Obľúbené položky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo

Spýtajte sa nás

Na otázky k voľbe liekov, dávkovaniu či kontraindikáciám zadarmo odpovedáme každý deň. Spýtajte sa nás sami, alebo sa pozrite na otázky, ktoré sme už odpovedali.

 

Spýtajte sa nás

Na všetky Vaše dotazy Vám odpovieme najneskôr následujúcí pracovný deň.

Zodpovedané otázky

Trávenie Liečivé prípravky Deti Bolesť Zdravie z prírody Kozmetika Koža Starostlivosť o telo Srdce a cievy
Zrušiť filter

Aký prípravok na prírodnej báze by ste mi odporučili na zväčšené nosné mandle u 4-ročného dieťaťa?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Zväčšené nosné mandle môžu byť nepríjemné. V prvom rade, snažte sa, pokiaľ sa dá, o pravidelný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Keď je už noštek zahlienený, treba ho pravidelne fúkať, prípadne odsávať. Z bylinných prípravkov môžete ešte nasadiť Sinupret kvapky, tie by mali pekne zabrať, aspoň čo sa týka zahlienenia. Okrem toho ešte odporúčam všeobecne podporovať imunitu napr. vitamínom C alebo hlivou ustricovou.

Liečivé prípravky Deti

Praskla mi žilka v oku a mám oko zaliate krvou. Aké kvapky alebo tablety by som mal užívať?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Ak je prasknutá žilka v oku, môžete si nasadiť Ascorutin, prvé dni je potrebné dávkovanie 3x2 tablety, potom sa môže postupne dávkovanie znižovať. Ak by sa stav nezlepšil alebo zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Liečivé prípravky Srdce a cievy

Poraďte mi prosím nejaký krém, keď ma trápi vaginálna mykóza.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Zvonka môžete používať krém s obsahom klotrimazolu. Ak máte aj výtok, je lepšie skombinovať ho aj s vkladacími tabletami s rovnakou účinnou látkou. Tablety sa zvyčajne používajú každý večer pred spaním a krém sa môže použiť aj 3 krát denne a treba ho nanášať ešte aj 2-3 dni po vymiznutí príznakov, aby sa vaginálna mykóza nevrátila. Ak by sa stav nezlepšil alebo zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Liečivé prípravky Koža

Čo je vhodné pre 17 ročného chalana, keď má horúčku 39°C, na zníženie teploty?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Na zníženie teploty môže užívať buď paracetamol (Paralen, Panadol) alebo ibuprofén (Ibalgin, Brufen, Nurofen...). Keď je potrebné znižovať horúčku častejšie ako raz za 6-8 hodín, zvykne sa po 4 hodinách kombinovať na striedačku ibuprofen a paracetamol.

Liečivé prípravky

Čo by ste mi odporučili na odvodnenie organizmu a opuchnuté nohy?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Dobré skúsenosti na odvodnenie organizmu a opuchnuté nohy sú s prípravkom Forfemina. Užíva sa ráno jedna kapsulka. Na odvodnenie sú takisto dobré aj bylinné čaje, napríklad prasličkový alebo žihľavový. Opuchy nôh však môžu mať rôzne príčiny a pokiaľ sa Váš stav nezlepší, bolo by dobré konzultovať to aj s Vaším lekárom.

Liečivé prípravky

Je lepšie na žlčové kamene užívať Rowachol kvapky, alebo kapsuly?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Čo sa týka účinných zložiek, tie by mali byť u oboch liekových foriem veľmi podobné. Kvapky Rowachol na žlčové kamene majú o niečo rýchlejší nástup účinku, majú ale pomerne nepríjemnú chuť. Je to už teda na Vás, čo Vám viac vyhovuje.

Liečivé prípravky

Mám pleseň na nechte. Ako proti nej bojovať? Doteraz používané antimykotické mastičky mi veľmi nezaberali.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

S mastičkou pri nechtoch je ten problém, že dovnútra a pod necht sa pri bežnej aplikácii veľmi nedostane. Je dobre pred aplikáciou aspoň necht zvrchu opilníkovať, aby sa narušil vonkajší povrch. Pilník potom ale dobre očistite, alebo používajte jednorazové pilníky, aby infekt nezostal na pilníku a nechtová mykóza sa neprenášala pri ďalšom použití. Ak by ste chceli ešte iný produkt, tak veľmi dobré skúsenosti sú s perami na mykózu, napr. od značky Scholl. V balení sú už rovno pribalené aj jednorazové pilníčky a liek je vo forme roztoku, ktorý sa nanáša kefkou ako lak na nechty. Liek na pleseň na nechte je nutné používať dovtedy, kým postihnutý necht celý odrastie. Niekedy to trvá dlhšie, ale treba vydržať. Veľmi dobrú skúsenosť mám i s Chytrou hubou Pythie. Ak by sa stav nezlepšoval, alebo zhoršoval, odporúčam návštevu kožného lekára.

Liečivé prípravky Koža

Čo by ste mi poradili na liečbu zlatého stafylokoka okrem antibiotík? U manžela sa infekcia prejavila ako zápal kolenného väzu. Koleno má stále horúce a začervenané. Po druhej dávke antibiotík sa stav nezmenil, potrebovala by som poradiť s nejakou podpornou liečbou, keď sa objaví zlatý stafylokok.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

V tomto prípade je zlatý stafylokok pravdepodobne rezistentný na antibiotiká, ktoré manžel užíval. Ako podpornú liečbu odporúčam zvýšené dávky vitamínu C na podporu imunity a prípadne nejaký ten výťažok z cesnaku alebo oreganový olej, ktoré majú tiež antibakteriálny účinok. Tento stav ale určite odporúčam konzultovať aj s lekárom. Na koleno si ešte môže dávať studené obklady a potierať chladivým gélom alebo konskou masťou.

Liečivé prípravky

Stále vraciam a je mi zle od žalúdka. Mám diagnostikovaný reflux pažeráka.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Priamo lieky proti zvracaniu Vám môže napísať iba lekár. Na reflux pažeráka a pálenie záhy sa používajú potom antacidá, ako je napr. Talcid, Maalox, prípadne Nolpaza. Keď je stav akútny, doporučujem diétnu stravu, sucháre. Dobre zaberá aj kolový nápoj, ale dávajte si ho pomaličky, po lyžičkách. Prípadne ešte môžete skúsiť aktívne uhlie, prečistí Vám tráviacu sústavu, ak ste napr. niečo zlé zjedli. Ak Vám však nič z toho nezaberie a vracanie bude pokračovať, určite doporučujem návštevu lekára.

Trávenie Liečivé prípravky

Začala som brať antibiotiká Suprax a chcela by som sa opýtať, či ich môžem kombinovať s Theraflu.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Áno, nie je to problém, liečivá sa navzájom nebijú. Ak si to zdravotný stav vyžaduje a máte zvýšenú teplotu, potrebujete sa vypotiť, prípadne Vás trápi silná nádcha, môžete antibiotiká Suprax kombinovať s liekom Theraflu v odporúčanej dávke maximálne každých 4-6 hodín jeden sáčok, maximálne 3-4 sáčky denne. Nepretržitá liečba liekom Theraflu by nemala presiahnuť 5 dní.

Liečivé prípravky


Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam