Moje srdcovky

Úvodná stránka » Odborné poradenstvo

Spýtajte sa nás

Na otázky k voľbe liekov, dávkovaniu či kontraindikáciám zadarmo odpovedáme každý deň. Spýtajte sa nás sami, alebo sa pozrite na otázky, ktoré sme už odpovedali.

 

Teraz tu nie sme

Tiež si niekedy musíme oddýchnuť.

Chcem dostávať novinky

Odoberať novinky

Zodpovedané otázky

Trávenie Starostlivosť o telo Detoxikácia Rady lekárnika Zdravie z prírody Liečivé prípravky Deti Bolesť Chudnutie
Zrušiť filter

Čo je to celiakia a ako vzniká?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Celiakia, čiže intolerancia lepku, je autoimunitné ochorenie, ktorým trpí asi 1% populácie. Trpieť ním môžu tak deti, ako aj dospelí. Spúšťačom býva lepok (glutén), ktorý je obsiahnutý v strave a ktorý postihuje predovšetkým tenké črevo. Po príjme potravy obsahujúcej lepok dôjde k autoimunitnej reakcii, ktorá sa prejaví poškodením sliznice tenkého čreva. Potom nasleduje chronický zápal sliznice, začnú miznúť klky a mikroklky. Tým dôjde k zníženiu povrchu tenkého čreva a zníži sa jeho schopnosť vstrebávať dôležité živiny z organizmu.

Lepok je hlavnou bielkovinovou zložkou pšenice, raže, jačmeňa a ovsa. Preto by sa ľudia s celiakiou mali úplne vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú tieto obilniny, dokonca aj v stopovom množstve.

Intolerancia lepku sa väčšinou prejavuje až po dlhšej dobe konzumácie rizikových potravín, na rozdiel od alergie na lepok, ktorá sa prejaví v priebehu niekoľkých minút až hodín po konzumácii lepku.

Celiakia sa môže prejavovať typickými črevnými ťažkosťami - hnačkami, plynatosťou, nadúvaním, nechutenstvom, kŕčmi brucha. Druhým typom ťažkostí sú tzv. mimočrevné. Patrí sem napríklad chudokrvnosť, nedostatok železa, osteoporóza, dlhotrvajúca únava, zvýšené pečeňové testy, bolesti kĺbov, zápaly ďasien, zvýšená kazivosť zubov, afty, strata pigmentácie kože a tzv. Durhingova dermatitída.

Orientačné vyšetrenie, či trpíte celiakiou, si môžete urobiť aj doma, pomocou domáceho testu na celiakiu. K potvrdeniu diagnózy je však potrebné laboratórne vyšetrenie krvi, na ktoré vás pošle lekár.

Po potvrdení celiakie je potrebné dodržiavať bezlepkovú diétu. Tým väčšinou dôjde k obnove sliznice čreva a jeho správnej funkcii. Do úplného uzdravenia sliznice je dôležité dopĺňať vitamíny a minerály, predovšetkým železo, vápnik, vitamíny B12, A a D.

Trávenie Rady lekárnika

Čo je to intolerancia na laktózu a ako s ňou bojovať?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Intolerancia laktózy postihuje až 20% populácie SR. Dochádza k nej vo chvíli, keď tráviaci systém nie je schopný správne spracovať mliečny cukor-laktózu. Za normálnych okolností je laktóza rozštiepená enzýmom laktázou na glukózu a galaktózu.

Príčinou intolerancia na laktózu je práve nedostatočná aktivita alebo priamo nedostatok tohto enzýmu. Nerozštiepená laktóza začne potom v čreve kvasiť vplyvom črevných baktérií, čo sa neskôr prejavuje plynatosťou, nadúvaním, hnačkou a kŕčmi v bruchu. Ďalšími príznakmi môžu byť pocit plnosti, škvŕkanie v bruchu, nevoľnosti, vracanie, únava, svalové bolesti či bolesti hlavy. Problémy sa zvyčajne zjavujú cca pol hodiny až 3-4 hodiny po konzumácii a môžu pretrvávať aj niekoľko dní. Ak máte podozrenie na intoleranciu laktózy, zájdite za svojím lekárom, ktorý vaše podozrenie "preverí".

Úprava stravy pri laktózovej intolerancii je individuálna. Niekomu stačí vymeniť mlieko za kyslomliečne jogurty, kefíry a syry, ktoré obsahujú menej laktózy, vďaka baktériám, ktoré sa ňou živia. Niekto neznesie ani tú trochu zvyšnej laktózy. V tom prípade odporúčam úplne sa vyhnúť mlieku, mliečnym výrobkom a všetkým potravinám, ktoré ich obsahujú. Nahradiť sa dajú rastlinnými mliekami, margarínmi, atď.

O tom ako bude vaše telo reagovať na laktózu rozhoduje aj to, v akom stave sú vaše črevá, stres alebo to, či mliečny výrobok niečím zajete.

Ako teda bojovať s intoleranciou?

 • Pre zmiernenie zažívacích ťažkostí odporúčam spočiatku vylúčiť úplne potraviny obsahujúce laktózu
 • Potom, ak nemusíte úplne vylúčiť mlieko a mliečne výrobky, rozdeľte si tieto produkty do viac menších dávok za deň a nejedzte (nepite) ich nalačno.
 • Vyberajte "low-lactose" alebo "lactose-free" produkty
 • Užívajte pravidelne a dlhodobo probiotiká
 • Štiepeniu laktózy môžete napomôcť doplnkami stravy (Lactanon, Laktoleráza, lactas enzyme), ktoré obsahujú laktázu a užívajú sa pred jedlom obsahujúcim laktózu

Občas sa intolerancia na laktózu zamieňa s alergiou na mliečnu bielkovinu. V tomto prípade ide o neprimeranú reakciu imunitného systému a väčšinou vzniká veľmi rýchlo po požití alergizujúcej potraviny. Príznaky môžu byť podobné. Navyše sa môžu pridať kožné, prípadne dýchacie ťažkosti - opuchnutie pier a jazyka, svrbenie, žihľavka, ťažkosti s dýchaním, až anafylaktický šok.

Trávenie Rady lekárnika

Často ma páli záha. Ako sa tohto nepríjemného pocitu zbaviť?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Pálenie záhy je pomerne častým javom. Je to pocit pálenia či horúčavy, ktorý vychádza z hrude smerom nahor do krku. Nepríjemné pocity vznikajú následkom dráždenia sliznice pažeráka kyslou žalúdočnou šťavou, k čomu dochádza v prípade prílišného uvoľnenia dolného pažerákového zvierača. Okrem pálenia či horúčavy môžete pálenie záhy pociťovať ako slanú, kyslú či horkastú tekutinu vzadu v hrdle, ťažkosti pri prehĺtaní, grganie, bolesť na nadbrušku, pocit na vracanie či pocit nadúvania.

Spočiatku sa objavuje pálenie záhy len po určitých druhoch jedál.

Rizikové jedlá sú

 • sladkosti,
 • vyprážané, mastné, tučné a pikantné jedlá,
 • alkohol,
 • káva,
 • citrusové plody,
 • paradajky,
 • cesnak,
 • cibuľa,
 • perlivé nápoje.

Pálenie záhy ale môže vyvolať aj stres, obezita, fajčenie alebo tehotenstvo.

Obmedziť ho môžete nasledujúcimi režimovými opratreniami:

 • Jedzte v pokoji, pomaly, po menších porciách rozdelených rovnomerne počas dňa
 • Do jedál pridávajte rascu, fenikel, rozmarín, majorán a ďalšie bylinky podporujúce trávenie
 • Vyhnite sa vyprážaným, tučným a mastným jedlám, pikantným jedlám, alkoholu a ďalším pokrmom, ktoré vám pálenie záhy spôsobujú
 • Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť
 • Obmedzte stresové situácie
 • Neprejedajte sa
 • Nejedzte na noc, posledné jedlo by malo byť 3-4 hodiny pred spaním
 • Spite a odpočívajte na ľavom boku
 • Po jedle necvičte, doprajte si chvíľku pokoja
 • Nenoste upnuté oblečenie

Ak režimové opatrenia nepomôžu, môžete siahnuť po liekoch určených proti páleniu záhy.

Antacidá pomáhajú neutralizovať kyslé žalúdočné šťavy. Tieto lieky väčšinou pôsobia takmer okamžite. Patrí sem napríklad Rennie, Gaviscon, Maalox či Talcid.

Druhou skupinou liekov sú tie, ktoré blokujú tvorbu žalúdočnej kyseliny chlorovodíkovej.

 • Sem patria lieky blokujúce histamínové receptory v žalúdku (Ranisan, Famosan). Ich účinok nastupuje cca po hodine a pôsobí dlhšiu dobu než antacidá.
 • Najviac používané a najúčinnejšie sú inhibítory protónovej pumpy (Helicid, Nolpaza, Sandoz, ...). Používajú sa pri častejšom pálení záhy a žalúdočných vredoch. Účinok nastupuje pri pravidelnom užívaní. Oba tieto typy liekov je vhodné užívať nalačno.

Ak práve nemáte po ruke lieky, môžete vyskúšať niektorú z babských rád.

Od akútnych ťažkostí by mohli pomôcť lyžička sódy rozmiešaná vo vode, kyslá uhorka, lyžička jablčného octu vo vode, zázvorový čaj či aloe vera.

V prípade častého a dlhodobého pálenia záhy odporúčam konzultovať stav s lekárom.

Trávenie Rady lekárnika

Bol mi diagnostikovaný zvýšený „zlý“ cholesterol a nižšia hladina „dobrého“ cholesterolu. Zatiaľ mi lekár žiadne lieky nepredpísal, čo by ste mi odporučili?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Čo sa týka voľnopredajných prípravkov, môžete užívať lecitín a omega 3 kyseliny, prípadne sú dostupné rôzne bylinné čajové zmesi na úpravu hladiny cholesterolu. Samozrejme, prvým krokom je úprava stravy, treba sa vyhýbať hlavne mastnejším jedlám.

Trávenie

Stále vraciam a je mi zle od žalúdka. Mám diagnostikovaný reflux pažeráka.

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Priamo lieky proti zvracaniu Vám môže napísať iba lekár. Na reflux pažeráka a pálenie záhy sa používajú potom antacidá, ako je napr. Talcid, Maalox, prípadne Nolpaza. Keď je stav akútny, doporučujem diétnu stravu, sucháre. Dobre zaberá aj kolový nápoj, ale dávajte si ho pomaličky, po lyžičkách. Prípadne ešte môžete skúsiť aktívne uhlie, prečistí Vám tráviacu sústavu, ak ste napr. niečo zlé zjedli. Ak Vám však nič z toho nezaberie a vracanie bude pokračovať, určite doporučujem návštevu lekára.

Trávenie Liečivé prípravky

Ako správne užívať vápnik, vitamín K2 a D3? Aká je postačujúca denná dávka kalcia pre dospelú osobu?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Vápnik sa lepšie vstrebáva pri užívaní večer a v kombinácii s raňajším užívaním vitamínov K2 a D3. Ak nemáte veľmi výrazný nedostatok vápnika, denná dávka kalcia okolo 1000-1200 mg by mala stačiť.

Trávenie Zdravie z prírody

Beriem trojkombináciu ATB na helikobaktera, aké probiotiká by ste mi odporučili?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Dobrú skúsenosť máme s Biopron premium, sú to viackomponentné probiotické kmene spolu s prebiotickou zložkou v koncentrácii, kde stačí užiť jednu tabletu denne. Vo vašom prípade určite na obed, aby sme dosiahli čo najväčší odstup od antibiotík na helikobaktera a zabezpečili maximálny účinok probiotík. Z odporúčaných probiotík by mohli byť ešte Biogaia ProTectis alebo Pearls IC.

Trávenie Zdravie z prírody

Potrebujem niečo pre seniora na podporu trávenia, poradíte mi?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Zväčša u starších pacientov je problém v tom, že s vekom klesá aj produkcia tráviacich enzýmov, potom sa potrava pomalšie natravuje a dochádza k tráviacim ťažkostiam. V takýchto prípadoch je vhodné doplniť tráviace enzýmy, ktoré zamedzujú pocitom plnosti, nadúvania a pod. Nájdete ich v prípravku Pancreolan forte. Ako podpora trávenia je vhodná aj kombinácia s probiotickými kultúrami, napr. v prípravku Biopron. Keďže však ide o rizikovú skupinu pacientov a dlhodobý problém, konzultovala by som daný stav s lekárom.

Trávenie

Mám nadváhu, ale cvičiť kvôli zdravotným problémom s kĺbmi nemôžem. Čo mi odporučíte, ako schudnúť bez cvičenia?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Základom pre chudnutie okrem pohybu je aj zmena stravovacích návykov. Takže je vhodné upraviť svoj jedálniček, prijímať viac zeleniny a obmedziť mastné jedlá a pod. Okrem toho môžte ešte doplniť vlákninu (napr. Obezin, XLS Medical), ktorá v žalúdku napučí a vy tým pádom zjete menšiu porciu jedla, pretože budete mať pocit plnosti. Užíva sa 30 minút pred jedlom, 3x denne a zapije sa aspoň 3 dcl vody.

Ďalšou možnosťou sú doplnky výživy, ktoré pomáhajú zrýchliť metabolizmus, napr. jablčný ocot, zelená káva, zelený čaj, synefrín, či extrakt z chilli papričiek.

Chudnutie Trávenie

Existuje nejaké preháňadlo, ktoré okamžite pomáha na zápchu?

Mgr. Pavla Horáková Mgr. Pavla Horáková

Najrýchlejšie preháňadlo, čo pomáha na zápchu sú čapíky – podávajú sa do konečníka, napríklad DULCOLAX čapíky. Liek je vhodný pre dospelých a deti od 10 rokov. Po podaní lieku do konečníka dochádza k vyprázdneniu spravidla do 10-30 minút. Účinok môže byť sprevádzaný kŕčmi v bruchu. Tehotné ženy by sa mali pri problémoch s vyprázdňovaním poradiť s lekárom. Liek sa má užívať iba pri ťažkostiach, doporučené dávkovanie je 1x denne. Pri dlhodobých problémoch s vyprázdňovaním doporučujem konzultovať s lekárom alebo farmaceutom.

Trávenie Bolesť


Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam