MojaLekáreň.sk

Molusky: ako sa ich zbaviť a znova nechytiť

Prezradíme vám, čo naozaj zaberá na molluscum contagiosum a tiež vám poradíme niekoľko preventívnych opatrení, aby sa vám táto kožná infekcia oblúkom vyhýbala.

Molusky: ako sa ich zbaviť a znova nechytiť
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Lokálne ošetrenie

  • Hydroxid draselný - táto žieravina molusky spoľahlivo naleptá, následne sa v mieste ich výskytu objaví zápal a potom infekcia úplne zmizne. Celý tento proces trvá 2 - 6 týždňov
  • Tekutý dusík - roztok na báze tekutého dusíka molusky "zmrazí", potom sa v mieste objaví zápal a následne pľuzgieriky odpadnú. Proces trvá jeden až dva mesiace.

Fyzické odstránenie

  • Prepichovanie - molusky je možné na ich vrchole prepichnúť a potom vytlačiť, podobne ako akné. Veľmi dôležitá je v tomto prípade dôsledná dezinfekcia ako ihly, tak rúk i postihnutých miest, pretože hrozí vysoké riziko rozšírenia infekcie.
  • Laser - na odstránenie molusiek môže lekár navrhnúť ošetrenie laserom. Je však nutné počítať s tým, že táto metóda nie je bezbolestná a zvyčajne ju nehradia zdravotné poisťovne.
  • Kyretáž - patrí medzi najinvazívnejšie, ale zároveň najúčinnejšie metódy. Postihnuté miesto je najprv lokálne znecitlivené a potom sa molusky zoškrabujú ostrou chirurgickou lyžičkou alebo vyštipujú pinzetou. Nevýhodou tohto zákroku je jednak bolestivosť a tiež fakt, že po ňom môžu zostať jazvy.

Odstránenie sprievodných javov a povzbudenie hojenia

  • Tekutý púder - tlmí svrbenie medzi jednotlivými ošetreniami a zároveň prispieva k regenerácii pokožky.
  • Chladivá pena - okamžite uľavuje od svrbenia, upokojuje pokožku a zároveň podporuje hojenie.
  • Upokojujúci balzam - zmierňuje podráždenie pokožky a zmierňuje svrbenie.
  • Hojivý sprej - cikatrizačný krém, gély a spreje sa hodia pre následné urýchlenie hojenia a tiež prevenciu vzniku jaziev.

Posilňujte imunitu

Vzhľadom k tomu, že moluska je vírusové ochorenie, ktoré môže získať naozaj každý, najmä deti v školách, na športoviskách, herniach či detských táboroch, hodí sa počas liečby posilňovať imunitný systém. Na zlepšenie obranyschopnosti u detí je možné využiť napríklad sirup či žuvacie cukríky, pre dospelých sa potom viac hodia tablety alebo "všeliek" Wobenzym.

Prevencia

Aby ste znížili riziko nákazy, dodržujte tieto jednoduché preventívne opatrenia:

  • Používajte vždy vlastný uterák, špongie, oblečenie - nikomu ich nepožičiavajte
  • Zabráňte styku s postihnutou osobou. Do verejného bazéna, spŕch alebo sauny noste obuv a seďte alebo sa prezliekajte na vlastnom uteráku
  • Ak chodíte plávať s bábätkami alebo batoľatami, noste so sebou vlastnou podložku
  • Ak navštevujete fitness alebo telocvičňu, noste si vlastné vybavenie, nepoužívajte to zdieľané
  • Posilňujte imunitu!

Naša lekárnička Pavla radí: Keď už molusky máte - neškriabte si ich! Došlo by tak k rozneseniu na ďalšie miesta. Určite tiež nechoďte do kolektívu.

Témy článku
Deti Koža
Navštívte súvisiace produktové kategórie
Deti a mamičky Dermokozmetika

Prečítajte si tiež

Probiotiká pomáhajú imunitnému systému v boji proti chorobám tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a chránia ho pred škodlivými baktériami, kvasinkami, plesňami a vírusmi. Nájdete ich v…

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

Tiež ste sa stretli s názvami prvá, druhá, tretia, štvrtá, piata, šiesta a siedma detská choroba? Číslovanie pochádza z čias, keď sa ešte veľmi nevedelo, čo choroby spôsobuje. Tieto choroby postihujú…

viac

Veľmi často je jedným z príznakov bežného prechladnutia, známeho aj ako vírusové ochorenie dýchacích ciest. Toto vírusové ochorenie dýchacích ciest najčastejšie postihuje nos a hltan. Medzi príznaky…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.