Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » 7 tipov pre silnejšiu imunitu

7 tipov pre silnejšiu imunitu

Zdravie z prírody Rady lekárnika

Posilňujte imunitu! Máme pre vás 7 druhov prípravkov, ktoré posilnia imunitný systém a vy sa tak ľahšie vyhnete typickým "zimným" chorobám.

7 tipov pre silnejšiu imunitu

Pomoc z prírody

Huba reishi má veľa pozitívnych vlastností - podporuje správne fungovanie imunitného systému, spomaľuje starnutie, regeneruje pečeň a celkovo čistí telo. Echinacea spolu so zázvorom účinne stimulujú obranyschopnosť tela pred vírusmi a baktériami. Echinacea je označovaná tiež ako prírodné "antibiotikum" so širokým spektrom účinkov a veľmi dobre pôsobí na ochorenia dýchacích ciest. Pre správne fungovanie našej obranyschopnosti odporúčame zvýšiť príjem zinku s vitamínom C, ktoré využívané spoločne zvyšujú svoje účinky. (PharmDr. Kamila Horníčková)

  • Echinacea dokáže v tele aktivovať biele krvinky, ktoré následne likvidujú vírusy a baktérie. Pre zvýšenie obranyschopnosti organizmu je nutné užívať echinaceu, či už v podobe kapsúl, sirupu alebo napríklad šumivých tabliet, pravidelne a dlhodobo. Zároveň je možné ju využiť krátkodobo pri liečbe infekcií horných dýchacích ciest, pri liečbe zápalov močových ciest alebo tiež pri detoxikácii organizmu, najmä pečene. Echinaceu môžu užívať deti, dospelí i nastávajúce mamičky.
  • Vitamín C je úplne nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému. Zároveň chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a pred oxidáciou. Tiež je úplne nevyhnutný pre správnu funkciu nervového systému, kostí, svalov, šliach, ciev, kože, ďasien, zubov a prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania. Preventívne užívajte doplnky stravy s vitamínom C dlhodobo v pravidelných dávkach, pri boji s infekciou je vhodné tieto dávky zvýšiť.
  • Kým betaglukány z obilnín pomáhajú udržiavať v rovnováhe cholesterol a krvný cukor, betaglukány z húb a rias posilňujú imunitný systém. Do tela je možné ich dostávať pomocou celej rady prípravkov, ako sú napríklad sirupy, ktoré sa hodia najmä pre deti, alebo napríklad kapsúl.
  • Okrem toho, že rakytník rešetliakový posilňuje imunitný systém a uľavuje od únavy, horúčkovitých či infekčných ochorení, tiež v tele stimuluje všetky regenerančné procesy, podáva sa pri zahlienení, ochoreniach pečene a pľúcnych zápaloch, hojí žalúdok a zároveň reguluje krvný obeh. Pre deti sa hodí napríklad rakytník vo forme cukríkov alebo sirupu, dospelí uvítajú skôr kapsule či čaj.
  • Lyzáty a enzýmy sú bakteriálne látky, ktoré dokážu nabudiť imunitný systém tak, že ten potom porazí začínajúce infekcie, bez toho aby ste sa vôbec všimli, že sa o vás nejaká choroba pokúša. Ich nasadenie je vhodné pred dobou zvýšeného výskytu respiračných ochorení, teda hlavne na jeseň. Medzi najznámejšie voľnopredajné lyzáty patria: GS Imunostim, Wobenzym a Preventan.
  • Reishi sa v čínskej medicíne prezýva huba nesmrteľnosti a po celé stáročia sa využíva pre svoj zásadný vplyv na posilnenie imunity. Okrem toho má antivírusové, antibakteriálne a protizápalové účinky. Reishi je možné užívať vo forme kapsúl, kvapiek alebo ho tiež možno sušené pridávať do pokrmov.
  • Kolostrum čiže mledzivo alebo "prvotné" materské mlieko je bohaté na vitamíny, minerály a stopové prvky, ktoré veľmi významne podporujú imunitný systém. Pre zvýšenie obranyschopnosti organizmu je vhodné užívať doplnky stravy s obsahom kolostra pravidelne.

Medzi ďalšie doplnky stravy, ktoré zlepšujú funkciu imunitného systému, patrí napríklad čierny cesnak, kurkumín či goji.

Náš tip

Dôležitý je aj dostatočný pitný režim - vhodná je voda alebo bylinkové čaje. Nezabudnite pravidelne vetrať a hýbte sa - stačí krátka prechádzka v prírode.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika