Obľúbené položky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo

Spýtajte sa nás

Na otázky k voľbe liekov, dávkovaniu či kontraindikáciám zadarmo odpovedáme každý deň. Spýtajte sa nás sami, alebo sa pozrite na otázky, ktoré sme už odpovedali.

 

Spýtajte sa nás

Na všetky Vaše dotazy Vám odpovieme najneskôr následujúcí pracovný deň.

Chcem dostávať novinky

Zodpovedané otázky

Zdravie z prírody Koža Bolesť Starostlivosť o telo Deti Trávenie Liečivé prípravky
Zrušiť filter

Ako dlho je možné nepretržite užívať vitamín B12? Môžem sa ním prípadne predávkovať?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Vitamín B12 je rozpustný vo vode, čo znamená, že pokiaľ ho užívate v normálnych dávkach doporučených výrobcom, predávkovať sa nemôžete. Množstvo, ktoré už Vaše telo nebude potrebovať, sa vylúči močom. Čo sa týka doby užívania vitamínu B12, tá nie je presne určená, pokiaľ Vám robí dobre, môžete v užívaní ešte nejakú dobu pokračovať, kým sa Váš stav nezlepší. Prípadne potom postupne ho vymeniť za prirodzené zdroje, medzi ktoré patria hlavne mäso, vnútornosti, vajíčka, mlieko a syry.

Zdravie z prírody

Čo by ste mi odporučili, keď je suchá sliznica nosa?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Pokým nemáte nos upchatý, len je suchá sliznica nosa, tak môžete skúsiť pravidelne používať nosové spreje s obsahom izotonickej morskej vody, prípadne ešte aj s prídavkom aloe vera alebo kyseliny hyaluronovej. Ak Vám viac vyhovuje nosová mastička, tak môžete skúsiť napr. Nisitu, Panthenose alebo Borozan.

Zdravie z prírody Koža

Potrebovala by som niečo proti tŕpnutiu prstov na rukách, pracujem manuálne v kuchyni a už pár dní mi tŕpnu prsty.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Tŕpnutie prstov býva väčšinou znamením nedostatočného prekrvenia. Na to by Vám mohol zabrať výťažok z ginkga. Treba si tam však dať pozor - ak užívate nejaké lieky na predpis (napr. na riedenie krvi, proti bolesti a iné), tak si radšej treba overiť u lekára alebo lekárnika, či je ginkgo pre Vás vhodné. Tŕpnutie končatín môže mať rôzne príčiny, od banálnych až po život ohrozujúce, takže ak by sa stav zhoršoval, treba zvážiť aj návštevu lekára.

Bolesť Zdravie z prírody Starostlivosť o telo

Môže sa Imunoglukan p4H užívať v čase dojčenia?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Imunoglukan v odporúčanej dávke 1 tableta denne by nemal byť žiaden problém, firma neudáva obmedzenia pre dojčiace matky.

Zdravie z prírody

Ako správne užívať vápnik, vitamín K2 a D3? Aká je postačujúca denná dávka kalcia pre dospelú osobu?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Vápnik sa lepšie vstrebáva pri užívaní večer a v kombinácii s raňajším užívaním vitamínov K2 a D3. Ak nemáte veľmi výrazný nedostatok vápnika, denná dávka kalcia okolo 1000-1200 mg by mala stačiť.

Trávenie Zdravie z prírody

Môžem preventívne dávať deťom laktobacily pre deti, keď máme v škole výskyt črevnej chrípky?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Ak sa vyskytuje črevná chrípka u detí, dokonca je v takomto prípade podávanie laktobacilov deťom žiadúce.

Deti Zdravie z prírody

Môžem užívať čistý produkt z drveného ostropestreca mariánskeho v kombinácii s antidepresívami? Beriem Neurol 0,25 mg a Sertralin 30 mg.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Dané lieky sa môžu užívať s ostropestrecom mariánskym, v tomto prípade k interakcii nedochádza. Interakcia liekov je však medzi Neurolom a Sertralinom, kedy liečivá môžu potenciálne zvyšovať svoj účinok, ale predpokladám, že lekár ktorý Vám ich predpísal, to dostatočne zohľadnil. Ak by ste sa však cítili príliš utlmený, oťapený - treba to konzultovať s Vaším lekárom.

Liečivé prípravky Zdravie z prírody

Viete mi poradiť niečo na produktívny kašeľ v tehotenstve?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Na kašeľ v tehotenstve je bezpečný brečtanový sirup Hedelix, ktorý sa používa na liečbu zápalov dýchacích ciest, sprevádzaných tvorbou hlienov, v dávke 3x denne po 5ml. Ďalšou možnosťou by mohol byť i homeopatický sirup Stodal. Ak by však príznaky neprechádzali do 3-5 dní, prípadne by sa pridružili iné ťažkosti ako teplota, celková slabosť a podobne, je nutné okamžite vyhľadať lekára.

Liečivé prípravky Zdravie z prírody

Beriem trojkombináciu ATB na helikobaktera, aké probiotiká by ste mi odporučili?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Dobrú skúsenosť máme s Biopron premium, sú to viackomponentné probiotické kmene spolu s prebiotickou zložkou v koncentrácii, kde stačí užiť jednu tabletu denne. Vo vašom prípade určite na obed, aby sme dosiahli čo najväčší odstup od antibiotík na helikobaktera a zabezpečili maximálny účinok probiotík. Z odporúčaných probiotík by mohli byť ešte Biogaia ProTectis alebo Pearls IC.

Trávenie Zdravie z prírody


Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam