Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Glutatión a jeho dôležitosť v ľudskom tele

Glutatión a jeho dôležitosť v ľudskom tele

Srdce a cievy

Ak chcete byť zdraví, vo forme a predchádzať starnutiu, potrebujete dostatok glutatiónu. Bez neho váš organizmus nebude správne fungovať. Glutatión si síce telo tvorí samo, vy mu ale môžete pomôcť.

Glutatión a jeho dôležitosť v ľudskom tele

Čo je glutatión

Glutatión sa radí medzi najsilnejšie antioxidanty. Efektívne sa podieľa na inhibícii (brzdení) tvorby voľných radikálov v tele. Nachádza sa v bunkách rastlín, živočíchov, človeka i baktérií.

Ako funguje glutatión v tele

Ide o tripeptid – t. j. je zložený z troch aminokyselín − cysteínu, glycínu a kyseliny glutamovej. Vzniká v pečeni a je súčasťou mnohých reakcií v tele. Pôsobí ako koenzým (látka podporujúca účinok) enzýmov glutathionreduktázy a glutathionperoxidázy. Vďaka nemu sa v tele mení jedovatý peroxid vodíka na neškodné látky − vodu a kyslík. Napomáha tvorbe disulfidových mostíkov v rade bielkovín a hormónov. Je dôležitý pri syntéze a oprave nukleových kyselín, syntéze (vzniku) bielkovín, odstraňovaní toxínov z tela, aktivácií enzýmov, udržaní acidobázickej rovnováhy, ochrany pred oxidačným stresom. V neposlednom rade je dôležitou súčasťou metabolizmu (detoxikácia) cudzorodých škodlivých látok v tele (xenobiotík), zúčastňuje sa tvorby žlče, pôsobí ako neuromodulátor a neurotransmiter. Hrá dôležitú úlohu v regulácii počtu a funkčnosti erytrocytov a leukocytov a tým významne ovplyvňuje stav imunitného systému.

Čo znamená znížená hladina glutatiónu v tele

Znížená hladina v tele je spojená s vyššou mierou oxidačného stresu. Je známe, že voľné radikály (oxidačný stres) vedú k rýchlejšiemu starnutiu, poruchám zraku a sluchu, môžu mať vplyv na vznik diabetu a iných metabolických porúch, osteoporózy, kardiovaskulárnych ochorení, ochorení tráviaceho ústrojenstva a pľúc, rôznych neurodegeneratívnych porúch (napr. Parkinsonov syndróm, Alzheimerova choroba,…), poškodenie DNA a následné rakovinové bujnenie.

Čo znižuje hladinu glutatiónu

Hladinu glutatiónu znižuje:

  • Vek (jeho produkcia sa s vekom znižuje)
  • Silné zaťaženie toxínmi, voľnými radikálmi a stresom (potom naše telo nie je schopné recyklovať glutatión v potrebnej miere)
  • Zlá životospráva – nedostatok pohybu, nevhodné stravovacie návyky, nadmiera jednoduchých cukrov a toxických látok
  • Dlhodobá fyzická záťaž
  • Znečistenie prostredia
  • Fajčenie

Ako zvýšiť obsah glutatiónu v tele

Glutatión je obsiahnutý v mäse, ovocí a zelenine (predovšetkým v tej, ktorá obsahuje síru – t. j. brokolica, karfiol, kapusta, cesnak, cibuľa, kel,...), pivovarských kvasniciach a strukovinách.  Hladinu glutatiónu zvyšuje aj pravidelné aeróbne cvičenie, ktoré posilňuje aj náš imunitný systém. Funkciu glutatiónu podporujú vitamíny C a E, selén, rybí tuk a pestrec.

Odporúčaná denná dávka

Perorálna denná dávka (z hľadiska výživového doplnku) sa pohybuje v rozmedzí 50 − 1000 mg. Biologická dostupnosť zo zažívacieho ústrojenstva však nie je vysoká. Efektívne je podávanie zmesi všetkých troch vyššie uvedených aminokyselín v príslušnom pomere nalačno.

V liečebných dávkach sa osvedčilo podávanie intravenózne alebo intramuskulárne. Primárne sa používa pre zníženie toxicity, ktorá sprevádza protinádorovú liečbu cisplatinou.

V inhalačnej (aerosólovej) forme sa glutatión podáva pri liečbe pľúcnych ochorení.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika