Behať sa dá za každého počasia
Topiaci sneh, nižšie teploty, tma alebo hmlisté počasie nemusia nutne zastaviť vaše športové bežecké aktivity. Stačí si vybrať vhodné oblečenie, obuv a môžete začať s behom aj vy. Či už sa chystáte vybehnúť prvýkrát, alebo ste večný začiatočník, je nesmierne dôležité odhodiť obavy a skutočne začať.
Väčšina ľudí behá skôr v lete a v zime chodí do fitka alebo plávať. Súčasnosť nám bohužiaľ, tieto aktivity neumožňuje a ak chcete skoncovať s pár kilami navyše alebo získať späť stratenú energiu, odporúčame vyskúšať beh.

Nezabúdajte na pitný režim a regeneráciu
Pri každej športovej aktivite je nesmierne dôležité zvýšiť príjem tekutín, pretože čím viac sa potíte, tým viac tekutín potrebujete. Pri behu sa hodí mať so sebou malú fľašu vody s rozpustenou tabletou horčíka alebo spaľovača tuku. Až pribehnete domov, tak nezabudnite na poriadnu regeneráciu − v podobe desiaty a správneho odpočinku.
Oblečenie a beh v zime
Základom bezpečného behu v zime je správne sa obliecť. Odev voľte podľa toho, akým tempom beháte a ako dlho. Ak beháte pomalšie, skôr klusáte, odporúčame obliecť sa teplejšie. Vaše telo totiž nevydá toľko tepla a mohla by vám byť zima. Ak sa rozhodnete pre tzv. intervalový tréning alebo iný tempový beh, počítajte s tým, že sa veľmi rýchlo zahrejete. Naša rada znie – vrstvite. Ak to preženiete s oblečením, mohlo by sa vám stať, že sa veľmi ľahko spotíte a ofúknete.
Aj pri nízkych teplotách vám stačia dve až tri vrstvy. Ideálne je kvalitné tričko s dlhým rukávom, ktoré priľne k telu a bude odvádzať pot a vlhkosť a navrch si dáte funkčnú športovú bundu. Tá pot absorbuje, ale neprefúkne. Pri chladnejších teplotách (pod −5 °C) môžete svoj outfit doplniť ešte o mikinu. Dôležité je mať hlavne nohy v teple − siahnuť môžete i po kompresných ponožkách.
Výhody vrstvenia oblečenia
- Dosiahnete maximálnu funkčnosť.
- Ak na začiatku behu neodhadnete aktuálne počasie, môžete jednu vrstvu zložiť a naopak.

Vrstviť oblečenie je základ
Keď sa pri behaní veľa spotíte, je už neskoro odhadzovať vrstvy. Zapotené mokré telo je potom viac náchylné k ofúknutiu, a preto je lepšie zostať v mokre, ale tepľúčku a dobehnúť domov. V najhoršom prípade by ste si z behania odniesli poriadne nachladenie alebo boľavý chrbát.
Pozornosť by ste mali venovať aj obuvi. Ak beháte v snehu, na ľadovce, vezmite si so sebou nesmeky, podľa daného terénu vyberte aj obuv, ktorá neprekáža a neťaží. A pri tme sa vám určite bude hodiť čelovka.

Behanie vo vetre
Vietor znižuje pocitovú teplotu, a preto sa oblečte tak, aby ste neofúkli. Pozor si dajte aj na studený vzduch, odporúčame si dať cez ústa nákrčník, aby ste nevdychovali studený vzduch priamo a snažte sa dýchať nosom. Vaše hlasivky tak nebudú vystavené náporu studeného vzduchu a vzduch pôjde do pľúc ohriaty.
Rozcvička je základ
Na zahriatie tela stačí pár cvikov alebo niekoľko metrov behu na mieste. Svoje telo dostanete do prevádzkovej teploty, skákaním panáka, drepmi a preťahovaním. Až sa budete cítiť zahriati, môžete vybehnúť.
Spálené kalórie a menšia potivosť
Behanie pri nižších teplotách má nesporne jednu výhodu − menej sa potíte. Samozrejme záleží na vhodne zvolenom oblečení, ale určite sa budete cítiť komfortnejšie, ako keď vybehnete v lete pri 30 °C. Ďalšou potešujúcou výhodou je, že behaním v zime spálite viac kalórií. Spaľovať budete nielen behaním, ale aj zimou. A prečo, odpoveď je jednoduchá, naše telo musí vynaložiť viac energie, aby sa zahrialo, a tým pádom viac spaľuje.

Náš tip − čaj samahan na zahriatie
Na prehriatie v zimnom období sa hodí čaj zo zahrievajúceho korenia a bylín. Čaj Samahan obsahuje 14 bylín zostavených podľa ajurvédskej receptúry. Tradične sa tieto nápoje pijú ako prvá pomoc pri príznakoch prechladnutia a na udržanie dobrého zdravia aj v zime. Je to veľmi koncentrovaný bylinný prípravok vo forme prášku, ktorý sa riedi tekutinou. Pripravte si čaj zaliatím obsahu vrecka Samahan 250 ml horúcej vody, premiešajte a vypite. Jeho chuť je korenistá, pre zjemnenie chuti nápoja môžete sladiť lyžičkou medu.
Posilnenie zdravia a imunity
Beh je veľká záťaž pre náš kardiovaskulárny systém, a ak začnete behať pravidelne, vaše srdiečko bude silnejšie a lepšie sa adaptuje na športové výkony. A viete o tom, že behaním pri nižších teplotách sa zároveň otužujete? Takže ak zvolíte vhodné oblečenie, rozvrhnete si sily, beh vám postupne zlepší aj imunitný systém a váš organizmus bude viac odolným vonkajším vplyvom.

Keď pohyb lieči
Tým, že budete tráviť čas vonku, zvýšite príjem vitamínu D, ktorý je nesmierne dôležitý pre imunitu, vstrebávanie vápnika v tele, ale pôsobí pozitívne aj na psychiku.
Beh a psychika
V čase pandémie môže byť ťažké radovať sa z maličkostí a vidieť veci pozitívne. Preto je dobré zamerať sa na posilnenie psychického stavu, v tom vám tiež pomôže beh alebo akákoľvek fyzická aktivita. Počas športovania sa v našom tele uvoľňujú endorfíny tzv. hormóny šťastia a my sa cítime šťastnejší a vyrovnaní. Pri pravidelnom športovaní sa nám teda zlepší nielen fyzička, ale budeme mať aj viac energie.
Tak si obujte topánky a vybehnite na svoj prvý beh. Je jedno či budete beh striedať s chôdzou. Dôležité je začať a nebáť sa.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.