MojaLekáreň.sk
Hľadať

Atopický ekzém: vieme, čo naozaj pomáha

Atopický ekzém: vieme, čo naozaj pomáha
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Poradíme vám, ktoré prípravky, postupy a lieky uľavia od sprievodných javov atopického ekzému a zároveň pomôžu zlepšiť jeho priebeh takmer až do úplného vymiznutia.

Prírodní pomocníci na atopický ekzém

Veľmi vhodný je pravidelný ovsený kúpeľ, ktorý upokojuje svrbenie, hojí a hydratuje ekzematickú pokožku. Vhodná je aj epsomská soľ, odvar z repíka lekárskeho, dubovej kôry alebo šalvie. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Antihistaminiká

Pre okamžitú úľavu od svrbenia sú veľmi účinné antihistaminiká, či už vo forme lokálnych mastí alebo kvapiek či tabliet na perorálne užívanie.

Hydratácia

Vysušená pokožka je oveľa náchylnejšia k ekzematickým prejavom, a tak je vhodné ju pravidelne hydratovať. Ideálne dvakrát denne, preto používajte napríklad telový balzam BIODERMA Atoderm Intensive Baume, ktorý navyše uľavuje od svrbenia. Ak by došlo k zhoršeniu ekzému pretierajte pokožku častejšie. Pokojne aj 10x denne.

Pozor na suchý vzduch!

Aj ten totiž môže pokožku vysušiť. Pamätajte teda na to, že pre atopikov sú úplne nežiaduce prekúrené miestnosti. Udržujte preto najmä v spálni chladnejšiu teplotu a kúpte si zvlhčovač vzduchu. Pravidelne vetrajte. Na spanie udržujte teplotu medzi 16 a 18 °C.

Oblečenie

Vyvarujte sa syntetických a tiež farbených materiálov. Pri výbere nového oblečenia radšej siahnite po bielych kúskoch z prirodzene priedušných tkanín, ako je napríklad bavlna či ľan. Nový odev vždy najprv vyperte, poriadne vymáchajte a odstráňte všetky etikety z vnútornej strany.

Neškrabať!

Napriek tomu, že je ekzém vysoko svrbivý, je dôležité ho neškrabať. Dojčatám a malým deťom, ktorým možno len ťažko vysvetliť, že sa nemôžu poškrabkať, je vhodné nasadzovať bavlnené rukavice alebo zašiť rukávy. Na svrbivé miesta môžete priložiť aj chladivý obklad alebo natrieť vychladeným krémom z chladničky.

Umývanie

Skôr než dlhé kúpele, odporúčame atopikom krátke sprchy vlažnou vodou za použitia napríklad špeciálneho sprchového oleja Eucerin, ktorý spoľahlivo chráni pokožku pred vysušením. Ak už zvolíte vaňu, potom by kúpeľ mal obsahovať zložky, ktoré sú blahodarné pre kožu s atopickým ekzémom. Pokožku vysušujte iba prikladaním uteráka, nedrhnite ju. Hydratačný prostriedok (emoliens) nanášajte čo najskôr po kúpeli. Len tak je pokožka ešte dostatočne vlhká, aby si zachovala dostatok hydratácie.

Vyhnite sa spúšťačom

Organizmus každého z nás je iný, a tak sú rôzne aj spúšťače ekzematických prejavov. Medzi tie najčastejšie patria:

  • stres,
  • mydlá,
  • kozmetické prípravky s parfumáciou,
  • aviváže a pracie prostriedky,
  • saponáty,
  • dráždivé, zvyčajne syntetické, materiály,
  • prekúrené miestnosti,
  • smog,
  • často tiež ekzém súvisí s alergiou na prach a roztoče.

Výživové doplnky a zmeny v jedálničku

Do jedálnička zaraďte omega-3 mastné kyseliny, či už vo forme pravidelnej konzumácie rýb alebo výživových doplnkov. A tiež vitamín D, pretože jeho vyvážená hladina priamo súvisí s kvalitou pokožky. Vzhľadom k tomu, že atopický ekzém môže a nemusí mať spojitosť s vaším jedálničkom, zásadné zmeny v stravovaní je vždy nutné konzultovať ošetrujúcim lekárom alebo výživovým špecialistom.

Lokálne kortikosteroidné masti

Preberte so svojím kožným lekárom aplikáciu kortikosteroidných mastí. Sú veľmi účinné na odstránenie svrbenia a začervenania pokožky, ich dlhodobé užívanie je však spájané s radom nežiaducich účinkov, ako je napríklad neskoršia rezistencia na účinné látky alebo stenčenie pokožky.

Topické imunomodulátory

Ide o masti, ktoré obsahujú takrolimus alebo pimekrolimus a v podstate sa jedná o lokálne aplikované antibiotiká s vysokým protizápalovým účinkom, avšak aj s niektorými nežiaducimi účinkami, a tak je nutné sa o ich používaní poradiť s lekárom.

Laser

Atopický ekzém možno ošetriť biostimulačným laserom, ktorý má protizápalové účinky a urýchľuje regeneráciu pokožky. Na túto terapiu je nutné dochádzať opakovane počas niekoľkých týždňov.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Kozmetika a hygiena Dermokozmetika Kozmetika a hygiena
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Snažíte sa schudnúť a nejde vám to? Trápia vás napuchnuté nohy, brucho, nadmerné potenie alebo celulitída? Možno v tele zadržiavate vodu, čo môže viesť k dlhodobým zdravotným ťažkostiam.

viac

Úpal a úžeh má väčšina ľudí úzko spojené s letom, avšak úpal so slniečkom súvisieť priamo nemusí. To je aj hlavný rozdiel medzi týmito dvoma chorobami z prehriatia, ktoré sú inak veľmi podobné a…

viac

Ako spoznať, že máte angínu a ako sa angína lieči? Aké sú druhy angíny a ako sa angíne vyhnúť? Prezradíme v našom článku.

viac

Ľudský papilomavírus alebo HPV (Human papilloma vírus) napáda bunky ľudskej pokožky a slizníc. Je veľmi odolný a stabilný a vo vlhkom prostredí môže vyvolať infekciu aj o niekoľko mesiacov. Až 80 % z…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.