Dezinfekcia
Alkoholové dezinfekčné prostriedky by mali obsahovať ideálne 60-70% alkoholu. Tie potom majú účinok na baktérie, vírusy a niektoré ďalšie patogény. Po 30s zabíjajú približne 99,9% baktérií, po minúte až 99,999% baktérií.


ASEPT Sprej dezinfekčný na rany 12x 100 ml

SANYTOL Dezinfekcia do obuvi 150 ml
Dezinfekcia v kocke
Na čo slúži
Dezinfekcia slúži na ničenie organizmov a patogénov
- na pokožke,
- slizniciach,
- ranách,
- predmetoch či povrchoch
a väčšinou sa používa na zabránenie prenosu infekcie.
Na čo prihliadať pri výbere
Pri výbere (alebo výrobe) je dôležité brať do úvahy:
- ako je dezinfekcia účinná na jednotlivé mikroorganizmy,
- zdravotnú a ekologickú nezávadnosť a znášanlivosť s predmetmi, na ktoré má byť použitá,
- čas potrebný k usmrteniu mikroorganizmov alebo
- spôsob, ktorým sa dezinfekcia používa.
Ako možno dezinfekciu vykonávať
Dezinfekciu možno vykonávať
- fyzikálnymi i
- chemickými postupmi
Všetky látky, ktoré zasahujú do životného cyklu mikroorganizmu (brzdia rast, rozmnožovanie, usmrcujú), patria do skupiny biocídov.
Biocídy
Biocídy ďalej môžeme rozdeliť na
- dezinfekčné látky (inaktivujú mikroorganizmy na povrchoch),
- konzervanty (inaktivujú mikroorganizmy v potravinách, kozmetike, ..) a
- antiseptiká (inaktivujú mikroorganizmy na živých bunkách, tkanivách a orgánoch).
Biocídy na dezinfekciu používajú alkoholy, aldehydy, peroxid vodíka, chlórnany, Chloramin T, jód, ozón, manganistan draselný, peroctovú kyselinu, fenoly, kvartérne amóniové zlúčeniny (označované ako KAS).
Dezinfekcia rúk a pokožky
Na dezinfekciu rúk môžeme použiť dezinfekčné mydlá, gély alebo obrúsky.
Vyberať by sme mali také, ktoré deklarujú účinok na baktérie a vírusy. Dezinfekčné obrúsky a gély sú väčšinou na báze alkoholu s väčším či menším obsahom ďalších antibakteriálnych látok. Skvele sa hodia na cesty, či na miesta, kde si nemôžete ruky umyť mydlom a vodou. Použiť ich môžete aj na utieranie madiel v hromadnej doprave, nákupných košíkov, ....
Aby bola dezinfekcia čo najúčinnejšia je dôležitá dĺžka expozície (styku s ošetrovanou časťou).

Ako si správne dezinfikovať ruky
Ak si ruky nemôžete umyť, použite dezinfekčný gél alebo obrúsok. Gél si naneste na suché ruky a vtierajte do pokožky rúk kým nie je úplne suchá a to aspoň 30-60 sekúnd. Nezabudnite na priestory medzi prstami, končeky prstov, chrbty dlaní a nechty. Vždy vyberajte prípravky, ktoré sú určené na použitie na pokožku.
Na obsahu alkoholu v dezinfekcii záleží
Alkoholové dezinfekčné prostriedky by mali obsahovať ideálne 60-70% alkoholu. Tie potom majú účinok na baktérie, vírusy a niektoré ďalšie patogény. Po 30 sekundách zabíjajú približne 99,9% baktérií, po 60 sekundách až 99,999%. Väčšinou nie sú účinné na rezistentné spóry baktérií a húb.
Ako dlho zostane pokožka dezinfikovaná
Použitá voda v prípravku spomaľuje rýchle odparovanie alkoholu a tým predlžuje dĺžku zotrvania alkoholu na pokožke a jeho lepšiu účinnosť. Po odparení dezinfekcie a po ďalšej priamej expozícii patogénom, môže opäť dôjsť k ich rozšíreniu po pokožke. Obvykle sa uvádza, že táto doba je zhruba 15 minút.

Pozor na ochranu kožnej bariéry
Kolonizácia pokožky "priateľskými" baktériami a neporušená kožná bariéra do istej miery chráni pokožku pred infekciou. Opakované a časté nanášanie dezinfekcie na pokožku môže spôsobovať narušenie kožnej ochrannej bariéry. Preto je vhodné ruky mazať vyživujúcimi prostriedkami, ktoré kožnú bariéru pomáhajú obnovovať a zabraňujú tým aj vysychaniu kože.
Čo robiť, keď nemáte dezinfekčný gél ani obrúsky
Pokiaľ gél alebo obrúsky nemáte, môžete k zníženiu rizika použiť i jednorazové rukavice. Nedotýkajte sa tváre, úst, nosa ani očí.
Výroba dezinfekcie (podľa odporúčania WHO)
Na 1 liter potrebujeme:
- 830 ml alkoholu (ideálne 96% etanol)
- 42 ml 3% peroxidu vodíka
- 15 ml glycerolu
- do 1l doplniť prevarenú vychladnutú vodu
- nechať 3 dni "odstáť" v uzavretej nádobe
Možno použiť na dezinfekciu rúk i na dezinfekciu plôch.
Peroxid vodíka pomáha narušiť povrch patogénu, alkohol potom denaturuje bielkoviny a patogén inaktivuje alebo zahubí.
Umývajte si ruky správne!
Ak nemáte antibakteriálne mydlo, môžete ho nahradiť obyčajným mydlom a dôkladným umývaním rúk teplou vodou. Dôkladné umývanie rúk mydlom, pomôže narušiť povrch (tukovú kapsulu) vírusu a tým ho zničí či odstráni. Ruky si umývajte mydlom zhruba 30 - 60 s a potom 20 - 25 s ich oplachoujte vodou. Pri umývaní rúk nezabudnite na žiadnu časť rúk - rozotrite mydlo na vlhké ruky - na dlane, chrbty rúk, kožu medzi prstami, končeky prstov, nechty a zápästia.
Dezinfekcia povrchov v domácnosti
K základnej dezinfekcii povrchov možno využiť antibakteriálne servítky či spreje na povrchy, prípadne bežne dostupné "chlórové bielidlo" (5% roztok chlórnanu sodného, ktorý sa následne riedi na požadovanú koncentráciu).
Ošetrované povrchy dezinfekciou
- navhlčite,
- nechajte pôsobiť predpísanú dobu a
- buď ich nechajte zaschnúť, alebo
- ich zotrite suchou či vlhkou handrou.
Pri aplikácii (predovšetkým razantnejších a chlórových prípravkov) si chráňte ruky rukavicami a oči ochrannými okuliarmi.

Povrchy a prádlo
Dezinfikovať pravidelne odporúčame predovšetkým kľučky, vypínače, klávesnice, mobilné telefóny, WC. Uteráky, utierky a ďalšie veci (kde hrozí možnosť naviazania patogénov) perte pri minimálnej teplote 60°C. Môžete pridať aj rôzne prostriedky na dezinfekciu bielizne či perkarbonát sodný. Vždy si najskôr radšej overte stálofarebnosť bielizne.

Mgr. Pavla Horáková
a akčných ponukách na MojaLekáreň.sk vždy včas!
Napíšte nám!