Čo je to rosacea (ružovka)
Rosacea čiže ružovka je časté ochorenie, ktoré je často zamieňané s akné. Ide však o chronické zápalové ochorenie kože. Postihuje predovšetkým ženy vo veku nad 30 rokov, ale nevyhýba sa ani mužom. Ak však postihne muža, s väčšou pravdepodobnosťou sa rozvinie do koncového štádia ťažkej rosacey, u ktorého vzniká rhinophyma. Najčastejšie sa vyskytuje v tvári − na lícach, nose, brade alebo v strede čela. Naopak − okolo očí a úst ho skoro nevidíte.
Príznaky rosacey
Rosacea je progresívna kožná porucha, ktorá zvyčajne začína subjektívnymi pocitmi so zvýšenou citlivosťou pleti, ako je štípanie a pálenie. V začiatku môže byť sčervenanie (začervenaná pleť) dočasné, ale postupne môže byť toto začervenanie trvalé. Môžu sa objavovať pupienky a hrčky a v niektorých prípadoch sa môžu oči podlievať krvou. V závažnejších prípadoch sa objaví rhinophyma, opuchy očí a silnejšie zápaly kože.
Sprievodným príznakom býva opuch postihnutej časti tváre. Trvalé začervenanie môže pacienta značne obmedzovať po stránke psychickej a kozmetickej. Postupne totiž dochádza k zhrubnutiu pokožky a zväčšeniu mazových žliaz, čo vedie k zosilneniu kože a vzniku hrboľatých až karfiolovitých útvarov na nose (rhinophyma).
Rosacea a zrak
U 30 − 50 % pacientov dochádza súčasne aj k problémom s očami. Môžu pociťovať bolesť, podráždenie, pocit pálenia a rezania očí, prekrvenie spojiviek až svetloplachosť.
Príčiny vzniku rosacey a rozšírených žiliek
Príčin rosacey je celý rad. V hre sú vrodené vplyvy imunity, nervového a vaskulárného systému a poruchy bariérovej funkcie kože.
- faktory vonkajšieho prostredia − teplotné výkyvy (teplo, chlad, suché prostredie, saunovanie), UV žiarenie, znečistený vzduch, pele, prach, cigaretový dym, výfukové plyny
- vonkajšie vplyvy − alergizujúca kozmetika, vône, parfumy, lokálne lieky (kortikosteroidy), syntetické látky, korenené jedlá, alkohol
- mechanické faktory − tlak na kožu
- psychologické faktory − stres
- genetické faktory
- hormonálne zmeny
- roztoč kožník tukový (Demodex folliculorum), ktorý žije v mazových žľazách.
- hypertenzia – vysoký krvný tlak môže byť jednou z príčin prekrvenia tváre
- ochorenie tráviaceho traktu − predovšetkým baktéria Helicobacter pylori
Štádiá rosacey
Rozlišujeme 3 štádia rosacey.
-
skoré štádium (vaskulárna forma) sa prejavuje prechodným začervenaním, ktoré sa postupne mení na začervenanie trvalé s viditeľnými žilkami.
-
stredne ťažká zápalová forma, pri ktorej vznikajú zápalové pupienky na už sčervenanej koži.
-
ťažká hyperplastická forma je charakteristická rozsiahlym zápalom kože. Na tvári sa objavujú veľké póry, zápalové hrbole a karfiolovité útvary na nose. Koža hrubne.
Liečba rosacey − ako odstrániť červené žilky na tvári
Najlepším predpokladom úspešnej liečby je vyhýbať sa známym spúšťačom. Bez správnej liečby dochádza k postupnému zhoršovaniu choroby. Aj tu platí, čím skôr sa s liečbou začne, tým lepšie.
Ľahšie prípady rosacey
V počiatočných štádiách ochorenia sa aplikuje liečba miestna.
- Kozmetika na rosaceu a červené žilky na tvári.
- Používajú sa lokálne antibiotiká (napr. metronidazol, erytromycín, klindamycín či kyselina azelaová), prípravky s obsahom ichtamolu, síry či retinoidov. Kortikoidy sa pri rosacey nepoužívajú.
- Pri riešení zväčšeného nosa je možné použiť laser či chirurgické odstránenie zvyškového tkaniva.
- Na rozšírené žilky a začervenanie kože je možné použiť laser alebo pulzné intenzívne svetlo.
Ťažšie prípady rosacey
Pre ťažšie prípady, ktoré už nereagujú na lokálnu liečbu, je vyhradená celková liečba. K liečbe lekár predpíše antibiotiká zo skupiny tetracyklínov alebo metronidazol. Pri ťažkých rezistentných formách rosacey sa na liečbu pridáva derivát vitamínu A − izotretinoín. Podľa stavu ochorenia trvá liečba niekoľko týždňov až mesiacov. Pri podozrení na rosaceu je lepšie navštíviť dermatológa − samoliečba v tomto prípade nie je veľmi vhodná.
Prevencia a starostlivosť o pokožku s ružovkou?
- Základom je vyhýbať sa vonkajším ovplyvňujúcim faktorom.
- Dôležitá je tiež pravidelná a správna starostlivosť o pokožku bez mechanického dráždenia. Vyvarujte sa ošetreniu ako je peeling, zlupovacie masky, prílišné drhnutie alebo masáže pleti, dlhodobé kúpele alebo parné kúpele.
- Nezabúdajte na ochranu pred UV žiarením − klobúk, ochranný krém, okuliare, tieň.
- Šetrnou, ale pravidelnou starostlivosťou dbajte na ochranu a podporu kožnej bariéry. Základom je jemné vyčistenie pleti, hydratácia a pretretie vhodným krémom, prípadne rastlinným olejom.
Kozmetika na rosaceu
Pacienti s rosaceou majú citlivú pokožku, ktorá reaguje aj na najmenšie podráždenie. Preto je vhodné používať kozmetiku vhodnú pre citlivú pokožku so sklonom k začervenaniu. Odporúčame vyberať si kozmetiku bez obsahu alkoholu, kyseliny sorbovej, acetónu.
Vhodná je napr. kozmetika rady Bioderma Sensibio AR, Avene Antirougeurs, La Roche-Posay Rosaliac, Eucerin Anti-redness.
Chráňte pokožku pred slnkom
Dôležitá je tiež ochrana pokožky pred slnečným žiarením (solárna kozmetika s UV 25 a vyšším). Často používaná a obľúbená je "krycia" kozmetika so zelenými pigmentami, ktoré pomáhajú neutralizovať červenú farbu - napr. Eucerin Anti-Redness. Na noc môžeme namáhanú pokožku premazať a vyživiť (napr. Lipobase repair alebo Eucerin Aqua-Porin).
Tip našej lekárničky
Ak ste priaznivcami prírodnej kozmetiky, je vhodná česká značka Nobilis Tilia, ktorá ponúka rad produktov na starostlivosť o pokožku na rozšírené žilky. Rastlinné látky obsiahnuté v produktoch radu poskytujú šetrnú, napriek tomu ale účinnú starostlivosť. Gaštanový a pohánkový extrakt slúži ako vhodná prevencia, extrakt z komonice lekárskej upokojuje a prasličkový extrakt podporuje pevnosť ciev. Na čistenie pleti odporúčam šetrný hydrofilný levanduľový olej. (PharmDr. Kamila Horníčková)
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.