Tento článok má len edukatívny charakter, nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom.
Liečba pätovej ostrohy
Prvou možnosťou je terapia v kombinácii s protizápalovými liekmi. To pomôže s menej závažnejšími bolesťami päty. Najčastejšie ide o masáže plôšky a členku, terapeut sa zameria na uvoľnenie mäkkých tkanív a na ošetrenie svalu a väzív.
So závažnejšou bolesťou si poradí napríklad čínska medicína, ktorá vidí vznik ostrohy ako odraz celého životného štýlu. Liečba je založená na kombinácii akupunktúry a byliniek. Ďalšou možnosťou je ožiarenie päty röntgenovými lúčmi, prípadne zájsť s pätou na rázovú vlnu či laser − o týchto metódach vždy rozhoduje lekár na základe röntgenového vyšetrenia.
Príčiny pätovej ostrohy
- nevhodná obuv − vysoký podpätok, zlé tvarovanie, malé topánky,
- poranenia päty pri športe,
- prepad nožnej klenby,
- zlé postavenie chrbtice,
- iné ochorenia − reumatoidná artritída, dna,
- nadmerný príjem kyselinotvorných potravín.
Prevencia pätovej ostrohy
- zamerajte sa na správny jedálniček − vylúčte kyselinotvorné potraviny − alkohol, kávu, nadbytok mäsa a cukru
- noste kvalitnú obuv s dostatočným priestorom pre chodidlo, z mäkkých poddajných materiálov
- konzultujte svoj stav s ortopédom alebo fyzioterapeutom − zamerajte sa na cviky nielen chodidla, ale aj na správne postavenie chrbtice
Uľavte pätám
Chladivú gély môžete použiť nielen na boľavé nohy, ale pomôže "rozprúdiť krv" aj v stuhnutých a presílených svaloch. Podpätenky poskytujú odľahčenie v mieste pätovej ostrohy a vďaka tomu nie je došľap tak bolestivý.Plantárna fascitída
Je typická choroba z preťaženia väzieb (fascií) v oblasti chodidiel. Vo väzoch môže dochádzať k degeneratívnym zmenám, ktoré sú veľmi bolestivé a sú predstupňom vzniku pätovej ostruhy. Základom úspešnej liečby tohto problému je návšteva lekára, ktorý presne určí diagnózu a z nej aj následnú liečbu.
Pätový zápal
Ak vás bolí päta ráno alebo po dlhšej fyzickej záťaži, rozhodne ju neignorujte. To, čo sa javí ako jednoduché podráždenie, môže skončiť ako pätový zápal. Ten sa prejaví bolesťou v zadnej časti päty a cítite ju pri každom našliapnutí, nech ste akokoľvek opatrní. Bolesť sa môže presúvať aj do okolia priehlavku a do prednej časti chodidla. Niekedy sa zápal presunie až k Achillovej šľache a liečba sa tak môže o dosť pretiahnuť.
Prírodný pomocník kostihoj
Našimi babičkami dobre známa bylinka kostihoj lekársky je výborná vo forme masti alebo gélu na ošetrenie unavených nôh. Prírodné bylinné masti pôsobia na natiahnuté kĺby, šľachy, väzy a veľmi obľúbené sú nielen medzi staršími ľuďmi, ale aj športovcami.
Deti a problémy s pätami
Bolesť päty sa týka aj detí, najčastejšie okolo ôsmeho a deviateho roku. Môže ísť o výsledok nadmernej fyzickej akivity alebo o takzvané rastové bolesti. Tie sa objavujú v noci a trápia zhruba polovicu detí. Pomôže termofľaša alebo naopak chladiaci gél, masáž a v najhoršom prípade analgetický gél alebo masť.
Nohy nepreťažujte
Často odpočívajte, naťahujte nohy, zvoľte vhodnejšiu obuv a pätu podložte buď podpätenkou alebo vyberte zdravotné vložky do topánok. Párkrát denne pretiahnite päty! Zaprite prsty o stenu a tlačte chodidlo dopredu
Symptómy choroby alebo zdravotného problému opísané v tomto článku sa môžu u každého prejaviť inak. V každom prípade sa vždy poraďte so svojím lekárom o svojich zdravotných problémoch.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.