MojaLekáreň.sk
Hľadať

Zápach z úst: Nepríjemný spoločník

Zápach z úst občas potrápi každého z nás, sú ale situácie, keď ide o problém, ktorý treba riešiť nielen zo spoločenských dôvodov. Vysvetlíme vám, aké má príčiny a tiež poradíme, ako sa zápachu z úst zbaviť.

Zápach z úst: Nepríjemný spoločník
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Niekedy môže za zápach z úst aromatický obed, ktorý sme si práve dali, niekedy je na vine nedostatočná ústna hygiena. Zápach z úst ale môže predstavovať veľmi delikátny problém, o ktorom sa pomerne ťažko hovorí a najhoršie na ňom je, že o ňom často ani nevieme, čo môže viesť k spoločensky nepríjemným situáciám. Sú navyše chvíle, kedy nepomôže ani žuvačka, ani mentolový cukrík.

Príčiny zápachu z úst

Základom, ako sa zápachu zbaviť, je, nájsť pôvodcu problému. Káva, alkohol, cesnak, cibuľa a ďalšie aromatické potraviny spôsobujú, že náš dych práve nevonia. Taký zápach z úst ale odznie, niekedy stačí si len vyčistiť zuby alebo použiť ústnu vodu. Ak ale ide o dlhodobý problém, hovoríme o tzv. halitóze.

Problém predstavujú baktérie v ústach, ktoré pomáhajú s trávením potravy a pri svojej činnosti uvoľňujú najrôznejšie pachy. Akonáhle totiž medzi zubami zostávajú zvyšky jedla, nielenže spôsobujú zubné kazy (ktoré tiež môžu byť príčinou zápachu z úst), ale dochádza k premnoženiu už spomínaných baktérií a teda i vzniku zápachu.

Najčastejšie príčiny zápachu z úst

Ďalšie príčiny zápachu z úst

Veľmi častou príčinou zápachu z úst je jedlo, a nejde pritom len o cibuľu alebo cesnak. Skazený dych má na svedomí aj vyššiu konzumáciu mäsa, pretože sa rado zachytáva medzi zubami a u ďasien, a predstavuje tak hostinu pre baktérie. Samotné vypláchnutie úst v takom prípade nestačí a je nutné použiť zubnú niť či medzizubnú kefku.

Ďalším pôvodcom zápachu z úst bývajú džúsy a ovocné či zeleninové džúsy, ktoré znižujú pH v ústach, čím pripravujú baktériám skutočne výživnú pôdu.

To však neznamená, že by sme tieto potraviny a nápoje mali prestať konzumovať. Bohato postačí, keď budeme počítať s tým, že zápach z úst môžu spôsobiť a po ich konzumácii, rovnako ako napríklad po konzumácii aromatických syrov, cibule, cesnaku a pod., sa zameriame na dôkladnejšie vyčistenie úst.

Sucho v ústach

Jednou z veľmi častých príčin zápachu z úst býva sucho v ústnej dutine. Sliny nám totiž pomáhajú likvidovať nežiadúce baktérie, a ak je ich nedostatok, problém je na svete. Ak vynecháme závažnejšie zdravotné problémy, ako je porucha slinnej žľazy, býva sucho v ústach často zavinené nedostatočným príjmom tekutín alebo dýchaním ústami. Stačí si vybaviť, ako je dych cítiť po ráne – práve kvôli suchu v ústach.

Ako odstrániť zápach z úst

Riešením číslo jedna je správna ústna hygiena. Teda:

Ak práve nemáte možnosť vyčistiť si po jedle zuby, odporúčame aspoň vypláchnuť ústa čistou alebo ústnou vodou. Pri čistení zubov nezabúdajte tiež na jazyk, na ktorom lipne veľké množstvo baktérií. Ak aj napriek týmto odporúčaniam v boji so zápachom úst prehrávate, nebojte sa vyhľadať odborníka. Môže totiž ísť o ochorenie ústnej dutiny alebo o problémy s trávením.

Vrelo odporúčame tiež návštevu profesionálnej dentálnej hygieny, ktorá vašim ústam veľmi prospeje.

Zápach z úst u detí

Zápach z úst u detí môže mať rovnaké príčiny ako u dospelých. Ak však neustupuje ani po dôkladnom vyčistení zúbkov, pretrváva viac dní po sebe a navyše nemá úplne zjavnú príčinu, odporúčame čo najskôr vyhľadať lekára. Jedine ten totiž dokáže včas vylúčiť vážne príčiny jeho vzniku.

Kedy navštíviť lekára

Kyslý zápach z úst je spravidla spojený s refluxom alebo naopak sladký dych spojený s nepríjemnou chuťou v ústach môžu značiť pomerne veľkú škálu zažívacích ťažkostí alebo problémov s vnútornými orgánmi, z čoho niektoré môžu byť aj veľmi vážneho charakteru. Ak teda tento druh zápachu z úst u vás pretrváva dlhší čas a nepomáha naň ani ústna hygiena, neváhajte s návštevou lekára.

Tipy na to, čo jesť na dobrý dych

  • zelený čaj,
  • mäta, škorica, petržlen alebo bazalka − obsahujú chlorofyl, ktorý má schopnosť neutralizovať pachy,
  • ovocie s vitamínom C, mrkvu, jablká a zeler (podporujú tvorbu slín).
  • jogurty

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Symptómy choroby či zdravotného problému opísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.​

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Prípravky na ústnu hygienu Ústna hygiena Ústna dutina
% Výhodné ponuky a akcie priamo do e-mailu
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Použili ste BMI kalkulačku a tá vám oznámila, že máte nadváhu a bolo by potrebné niečo zhodiť? Má kalkulačka vždy pravdu? Alebo − ako je to…

viac

Prezradíme vám, aké sú príznaky jačmenného zrna, ako sa dá liečiť, a tiež kedy je nutné s týmto problémom zájsť k lek…

viac

Barbadoská čerešňa alebo acerola je jeden z najlepších zdrojov prírodného vitamínu C na svete. Vznikli tak rozsiahle plantáže, na ktorý…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplat…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.