MojaLekáreň.sk

Glutatión a jeho dôležitosť v ľudskom tele

Glutatión si síce telo tvorí samo, vy mu ale môžete pomôcť. V tele je súčasťou mnohých reakcií.

Glutatión a jeho dôležitosť v ľudskom tele
Zdielať
Navštívte súvisiacu produktovú kategóriu

Ako funguje glutatión v tele

Ide o tripeptid – t. j. je zložený z troch aminokyselín − cysteínu, glycínu a kyseliny glutamovej. Vzniká v pečeni a je súčasťou mnohých reakcií v tele. Pôsobí ako koenzým (látka podporujúca účinok) enzýmov glutathionreduktázy a glutathionperoxidázy. Vďaka nemu sa v tele mení jedovatý peroxid vodíka na neškodné látky − vodu a kyslík. Napomáha tvorbe disulfidových mostíkov v rade bielkovín a hormónov. Je dôležitý pri syntéze a oprave nukleových kyselín, syntéze (vzniku) bielkovín, odstraňovaní toxínov z tela, aktivácií enzýmov, udržaní acidobázickej rovnováhy, ochrany pred oxidačným stresom. V neposlednom rade je dôležitou súčasťou metabolizmu (detoxikácia) cudzorodých škodlivých látok v tele (xenobiotík), zúčastňuje sa tvorby žlče, pôsobí ako neuromodulátor a neurotransmiter. Hrá dôležitú úlohu v regulácii počtu a funkčnosti erytrocytov a leukocytov a tým významne ovplyvňuje stav imunitného systému.

Čo znamená znížená hladina glutatiónu v tele

Znížená hladina v tele je spojená s vyššou mierou oxidačného stresu. Je známe, že voľné radikály (oxidačný stres) vedú k rýchlejšiemu starnutiu, poruchám s ním spojeným.

Čo znižuje hladinu glutatiónu

Hladinu glutatiónu znižuje:

  • Vek (jeho produkcia sa s vekom znižuje),
  • Silné zaťaženie toxínmi, voľnými radikálmi a stresom (potom naše telo nie je schopné recyklovať glutatión v potrebnej miere),
  • Zlá životospráva – nedostatok pohybu, nevhodné stravovacie návyky, nadmiera jednoduchých cukrov a toxických látok,
  • Dlhodobá fyzická záťaž,
  • Znečistenie prostredia,
  • Fajčenie.

Ako zvýšiť obsah glutatiónu v tele

Glutatión je obsiahnutý v mäse, ovocí a zelenine (predovšetkým v tej, ktorá obsahuje síru – t. j. brokolica, karfiol, kapusta, cesnak, cibuľa, kel,...), pivovarských kvasniciach a strukovinách.  Hladinu glutatiónu zvyšuje aj pravidelné aeróbne cvičenie, ktoré posilňuje aj náš imunitný systém. Funkciu glutatiónu podporujú vitamíny C a E, selén, rybí tuk a pestrec.

Odporúčaná denná dávka

Perorálna denná dávka (z hľadiska výživového doplnku) sa pohybuje v rozmedzí 50 − 1000 mg. Biologická dostupnosť zo zažívacieho ústrojenstva však nie je vysoká. Efektívne je podávanie zmesi všetkých troch vyššie uvedených aminokyselín v príslušnom pomere nalačno.

V niektorých krajinách je Glutatión registrovaný aj ako liek. V liečebných dávkach sa osvedčilo podávanie intravenózne alebo intramuskulárne. Primárne sa používa pre zníženie toxicity, ktorá sprevádza protinádorovú liečbu cisplatinou.

V inhalačnej (aerosólovej) forme sa glutatión podáva pri liečbe pľúcnych ochorení.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiacu produktovú kategóriu
Srdce a cievy

Prečítajte si tiež

Tiež ste sa stretli s názvami prvá, druhá, tretia, štvrtá, piata, šiesta a siedma detská choroba? Číslovanie chorôb pochádza z čias, keď sa ešte veľa nevedelo o tom, čo choroby spôsobuje. Tieto…

viac

Všetky granule pre psov nie sú rovnaké. Rovnako ako pri ľudskej strave by sme mali dbať na to, aby váš domáci miláčik dostával všetky zložky, ktoré potrebuje. Ak vám to finančná situácia dovoľuje,…

viac

Čierny kašeľ je vysoko infekčné ochorenie spôsobené baktériou Bordetella pertussis. Prenáša sa najmä kvapôčkovou cestou od infikovanej osoby, ktorá môže byť aj bez príznakov. Inkubačná doba čierneho…

viac

Záškrt je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Corynebacterium diphtheriae alebo jej toxínom. Tento toxín postihuje horné dýchacie cesty, spôsobuje odumieranie slizníc a tvorbu nánosov v hrdle a…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.