Civilizačné choroby
Rýchly životný štýl, zlé stravovanie a neustály stres si vyberá svoju daň v podobe civilizačných chorôb.
Obezita, kardiovaskulárne ochorenia – infarkt myokardu, vysoký tlak, cievna mozgová príhoda, ateroskleróza, diabetes melitus (cukrovka), depresia, tráviace problémy, syndróm vyhorenia, chronický únavový syndróm, rakovina a tak ďalej a tak ďalej.
Ide o ochorenia, ktorých zvýšený výskyt je dôsledkom moderného mestského životného štýlu. Ak sa k tomuto životnému štýlu pridajú aj genetické predispozície, pravdepodobnosť, že ochoriete je oveľa vyššia ako u ostatnej populácie – teda, ak sa o seba nezačnete včas starať.
Zmeňte svoje zvyky a návyky
Zamyslite sa nad svojím životným štýlom a jedálničkom. Skutočne ste si museli dať na večeru guláš so šiestimi? Zeleninové rizoto by vám nechutilo? Musíte do tretieho poschodia jazdiť výťahom? Pešo by ste to nezvládli? Nemusíte meniť svoje „nezdravé“ zvyky a návyky hneď, všetky naraz, stačí postupne, ale so železnou pravidelnosťou.
Otestujte sa
S prevenciou a záujmom o svoj zdravotný stav súvisí aj možnosť „samovyšetrenia“. Presnejšie, môžete si sami za seba nechať urobiť laboratórne vyšetrenie, ktoré vám dá presnú predstavu, ako na tom so zdravím ste, prípadne vám samotný test ukáže výsledok behom pár minút.
Testovať môžete zo slín, dychu, krvi či moču.
Čo si môžete otestovať z pohodlia domova
- glukózu
- cholesterol
- alkohol
- drogy
- ovuláciu, tehotenstvo
- plodnosť
- CRP
- pH moču a ďalšie zložky
- HPV
- okultné krvácanie
- metabolické a iné poruchy (celiakie, žalúdočné ochorenie, mononukleózu)
- genetické testy pôvodu
- vitamíny a minerály (železo, vitamín D)
- pohlavne prenosné choroby (HIV, chlamýdie, syfilis, hepatitída)
- krvnú skupinu

Rodinná záťaž a testovanie
Veľmi užitočné je toto testovanie najmä v prípadoch, keď sa v rodine ochorenie pravidelne vyskytuje a je vysoko pravdepodobné, že ním môžete byť ohrození aj vy. Vhodné je aj pre osoby, ktoré už dlhodobo trpia nejakými ťažkosťami, majú tušenie, čo je ich príčinou a chcú si svoje tušenie potvrdiť.
Kontrola cukru, cholesterolu a tlaku
Pre diabetikov, ktorí si musia kontrolovať hladinu cukru v krvi pravidelne, je glukometer užitočným denným pomocníkom. Rovnako tak ľudia, ktorí majú vysoký alebo nízky tlak, prípadne im hodnoty tlaku kolíšu – tým sa oplatí si domov zaobstarať tlakomer, pomocou ktorého môžu všetko dobre kontrolovať.
Kontrolovať môžete aj hodnoty cholesterolu či kyseliny močovej v krvi – spolu s kontrolou hladiny cukru k tomu slúžia rôzne druhy cholesterolmetrov.