MojaLekáreň.sk

Opičie kiahne (mpox, mpx) - príznaky, prenos a liečba

Opičie kiahne (označované aj ako mpox alebo mpx) sú infekčné ochorenie spôsobené vírusom, ktorý je príbuzný vírusu pravých kiahní. Vírus bol prvýkrát izolovaný v roku 1958 na laboratórnych opiciach, odtiaľ pochádza aj jeho názov. Pôvodne sa vyskytovala len v niektorých afrických krajinách, ale nedávno sa rozšírila aj do iných častí sveta. Opičie kiahne sú stále relatívne novým a nie úplne objasneným ochorením, ktoré si zaslúži našu pozornosť. Je dôležité dodržiavať základné hygienické pravidlá a v prípade výskytu príznakov okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Opičie kiahne (mpox, mpx) - príznaky, prenos a liečba
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Opičie kiahne - príznaky

Medzi najčastejšie príznaky opičích kiahní patria:
  • horúčka,
  • bolesť hlavy,
  • bolesti svalov,
  • únava,
  • zväčšené lymfatické uzliny
V neskoršom štádiu sa objaví vyrážka. Tá sa postupne mení na pľuzgiere a potom na hnisavé chrasty, ktoré následne odpadávajú. Vyrážka pri kiahňach sa zvyčajne začína v mieste prvotnej infekcie a potom sa šíri na ďalšie časti tela vrátane chodidiel alebo dlaní rúk. Vyrážka sa môže objaviť aj na genitáliách, rohovke a očných spojivkách alebo v ústach. Môže byť bolestivá, veľmi svrbí a ak si ju poškriabete, môže spôsobiť následnú bakteriálnu superinfekciu v otvorenej rane.

Opičie kiahne - prenos

Vírus sa prenáša predovšetkým priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo jej telesnými tekutinami a predmetmi, ktoré boli kontaminované. K prenosu však môže dôjsť aj kvapôčkovým prenosom pri dlhodobom a veľmi blízkom kontakte.

Opičie kiahne - inkubačná doba a priebeh

Inkubačná doba, t. j. čas od nákazy po objavenie sa prvých príznakov, sa pohybuje od 5 do 21 dní. Zvyčajne je to približne 10 dní.

Priebeh ochorenia v Európe je zvyčajne mierny a spontánne ustúpi po 2 - 4 týždňoch. U niektorých ľudí, najmä u tých so zníženou imunitou, však môže mať ťažšiu formu s komplikáciamii.

Opičie kiahne - liečba

Na tento typ kiahní neexistuje liek. Liečia sa len ich príznaky, ako je horúčka a vyrážka. Ak sa vyskytnú komplikácie, najmä u ľudí s oslabenou imunitou, podávajú sa antivirotiká a v prípade bakteriálnej superinfekcie antibiotiká. Na horúčku a prípadnú bolestivú vyrážku sa môžu použiť lieky s paracetamolom. Svrbivú vyrážku možno potlačiť tekutým púdrom alebo zdravotníckymi prípravkami Tanno-Hermal Lotio alebo chladivým gélom Virasoothe, ktoré sa používajú aj pri liečbe ovčích kiahní.

Ako vyzerajú opičie kiahne?

Typickým príznakom opičích kiahní je vyrážka, ktorá sa objavuje najmä na tvári, trupe a končatinách. Vyrážka prechádza rôznymi štádiami - od červených škvŕn cez pľuzgiere až po chrasty.

Očkovanie proti opičím kiahňam

Existuje očkovanie proti opičím kiahňam, ktoré bolo pôvodne vyvinuté na prevenciu kiahní. Toto očkovanie sa v súčasnosti odporúča najmä pre rizikové skupiny.

Čo funguje na ovčie kiahne

Počas trvania neštovíc sa odporúča:
  • nekúpať sa vo vani, iba sa krátko osprchovať,
  • vôbec nevychádzať na slnko,
  • obliekať sa do mäkkých a prírodných materiálov (bavlna, ľan)
  • na zmiernenie svrbenia možno použiť antihistaminiká (napr. kvapky Fenistl, Xyzal, Zyrtec...)

Online lekárnici

Potrebujete poradiť? Kontaktujte našich lekárnikov v online poradni.

Zdroj: https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/02/Doporuceny_postup_pri_vyskytu_MPX_24082022.pdf

Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Moluská a ovčie kiahne Bolesť

Prečítajte si tiež

Ak nechcete hneď začať používať syntetické lieky, máme pre vás prírodné spôsoby liečby a tipy, ktoré deťom uľavia od ochorení dýchacích ciest. Poradíme vám, ako pomôcť dieťaťu pri horúčke, upchatom…

viac

Impetigo je bakteriálne nezávažné kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako pľuzgierovitá vyrážka. Je vysoko nákazlivé a môže postihnúť dospelých aj deti. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, ale môže…

viac

Potničky sú spôsobené zablokovaním potných žliaz, ku ktorému dochádza pri nadmernom potení. Hlavnými spúšťačmi tohto problému sú teploty nad 30 °C, vysoká vlhkosť a intenzívna fyzická aktivita. Keď…

viac

Moluska je vírusové kožné ochorenie, ktoré môže dostať naozaj každý. Najčastejšie sa ochorenie objavuje na tele, rukách a nohách. Šíri sa priamym kontaktom, slinami alebo ak zdieľate časti oblečenia…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.