení.
Zahraničné štúdie
Pre prehľad uvádzame zdroje zahraničných štúdií zaoberajúcich sa pôsobením a funkciami glutatiónu:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11008322/ (Súhrn o GSH)
- https://www.ejmed.org/index.php/ejmed/article/view/218/91 (Preventívne využitie glutatiónu a použitie pri mnohých ochoreniach)
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36386929/ (Starnutie, protizápalové a antioxidačné účinky pri liečbe mnohých ochorení)
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109705028275 (Protizápalový a antioxidačný účinok GSH pri ateroskleróze. Zápal a jeho vplyv na rozvoj kardiovaskulárnych ochorení).
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9137531/ (Vplyv na dlhodobé užívanie glutatiónu chráni pred oxidačným stresom a podieľa sa na udržiavaní zdravej hladiny glykovaného hemoglobínu (cukru v krvi) u pacientov s cukrovkou 2. stupňa).
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28789631/ (Vplyv glutatiónu na nealkoholovú tukovú chorobu pečene).
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.