MojaLekáreň.sk
Hľadať

Glutatión a jeho dôležitosť v ľudskom tele

Glutatión a jeho dôležitosť v ľudskom tele
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Glutatión si síce telo tvorí samo, vy mu ale môžete pomôcť. V tele je súčasťou mnohých reakcií.

Ako funguje glutatión v tele

Ide o tripeptid – t. j. je zložený z troch aminokyselín − cysteínu, glycínu a kyseliny glutamovej. Vzniká v pečeni a je súčasťou mnohých reakcií v tele. Pôsobí ako koenzým (látka podporujúca účinok) enzýmov glutathionreduktázy a glutathionperoxidázy. Vďaka nemu sa v tele mení jedovatý peroxid vodíka na neškodné látky − vodu a kyslík. Napomáha tvorbe disulfidových mostíkov v rade bielkovín a hormónov. Je dôležitý pri syntéze a oprave nukleových kyselín, syntéze (vzniku) bielkovín, odstraňovaní toxínov z tela, aktivácií enzýmov, udržaní acidobázickej rovnováhy, ochrany pred oxidačným stresom. V neposlednom rade je dôležitou súčasťou metabolizmu (detoxikácia) cudzorodých škodlivých látok v tele (xenobiotík), zúčastňuje sa tvorby žlče, pôsobí ako neuromodulátor a neurotransmiter. Hrá dôležitú úlohu v regulácii počtu a funkčnosti erytrocytov a leukocytov a tým významne ovplyvňuje stav imunitného systému.

Čo znamená znížená hladina glutatiónu v tele

Znížená hladina v tele je spojená s vyššou mierou oxidačného stresu. Je známe, že voľné radikály (oxidačný stres) vedú k rýchlejšiemu starnutiu, poruchám s ním spojeným.

Čo znižuje hladinu glutatiónu

Hladinu glutatiónu znižuje:

  • Vek (jeho produkcia sa s vekom znižuje),
  • Silné zaťaženie toxínmi, voľnými radikálmi a stresom (potom naše telo nie je schopné recyklovať glutatión v potrebnej miere),
  • Zlá životospráva – nedostatok pohybu, nevhodné stravovacie návyky, nadmiera jednoduchých cukrov a toxických látok,
  • Dlhodobá fyzická záťaž,
  • Znečistenie prostredia,
  • Fajčenie.

Ako zvýšiť obsah glutatiónu v tele

Glutatión je obsiahnutý v mäse, ovocí a zelenine (predovšetkým v tej, ktorá obsahuje síru – t. j. brokolica, karfiol, kapusta, cesnak, cibuľa, kel,...), pivovarských kvasniciach a strukovinách.  Hladinu glutatiónu zvyšuje aj pravidelné aeróbne cvičenie, ktoré posilňuje aj náš imunitný systém. Funkciu glutatiónu podporujú vitamíny C a E, selén, rybí tuk a pestrec.

Odporúčaná denná dávka

Perorálna denná dávka (z hľadiska výživového doplnku) sa pohybuje v rozmedzí 50 − 1000 mg. Biologická dostupnosť zo zažívacieho ústrojenstva však nie je vysoká. Efektívne je podávanie zmesi všetkých troch vyššie uvedených aminokyselín v príslušnom pomere nalačno.

V niektorých krajinách je Glutatión registrovaný aj ako liek. V liečebných dávkach sa osvedčilo podávanie intravenózne alebo intramuskulárne. Primárne sa používa pre zníženie toxicity, ktorá sprevádza protinádorovú liečbu cisplatinou.

V inhalačnej (aerosólovej) forme sa glutatión podáva pri liečbe pľúcnych ochorení.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Imunita Srdce a cievy
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Snažíte sa schudnúť a nejde vám to? Trápia vás napuchnuté nohy, brucho, nadmerné potenie alebo celulitída? Možno v tele zadržiavate vodu, čo môže viesť k dlhodobým zdravotným ťažkostiam.

viac

Úpal a úžeh má väčšina ľudí úzko spojené s letom, avšak úpal so slniečkom súvisieť priamo nemusí. To je aj hlavný rozdiel medzi týmito dvoma chorobami z prehriatia, ktoré sú inak veľmi podobné a…

viac

Ako spoznať, že máte angínu a ako sa angína lieči? Aké sú druhy angíny a ako sa angíne vyhnúť? Prezradíme v našom článku.

viac

Ľudský papilomavírus alebo HPV (Human papilloma vírus) napáda bunky ľudskej pokožky a slizníc. Je veľmi odolný a stabilný a vo vlhkom prostredí môže vyvolať infekciu aj o niekoľko mesiacov. Až 80 % z…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.