MojaLekáreň.sk
Hľadať

Omikron a nové varianty covid-19 − rozdiely, príznaky a liečba

Ako sa omikrón líši od iných variantov choroby covid-19? Je možné ho chytiť v rovnakom čase ako delta? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia a aké sú nové varianty kovidu-19, sa dozviete v našom článku.

Omikron a nové varianty covid-19 − rozdiely, príznaky a liečba
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má iba vzdelávací charakter a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Aký je rozdiel medzi omikrónom a deltou

V novembri 2021 bola v Juhoafrickej republike prvýkrát identifikovaná varianta choroby covid-19, ktorá získala označenie omikron. Odvtedy sa nielen stihla rozšíriť do celého sveta, ale aj sa vedcom a lekárom podarilo ju trochu lepšie preskúmať a porovnať s ostatnými verziami koronavírusu.

Omikron inkubačná doba

Omikron má kratšiu inkubačnú dobu ako delta a iné mutácie, tá sa v jeho prípade odhaduje na 3 dni, zatiaľ čo u ostatných variantov to bolo až 5 dní.

Omikron infekčnosť

Odborníci sa tiež zhodujú na tom, že omikron je síce v porovnaní s predchádzajúcou verziou delta asi 3-krát infekčnejší, ale má za to oveľa miernejšie príznaky a navyše spravidla postihuje len horné dýchacie cesty. (preto je tiež jednoduchšie sa ním nakaziť), zatiaľ čo ostatné varianty koronavírusu napadali aj dolné dýchacie cesty.

Omikron a reinfekcia

Údaje ukazujú, že omikron dokáže omnoho lepšie obísť imunitu získanú prekonaním covidu alebo očkovaním ako iné varianty. Napriek tomu stále platí, že aj keď nás vakcinácia neochráni pred samotnou nákazou, vo väčšine prípadov zabezpečí mierny priebeh choroby.

Omikron príznaky

Symptómy variantu omikron sa v mnohom líšia od ostatných variantov choroby covid-19. K najčastejším patria:

Ako zistiť, či mám omikron

Variant choroby covid-19, t. j. či mám omikron alebo iný typ koronavírusu, môže určiť len laboratórny test PCR.

Je možné mať súčasne omikron a deltu?

Vedci sa zhodujú na tom, že je možné nakaziť sa obidvoma variantami naraz, ale zároveň dodávajú, že to nie je príliš pravdepodobné. Dá sa totiž predpokladať, že vírus omikron v tele čoskoro prevládne, pretože sa množí oveľa rýchlejšie ako delta a navyše ľahšie vstupuje do ľudských buniek. Rovnakým spôsobom vytlačil vírus delta aj predchádzajúce varianty koronavírusu.

Ako liečiť omikron

Domáca liečba Omikronu, ako aj iných variantov covidu alebo iných ochorení vírusového pôvodu nemá inú možnosť ako zamerať sa na zmiernenie symptómov:

Kedy si zavolať pomoc

Stále však pamätajte na to, že každý variant choroby covid-19 môže mať ťažký priebeh, a ak navyše patrite do niektorej z rizikových skupín, ako sú cukrovka, pacienti s rakovinou, ľudia s kardiovaskulárnymi alebo pľúcnymi problémami alebo pacienti s oslabenou imunitou, platí to pre vás dvojnásobne. Preto, ak sa u Vás objaví niektorý z týchto príznakov, neváhajte zavolať záchrannú službu:

 • Zdravotný stav sa náhle začína meniť k horšiemu.
 • Intenzívne ťažkosti s dýchaním.
 • Oximeter vykazuje nedostatočnú saturáciu.
 • Intenzívne ťažkosti so zrakom, sluchom alebo rovnováhou.
 • Zlyháva pamäť.
 • Prichádzajú mdloby alebo kolaps.
 • Ak máte iné závažné príznaky, máte obavy a nemôžete sa poradiť so svojím lekárom.

Omikron u detí

Príznaky omikrónu u detí sa podobajú príznakom delty - jedná sa o teplotu (alebo horúčku), bolesť v krku, svalov, hlavy aj kĺbov. Deti môžu trpieť silným kašľom. Omikron sa u detí prejavuje predovšetkým zápalom horných dýchacích ciest, ktorý môže prejsť až v laryngitídu. Ak sa objaví štekavý kašeľ, ktorý sa zhoršuje v noci, problémy s prehĺtaním, horúčka či dýchavičnosť, treba kontaktovať lekára.

Ako je to s karanténou

Najdôležitejšie zmeny platné od 25.1.2022. V súvislosti s variantom omikron na Slovensku došlo ku skráteniu doby trvania karantény, a to

 1. U neočkovanej osoby a zaočkovanej osoby bez posilňujúcej dávky, ak od zaočkovania uplynulo viac ako 9 mesiacov - izolácia u osôb pozitívnych na ochorenie Covid-19 trvá po dobu 5 dní od dátumu odobratia vzorky biologického materiálu s pozitívnym výsledkom, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín tejto doby u osoby nevyskytol ani jeden z klinických príznakov ochorenia.
  Ďalších 5 dní bude osoba povinná nosiť všade respirátor a nenavštevovať žiadne prevádzky, kde by si ho mohla dať dolu ako je napríklad reštaurácia či zubár.
  Pokiaľ sa počas posledných 24 hodín z doby 5 dní vyskytli u osoby klinické príznaky ochorenia znemožňujúce pracovnú činnosť, izoláciu ukončuje jej ošetrujúci lekár.

Zásadná zmena je však pre plne zaočkovaných a prekonaných. Tí po kontakte s pozitívnym nebudú musieť byť v karanténe, avšak povinne budú musieť nosiť 7 dní respirátor a nesmú tiež navštíviť miesta, kde by ho museli dať dolu.

 1. V prípade očkovanej osoby s posilňujúcou dávkou, zaočkovanej osoby, ktorá bola zaočkovaná pred nie viac ako 9 mesiacmi a osoby, ktorá prekonala COVID-19 pred menej ako 180 dňami:
  1. Ak očkované osoby, ktorým bola aplikovaná posilňujúca dávka, alebo boli zaočkované pred nie viac ako 9 mesiacmi, alebo ide o osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred menej ako 180 dňami, nemajú klinické príznaky, karanténa pre nich nie je povinná. Na verejnosti však musia mať prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu po obdobie 7 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou (a to aj v prípade, ak sa od ostatných osôb v exteriéri nachádzajú viac ako 2 metre); deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško).
  2. Tieto osoby však zostávajú v karanténe ak sa u nich vyskytol čo i len jeden z klinických príznakov COVID-19 alebo ak ošetrujúci lekár posúdi u tejto osoby karanténu ako potrebnú – to môže byť pre zreteľahodné epidemiologické dôvody, ktorými sú napríklad dlhodobý úzky kontakt s pozitívnou osobou, ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku.

Karanténa v prípade úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie covid-19:

 • Všetkým osobám, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s pozitívne testovanou osobou sa nariaďuje karanténa v domácom prostredí.
 • Povinnosť karantény sa nevzťahuje na osobu, ktorá nemá klinické príznaky ochorenia. 
 • Ustanovenie neplatí pre osoby, ktoré mali úzky kontakt s osobou pozitívnou na ochorenie, ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku, všeobecný lekár posúdi karanténu ako potrebnú.

Ak ste dostali SMS s pozitívnym výsledkom:

 1. kontaktujte, prosím, svojho všeobecného lekára, oboznámte ho s Vaším výsledkom a požiadajte o vydanie potvrdenia o PN,
 2. bezodkladne kontaktujte, prosím, všetkých, s ktorými ste boli v úzkom kontakte v období od dvoch dní predchádzajúcich dňu odberu vzorky biologického materiálu na účely testu alebo do dvoch dní pred objavením sa prvých klinických príznakov ochorenia s pokynom, aby zostali v domácej izolácii a aby sa zaregistrovali na vyšetrenie,
 3. zoznam kontaktov (meno a priezvisko kontaktu, telefónne číslo), s ktorými ste boli v úzkom kontakte, zašlite emailom na príslušný RÚVZ
 4. čakajte na pokyny od príslušného RÚVZ. Pre ich mimoriadnu vyťaženosť to môže trvať niekoľko dní.

Aktuálni info 

Ako sa správať v domácnosti s infikovaným covid-19

Ak niekto v spoločnej domácnosti ochorel, správajte sa zodpovedne a urobte všetko pre to, aby ste sa nenakazili. Chorá osoba často nakazí ostatných členov domácnosti, aj keď sú očkovaní - pretože kontakt je veľmi intenzívny a vylučovaného vírusu je vela.

Čo môžete urobiť:

 • chorého izolovať v jednej miestnosti (ak je to možné),
 • používať respirátor FFP2 alebo FFP3
 • prísne dodržiavať hygienické pravidlá 3R (ruka-rešpirátor-rozestup),
 • používajte dezinfekčné prostriedky a pravidelne si umývajte ruky mydlom a vodou,
 • často vetrajte,
 • obmedzte návštevy starších alebo chronicky chorých príbuzných alebo priateľov a vyhýbajte sa hromadným podujatiam,
 • prať oblečenie pri najvyššej možnej teplote a žehliť ho,
 • oddeľte odpadky chorého od ostatných odpadkov a plastové vrecko vložte do iného vreca a pevne ho zaviažte,
 • chorý by mal ísť do kúpeľne ako posledný a dôkladne po sebe vydezinfikovať a vyvetrať.

Nové vakcíny, ktoré by mohli byť účinnejšie na omikróny a varianty BA.4 a BA.5, by mohli byť na trhu počas jesene 2022. Spoločnosti Moderna a Pfizer vyvíjajú dvojzložkové vakcíny. Jednou zo zložiek je pôvodný variant vírusu. Druhá zložka bude obsahovať variant omicron. Diskutuje sa aj o možnosti zdvojnásobenia množstva antigénu vo vakcíne.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb odporúča druhú posilňovaciu dávku vakcíny pre osoby staršie ako 60 rokov a zraniteľné skupiny s vyšším rizikom závažného ochorenia covid-19. Druhá posilňovacia dávka sa podáva najskôr 4 mesiace po predchádzajúcej dávke.

Nové varianty covid-19 BA.4 a BA.5 a BA.2.75 (Centaur)

Po variante omikron sa veľmi rýchlo šíria varianty BA.4 a BA.5. Tieto subvarianty sú infekčnejšie ako omikron a lepšie prekonávajú imunitu aj u tých, ktorí už mali jeden z predchádzajúcich variantov. V Indii sa začína šíriť nový podvariant BA.2.75, ktorý sa začal objavovať aj v USA, Nemecku, Kanade, Spojenom kráľovstve, Japonsku, Austrálii a na Novom Zélande.

Nové vakcíny, ktoré by mohli byť účinnejšie na omikróny a varianty BA.4 a BA.5, by mohli byť na trhu počas jesene 2022. Spoločnosti Moderna a Pfizer vyvíjajú dvojzložkové vakcíny. Jednou zo zložiek je pôvodný variant vírusu. Druhá zložka bude obsahovať variant omicron. Diskutuje sa aj o možnosti zdvojnásobenia množstva antigénu vo vakcíne.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb odporúča druhú posilňovaciu dávku vakcíny pre osoby staršie ako 60 rokov a zraniteľné skupiny s vyšším rizikom závažného ochorenia covid-19. Druhá posilňovacia dávka sa podáva najskôr 4 mesiace po predchádzajúcej dávke.

Subvariant BA.2.76 (Centaur) klasifikovalo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) ako variant záujmu. Podľa doteraz dostupných informácií patrí tento variant do skupiny vírusov, proti ktorým sa nevytvára dostatočná imunita ani po infekcii omikrónom a dokáže sa vyhnúť neutralizujúcim protilátkam. 

Odborné poradenstvo a pandemický sortiment

Potrebujete poradiť so zdravotným problémom? Obráťte sa na našich lekárnikov v Odbornej poradni

Dochádzajú vám doma respirátory, domáce antigénové testy alebo dezinfekčné prostriedky? Všetko nájdete na jednom mieste - pozrite si náš pandemický sortiment!

Symptómy choroby alebo zdravotného problému opísané v tomto článku sa môžu u každého prejaviť inak. V každom prípade sa vždy poraďte so svojím lekárom o svojich zdravotných problémoch.​

Témy článku
Imunita
Navštívte súvisiace produktové kategórie
Antigénne testy Voľnopredajné lieky Respirátory

Prečítajte si tiež

Ľanové semienko sa pestuje v dvoch odrodách (hnedý ľan a zlatý ľan) a má mnoho zdravotných výhod. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, prečo by ste ho mali pravidelne zaraďovať do svojho…

viac

Mandle sú komplexným zdrojom živín - preto sú obľúbené nielen u priaznivcov rôznych diét (vegetariánov, nízkosacharidovej, keto či paleo diéty), ale aj u ľudí s potravinovými alergiami - sú…

viac

Stres, nedostatok niektorých vitamínov, ako aj mechanické poškodenie v ústach môžu ovplyvniť vznik aft. Naši lekárnici vám poradia, čo sa ich týka a ako sa ich zbaviť. Okrem štandardných liekov vám…

viac

Kreatín je prírodná látka, ktorá sa nachádza v tele a zohráva dôležitú úlohu pri získavaní energie, ktorú vaše svaly využívajú počas cvičenia. Doplnky stravy s kreatínom môžu pomôcť zlepšiť váš…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.