Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Ako sa zbaviť depresie a úzkosti

Ako sa zbaviť depresie a úzkosti

Liečivé prípravky

Úzkosťami trpí každý štvrtý človek, depresiami každý piaty. So stúpajúcim stresom, tlakom, ktorý na nás vyvíja spoločnosť, zamestnávatelia i rodina, a rýchlou dobou, sú tieto problémy stále častejšie. Aké sú odporúčania, ako úzkostiam a depresiám predchádzať a ako sa ich zbaviť si povieme v tomto článku.

Ako sa zbaviť depresie a úzkosti

Rozdiel medzi úzkosťou a depresiou

Úzkosť je náhly krátkodobý stav, ktorý nastáva bez príčiny. Je pravdepodobné, že úzkosť zažije minimálne raz za život takmer každý človek. Niekedy nás dokonca dokáže vyburcovať k lepším výkonom. Za určitých situácií sú krátke úzkosti bežné a normálne. Nesmú sa ale často vracať a prerastať v panickú úzkosť. Potom sa stávajú problémom, ktorý výrazne ovplyvňuje náš život. Úzkosť sa prejavuje tak psychicky, ako aj fyzicky, napr. ľakavosťou, podráždenosťou, nervozitou, búšením srdca, nevoľnosťou, poruchami spánku.

Depresia je vážnejšia, dlhotrvajúca porucha psychiky, ktorá dokáže obrátiť život naruby. Človek sužovaný depresiou si nevie užívať bežné radosti, má smutnú náladu, nie je motivovaný a v živote nenachádza zmysel. Trápi ho nízka sebadôvera a cíti sa bezcenný. Často sa dobrovoľne izoluje od spoločnosti, uzatvára sa do seba. Tým sa prehlbuje jeho samota a upadá stále do hlbšej a hlbšej depresie.

Ako sa zbaviť depresie

Depresia je psychická porucha, ktorej liečenie si žiada odbornú pomoc. Nebojte sa vyhľadať lekára a zveriť sa mu so svojimi pocitmi - nie je za čo sa hanbiť! So zlomenou nohou by ste predsa tiež lekára vyhľadali. Liečba depresie musí prebiehať pod dozorom odborníka. Ten rozhodne, či bude prebiehať za pomocou antidepresív, voľne dostupných liekov a doplnkov stravy, pomocou psychoterapie, individuálne konzultácie s psychológom či psychiatrom, či ďalších odborných prístupov.

Popôrodná depresia

Rôzne štatistiky uvádzajú, že až 20% žien trpí popôrodnou depresiou. Tieto popôrodné depresie sú veľmi nebezpečné, pretože môžu prechádzať až do samovražedných sklonov. Ak výkyvy nálad, smútok, podráždenie, nespavosť a nechuť k jedlu pretrvávajú u matky dlhšie ako 2 týždne, je na mieste vyhľadať lekára.

Čo robiť, aby ste sa depresii a úzkosti vyhli

  • Pracujte na pozitívnom prístupe k životu. Možno to bude znieť ako klišé, ale naozaj je to hlavná podstata problému.
  • Nezaoberajte sa len malichernými problémami a sústreďte sa na každodenné maličkosti, ktoré vám vyčaria hoci len malý úsmev na tvári.
  • Nenakladajte si toho na seba priveľa. Začnite pri jednoduchých, menších úlohách, ktorých vyriešenie vás poteší.
  • Nebojte sa požiadať o pomoc rodinu a priateľov.
  • Podnikajte aktivity, ktoré sú vám všetkým príjemné a pri ktorých ste šťastní.
  • Neuzatvárajte sa do ulity a nikdy si nedávajte za vinu to, že máte sklony k depresii.
  • Nezanedbávajte svoje koníčky, naopak sa im venujte s väčšou intenzitou.
  • Športujte, chodievajte viac do prírody a neustále hľadajte zmysel v tom, čo robíte.

Ak si k vám depresia predsa len nájde cestu, vyhýbajte sa v tomto období dôležitým životným rozhodnutiam.

Levanduľa lekárska - nielen krásna vôňa

Olej z levandule sa vyrába iba z kvetov, kde sa nachádza najvyšší obsah biologicky aktívnych látok, ktoré pôsobia na centrálny nervový systém. Tieto látky sa navzájom zosilňujú a pre konečný účinok je dôležitý nielen ich obsah v oleji, ale aj vzájomný pomer.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam