Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Atopický ekzém: vieme, čo naozaj pomáha

Atopický ekzém: vieme, čo naozaj pomáha

Kozmetika Koža Starostlivosť o telo

Poradíme vám, ktoré prípravky, postupy a lieky uľavia od sprievodných javov atopického ekzému a zároveň pomôžu zlepšiť jeho priebeh takmer až do úplného vymiznutia.

Atopický ekzém: vieme, čo naozaj pomáha

Tipy našej lekárničky PharmDr. Kamily Horníčkové: Veľmi vhodný je pravidelný ovsený kúpeľ, ktorý upokojuje svrbenie, hojí a hydratuje ekzematickú pokožku. Vhodná je aj epsomská soľ, odvar z repíka lekárskeho, dubovej kôry alebo šalvie.

Antihistaminiká

Pre okamžitú úľavu od svrbenia sú veľmi účinné antihistaminiká, či už vo forme lokálnych mastí alebo kvapiek či tabliet na perorálne užívanie.

Hydratácia

Vysušená pokožka je oveľa náchylnejšia k ekzematickým prejavom, a tak je vhodné ju pravidelne hydratovať. Ideálne dvakrát denne, preto používajte napríklad telový balzam BIODERMA Atoderm Intensive Baume, ktorý navyše uľavuje od svrbenia.

Pozor na suchý vzduch!

Aj ten totiž môže pokožku vysušiť. Pamätajte teda na to, že pre atopikov sú úplne nežiaduce prekúrené miestnosti. Udržujte preto najmä v spálni chladnejšiu teplotu a kúpte si zvlhčovač vzduchu.

Oblečenie

Vyvarujte sa syntetických a tiež farbených materiálov. Pri výbere nového oblečenia radšej siahnite po bielych kúskoch z prirodzene priedušných tkanín, ako je napríklad bavlna či ľan.

Neškrabať!

Napriek tomu, že je ekzém vysoko svrbivý, je dôležité ho neškrabať. Dojčatám a malým deťom, ktorým možno len ťažko vysvetliť, že sa nemôžu poškrabkať, je vhodné nasadzovať bavlnené rukavice.

Umývanie

Skôr než dlhé kúpele, odporúčame atopikom krátke sprchy vlažnou vodou za použitia napríklad špeciálneho sprchového oleja Eucerin, ktorý spoľahlivo chráni pokožku pred vysušením. Ak už zvolíte vaňu, potom by kúpeľ mal obsahovať zložky, ktoré sú blahodarné pre kožu s atopickým ekzémom. Taký je napríklad TOPNATUR ovsený kúpeľ s konopným olejom.

Vyhnite sa spúšťačom

Organizmus každého z nás je iný, a tak sú rôzne aj spúšťače ekzematických prejavov. Medzi tie najčastejšie patria:

  • stres
  • mydlá
  • kozmetické prípravky s parfumáciou
  • aviváže a pracie prostriedky
  • saponáty
  • dráždivé, zvyčajne syntetické, materiály
  • prekúrené miestnosti
  • smog
  • často tiež ekzém súvisí s alergiou na prach a roztoče

Doplnky stravy a zmeny v jedálničku

Do jedálnička zaraďte omega-3 mastné kyseliny, či už vo forme pravidelnej konzumácie rýb alebo doplnkov stravy. A tiež vitamín D, pretože jeho vyvážená hladina priamo súvisí s kvalitou pokožky. Vzhľadom k tomu, že atopický ekzém môže a nemusí mať spojitosť s vaším jedálničkom, zásadné zmeny v stravovaní je vždy nutné konzultovať ošetrujúcim lekárom alebo výživovým špecialistom.

Lokálne kortikosteroidné masti

Preberte so svojím kožným lekárom aplikáciu kortikosteroidných mastí. Sú veľmi účinné na odstránenie svrbenia a začervenania pokožky, ich dlhodobé užívanie je však spájané s radom nežiaducich účinkov, ako je napríklad neskoršia rezistencia na účinné látky alebo stenčenie pokožky.

Topické imunomodulátory

Ide o masti, ktoré obsahujú takrolimus alebo pimekrolimus a v podstate sa jedná o lokálne aplikované antibiotiká s vysokým protizápalovým účinkom, avšak aj s niektorými nežiaducimi účinkami, a tak je nutné sa o ich používaní poradiť s lekárom.

Laser

Atopický ekzém možno ošetriť biostimulačným laserom, ktorý má protizápalové účinky a urýchľuje regeneráciu pokožky. Na túto terapiu je nutné dochádzať opakovane počas niekoľkých týždňov.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam