MojaLekáreň.sk

Laryngitída

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

Laryngitída
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Laryngitída a hrtan

Laryngitída postihuje hrtan, ktorý je kľúčový pre prenos kyslíka do priedušiek a pľúc. Je chránený príklopkou, ktorá bráni prieniku jedla a tekutín do dýchacích ciest pri prehĺtaní, tzn. táto príklopka sa uzavrie, a tým zabraňuje vdýchnutiu nechcených častíc do dolných dýchacích ciest. Neďaleko hrtana sa nachádzajú hlasivkové väzy, tie zaisťujú náš hlas a vydávanie zvukov. Jednoducho môžeme povedať, že hrtan je dôležitý pre tvorbu hlasu, dýchanie, kašeľ a prehĺtanie. Práve pri jeho zápale môžu byť tieto funkcie oslabené.

Čo spôsobuje laryngitídu

Pôvodcom laryngitídy sú najčastejšie vírusy (parainfluenzyinfluenzyRS-virus a i.) a zápal môže byť zhoršený ešte druhotným osídlením baktérií, ktoré sú v dýchacích cestách normálne prítomné (Haemophilus influenzaestreptokokystafylokoky).

Typy laryngitídy

Laryngitídu delíme podľa dĺžky trvania na akútnu a chronickú. Akútna sa objavuje hlavne v zimných mesiacoch (november − apríl) a je vírusového pôvodu. Chronická laryngitída vzniká na základe rôznych a vlečúcich sa zápalov dýchacích ciest, dlhodobým preťažovaním hlasiviek, nosením ochranných masiek, vystavovaním dýchacích ciest fyzikálnym či chemickým podnetom, ako je pobyt v prašnom prostredí či fajčenie, a môže vyústiť až v polypy na hlasivkách a k trvalým zmenám na sliznici.

Ako sa laryngitída prejavuje

 • Prvým príznakom laryngitídy je zachrípnutie, zastretý hlboký hlas a následne aj obmedzený fond hlasu až jeho úplná strata.
 • Ďalej potom bolestivé hrdlo, suchý kašeľ až sťažené a bolestivé prehĺtanie, opuchy, lapanie po dychu a sipot.
 • V noci sa môže pridať aj zvýšená teplota.

Nepodceňujte prvé príznaky a naordinujte si odpočinok

Laryngitída nastupuje veľmi rýchlo a nepríjemné pocity sa zhoršujú najmä v noci, keď si ľahneme. Inkubačná doba tohto ochorenia záleží na type, u akútnej formy sa väčšinou hovorí o rozmedzí 2 − 3 dní.

Koho laryngitída najviac postihuje

Postihuje všetky vekové kategórie. Priebeh a následky závisia na jej forme, celkovom zdraví jedinca, jeho veku a liečbe. U dospelých sa väčšinou prejavuje v ľahkej forme, a preto sa zvládnu vyliečiť doma pri pokojovom režime. U detí je priebeh laryngitídy horší a postihuje ich veľmi často (môžu byť kvôli nej hospitalizované aj v nemocnici).

Pozor u detí s laryngitídou

Typický príznak: dráždivý kašeľ, sipot, "kohúti" kašeľ, dýchavičnosť.

Sledujte farbu kože, obzvlášť veľmi malé deti (bábätká) na znížený príjem vzduchu reagujú prudkým zmodraním. Je potrebné akútne zasiahnuť, umožniť prístup vzduchu k dieťaťu, vziať ho von, otvoriť okno alebo chladničku či mrazničku. Vďaka chladnému vzduchu sa väčšinou stav upraví. Ak táto pomoc nepomáha, je nutné volať Rýchlu záchrannú službu alebo previezť dieťa akútne k lekárovi.

Ako sa laryngitída lieči – dospelí vs. deti

U dospelých väčšinou postačí domáca liečba, pokojový režim, a to hlavne v podobe nenamáhania hlasiviek, pravidelný odpočinok v posteli a zrážanie prípadnej teploty. U laryngitídy sa liečia hlavne príznaky. Na kašeľ môžete použiť lieky tlmiace suchý kašeľ, tablety a sirupy na rozpúšťanie hlienu a uľahčujúce vykašliavanie. Vhodné sú aj lieky proti bolesti a kyseliny acetylsalicylovej (pr. Aspirín) a pri väčších dýchacích ťažkostiach môžete vyskúšať lokálne pôsobiace antibiotiká v spreji. Liečbu by mal vždy určiť lekár, preto odporúčame užívať vyššie spomínané lieky až po konzultácii s ním. Rovnako je niekedy potrebné na liečbu laryngitídy siahnuť po antibiotikách.

U de býva priebeh horší, odporúčame jeho stav pozorne sledovať, a ak dôjde k zhoršeniu, vyhľadať okamžitú lekársku pomoc (box hore). Dôležité je, aby dieťa pobývalo na čerstvom vzduchu (otvorené okno), malo pokojový režim a odpočívalo.

Prírodnou cestou na pomoc zdravých dýchacích ciest

 • Bachové esencie Krízová zmes − ako prvá pomoc pri šokovej situácii. Je možné podávať v podobe kvapiek, pastiliek alebo cmúľacích cukríkov.
 • Dajte dieťaťu nap − vlažný lipový čaj, zriedený mušt alebo chladnejšia voda.
 • Dostatočne zvlhčujte vzduch v miestnosti − ideálne je pravidelne zvlhčovať vzduch zvlhčovačmi vzduchu alebo difuzérmi.
 • Aromaterapia − pre deti je ideálna esencia Eukalyptus citrónový, ktorý je jemný a vyhovuje aj veľmi malým deťom. Ďalej môžeme použiť mandarínku a levanduľu.

Ako laryngitíde predchádzať

Keďže ide o vírusové ochorenie, neexistuje presný postup, ako sa laryngitíde vyhnúť. Napriek tomu ale môžeme praktizovať pár opatrení, pri ktorých dodržiavanie riziko laryngitídy klesá.

 • Pravidelne doma vetrajte − pokojne niekoľkokrát denne.
 • Ak je vo vašej domácnosti suchý vzduch, odporúčame si zaobstarať zvlhčovač vzduchu, prípadne čističku vzduchu alebo difuzér a pravidelne doň pridávať esenciálne oleje pre lepšie dýchanie.
 • Ak ste fajčiar, myslite na zdravie svojich blízkych a nefajčite v ich prítomnosti.
 • Udržujte čistotu, utierajte prach a perte pravidelne prikrývky. Nezabudnite ani na chrániče matracov a samotné matrace.
 • Často vysávajte, a ak môžete, radšej sa vyvarujte kobercom v izbách.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.

Prečítajte si tiež

Ako sa omikrón líši od iných variantov choroby covid-19? Je možné ho chytiť v rovnakom čase ako delta? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia a aké sú nové varianty kovidu-19, sa dozviete v našom…

viac

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.