Ako spoznať diabetes

Ako spoznať diabetes
Zdielať

Poradíme vám, ako rozpoznať diabetes včas a ako sa s touto diagnózou vysporiadať.

Merajte, merajte, merajte...

Ak vám bol diagnostikovaný diabetes melitus, bez merania hladiny cukru v krvi sa nezaobídete. Meranie je dôležité hlavne pre diabetikov 2. typu. Hladina cukru sa počas dňa totiž mení, a preto by ste si mali viesť tzv. glykemický profil a hodnoty si zapisovať. Odporúčame merať si cukor v krvi pred raňajkami, pred obedom, pred večerou a pred spaním.

Príznaky diabetu

Nie vždy je ľahké diabetes (najmä 2. typu) rozoznať hneď od začiatku. Ak vás však trápi niektorý z týchto sprievodných javov, svoj zdravotný stav radšej preberte so svojím lekárom:

 • neuhasiteľný smäd
 • časté močenie
 • hlad
 • úbytok alebo naopak nárast váhy
 • zmeny v dýchaní
 • zhoršené videnie
 • kožné problémy a zlé hojenie rán
 • opakované infekcie močových ciest
 • zmeny nálad
 • pálenie a bolesti nôh

Otestujte sa!

Prítomnosť glukózy a ketolátok v moči si môžete jednoducho otestovať sami doma pomocou detekčných prúžkov. U zdravého človeka budú obe políčka neutrálne, farebne sa nezmenia. V prípade pozitívnej reakcie, teda ak sa políčka zafarbia, výsledok testu konzultujte so svojím praktickým lekárom.

Cukrovka môže mať niekoľko podôb

Diabetes 1. typu

Najčastejšie sa prvýkrát objaví u detí a mladistvých, ale môže prepuknúť v každom veku. Príznaky sa objavujú náhle a stav chorého sa rýchlo zhoršuje. Cukrovku 1. typu často sprevádza zvracanie, hnačky a rýchly úbytok váhy. Tento typ cukrovky sa nedá vyliečiť, iba kompenzovať pravidelným podávaním inzulínu. K tomu je možné použiť injekcie, inzulínové perá alebo inzulínové pumpy.

Diabetes 2. typu

Je považovaný za civilizačnú chorobu. Objavuje sa spravidla u dospelých jedincov, ale v súčasnej dobe nie sú výnimkou ani deti. K jeho vzniku prispieva nadváha, obezita a s tým súvisiaci nedostatok pohybu, nadmerný stres, nevhodná strava, genetické dispozície, zvýšená hladina tukov (dyslipidémie) a vysoký krvný tlak (hypertenzia). Základom liečby je diéta s obmedzením jednoduchých cukrov a tukov, zníženie telesnej hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita. Ak tieto režimové obmedzenia nevedú k zlepšeniu, predpíše lekár pacientovi perorálne antidiabetiká.

Gestačný diabetes

Vzniká v tehotenstve a postihnuté ním býva 1 - 3% tehotných. Dôvodom jeho vzniku je, že niektoré hormóny produkované placentou majú opačné účinky ako inzulín, čo vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Tehotenská cukrovka sa zvyčajne prejaví až v 2. trimestri, kedy sú už orgány a orgánové sústavy plodu vytvorené. Pri vyšších hladinách cukru v krvi matky, tým pádom aj plodu, dochádza k jeho zrýchlenému rastu. Dieťa matky sa zle liečenou tehotenskou cukrovkou je veľké, ale nezrelé. Tieto deti si so sebou nesú do života vyššie riziko vzniku obezity, cukrovky 2. typu a vysokého krvného tlaku. Preto je nutné tehotenskú cukrovku liečiť.

Komplikácie diabetu

Chronickým komplikáciám možno predchádzať alebo ich oddialiť správne nastavenou liečbou. Medzi chronické komplikácie diabetu patria:

 • diabetická neuropatia, teda poškodenie nervov. Najčastejšie postihuje dolné končatiny.
 • diabetická nefropatia postihuje obličky a môže viesť až k ich zlyhaniu.
 • ďalšie komplikácie, ako je postihnutie očí, erektilná dysfunkcia, ateroskleróza, infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda a diabetická noha (pozri nižšie).

Diabetická noha

Vplyvom zvýšenej hladiny cukru v krvi dochádza k poškodeniu ciev a nervov dolných končatín. Zníži sa prekrvenie končatiny a citlivosti na teplo, chlad a bolesť. V mieste stáleho tlaku alebo poranenia môže dôjsť k vzniku vredu, ktorý sa veľmi zle hojí a postupne môže dochádzať až k odumieraniu postihnutého tkaniva. Až polovica z nich končí amputáciou. Preto je dôležité venovať nohám diabetika zvýšenú starostlivosť.

Najdôležitejšie je zabrániť poraneniam chodidla. Tomu pomôže vhodná terapeutická obuv, vložky do topánok a pohodlná ponožka. Nikde nesmie nič tlačiť. Maximálnu pozornosť musíme venovať aj hygiene nôh a starostlivosti o ne. Nohy si každý deň poriadne prezrite a prípadné drobné poranenia ihneď ošetrite. Pedikúru by mala vykonávať vyškolená pedikérka.

Starajte sa o svoje nohy

Každý deň nohy jemne umyte vlažnou vodou a opatrne osušte. Suché miesta ošetrite vhodným krémom. Pri starostlivosti o suché popraskané päty a chodidlá sa osvedčil Beline. Nevystavujte nohy prílišnému teplu, mrazu a dlhému máčaniu. Chodievajte na pravidelné prechádzky. Lepšiemu prekrveniu pomôžu aj jednoduché cviky pre chodidlá.

8. január 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac

Všetci to pravdepodobne poznáme. Pri výraznej zmene teplôt, konzumácii príliš pálivých jedál, emóciách či popíjaní alkoholu dôjde k začervenaniu pleti. Červené žilky v tvári však po chvíli zmiznú. Čo…

viac

Syfilis (syfilis, lues) je infekčná choroba, ktorá sa prenáša prevažne pohlavným stykom. Čím je spôsobená, aké má štádiá, ako sa lieči a kto je jej najviac ohrozený? Prezradíme v našom článku.

viac

Ľudia živiaci sa prevažne kukuricou či cirokom trpievajú ochorením s názvom Pellagra. Jeho na prvý pohľad viditeľným prejavom je drsná koža − "pele agra". Kukurica a cirok totiž bráni vstrebávaniu…

viac
MojaLekáreň.sk
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac