Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Molusky

Molusky

Deti Koža

Molusky (niekedy tiež moluska) patria medzi vysoko nákazlivé vírusové ochorenia kože. Postihujú dospelých aj deti. Prepuknú po kontakte s infikovanou osobou alebo povrchom a prejavujú sa vznikom mnohopočetných infekčných pľuzgierikov.

Molusky

Kde všade môžeme na molusky naraziť?

K prenosu vírusu stačí kontakt s nakazenou osobou alebo predmetom. Môže to byť hračka, uterák, špongia, oblečenie alebo prostredie bazénov a plavární. Moluskami sú najčastejšie postihnuté predškolské a školské deti do 8 rokov. Typicky sa molusky vyskytujú hlavne medzi deťmi, ktoré sa venujú vodným športom, majú spoločné šatne a sprchy.

Nakaziť sa deti môžu aj od starších súrodencov či ostatných detí (v škôlke, škole, ..). U dospelých dochádza k prenosu najčastejšie pri pohlavnom styku. Molusky sa môžu rozšíriť po tele i takzvanou autoinokuláciou - chorý si sám roznesie vírus po koži dotykom či škrabaním.

Aké majú molusky príznaky a ako prebiehajú?

Po niekoľkých dňoch od nákazy sa na tele objavia drobné pľuzgieriky. Majú ružovkastú farbu, matný povrch a na vrchole je malá jamka. Najčastejšie sa nachádzajú na tvári, na krku, v podpazuší, okolo genitálií a análneho otvoru. Pľuzgieriky síce nie sú bolestivé, ale svrbia. Škriabaním si chorý potom roznáša infekciu po celom tele. V takom prípade potom trvá liečba omnoho dlhšie, pretože dochádza k ďalšiemu rozšíreniu infekčných častíc. Liečba potom môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Molusky síce nepatria medzi závažné ochorenia, avšak v priebehu sa môžu objaviť komplikácie, ktoré zhoršujú zdravotný stav. V okolí pľuzgierikov sa môže objaviť napríklad ekzém. Najväčším rizikom je však prienik vírusu do krvi a spustenie väčšej imunitnej reakcie. Táto možnosť je síce zriedkavá, ale predovšetkým u malých detí alebo pacientov so zníženou imunitou by sme toto riziko nemali podceňovať.

Liečba molusiek

Primárnym cieľom liečby je odstránenie pľuzgierikov. Odstránenie sa vykonáva pomocou drobných chirurgických výkonov v ordinácii lekára, napríklad použitím tekutého dusíka, lasera, vyrezaním pľuzgierikov či vyrezaním a následnou dezinfekciou jódovou tinktúrou, použitím 5% alebo 10% hydroxidu draselného.

Po týchto zákrokoch dochádza spravidla k vymiznutiu molusiek do 4 mesiacov. Nevýhodou týchto zákrokov je možnosť vzniku jaziev. K liečbe sa používajú aj rôzne roztoky, masti, oleje a krémy, ktorými sa pľuzgieriky potierajú.

Prevencia

Pre zabránenie znovuobjaveniu, zníženie rizika nákazy a šírenia, sú dôležité preventívne opatrenia. Medzi ne patrí dodržiavanie hygieny - uterák, špongie, oblečenie používajte vždy vlastné a nedeľte sa o ne s inými osobami.

Zabráňte styku s postihnutou osobou. Vo verejných bazénoch, saunách, šatniach či sprchách je vhodné nosiť obuv, sedieť a prezliekať sa na vlastnom uteráku či inej podložke. Pri plávaní s dojčatami a batoľatami je vhodné so sebou nosiť na podkladanie a prezliekanie bábätka vlastnú podložku.

Vhodnou prevenciou je aj posilňovanie imunitného systému (napríklad betaglukánom, echinaceou, saunovaním, otužovaním, dostatočným pohybom na čerstvom vzduchu, ..). Ak už sa molusky vyskytnú, je dôležité si ich neškrabať, aby nedošlo k rozneseniu na ďalšie miesta tela, a nechodiť do kolektívu.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam