Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Jarná detoxikácia organizmu

Jarná detoxikácia organizmu

Konečne je tu jar. Okrem toho, že odložíme zimné kabáty, mali by sme pomôcť aj svojmu telu zbaviť sa škodlivín a odľahčiť ho. Jar je pre detoxikačnú kúru ideálnym obdobím.

Jarná detoxikácia organizmu

Uplynulá zima dala nášmu telu zabrať. Zvykli sme si na konzumáciu tučnejších potravín, jedli viac mäsa, užívali si zabíjačkové špecialitky. Dodávali sme z jedla telu viac energie, aby sa zahrialo. Naopak, s ovocím a zeleninou, zdrojom cennej a prospešnej vlákniny, sme to veľmi nepreháňali. A rovnako tak aj s pohybom.

Nedostatok vlákniny a pohybu ale nesvedčí nášmu tráveniu. Črevá môžu "zlenivieť", pracovať pomalšie a horšie sa prečisťovať. Telo tak potrebuje našu pomoc, aby sa zbavilo nahromadených škodlivín a toxínov. Veď už naši predkovia dodržiavali tradičný očistný pôst pred Veľkou nocou. Dnes z týchto zvykov poznáme len Fašiangové sprievody či karnevaly, následný pôst už ale nedržíme.

Jarné upratovanie? Áno, v sebe

Ak na jar premýšľame o jarnom upratovaní, týka sa to väčšinou upratovania a leštenia domácnosti. Skôr než na umyté okná by ste ale mali myslieť na seba! Je to hlavne naše telo, ktoré si jarné upratovanie zaslúži.

Prvým krokom, ktorý by ste mali urobiť je úprava jedálnička. Zaraďte do neho viac ovocia a zeleniny a ďalšie zdroje vlákniny, ako sú strukoviny či celozrnné pečivo. Vyhnite sa tučným, mastným a sladkým jedlám. Jedzte pravidelne, menšie porcie, päťkrát denne.

Dodržujte pitný režim, minimom sú dva litre tekutín denne. Najlepšia je obyčajná voda, zeleninové šťavy alebo bylinné čaje. Naopak alkohol či nadbytok kávy by ste si mali odpustiť.

Podporu pri detoxikácii môžete nájsť v prírode. Sú to práve rôzne bylinky, ktoré vám môžu pomôcť telo prepláchnuť, prečistiť a naštartovať. Medzi obľúbené a účinné patrí žihľava, fenikel, rebríček či púpava. Kráľovnou medzi rastlinami je ďalej aloe vera.

Očista tela

Očistu tela môžete mimo zmeny jedálnička podporiť aj vhodnými doplnkami stravy. Ideálne sú pre tento účel najmä:

Všetky tieto doplnky stravy zoženiete v rôznych formách a s návodom, ako ich užívať.

Je detox vhodný pre všetkých?

S očistou tela by rozhodne mali počkať na priaznivejšie obdobie:

  • dojčiace mamičky,
  • ľudia, ktorí sú v psychickej nepohode,
  • tí, ktorých čaká náročná fyzická aktivita (operácia, pôrod, dlhšie cestovanie ...)

Tí, ktorí sú chorí, by sa mali o plánovanej detoxikácii poradiť najprv so svojím ošetrujúcim lekárom. Aby mala očistná kúra správny účinok, mali by ste sa počas nej vyvarovať konzumácie alkoholu, kávy, cukru, soli, sýtených nápojov, čierneho a ovocného čaju, ale aj lepku, ktorý organizmus zaťažuje.

Prajeme teda veľa zdaru a veríme, že jar privítate plní zdravia a energie!

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam