Obľúbené položky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo

Spýtajte sa nás

Na otázky k voľbe liekov, dávkovaniu či kontraindikáciám zadarmo odpovedáme každý deň. Spýtajte sa nás sami, alebo sa pozrite na otázky, ktoré sme už odpovedali.

 

Spýtajte sa nás

Na všetky Vaše dotazy Vám odpovieme najneskôr následujúcí pracovný deň.

Zodpovedané otázky

Liečivé prípravky Rady lekárnika Deti Srdce a cievy Koža Trávenie Starostlivosť o telo Zdravie z prírody Bolesť Kozmetika
Zrušiť filter

Aký je rozdiel medzi paracetamolom a ibuprofénom?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Bolí vás hlava, chrbát alebo máte teplotu? Väčšinou automaticky siahnete po "Ibalgine", zázračnej pilulke na všetko. Ale nie vždy je liek s obsahom ibuprofénu vhodný. Kedy použiť paracetamol a kedy ibuprofen, aký je medzi nimi rozdiel a na čo si dať pozor?

Paracetamol je liek určený hlavne na bolesť a teplotu, je to analgetikum a antipyretikum. Lieky s obsahom paracetamolu sú veľmi rozšírené, užívajú sa už od roku 1953.

Dospelému odporúčam maximálne 1 gram paracetamolu (2 tablety po 500 mg) po 4-6 hodinách, maximálne 4 g (8 tabliet) za deň. U detí postupujte pri dávkovaní podľa veku alebo váhy (podľa váhy je určenie dávky presnejšie). Jednotlivá dávka paracetamolu je u detí od 3 mesiacov veku 10-15 mg na 1 kg hmotnosti po 6-8 hodinách. Tzn. ak bude dieťa vážiť 10 kg, môže užiť liek, ktorý bude obsahovať 100-150 mg paracetamolu v 1 dávke. Maximálna denná dávka nesmie presiahnuť 60 mg paracetamolu na 1 kg hmotnosti dieťaťa.

Aj keď ide o relatívne bezpečný liek, predávkovanie veľmi rýchlo pocítite. Pri predávkovaní sa zvyčajne do 24 hodín objaví nevoľnosť, vracanie, potenie, chorobná spavosť, môže dôjsť aj k zlyhaniu pečene. Preto pri podozrení na predávkovanie paracetamolom (dospelého i dieťaťa) vyhľadajte čo najskôr lekára.

Paracetamol nie je vhodný pre pacientov s poškodenou funkciou pečene. A v žiadnom prípade ho nekombinujte s alkoholom! Alkohol totiž zvyšuje nežiaduce pôsobenie paracetamolu na pečeň. Na "liečbu" opice teda nie je vhodný.

A ešte jedno varovanie: paracetamol je vysoko toxický hlavne pre mačky, preto ho v žiadnom prípade nedávajte domácim miláčikom.

Ibuprofén znižuje teplotu a bolesť a pôsobí proti zápalom, patrí do skupiny skupiny nesteroidných protizápalových látok. Je vhodnejší všade tam, kde sa popri bolesti a teploty objaví aj zápal.

Rovnako ako paracetamol, je aj ibuprofén obsiahnutý v mnohých (i kombinovaných) liekoch. U dospelého odporúčam 1 tabletu (400 mg) po 4-8 hodinách - maximálne 3 tablety (1200 mg) za deň. U detí urobíte najlepšie, keď dávku tiež prepočítate podľa hmotnosti dieťaťa. U detí od 3 mesiacov veku je jednotlivá dávka ibuprofénu 10 mg na 1 kg hmotnosti dieťaťa po 6-8 hodinách, maximálne však 3x denne. Celková denná dávka u dieťaťa by nemala presiahnuť 30 mg na 1 kg hmotnosti.

Lieky s obsahom ibuprofénu neodporúčam užívať pacientom s vredmi, krvácaním do tráviaceho traktu, problémami s obličkami či srdcom, s ovčími kiahňami, užívajúcim warfarín, iné lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi či SSRI a ženám v treťom trimestri tehotenstva.

Ako bezpečne užívať lieky?

  • Neužívajte súčasne lieky, ktoré obsahujú rovnaké účinné látky - vždy si prečítajte zloženie
  • Neprekračujte odporúčanú jednotlivú a dennú dávku - viac neznamená vyšší účinok, ale skôr viac nežiaducich účinkov, až ohrozenia života
  • Zabráňte prístupu detí a zvierat k liekom - mohli by ich ohroziť na živote
  • Ak užívate nejaké lieky či trpíte nejakou chorobou, vždy sa pýtajte lekárnika alebo lekára, či liek môžete užívať a prečítajte si príbalový leták!
  • Pre malé deti odporúčam lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofénu vo forme čapíkov alebo sirupov.

Liečivé prípravky Rady lekárnika

Aký prípravok na prírodnej báze by ste mi odporučili na zväčšené nosné mandle u 4-ročného dieťaťa?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Zväčšené nosné mandle môžu byť nepríjemné. V prvom rade, snažte sa, pokiaľ sa dá, o pravidelný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Keď je už noštek zahlienený, treba ho pravidelne fúkať, prípadne odsávať. Z bylinných prípravkov môžete ešte nasadiť Sinupret kvapky, tie by mali pekne zabrať, aspoň čo sa týka zahlienenia. Okrem toho ešte odporúčam všeobecne podporovať imunitu napr. vitamínom C alebo hlivou ustricovou.

Liečivé prípravky Deti

Praskla mi žilka v oku a mám oko zaliate krvou. Aké kvapky alebo tablety by som mal užívať?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Ak je prasknutá žilka v oku, môžete si nasadiť Ascorutin, prvé dni je potrebné dávkovanie 3x2 tablety, potom sa môže postupne dávkovanie znižovať. Ak by sa stav nezlepšil alebo zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Liečivé prípravky Srdce a cievy

Poraďte mi prosím nejaký krém, keď ma trápi vaginálna mykóza.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Zvonka môžete používať krém s obsahom klotrimazolu. Ak máte aj výtok, je lepšie skombinovať ho aj s vkladacími tabletami s rovnakou účinnou látkou. Tablety sa zvyčajne používajú každý večer pred spaním a krém sa môže použiť aj 3 krát denne a treba ho nanášať ešte aj 2-3 dni po vymiznutí príznakov, aby sa vaginálna mykóza nevrátila. Ak by sa stav nezlepšil alebo zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Liečivé prípravky Koža

Čo je vhodné pre 17 ročného chalana, keď má horúčku 39°C, na zníženie teploty?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Na zníženie teploty môže užívať buď paracetamol (Paralen, Panadol) alebo ibuprofén (Ibalgin, Brufen, Nurofen...). Keď je potrebné znižovať horúčku častejšie ako raz za 6-8 hodín, zvykne sa po 4 hodinách kombinovať na striedačku ibuprofen a paracetamol.

Liečivé prípravky

Čo by ste mi odporučili na odvodnenie organizmu a opuchnuté nohy?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Dobré skúsenosti na odvodnenie organizmu a opuchnuté nohy sú s prípravkom Forfemina. Užíva sa ráno jedna kapsulka. Na odvodnenie sú takisto dobré aj bylinné čaje, napríklad prasličkový alebo žihľavový. Opuchy nôh však môžu mať rôzne príčiny a pokiaľ sa Váš stav nezlepší, bolo by dobré konzultovať to aj s Vaším lekárom.

Liečivé prípravky

Je lepšie na žlčové kamene užívať Rowachol kvapky, alebo kapsuly?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Čo sa týka účinných zložiek, tie by mali byť u oboch liekových foriem veľmi podobné. Kvapky Rowachol na žlčové kamene majú o niečo rýchlejší nástup účinku, majú ale pomerne nepríjemnú chuť. Je to už teda na Vás, čo Vám viac vyhovuje.

Liečivé prípravky

Mám pleseň na nechte. Ako proti nej bojovať? Doteraz používané antimykotické mastičky mi veľmi nezaberali.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

S mastičkou pri nechtoch je ten problém, že dovnútra a pod necht sa pri bežnej aplikácii veľmi nedostane. Je dobre pred aplikáciou aspoň necht zvrchu opilníkovať, aby sa narušil vonkajší povrch. Pilník potom ale dobre očistite, alebo používajte jednorazové pilníky, aby infekt nezostal na pilníku a nechtová mykóza sa neprenášala pri ďalšom použití. Ak by ste chceli ešte iný produkt, tak veľmi dobré skúsenosti sú s perami na mykózu, napr. od značky Scholl. V balení sú už rovno pribalené aj jednorazové pilníčky a liek je vo forme roztoku, ktorý sa nanáša kefkou ako lak na nechty. Liek na pleseň na nechte je nutné používať dovtedy, kým postihnutý necht celý odrastie. Niekedy to trvá dlhšie, ale treba vydržať. Veľmi dobrú skúsenosť mám i s Chytrou hubou Pythie. Ak by sa stav nezlepšoval, alebo zhoršoval, odporúčam návštevu kožného lekára.

Liečivé prípravky Koža

Čo by ste mi poradili na liečbu zlatého stafylokoka okrem antibiotík? U manžela sa infekcia prejavila ako zápal kolenného väzu. Koleno má stále horúce a začervenané. Po druhej dávke antibiotík sa stav nezmenil, potrebovala by som poradiť s nejakou podpornou liečbou, keď sa objaví zlatý stafylokok.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

V tomto prípade je zlatý stafylokok pravdepodobne rezistentný na antibiotiká, ktoré manžel užíval. Ako podpornú liečbu odporúčam zvýšené dávky vitamínu C na podporu imunity a prípadne nejaký ten výťažok z cesnaku alebo oreganový olej, ktoré majú tiež antibakteriálny účinok. Tento stav ale určite odporúčam konzultovať aj s lekárom. Na koleno si ešte môže dávať studené obklady a potierať chladivým gélom alebo konskou masťou.

Liečivé prípravky

Stále vraciam a je mi zle od žalúdka. Mám diagnostikovaný reflux pažeráka.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Priamo lieky proti zvracaniu Vám môže napísať iba lekár. Na reflux pažeráka a pálenie záhy sa používajú potom antacidá, ako je napr. Talcid, Maalox, prípadne Nolpaza. Keď je stav akútny, doporučujem diétnu stravu, sucháre. Dobre zaberá aj kolový nápoj, ale dávajte si ho pomaličky, po lyžičkách. Prípadne ešte môžete skúsiť aktívne uhlie, prečistí Vám tráviacu sústavu, ak ste napr. niečo zlé zjedli. Ak Vám však nič z toho nezaberie a vracanie bude pokračovať, určite doporučujem návštevu lekára.

Trávenie Liečivé prípravky


Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam