
Prírodní pomocníci na atopický ekzém
Veľmi vhodný je pravidelný ovsený kúpeľ, ktorý upokojuje svrbenie, hojí a hydratuje ekzematickú pokožku. Vhodná je aj epsomská soľ, odvar z repíka lekárskeho, dubovej kôry alebo šalvie. (PharmDr. Kamila Horníčková)
Antihistaminiká
Pre okamžitú úľavu od svrbenia sú veľmi účinné antihistaminiká, či už vo forme lokálnych mastí alebo kvapiek či tabliet na perorálne užívanie.
Hydratácia
Vysušená pokožka je oveľa náchylnejšia k ekzematickým prejavom, a tak je vhodné ju pravidelne hydratovať. Ideálne dvakrát denne, preto používajte napríklad telový balzam BIODERMA Atoderm Intensive Baume, ktorý navyše uľavuje od svrbenia. Ak by došlo k zhoršeniu ekzému pretierajte pokožku častejšie. Pokojne aj 10x denne.
Pozor na suchý vzduch!
Aj ten totiž môže pokožku vysušiť. Pamätajte teda na to, že pre atopikov sú úplne nežiaduce prekúrené miestnosti. Udržujte preto najmä v spálni chladnejšiu teplotu a kúpte si zvlhčovač vzduchu. Pravidelne vetrajte. Na spanie udržujte teplotu medzi 16 a 18 °C.
Oblečenie
Vyvarujte sa syntetických a tiež farbených materiálov. Pri výbere nového oblečenia radšej siahnite po bielych kúskoch z prirodzene priedušných tkanín, ako je napríklad bavlna či ľan. Nový odev vždy najprv vyperte, poriadne vymáchajte a odstráňte všetky etikety z vnútornej strany.
Neškrabať!
Napriek tomu, že je ekzém vysoko svrbivý, je dôležité ho neškrabať. Dojčatám a malým deťom, ktorým možno len ťažko vysvetliť, že sa nemôžu poškrabkať, je vhodné nasadzovať bavlnené rukavice alebo zašiť rukávy. Na svrbivé miesta môžete priložiť aj chladivý obklad alebo natrieť vychladeným krémom z chladničky.
Umývanie
Skôr než dlhé kúpele, odporúčame atopikom krátke sprchy vlažnou vodou za použitia napríklad špeciálneho sprchového oleja Eucerin, ktorý spoľahlivo chráni pokožku pred vysušením. Ak už zvolíte vaňu, potom by kúpeľ mal obsahovať zložky, ktoré sú blahodarné pre kožu s atopickým ekzémom. Pokožku vysušujte iba prikladaním uteráka, nedrhnite ju. Hydratačný prostriedok (emoliens) nanášajte čo najskôr po kúpeli. Len tak je pokožka ešte dostatočne vlhká, aby si zachovala dostatok hydratácie.
Vyhnite sa spúšťačom
Organizmus každého z nás je iný, a tak sú rôzne aj spúšťače ekzematických prejavov. Medzi tie najčastejšie patria:
- stres,
- mydlá,
- kozmetické prípravky s parfumáciou,
- aviváže a pracie prostriedky,
- saponáty,
- dráždivé, zvyčajne syntetické, materiály,
- prekúrené miestnosti,
- smog,
- často tiež ekzém súvisí s alergiou na prach a roztoče.
Výživové doplnky a zmeny v jedálničku
Do jedálnička zaraďte omega-3 mastné kyseliny, či už vo forme pravidelnej konzumácie rýb alebo výživových doplnkov. A tiež vitamín D, pretože jeho vyvážená hladina priamo súvisí s kvalitou pokožky. Vzhľadom k tomu, že atopický ekzém môže a nemusí mať spojitosť s vaším jedálničkom, zásadné zmeny v stravovaní je vždy nutné konzultovať ošetrujúcim lekárom alebo výživovým špecialistom.
Lokálne kortikosteroidné masti
Preberte so svojím kožným lekárom aplikáciu kortikosteroidných mastí. Sú veľmi účinné na odstránenie svrbenia a začervenania pokožky, ich dlhodobé užívanie je však spájané s radom nežiaducich účinkov, ako je napríklad neskoršia rezistencia na účinné látky alebo stenčenie pokožky.
Topické imunomodulátory
Ide o masti, ktoré obsahujú takrolimus alebo pimekrolimus a v podstate sa jedná o lokálne aplikované antibiotiká s vysokým protizápalovým účinkom, avšak aj s niektorými nežiaducimi účinkami, a tak je nutné sa o ich používaní poradiť s lekárom.
Laser
Atopický ekzém možno ošetriť biostimulačným laserom, ktorý má protizápalové účinky a urýchľuje regeneráciu pokožky. Na túto terapiu je nutné dochádzať opakovane počas niekoľkých týždňov.