Úvodná strana Domácnosť a zvieratá Prostriedky proti hmyzu Odstránenie kliešťa

Prípravky na odstránenie kliešťov

Hneď ako spozorujeme prvé jarné slniečko a teploty začnú stúpať nad nulu, musíme si v prírode, predovšetkým v lese a vo vysokej tráve, dávať pozor na kliešte. Ich sezóna začína v marci až apríli. O aktivite kliešťov vás informuje Slovenský hydrometeorologický ústav či Ministerstvo zdravotníctva. Ale pozor! Kliešť vás nemusí napadnúť len v lese alebo na lúke. Stretnete ho aj v mestských parkoch a na záhradách. Účinnou ochranou proti kliešťom je repelent, ale ani ten nie je stopercentný. Ako sa teda zachovať, keď si aj napriek všetkým opatreniam prinesiete kliešťa domov?

Prípravky na odstránenie kliešťov - detailný popis

Ako správne vytiahnuť kliešťa

  • Kliešťa odstráňte ihneď, ako na neho prídete. Ak je kliešť infikovaný, znížite riziko prenosu infekcie.
  • V domácej lekárničke majte vždy špeciálny háčik, pinzetu, plastovú kartu či iný nástroj na vytiahnutie kliešťa.
  • Kliešťa nástrojom opatrne podoberte a vytiahnite. Dávajte pozor, aby ste ho nerozpučili (obsah jeho čriev inak vytlačíte do rany).
  • Ak je kliešť maličký a nemôžete ho nástrojom podobrať, vezmite si do ruky vatovú tyčinku a kliešťa vykývajte. Ranu potom vydezinfikujte.
  • A čo keď vám v koži zostane hlavička? Cez ňu by sa do tela infekcia nemala dostať a hryzadlá preto vyhnisajú podobne ako zadretá trieska.
  • Ak si ale nie ste istí, nie je od veci navštíviť obvodného lekára. Rovnako postupujte aj v prípade, že sa okolo rany vytvorí silné výrazné začervenanie.

Vracajú sa vaši zvierací miláčikovia obsypaní kliešťami? Pri ich vyťahovaní tiež používajte háčiky a najlepšie aj jednorázové rukavice. Pomôžu im tiež antiparazitné prípravky - obojky, repelenty alebo spreje.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika