Ako funguje glutatión v tele
Ide o tripeptid – t. j. je zložený z troch aminokyselín − cysteínu, glycínu a kyseliny glutamovej. Vzniká v pečeni a je súčasťou mnohých reakcií v tele. Pôsobí ako koenzým (látka podporujúca účinok) enzýmov glutathionreduktázy a glutathionperoxidázy. Vďaka nemu sa v tele mení jedovatý peroxid vodíka na neškodné látky − vodu a kyslík. Napomáha tvorbe disulfidových mostíkov v rade bielkovín a hormónov. Je dôležitý pri syntéze a oprave nukleových kyselín, syntéze (vzniku) bielkovín, odstraňovaní toxínov z tela, aktivácií enzýmov, udržaní acidobázickej rovnováhy, ochrany pred oxidačným stresom. V neposlednom rade je dôležitou súčasťou metabolizmu (detoxikácia) cudzorodých škodlivých látok v tele (xenobiotík), zúčastňuje sa tvorby žlče, pôsobí ako neuromodulátor a neurotransmiter. Hrá dôležitú úlohu v regulácii počtu a funkčnosti erytrocytov a leukocytov a tým významne ovplyvňuje stav imunitného systému.

Čo znamená znížená hladina glutatiónu v tele
Znížená hladina v tele je spojená s vyššou mierou oxidačného stresu. Je známe, že voľné radikály (oxidačný stres) vedú k rýchlejšiemu starnutiu, poruchám s ním spojeným.
Čo znižuje hladinu glutatiónu
Hladinu glutatiónu znižuje:
- Vek (jeho produkcia sa s vekom znižuje),
- Silné zaťaženie toxínmi, voľnými radikálmi a stresom (potom naše telo nie je schopné recyklovať glutatión v potrebnej miere),
- Zlá životospráva – nedostatok pohybu, nevhodné stravovacie návyky, nadmiera jednoduchých cukrov a toxických látok,
- Dlhodobá fyzická záťaž,
- Znečistenie prostredia,
- Fajčenie.

Ako zvýšiť obsah glutatiónu v tele
Glutatión je obsiahnutý v mäse, ovocí a zelenine (predovšetkým v tej, ktorá obsahuje síru – t. j. brokolica, karfiol, kapusta, cesnak, cibuľa, kel,...), pivovarských kvasniciach a strukovinách. Hladinu glutatiónu zvyšuje aj pravidelné aeróbne cvičenie, ktoré posilňuje aj náš imunitný systém. Funkciu glutatiónu podporujú vitamíny C a E, selén, rybí tuk a pestrec.
Odporúčaná denná dávka
Perorálna denná dávka (z hľadiska výživového doplnku) sa pohybuje v rozmedzí 50 − 1000 mg. Biologická dostupnosť zo zažívacieho ústrojenstva však nie je vysoká. Efektívne je podávanie zmesi všetkých troch vyššie uvedených aminokyselín v príslušnom pomere nalačno.
V niektorých krajinách je Glutatión registrovaný aj ako liek. V liečebných dávkach sa osvedčilo podávanie intravenózne alebo intramuskulárne. Primárne sa používa pre zníženie toxicity, ktorá sprevádza protinádorovú liečbu cisplatinou.
V inhalačnej (aerosólovej) forme sa glutatión podáva pri liečbe pľúcnych ochorení.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.