Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Ako sa starať o čerstvé tetovanie

Ako sa starať o čerstvé tetovanie

Kozmetika Koža

Tetovanie je pre niekoho priam srdcovou záležitosťou. Aby bolo vaše tetovanie krásne farebné a aby sa dobre zahojilo, musíte počítať so zvýšenou starostlivosťou, a to najmä v prvých týždňoch.

Ako sa starať o čerstvé tetovanie

Starostlivosť o tetovanie začína už vlastne predtým, než dorazíte do tetovacieho salónu. Aspoň 24 hodín pred návštevou tatéra nepite alkoholické nápoje, ktoré prekrvujú cievy. Mohli by ste totiž viac krvácať a celý proces tetovania by sa tak skomplikoval. Odporúča sa tiež nepiť kávu a nebrať žiadne podporné lieky. Pri samotnom priebehu sa môžete pýtať svojho tatéra na detaily, ktoré vás zaujímajú. A po ňom nasleduje tá najdôležitejšia starostlivosť.

Starostlivosť začína už tesne po tetovaní

V tetovacom salóne vám tetovanie zabalia do špeciálnej fólie, ktorá by mala na koži zostať maximálne niekoľko hodín. Doma tetovanie veľmi často umývajte vodou a veľmi jemným, napríklad detským, antibakteriálnym mydlom. Potom stačí tetovanie zľahka osušiť čistým uterákom alebo papierovým obrúskom. Ak vám krytie nejde odstrániť ľahko, nikdy ho neodtrhávajte, ale skúste ho zľahka namočiť. Prvé dva dni sa tetovanie vôbec krémom nemaže, musí sa totiž počkať, kým vyschne. Po vysušení namažte tetovanie krémom Bepanthen. Na koži by nemala zostať silná vrstva, ale len tenký film, aby mohla pokožka dýchať a správne sa hojiť. Ak sa koža stále hojí, nemažte miesto žiadnym iným krémom.

Prvú noc po tetovaní si koža vytvára vlastnú ochrannú vrstvu, a tak musí byť pokožka v pokoji. Ráno tetovanie opäť umyte jemným antibakteriálnym mydlom.

Ako je to s tým mazaním...?

Tetovanie nemažte až príliš. Ak by ste to s ním preháňali, môže koža začať mokvať alebo by sa vám mohla vyskytnúť vyrážka alebo pupienky. Tatéri odporúčajú mazať 2-4 krát denne počas jedného týždňa len krémom Bepanthen. Ide najmä o to, aby sa vám do kože dostali účinné látky obsiahnuté v hojivom kréme. Mazanie je pritom najdôležitejšou časťou v starostlivosti o tetovanie. Ak zabudnete, koža vyschne a môžu vám popraskať chrasty. To nesvedčí ani vašej pokožke, ani tetovaniu.

Starostlivosť v nasledujúcich týždňoch

V druhom a treťom týždni tetovanie natierajte už len ráno a večer pleťovým krémom, napríklad s panthenolom alebo s vitamínom E, ktorý regeneruje pokožku. Sami spoznáte, kedy koža prestane byť citlivá a zatiahne sa. Niektoré tetovacie salóny dokonca ponúkajú kontrolu tetovania po určitej dobe. Takáto služba pre vás bude určite skvelá, pretože oko odborníka môže posúdiť, či sa tetovanie zahojilo správne a proces je na konci.

Tipy pre čerstvé tetovanie

  • V prvom týždni sa vyvarujte dlhodobému kontaktu s vodou, tetovanie iba opatrne oplachujte pod tečúcou vodou.
  • Počas troch týždňov nechoďte do bazénov, do slanej vody, do sauny alebo do rybníkov a jazier. Hrozí tu riziko zanesenia infekcie do hojacej sa kože.
  • Počas prvého mesiaca tetovanie chráňte pred slniečkom a tiež sa vyhnite oblúkom soláriu. Aj potom ho ale natierajte krémom s ochranným faktorom, inak môže farba vyblednúť.
  • V prvých dňoch sa tiež odporúča pri spaní nosiť voľné tmavé tričko, pretože tetovanie môže vypudzovať prebytočnú farbu.
  • Koža pod čerstvým tetovaním musí dýchať a nikdy nesmie vyschnúť, nemala by však byť premastená.
  • Nepoužívajte hojivé masti s antibiotikom a tetovanie nezakrývajte obväzom.

Nechajte hojeniu voľný priebeh

Hojenie tetovania si žiada svoj čas a vašu trpezlivosť. Aj keď budete v pokušení, v žiadnom prípade nestrhávajte chrasty vzniknuté hojením a tetovanie nikdy neolupujte. Nielenže by ste mohli tetovanie poškodiť, ale navyše si koledujete o nepekné jazvy. Z krásneho motívu sa tak môže stať nepekný zjazvený patvar.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam