Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Super orechy

Super orechy

Trávenie Zdravie z prírody

Wikipedia definuje orech ako rôzne plody a semená, ktoré sú zdrojom výživných látok a olejov a radia sa medzi superpotraviny. Množstvo "orechov" potom botanicky do tejto kategórie vôbec nepatrí. Orechy tak nemusia pochádzať z rovnakej rodiny, ale spájajú ich zdraviu prospešné látky. Stačí si len nájsť druh, ktorý vám bude chutiť a máte vyhraté.

Super orechy

Orechy obsahujú tuky, bielkoviny a minerály. Uvádza sa, že ich častá konzumácia (približne 100-200 g týždenne) dokáže zázraky. Treba mať na pamäti, že aj keď sú orechy taký malý zázrak, sú dosť kalorické, a preto je potrebné ich jesť opatrne.

V lete a na jar prinášajú orechy ešte jeden príjemný benefit, obsahujú vitamíny skupiny B. Pri pravidelnom užívaní "béčok" sa znižuje potenie a tým sa od vás držia ďalej kliešte. Tie totiž vyhľadávajú vlhkejšie miesta na tele, a navyše im vitamíny B príliš nevoňajú. Vitamíny B telu dodávajú aj semienka, o ktorých píšeme v inom článku.

Prečo jesť orechy:

  • Podporujú zdravie srdca
  • Znižujú riziko aterosklerózy
  • Rýchlo zasýtia
  • Sú zdrojom vitamínov, minerálov a zdravých tukov
  • Sú zdrojom proteínov, takže podporujú rast svalov
  • Sú to antioxidanty
  • Prispievajú k lepšej pružnosti ciev
  • Pozitívne ovplyvňujú metabolizmus lipidov

Medzi najobľúbenejšie orechy patria:

Vlašské orechy

Vlašské orechy patria medzi najrozšírenejšie orechy na Slovensku, orech si môžete vypestovať aj na svojej záhrade, nie je nijako náročný. Vlašské orechy sme podľa výskumov a nálezov jedli už v mladšej dobe kamennej, teda pred desiatimi tisíckami rokov.

Orechy obsahujú tuky, vitamíny B, zinok alebo tiež meď a radia sa medzi skvelé antioxidačné potraviny.

Lieskové orechy

Lieskové oriešky sa k nám dostali z Ázie a telu dodávajú hlavne zdravé tuky, ktoré organizmus rýchlo zasýtia a vyživia. Hodia sa pre športovcov, tehotné ženy alebo dospievajúce deti a určite si ich zbaľte do tašky, keď cestujete. Rýchlo vám doplnia energiu. Ťažko sa ale trávia a tak ich odporúčame dobre rozhrýzť a zapiť vodou.

Len pre zaujímavosť, jasnovidci vraj využívajú vetvy liesky ako virgule k hľadaniu skrytých pokladov.

Pistáciové orechy

Pistácie majú menej kalórií než ostatné orechy a obsahujú najviac železa, hodia sa tak aj do diétneho jedálnička. Obsahujú navyše vitamín E, B6 a patria medzi antioxidanty. Predtým sa konzumovali s medom a mandľami.

Na trhu sa dajú kúpiť vo všemožných variantách, vyhnúť by ste sa ale mali tým, ktoré sú dosoľované.

Para orechy

Para orechy alebo tiež brazílske orechy sa k nám dovážajú až z amazonských pralesov, kde rastú na strome zvanom Juvia štíhla. Para orechy obsahujú veľké množstvo selénu, čo je minerál, ktorý pôsobí preventívne proti srdcovým chorobám.

Treba mať na pamäti, že aj keď obsahujú veľa prospešných minerálov a vitamínov, para orechy obsahujú približne 650 kalórií na sto gramov. Odporúčaná dávka sú tak maximálne dva para orechy denne.

Pekanové orechy

Pekanové orechy rastú na Orechovci pekanovom, ktorý dokáže prežiť aj v teplotách okolo - 25 stupňov Celzia. Orechy chutia podobne ako vlašské orechy, sú len o trošku sladšie. Tieto orechy majú vysoký obsah tuku a sú tak viac kalorické.

Arašidy

Arašidy sú zaujímavé už len kvôli tomu, že botanicky nespadajú pod orechy, ale pod strukoviny. Majú veľa minerálov, napríklad horčík, vápnik, železo alebo fosfor. Arašidy sú ale dosť tučné a tak sa odporúča jesť maximálne hrsť denne a rozhodne si nekupujte arašidy pražené, solené alebo s cukrovou polevou.

Kešu orechy

Obličkovec západný je zdrojom plodu, ktorý poznáme ako kešu orech. Kešu orechy patria medzi druhé najpredávanejšie orechy na svete (prvé sú mandle). Dajú sa totiž jesť len tak samotné, ale využiť ich môžete dobre aj v kuchyni a dokonca sa používajú aj na výrobu alkoholických nápojov.

Kešu orechy obsahujú napr. kyselinu listovú, meď a mangán. Vďaka obsahu horčíka sa tak hodia ako prirodzené antidepresívum pre tých z nás, ktorí sú často nervózni a vystresovaní.

Medzi ďalšie obľúbené orechy patria tiež:

Ktoré sú vaše najobľúbenejšie?

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika