Moje srdcovky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo

Spýtajte sa nás

Na otázky k voľbe liekov, dávkovaniu či kontraindikáciám zadarmo odpovedáme každý deň. Spýtajte sa nás sami, alebo sa pozrite na otázky, ktoré sme už odpovedali.

 

Spýtajte sa nás

Na všetky Vaše dotazy Vám odpovieme najneskôr následujúcí pracovný deň.

Chcem dostávať novinky

Odoberať novinky

Zodpovedané otázky

Liečivé prípravky Bolesť Starostlivosť o telo Kozmetika Koža Trávenie Deti Zdravie z prírody Rady lekárnika
Zrušiť filter

Zaobstarali ste si nové pohorky na výlety - ako sa ale vyhnúť pľuzgierom?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Plánujete letné výlety a dovolenky a jediné, čo vám ešte chýba, sú nové pohorky. Tešíte sa, ako si ich obujete a nohy sa potešia. Ak si ale nové topánky doma nerozchodíte, ale obujete ich až na výlet, po pár hodinách zistíte, že topánky nepríjemne drú a tlačia. V mieste dlhodobejšieho tlaku či odierania vznikne pľuzgier. V lepšom prípade nebolí a v pohybe nijako neobmedzuje. V tom horšom je však každý krok utrpením.

Ako sa vyhnúť pľuzgierom a ako ich ošetriť v prípade vzniku?

  1. Ak si zaobstaráte nové topánky, predtým, než vyrazíte na dlhšiu prechádzku alebo dovolenku, je dobré v nich skúsiť nejakú dobu chodiť aj doma, takpovediac "rozchodiť ich". Budete vedieť, kde topánky tlačia, kde drú, kde sa zarývajú remienkami do nohy. Riešiť to možno rôznymi spôsobmi - použijete (iné) ponožky, inak obujete topánky, zmeníte štýl chôdze, prípadne preventívne podlepíte krízové miesta.
  2. Keď už pľuzgier vznikne (keďže v mieste pľuzgiera je pokožka poškodená), vzniká sa tu možnosť pre vstup infekcie do organizmu. Otlak a pľuzgier sa môže aj zapáliť, preto ho vždy ošetrujte čistými rukami a nikdy ho nestrhávajte. Okolie pľuzgiera môžete umyť vodou, prípadne mydlom a ľahko osušiť.
  3. Večná otázka, o ktorej sa stále vedú spory je, či pľuzgier prepichovať alebo nie. Ak budete chcieť pľuzgier prepichnúť, je treba to urobiť sterilnou ihlou. Ak chcete použiť ihlu na šitie alebo špendlík, odporúčam ho riadne vydezinfikovať napr. v čistom alkohole. Potom pľuzgier jemne vytlačte a vydezinfikujte. Blanku pľuzgiera nestrhávajte.
  4. Na hojenie pľuzgierov je vhodné použiť tzv. vlhké hojenie pomocou hojivých gélov, hydrokoloidných a hydrogélových náplastí. Tak nevznikne chrasta a pľuzgier sa bude hojiť rýchlejšie.
  5. Ak začne byť okolie pľuzgiera začervenané, napuchnuté, bolestivé, bude z neho vytekať hnis, prípadne sa pridá zimnica alebo horúčka, došlo pravdepodobne k infekcii. V prípade, že by sa stav nezlepšoval, odporúčam vyhľadať lekára.

Bolesť Koža Rady lekárnika

Potrebovala by som niečo proti tŕpnutiu prstov na rukách, pracujem manuálne v kuchyni a už pár dní mi tŕpnu prsty.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Tŕpnutie prstov býva väčšinou znamením nedostatočného prekrvenia. Na to by Vám mohol zabrať výťažok z ginkga. Treba si tam však dať pozor - ak užívate nejaké lieky na predpis (napr. na riedenie krvi, proti bolesti a iné), tak si radšej treba overiť u lekára alebo lekárnika, či je ginkgo pre Vás vhodné. Tŕpnutie končatín môže mať rôzne príčiny, od banálnych až po život ohrozujúce, takže ak by sa stav zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Bolesť Zdravie z prírody Starostlivosť o telo

Poraďte mi, čo na spálenú kožu.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Najčastejšie sa v takýchto prípadoch používa panthenol, je dostupný vo forme krému, telového mlieka, peny alebo roztoku s rozprašovačom. Keď je spálená pokožka boľavá a citlivá na dotyk, najvhodnejšia je sprejová forma. K panthenolu pridávajú niektorí výrobcovia ešte napr. aloe vera alebo rakytníkový olej, čo urýchli hojenie pokožky.

Bolesť Koža

Pri močení pociťujem pálenie a veľmi často chodím na WC. Môže to byt zápal močových ciest?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Kapucínka, D-manóza a brusnice priaznivo pôsobia na stav močových ciest. Nájdete ich aj pod názvami ako napr. Uroval, Urinal, Uromax. K tomu môžete doplniť aj urologické čaje. Ak by ťažkosti neprechádzali do 3-5 dní, je vhodné navštíviť lekára, ktorý určí, či ide o zápal močových ciest.

Bolesť Starostlivosť o telo

Poradíte mi niečo rýchle a účinné na bolestivé bradavky pri kojení?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Na ošetrovanie bradaviek používajte PURELAN masť, nie je potrebné ju pred kojením zmývať. Okrem toho môžete na bradavky aplikovať náplasti Multi-Mam Compresses, ktoré sú impregnované zložkami uľahčujúcimi hojenie a znižujú bolesť bradaviek. V prípade hnisavého výtoku z bradaviek, alebo dlhodobých problémov, doporučujem stav konzultovať s gynekológom.

Deti Bolesť Starostlivosť o telo

Existuje nejaké preháňadlo, ktoré okamžite pomáha na zápchu?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Najrýchlejšie preháňadlo, čo pomáha na zápchu sú čapíky – podávajú sa do konečníka, napríklad DULCOLAX čapíky. Liek je vhodný pre dospelých a deti od 10 rokov. Po podaní lieku do konečníka dochádza k vyprázdneniu spravidla do 10-30 minút. Účinok môže byť sprevádzaný kŕčmi v bruchu. Tehotné ženy by sa mali pri problémoch s vyprázdňovaním poradiť s lekárom. Liek sa má užívať iba pri ťažkostiach, doporučené dávkovanie je 1x denne. Pri dlhodobých problémoch s vyprázdňovaním doporučujem konzultovať s lekárom alebo farmaceutom.

Trávenie Bolesť

Poprosím poradiť. Mamina má osteoporózu, chcela by výživový doplnok, len neviem, ktorý je pre ňu vhodný. Lieky na osteoporózu neužíva žiadne.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Odporúčam kombináciu vitamínov K2 a D3, dobré sú napr. od firmy Biomin, tieto sa užívajú ráno a potom ešte večer si dávať kalcium. Ale mohlo by stačiť aj také to klasické od firmy Galvex. Len tie produkty s obsahom vitamínu K2 sú trošku drahšie, ale dobre zaberajú.

Liečivé prípravky Bolesť

Preventívne používam Candibene sprej do topánok. Na každodenné nosenie nosím tenisky, noha sa mi dosť potí. Existuje aj niečo lepšie ako tento sprej? Čo môžem užívať namiesto Novalginu od bolesti?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Novalgin je od bolesti, môžte miesto toho niečo s paracetamolom, napríklad Panadol, alebo ak nie je problém so žalúdkom, tak aj niečo na báze diclofenaku, prípadne ibuprofénu. Preventívne by som candibene moc nedávala, skôr už keď už sa vyskytne problém. Devilan je účinný proti zápachu a poteniu. Existuje vo forme zásypu aj spreja.

Bolesť Kozmetika Koža

Už niekoľko nocí sa budím na kŕče v nohách. Nikdy predtým som takéto ťažkosti nemala. Neviem, čo s tým. Veľa stojím v práci a večer cítim únavu hlavne v nohách. Nohy si vždy vyložím do zvýšenej polohy, hlavne večer.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Dôležité je užívať magnézium v kombinácii s vitamínom B6, alebo aj draslíkom napr. Stop kŕčom a mať vždy po ruke magnézium, keby nastali ťažkosti v šumivej alebo tabletovej forme, poprípade aj v kombinácii s B-komplex forte.

Bolesť Starostlivosť o telo


Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam