Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Červené žilky (rosacea) a ako na ne

Červené žilky (rosacea) a ako na ne

Kozmetika Koža

Všetci to pravdepodobne poznáme. Pri výraznej zmene teplôt, konzumácii príliš pálivých jedál, emóciách či popíjaní alkoholu dôjde k začervenaniu pleti. Červené žilky v tvári však po chvíli zmiznú. Čo robiť, keď sa rosacea začne prejavovať a pretrvávať?

Červené žilky (rosacea) a ako na ne

Rosacea čiže ružovka je časté ochorenie, ktoré je často zamieňané s akné. Ide však o chronické zápalové ochorenie kože. Postihuje predovšetkým ženy vo veku nad 30 rokov, ale nevyhýba sa ani mužom. Najčastejšie sa vyskytuje v tvári - na lícach, nose, brade alebo v strede čela. Naopak - okolo očí a úst ho skoro nevidíte.

Príznaky choroby

Spočiatku sú prejavy nenápadné. Pri búrlivých emóciách, prechode zo zimy do tepla, konzumácii ostrých jedál, horúcich nápojov či alkoholu dôjde k prechodnému začervenaniu pokožky tváre. Neskôr sa ale začervenanie (erytém) a rozšírené červené žilky na tvári objavujú bez zjavných príčin. Niekedy sa spolu so začervenaním môžu objavovať aj pupienky a zápalové vriedky, ktoré sa väčšinou hoja bez vzniku jaziev.

Sprievodným príznakom býva opuch postihnutej časti tváre. Trvalé začervenanie môže pacienta značne obmedzovať po stránke psychickej a kozmetickej. Postupne totiž dochádza k zhrubnutiu pokožky a zväčšeniu mazových žliaz, čo vedie k zosilneniu kože a vzniku hrboľatých až karfiolovitých útvarov na nose (rhinophyma).

U 30-50% pacientov dochádza súčasne aj k problémom s očami. Môžu pociťovať bolesť, podráždenie, pocit pálenia a rezania očí, prekrvenie spojiviek až svetloplachosť.

Štádiá rosacey

Rozlišujeme 3 štádia rosacey.

  1. skoré štádium (vaskulárna forma) sa prejavuje prechodným začervenaním, ktoré sa postupne mení na začervenanie trvalé s viditeľnými žilkami
  2. stredne ťažká zápalová forma, pri ktorej vznikajú zápalové pupienky na už sčervenanej koži
  3. ťažká hyperplastická forma je charakteristická rozsiahlym zápalom kože. Na tvári sa objavujú veľké póry, zápalové hrbole a karfiolovité útvary na nose. Koža hrubne.

Vznik ochorenia nie je stále úplne objasnený.

Na vzniku ochorenia sa podieľajú alebo ho zhoršujú niektoré faktory, medzi ktoré patria:

  • genetické faktory
  • roztoč kožník tukový (Demodex folliculorum), ktorý žije v mazových žľazách
  • hypertenzia - vysoký krvný tlak môže byť jednou z príčin prekrvenia tváre
  • ochorenia tráviaceho traktu - predovšetkým baktéria Helicobacter pylori
  • hormonálne zmeny
  • vonkajšie vplyvy - horúce nápoje, alkohol, príliš korenené a pálivé jedlá, výkyvy teplôt, horúci kúpeľ, sauna, UV žiarenie, emócie, nadmerný stres, fyzická aktivita, trenie či škrabanie pokožky, niektoré lieky, nevhodná kozmetika, kofeín

Liečba rosacey

Bez správnej liečby dochádza k postupnému zhoršovaniu choroby. Aj tu platí, čím skôr sa s liečbou začne, tým lepšie. V počiatočných štádiách ochorenia sa aplikuje liečba miestna. Používajú sa lokálne antibiotiká (napr. metronidazol, erytromycín, klindamycín alebo kyselina azelaová), prípravky s obsahom ichtamolu, síry či retinoidov. Kortikoidy sa u rosacey nepoužívajú.

Pri riešení zdureného nosa je možné použiť laser či chirurgické odstránenie zväčšeného tkaniva.

Na rozšírené žilky a začervenanie kože možno použiť laser alebo pulzné intenzívne svetlo.

Pre ťažšie prípady, ktoré už nereagujú na lokálnu liečbu, je vyhradená celková liečba. K liečbe lekár predpíše antibiotiká zo skupiny tetracyklínov alebo metronidazol. Pri ťažkých rezistentných formách rosacey sa na liečbu pridáva derivát vitamínu A - izotretinoín. Podľa stavu ochorenia trvá liečba niekoľko týždňov až mesiacov. Pri podozrení na rosaceu je lepšie navštíviť dermatológa - samoliečba v tomto prípade nie je veľmi vhodná.

Existuje prevencia?

Základom je vyhýbať sa vonkajším ovplyvňujúcim faktorom. Dôležitá je tiež pravidelná a správna starostlivosť o pokožku.

Pacienti s rosaceou majú citlivú pokožku, ktorá reaguje aj na najmenšie podráždenie. Preto je vhodné používať dermokozmetiku vhodnú pre citlivú pokožku so sklonom k ​​začervenaniu. Vhodná je napr. kozmetika rady Bioderma Sensibio AR, Avene Antirougeurs, La Roche-Posay Rosaliac, Eucerin Anti-Redness, atď.

Dôležitá je tiež ochrana pokožky pred slnečným žiarením (solárna kozmetika s UV 25 a vyšším). Často používaná a obľúbená je "krycia" kozmetika so zelenými pigmentami, ktoré pomáhajú neutralizovať červenú farbu - napr. Eucerin Anti-Redness. Na noc môžeme namáhanú pokožku premazať a vyživiť (napr. Lipobase repair alebo Eucerin Aqua-Porin).

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika