Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Molusky: ako sa ich zbaviť a znova nechytiť

Molusky: ako sa ich zbaviť a znova nechytiť
Zdielať

Prezradíme vám, čo naozaj zaberá na molluscum contagiosum a tiež vám poradíme niekoľko preventívnych opatrení, aby sa vám táto kožná infekcia oblúkom vyhýbala.

Lokálne ošetrenie

 • Hydroxid draselný - táto žieravina molusky spoľahlivo naleptá, následne sa v mieste ich výskytu objaví zápal a potom infekcia úplne zmizne. Celý tento proces trvá 2 - 6 týždňov
 • Tekutý dusík - roztok na báze tekutého dusíka molusky "zmrazí", potom sa v mieste objaví zápal a následne pľuzgieriky odpadnú. Proces trvá jeden až dva mesiace.

Fyzické odstránenie

 • Prepichovanie - molusky je možné na ich vrchole prepichnúť a potom vytlačiť, podobne ako akné. Veľmi dôležitá je v tomto prípade dôsledná dezinfekcia ako ihly, tak rúk i postihnutých miest, pretože hrozí vysoké riziko rozšírenia infekcie.
 • Laser - na odstránenie molusiek môže lekár navrhnúť ošetrenie laserom. Je však nutné počítať s tým, že táto metóda nie je bezbolestná a zvyčajne ju nehradia zdravotné poisťovne.
 • Kyretáž - patrí medzi najinvazívnejšie, ale zároveň najúčinnejšie metódy. Postihnuté miesto je najprv lokálne znecitlivené a potom sa molusky zoškrabujú ostrou chirurgickou lyžičkou alebo vyštipujú pinzetou. Nevýhodou tohto zákroku je jednak bolestivosť a tiež fakt, že po ňom môžu zostať jazvy.

Odstránenie sprievodných javov a povzbudenie hojenia

 • Tekutý púder - tlmí svrbenie medzi jednotlivými ošetreniami a zároveň prispieva k regenerácii pokožky.
 • Chladivá pena - okamžite uľavuje od svrbenia, upokojuje pokožku a zároveň podporuje hojenie.
 • Upokojujúci balzam - zmierňuje podráždenie pokožky a zmierňuje svrbenie.
 • Hojivý sprej - cikatrizačný krém, gély a spreje sa hodia pre následné urýchlenie hojenia a tiež prevenciu vzniku jaziev.

Posilňujte imunitu

Vzhľadom k tomu, že moluska je vírusové ochorenie, ktoré môže získať naozaj každý, najmä deti v školách, na športoviskách, herniach či detských táboroch, hodí sa počas liečby posilňovať imunitný systém. Na zlepšenie obranyschopnosti u detí je možné využiť napríklad sirup či žuvacie cukríky, pre dospelých sa potom viac hodia tablety alebo "všeliek" Wobenzym.

Prevencia

Aby ste znížili riziko nákazy, dodržujte tieto jednoduché preventívne opatrenia:

 • Používajte vždy vlastný uterák, špongie, oblečenie - nikomu ich nepožičiavajte
 • Zabráňte styku s postihnutou osobou. Do verejného bazéna, spŕch alebo sauny noste obuv a seďte alebo sa prezliekajte na vlastnom uteráku
 • Ak chodíte plávať s bábätkami alebo batoľatami, noste so sebou vlastnou podložku
 • Ak navštevujete fitness alebo telocvičňu, noste si vlastné vybavenie, nepoužívajte to zdieľané
 • Posilňujte imunitu!

Naša lekárnička Pavla radí: Keď už molusky máte - neškriabte si ich! Došlo by tak k rozneseniu na ďalšie miesta. Určite tiež nechoďte do kolektívu.

7. august 2018
Témy článku
Deti Koža
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Prezradíme vám, prečo by echinacea nemala chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárničke a tiež kde všade môže nájsť uplatnenie.

viac

Čo je to roztrúsená skleróza, aké sú jej najčastejšie prejavy, ako sa dajú mierniť a aké má toto ochorenie prognózy.

viac

Vysvetlíme vám, ako sa prejavuje zápal žalúdka, ako sa dá liečiť a tiež poradíme ako tomuto stavu predchádzať.

viac

Niekedy tušíme, prečo nás hlava rozbolela, zatiaľ čo inokedy sa bolehlav objaví úplne nečakane a zdanlivo bez príčiny. Prezradíme vám, aké sú najčastejšie spúšťače bolestí hlavy a tiež pridáme pár…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.