MojaLekáreň.sk
Hľadať
Bohužiaľ, nič sme nenašli :(

Omikron − rozdiely, príznaky a liečba

Omikron − rozdiely, príznaky a liečba
Zdielať
Súvisiace kategórie produktů

Čím sa omikron líši od ostatných variantov choroby covid-19? Je možné ho chytiť súčasne s deltou? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia?

Tento článok má iba vzdelávací charakter a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Aký je rozdiel medzi omikrónom a deltou

V novembri 2021 bola v Juhoafrickej republike prvýkrát identifikovaná varianta choroby covid-19, ktorá získala označenie omikron. Odvtedy sa nielen stihla rozšíriť do celého sveta, ale aj sa vedcom a lekárom podarilo ju trochu lepšie preskúmať a porovnať s ostatnými verziami koronavírusu.

Omikron inkubačná doba

Omikron má kratšiu inkubačnú dobu ako delta a iné mutácie, tá sa v jeho prípade odhaduje na 3 dni, zatiaľ čo u ostatných variantov to bolo až 5 dní.

Omikron infekčnosť

Odborníci sa tiež zhodujú na tom, že omikron je síce v porovnaní s predchádzajúcou verziou delta asi 3-krát infekčnejší, ale má za to oveľa miernejšie príznaky a navyše spravidla postihuje len horné dýchacie cesty. (preto je tiež jednoduchšie sa ním nakaziť), zatiaľ čo ostatné varianty koronavírusu napadali aj dolné dýchacie cesty.

Omikron a reinfekcia

Údaje ukazujú, že omikron dokáže omnoho lepšie obísť imunitu získanú prekonaním covidu alebo očkovaním ako iné varianty. Napriek tomu stále platí, že aj keď nás vakcinácia neochráni pred samotnou nákazou, vo väčšine prípadov zabezpečí mierny priebeh choroby.

Omikron príznaky

Symptómy variantu omikron sa v mnohom líšia od ostatných variantov choroby covid-19. K najčastejším patria:

Ako zistiť, či mám omikron

Variant choroby covid-19, t. j. či mám omikron alebo iný typ koronavírusu, môže určiť len laboratórny test PCR.

Je možné mať súčasne omikron a deltu?

Vedci sa zhodujú na tom, že je možné nakaziť sa obidvoma variantami naraz, ale zároveň dodávajú, že to nie je príliš pravdepodobné. Dá sa totiž predpokladať, že vírus omikron v tele čoskoro prevládne, pretože sa množí oveľa rýchlejšie ako delta a navyše ľahšie vstupuje do ľudských buniek. Rovnakým spôsobom vytlačil vírus delta aj predchádzajúce varianty koronavírusu.

Ako liečiť omikron

Domáca liečba Omikronu, ako aj iných variantov covidu alebo iných ochorení vírusového pôvodu nemá inú možnosť ako zamerať sa na zmiernenie symptómov:

Kedy si zavolať pomoc

Stále však pamätajte na to, že každý variant choroby covid-19 môže mať ťažký priebeh, a ak navyše patrite do niektorej z rizikových skupín, ako sú cukrovka, pacienti s rakovinou, ľudia s kardiovaskulárnymi alebo pľúcnymi problémami alebo pacienti s oslabenou imunitou, platí to pre vás dvojnásobne. Preto, ak sa u Vás objaví niektorý z týchto príznakov, neváhajte zavolať záchrannú službu:

 • Zdravotný stav sa náhle začína meniť k horšiemu.
 • Intenzívne ťažkosti s dýchaním.
 • Oximeter vykazuje nedostatočnú saturáciu.
 • Intenzívne ťažkosti so zrakom, sluchom alebo rovnováhou.
 • Zlyháva pamäť.
 • Prichádzajú mdloby alebo kolaps.
 • Ak máte iné závažné príznaky, máte obavy a nemôžete sa poradiť so svojím lekárom.

Omikron u detí

Príznaky omikrónu u detí sa podobajú príznakom delty - jedná sa o teplotu (alebo horúčku), bolesť v krku, svalov, hlavy aj kĺbov. Deti môžu trpieť silným kašľom. Omikron sa u detí prejavuje predovšetkým zápalom horných dýchacích ciest, ktorý môže prejsť až v laryngitídu. Ak sa objaví štekavý kašeľ, ktorý sa zhoršuje v noci, problémy s prehĺtaním, horúčka či dýchavičnosť, treba kontaktovať lekára.

Ako je to s karanténou

Najdôležitejšie zmeny platné od 25.1.2022

V súvislosti s variantom omikron na Slovensku došlo ku skráteniu doby trvania karantény, a to

 1. U neočkovanej osoby a zaočkovanej osoby bez posilňujúcej dávky, ak od zaočkovania uplynulo viac ako 9 mesiacov - izolácia u osôb pozitívnych na ochorenie Covid-19 trvá po dobu 5 dní od dátumu odobratia vzorky biologického materiálu s pozitívnym výsledkom, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín tejto doby u osoby nevyskytol ani jeden z klinických príznakov ochorenia.
  Ďalších 5 dní bude osoba povinná nosiť všade respirátor a nenavštevovať žiadne prevádzky, kde by si ho mohla dať dolu ako je napríklad reštaurácia či zubár.
  Pokiaľ sa počas posledných 24 hodín z doby 5 dní vyskytli u osoby klinické príznaky ochorenia znemožňujúce pracovnú činnosť, izoláciu ukončuje jej ošetrujúci lekár.

Zásadná zmena je však pre plne zaočkovaných a prekonaných. Tí po kontakte s pozitívnym nebudú musieť byť v karanténe, avšak povinne budú musieť nosiť 7 dní respirátor a nesmú tiež navštíviť miesta, kde by ho museli dať dolu.

 1. V prípade očkovanej osoby s posilňujúcou dávkou, zaočkovanej osoby, ktorá bola zaočkovaná pred nie viac ako 9 mesiacmi a osoby, ktorá prekonala COVID-19 pred menej ako 180 dňami:
  1. Ak očkované osoby, ktorým bola aplikovaná posilňujúca dávka, alebo boli zaočkované pred nie viac ako 9 mesiacmi, alebo ide o osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred menej ako 180 dňami, nemajú klinické príznaky, karanténa pre nich nie je povinná. Na verejnosti však musia mať prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu po obdobie 7 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou (a to aj v prípade, ak sa od ostatných osôb v exteriéri nachádzajú viac ako 2 metre); deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško).
  2. Tieto osoby však zostávajú v karanténe ak sa u nich vyskytol čo i len jeden z klinických príznakov COVID-19 alebo ak ošetrujúci lekár posúdi u tejto osoby karanténu ako potrebnú – to môže byť pre zreteľahodné epidemiologické dôvody, ktorými sú napríklad dlhodobý úzky kontakt s pozitívnou osobou, ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku.

Karanténa v prípade úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie covid-19:

 • Všetkým osobám, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s pozitívne testovanou osobou sa nariaďuje karanténa v domácom prostredí.
 • Povinnosť karantény sa nevzťahuje na osobu, ktorá nemá klinické príznaky ochorenia. 
 • Ustanovenie neplatí pre osoby, ktoré mali úzky kontakt s osobou pozitívnou na ochorenie, ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku, všeobecný lekár posúdi karanténu ako potrebnú.

Ak ste dostali SMS s pozitívnym výsledkom:

 1. kontaktujte, prosím, svojho všeobecného lekára, oboznámte ho s Vaším výsledkom a požiadajte o vydanie potvrdenia o PN,
 2. bezodkladne kontaktujte, prosím, všetkých, s ktorými ste boli v úzkom kontakte v období od dvoch dní predchádzajúcich dňu odberu vzorky biologického materiálu na účely testu alebo do dvoch dní pred objavením sa prvých klinických príznakov ochorenia s pokynom, aby zostali v domácej izolácii a aby sa zaregistrovali na vyšetrenie,
 3. zoznam kontaktov (meno a priezvisko kontaktu, telefónne číslo), s ktorými ste boli v úzkom kontakte, zašlite emailom na príslušný RÚVZ
 4. čakajte na pokyny od príslušného RÚVZ. Pre ich mimoriadnu vyťaženosť to môže trvať niekoľko dní.

Aktuálni info 

Symptómy choroby alebo zdravotného problému opísané v tomto článku sa môžu u každého prejaviť inak. V každom prípade sa vždy poraďte so svojím lekárom o svojich zdravotných problémoch.​

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Témy článku
Imunita
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Polenta, pohánka a amarant sa vám predstavujú ako skvelé prílohy alebo ľahké hlavné jedlo. Spestria váš jedálniček a telu dodajú prospešné látky. Ak si nerozumiete s lepkom, určite oceníte, že sa…

viac

Ryža, cestoviny, zemiaky a knedle... sú fajn, sme na ne zvyknutí, ale možno už to začína byť trochu nuda. Niekedy je dobré vpustiť do kuchyne nový vietor a dať šancu prílohám, ktoré veľmi nepoznáme.…

viac

Medzi 3. a 10. rokom svojho potomka si budete jeho výšku značiť na zárubňu každým rokom o 5 až 7 cm vyššie. Menej viditeľné, ale o to podstatnejšie zmeny, sa odohrávajú v hlavičke vášho malého šibala…

viac

Ak ste doteraz mali doma (roztomilú) húsenicu, v puberte sa váš potomok zakuklí, stiahne sa do seba a nebude s ním rozumná reč. Keď to všetko dobre dopadne, na konci puberty vyletí do sveta zdravo…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.