Osteoporóza − ako si s ňou poradiť
K liečbe osteoporózy sa využívajú predovšetkým lieky. Podporiť správnu funkciu kostí môžete aj výživovými doplnkami alebo sa vydať prírodnou cestou, napr. tak, že budete piť zelený alebo čierny čaj :-) Prezradíme vám, čo ešte funguje.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom.
Príznaky osteoporózy
Osteoporóza často prebieha bez príznakov, až kým nedôjde k zlomenine. Medzi príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť osteoporózy, patria bolesti chrbta, strata výšky alebo zlomeniny, ktoré sa vyskytli po prekonanom úraze (zlomenina zápästia alebo bedrového kĺbu po páde.
Ako sa lieči osteoporóza
Najčastejšie predpisovanými liekmi na osteoporózu sú tzv. bisfosfonáty, ktoré zastavujú rednutie kostí, ale nie sú dobre stráviteľné, a preto často spôsobujú nepríjemné pálenie záhy. Lekári sa často uchyľujú aj k hormonálnej liečbe (estrogénová liečba u žien po menopauze) alebo biologickej liečbe, ale ani tieto spôsoby liečby nie sú bez vedľajších účinkov.
Výživové doplnky pri osteoporóze
- Vápnik: je úplne nevyhnutný pre stavbu kostí.
- Vitamín D: ani bez neho sa nezaobíde správna tvorba kostí.
- Horčík: pôsobí blahodarne nielen na kostnú hmotu, ale aj na svaly, ktoré udržujú telo v lepšej stabilite.
- Kombinované prípravky: sú vhodné jednak ako doplnok k medikačnej liečbe osteoporózy, ale tiež ako prevencia jej vzniku. Okrem vápnika, vitamínu D a horčíka by tiež mali obsahovať ďalšie minerály, ako je mangán, meď, zinok či bór.
- Vitamíny B6, B9, B12 (B-komplex): napomáhajú k premene nežiaduceho homocysteínu na neškodné aminokyseliny cysteín a metionín.
Prírodná cesta pri osteoporóze
- Vápnik z prírodných zdrojov, konkrétne z morskej riasy Lithothamnion calcareum sa ukazuje ako efektívnejší vo vstrebávaní do tela, ďalej vykazuje protizápalový efekt, čo je u osteoporózy vyslovene vhodné.
- Zázvor prispieva k normálnemu stavu kostí
- Kurkumín je veľmi účinný na kostné zdravie, navyše má protizápalové účinky a zlepšuje remodeláciu, je vhodný u žien po menopauze.
- Maca vyrovnáva hladinu pohlavných hormónov mužov i žien a je teda účinná na osteoporózu spôsobenú nedostatkom týchto hormónov v starobe.
- Ďatelina lúčna prispieva komfortu v menopauze a k normálnemu stavu kostí
- Čaj zelený aj čierny obsahuje veľa živín a minerálov (napríklad vápnik, draslík, fluór, vitamín C,...).
- Vitamín C prispieva k normálnej tvorbe kolagénu potrebného pre normálnu funkciu kostí
- Vitamín D3 spolu s K2 − táto kombinácia sa ukazuje ako veľmi účinná
Zmena životného štýlu
Rovnako dôležité ako medikácia, je aj dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu. Patrí medzi ne:
- Pravidelná fyzická aktivita: čím lepšiu kondíciu v pokročilom veku máte, tým lepšiu máte stabilitu a je oveľa menej pravdepodobné, že spadnete a zlomíte si kosť. Chôdza, tanec alebo posilňovanie môžu pomôcť posilniť kosti a zlepšiť rovnováhu.
- Vyvážená strava: zahrňte do vášho jedálnička mlieko, jogurty a syry (vysoký obsah vápnika), ryby (vysoký obsah vitamínu D) a čerstvú zeleninu a ovocie (veľa dôležitých vitamínov a minerálov).
- Zredukujte príjem soli: soľ totiž stojí za odvápňovaním a následným oslabovaním kostí.
- Obmedzte alkohol: úplne sa vyhnite tvrdému alkoholu, ktorý sa na rednutí kostí priamo podieľa. Môžete si dopriať denne pohár vína alebo jedno pivo.
- Nefajčite!

Kto je najviac ohrozený osteoporózou
- staršie ženy - po menopauze dochádza k poklesu estrogénu, čo urýchľuje úbytok kostnej hmoty,
- starší muži - s pribúdajúcim vekom sa zvyšuje riziko úbytku kostnej hmoty,
- ľudia s podváhou alebo podvýživou - nedostatočná telesná hmotnosť zvyšuje riziko,
- ľudia so zlou funkciou štítnej žľazy, reumatoidnou artritídou, gastrointestinálnymi ochoreniami alebo ľudia s rodinnou anamnézou osteoporózy (vplyv môžu mať aj genetické príčiny).
Časté otázky
Môže časté röntgenovanie kostí osteoporózu zhoršiť?
Röntgenové vyšetrenie nemá na rozvoj a priebeh osteoporózy vplyv.
Mám neznášanlivosť mlieka. Ako si zabezpečím dostatočný prísun vápnika?
Pri neznášanlivosti mlieka sú väčšinou dobre tolerované kyslomliečne výrobky. Jedzte tiež strukoviny, orechy alebo výživové doplnky.
Dá sa osteoporóza natrvalo vyliečiť?
Nedá, pomocou liekov a zmeny životosprávy je možné tento proces ale veľmi výrazne spomaliť.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.
Príznaky choroby alebo zdravotného problému opísaného v tomto článku sa môžu u každého človeka prejavovať inak. V každom prípade sa o svojich zdravotných problémoch vždy poraďte s lekárom.

Radka Malečková
a akčných ponukách na MojaLekáreň.sk vždy včas!
Napíšte nám!