MojaLekáreň.sk
Hľadať

Lekárnička vaša istota, nech ste kdekoľvek...

Poradíme vám, čo by mala obsahovať lekárnička, aby ste v nej našli všetko potrebné pre poskytnutie prvej pomoci a záchranu ľudského života.

Lekárnička vaša istota, nech ste kdekoľvek...
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Lekárnička by mala byť nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti. K viac ako polovici poranení a úrazom dochádza totiž v blízkom okolí nášho domova. Mala by byť uložená na stálom a suchom mieste mimo dosahu malých detí a minimálne raz za rok by sme mali zodpovedne skontrolovať jej obsah. Bez starostlivo zbalenej lekárničky by sme však nemali vyrážať ani na cesty či dovolenky a na pracoviskách či v automobiloch sú dokonca zákonnou povinnosťou. Prezradíme vám, ako by mal vyzerať ich obsah.

Čo je lekárnička

Lekárnička je skrinka alebo puzdro prispôsobené pre dlhodobé a bezpečné ukladanie zdravotníckeho materiálu, ktorý je určený pre poskytnutie prvej pomoci. Mala by byť vhodným spôsobom označená a umiestnená na dobre prístupnom mieste, avšak mimo dosahu malých detí. Lekárničky musia byť konštruované tak, aby uložený zdravotnícky materiál bol chránený proti znehodnoteniu.

Domáca lekárnička

Pre obsah lekárničky v domácich podmienkach neexistuje žiadna zákonná povinnosť. Je teda na každom jednotlivcovi alebo rodine, aby si jej náplň upravili podľa vlastných potrieb a uváženia.

Ponúkame vám pár tipov na vybavenie lekárničky:

Lekárnička na dovolenku

Pri balení cestovnej lekárničky by sme mali zohľadniť niekoľko parametrov:

 • kam sa chystáme,
 • pre koľko osôb lekárnička bude slúžiť a koľko im je rokov,
 • na koľko dní idú preč,
 • aké budem prevádzkovať aktivity,
 • ako dostupná je v danej krajine lekárska starostlivosť.

Čo presne do cestovnej lekárničky zbaliť a ako sa na cestách správať, aby sme sa vyvarovali zdravotných komplikácií, nájdete tu.

Lekárnička pre bábätko

Vzhľadom k tomu, že novorodenci a batoľatá majú celkom iné potreby ako dospelí, bude sa obsah lekárničky pre nich líšiť:

 • detské čapíky a sirupy na bolesť a teplotu,
 • kvapky proti nadúvaniu vhodné pre malé deti, prípadne aj masážny krém na boľavé bruško,
 • roztok či kvapky do nosa pre prípad nádchy,
 • detské kvapky alebo výplach do očí, krém na zapareniny,
 • elektronický teplomer,
 • odsávačka hlienov.

Autolekárnička

Vzhľadom na to, že obsah autolekárničky je stanovený vyhláškou 341/2014 Zb. o povinnej výbave vozidiel, je úplne jasné, bez čoho na cesty nesmieme vyraziť:

 • 3x hotový obväz s jedným vankúšikom (najmenej 8 cm široký),
 • 3x hotový obväz s dvoma vankúšikmi (najmenej 8 cm široký),
 • 1x hladká náplasť, cievka, (2,5 x 5 cm),
 • 1x škrtiace gumové ovínadlo (6 x 125 cm),
 • 1x gumené (latexové) rukavice,
 • 1x izotermické fólie (200 x 140 cm),
 • 1x zahnuté nožnice v dĺžke aspoň 14 cm.

Rovnako ako je viac druhov motorových vozidiel, je aj viac druhov autolekárničiek, a tak zatiaľ čo pre osobné automobily platí povinnosť voziť autolekárničku veľkosti I. (vyššie popísaná), tak autobusy alebo motorky musí voziť lekárničky s iným obsahom.

Lekárnička do kancelárie

Zákonník práce v ust. § 134 písm. f) ukladá zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť a vybaviť lekárničku prvej pomoci na svojom pracovisku. Toto ustanovenie ukladá zamestnávateľovi zabezpečiť, aby pracoviská boli vybavené tak, aby pracovné podmienky pre zamestnancov z hľadiska bezpečnosti, hygieny a ochrany zdravia pri práci zodpovedali bezpečnostným požiadavkám a hygienickým limitom. Konkrétne ide o to, aby pracovisko bolo vybavené jednak prostriedkami prvej pomoci a jednak prostriedkami pre privolanie zdravotníckej záchrannej služby. Žiadny zákon ale neuvádza, čo presne by v takej lekárničke malo byť. Na trhu je preto široké spektrum lekárničiek s určením pre rôzny počet osôb. Do kancelárií a prevádzok s vyššou koncentráciou osôb sa hodí nástenná lekárnička, ktorá je navyše uzamykateľná.

V každej firme by mala byť stanovená osoba, ktorá bude za obsah lekárničky zodpovedná, bude ju pravidelne kontrolovať a dopĺňať v nej chýbajúce položky.​

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

% Výhodné ponuky a akcie priamo do e-mailu
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Použili ste BMI kalkulačku a tá vám oznámila, že máte nadváhu a bolo by potrebné niečo zhodiť? Má kalkulačka vždy pravdu? Alebo − ako je to…

viac

Prezradíme vám, aké sú príznaky jačmenného zrna, ako sa dá liečiť, a tiež kedy je nutné s týmto problémom zájsť k lek…

viac

Barbadoská čerešňa alebo acerola je jeden z najlepších zdrojov prírodného vitamínu C na svete. Vznikli tak rozsiahle plantáže, na ktorý…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplat…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.