Úvodná strana Trápi ma Kožné problémy Kožné plesne a mykózy Pleseň na koži

Pleseň na koži

Kožná mykóza je infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaním pokožky a nepríjemným svrbením v mieste výskytu. Za vznik tohto ochorenia sú zodpovedné huby, najčastejšie sa jedná o dermatofyty alebo kvasinky, ktoré sa množia v teple a vlhku. Povrchové mykózy postihujú až tretinu dospelých, ľudovo sa im hovorí tiež plesne.

Pleseň na koži - detailný popis

Príčiny a spôsob prenosu

Na vznik kožnej infekcie má vplyv niekoľko hlavných faktorov, medzi ktoré patrí napríklad pohlavie a vek pacienta, jeho celkový zdravotný stav, ale aj vlastnosti huby, ktorá infekciu spôsobila. Častý je prenos ochorenia priamo z ložísk na tele, hlavne z nôh. Odlúpnuté kožné šupiny napadnuté mykózou sú naviac infekčné ešte niekoľko ďalších mesiacov.

Vzniku kožnej mykózy napomáha tiež vlhké prostredie. Infekcia sa môže prenášať prostredníctvom kontaktu s chorým človekom alebo používaním spoločných predmetov (napríklad rovnakých uterákov či pomôcok na manikúru). Rizikové sú aj verejné priestory, ako sú spoločné šatne a sprchy, bazény alebo posilňovne. K nákaze sú navyše náchylnejší ľudia s oslabenou imunitou.

Všeobecné príznaky kožnej mykózy

Svrbenie, pálenie, suchá koža, začervenanie, pľuzgiere a prasklinky na koži.

U niektorých osôb nemusí byť hubová infekcia viditeľná na prvý pohľad, kožná mykóza ich nesvrbí a na koži nie sú viditeľné žiadne zmeny. Dotyčný sa potom môže rýchlo stať zdrojom nákazy pre svoje okolie.

Liečba kožnej mykózy

Pri cielenej liečbe kožnej mykózy sa užívajú lieky s názvom antimykotiká, ktoré zabraňujú rastu a množeniu húb. Tie sú dostupné vo forme tabliet, na celkovú liečbu sa však hodia tiež rôzne masti, krémy, roztoky a laky na nechty s antimykotikami.

MojaLekáreň.sk ponúka lieky bez predpisu

MojaLekáreň.sk ponúka prípravky:

  • Canesten - liek bojujúci proti mykóze na vašom tele.
  • Imazol - prípravky určené na liečbu kožných infekcií spôsobených plesňami, kvasinkami a niektorými podmienečne patogénnymi hubami
  • Canespor - roztok a krém sú vhodné na liečbu plesne nôh a rúk, ďalších častí tela, dobre preniká do postihnutých kožných vrstiev.
  • Lamisil - sa používa na liečbu infekcií, ako je atletická noha, mykóza na chodidlách, v obasti slabín, na liečbu mykózy tela a kožné kandidózy.
  • Exoderil - roztoky a krémy na liečbu plesňových ochorení kože, meziprstových záhybov, nechtov.

Doplnkový tovar

Zaujímavou prírodnou alternatívou liečby plesňovej infekcie je tiež Múdra huba (Pythium oligandrum), ktorá je dostupná vo forme šumivých tabliet či rozpustného prášku. Tento prípravok sa živí ostatnými hubami, a preto sa skvele hodí na zlikvidovanie kožnej mykózy.

TIP! Riziko kožnej mykózy môžete znížiť predovšetkým vďaka dodržiavaniu hygienických návykov.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika