Úvodná strana Trápi ma Kožné problémy Odretá koža

Odretá koža

Cestná lišaj“ môže stretnúť najmä v lete cyklistov, in-line korčuliarov i bežcov, väčšinu detí nevynímajúc.Odrená koža je typ poranenia, pri ktorom je narušená koža alebo podkožné tkanivo a jej časť alebo podkožie chýba. Rana môže býť zároveň tržná, ktorá vzniká ťahom a prasknutím či roztrhnutím kože.Pokiaľ nie je rana rozsiahla, poradíme si s ňou spravidla sami a nie je potrebné volať lekára. Rany tržné a tržne zmliaždené by mal vždy ošetriť lekár (pretože môže dôjsť k odumieraniu tkaniva a následne k hnisavým komplikáciám pri hojení). Pacienti s cukrovkou by mali akékoľvek poranenie vždy konzultovať s lekárom.

V tejto kategórii doporučujeme


Načítavam

Odretá koža - detailný popis

Ošetrenie strhnutej kože

Miesto s odrenou kožou je potrebné opatrne a starostlivo omyť čistou vodou, hlbokú ranu nevyplachujeme. Prípadné drobné nečistoty (hlinu, piesok, kamienky) opatrne odstránime pomocou sterilnej gázy napustenej dezinfekčným roztokom alebo pinzetou.

Ranu opatrne vydezinfikujeme, pri hlbšej rane len jej okolie.

Následne je vhodné aplikovať sterilné sieťovité krytie napustené masťovým základom (tzv. mastný tyl), ktoré odvádza sekrét z rany a na ranu sa neprilepuje, čo je veľmi dôležité pri ďalšom previazaní. Mastný tyl môžeme prekryť niekoľkými typmi sterilného sekundárneho krytia, ktoré by malo ranu prekrývať aspoň o 5 cm na všetkých stranách.

Malé rany na nenamáhaných miestach, kde nedochádza ku kontaktu s oblečením a kde nehrozí riziko zanesenia infekcie do rany, je možné nechať hojiť voľne na vzduchu. V takom prípade je vhodné aplikovať hojivé masti napr. Bepanthen® Plus (hojivý krém s dezinfekčnou zložkou).

Cena (Eur)

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika