MojaLekáreň.sk

10 spôsobov, ako zmierniť príznaky psoriázy

Máme pre vás 10 rád a tipov, ktoré spolu tvoria jeden celok, ktorý život s lupienkou maximálne uľahčia. Aj keď totiž psoriázu vnímame ako chorobu kože, v skutočnosti vzniká hlboko vnútri nášho organizmu, a preto je tiež potrebné pristupovať komplexne na jej liečbu.

10 spôsobov, ako zmierniť príznaky psoriázy
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Kurkumová maska na pleť

Kurkumín účinne potláča zápal, hojí kožu a podporuje zdravie kĺbov. U pacientov s lupienkou odporúčam voliť prípravok s kurkumínom bez piperínu, ktorý by mohol oslabovať črevnú stenu a tým zvyšovať nežiaducu priepustnosť toxínov do organizmu. Kurkuma je tiež veľmi vhodná v aplikácii na kožu vo forme domácej masky na pleť. Postačí zamiešať lyžičku prášku kurkumy alebo 2 vysypané kapsuly s 1 lyžicou jogurtu a malou lyžičkou medu. Túto masku nechajte 10 − 15 minút na pokožke a potom dobre opláchnite čistou vodou. 

1. Nájdite si svoj výživový doplnok

Na trhu je množstvo liekov a výživových doplnkov, ktoré môžu výrazne zmierniť príznaky psoriázy. Môžu to byť lieky alebo doplnky obsahujúce vitamín D, omega mastné kyseliny alebo kurkumu, prípadne bylinky, ktoré majú detoxikačné účinky na organizmus, ako napríklad pestrec mariánsky. O používaní týchto prípravkov sa vždy odporúča poradiť s lekárom

2. Používajte lokálne prípravky

Na zmiernenie lokálnych príznakov psoriázy je vhodné aplikovať masti, krémy alebo gély, ktoré majú hydratačné a protizápalové účinky a tiež zmierňujú svrbenie alebo začervenanie. Zvyčajne sú založené na kyseline salicylovej alebo výťažkoch z ovsa, konope, čajovníka, aloe vera alebo prasličky. S výberom správnej účinnej látky vám pomôže váš lekár alebo lekárnik.

 
 

Príčiny lupienky

Príčina lupienky tkvie v poruche črevnej steny zažívacieho traktu, kedy sa dostávajú nežiaduce toxické látky do tela. Dôsledkom je potom vnútorné znečistenie organizmu s kožnými aj inými ťažkosťami. Pacientom s lupienkou odporúčam voľbu zásaditej stravy, vylúčiť potraviny poškodzujúce črevnú stenu ako je ľaliovitá zelenina (paradajky, papriky, zemiaky), nadmiera lepku v strave a doplniť vhodné probiotiká a kolagén na úpravu črevnej steny.

3. Vyvarujte sa vysušeniu pokožky

Pamätajte na to, že ak vás trápi lupienka, je úplne kľúčové vyhnúť sa vysušeniu pokožky, ktoré môže stav choroby výrazne zhoršiť. Je teda nutné dodržiavať pitný režim, používať hydratačné prípravky a zároveň neustále zvlhčovať vzduch v byte či kancelárii.

4. Vykonávajte pravidelné kúpele

Vlažná kúpeľ so soľou z Mŕtveho mora či s Epsomskou soľou zmierňuje svrbenie, zároveň tiež preniká do hĺbky pokožky a napomáha jej regenerácii.

5. Využívajte moderné technológie

Celý rad zaujímavých rád a návodov, ako si spríjemniť život s lupienkou. Pre tých, ktorým nerobí problém angličtina, existuje tiež celý rad zahraničných aplikácií, napríklad Psoriasis 360, Psoriasis Monitor alebo Psoriasis Network.

6. Vyhnite sa vonným zložkám

Väčšina bežných mydiel, sprchových gélov, šampónov či iných prípravkov síce báječne voňajú, na pokožku sužovanú psoriázou sú však úplne nevhodné. Práve tieto vonné zložky sú totiž vo väčšine prípadov syntetického pôvodu, a tak môžu priebeh psoriázy ešte výrazne zhoršiť.

7. Jedzte zdravo

Vzhľadom k tomu, že psoriáza je choroba celého organizmu, zdravý jedálniček má na jej priebeh obrovský vplyv. Vyhnite sa preto všetkým polotovarom, potravinám s vysokým obsahom "éčok", rafinovaným cukrom a konzumácii tvrdého alkoholu. Naopak pravidelne jedzte ryby, orechy a semiačka − obsahujú totiž vysoké množstvo omega-3 mastných kyselín, ktoré majú blahodarný vplyv na stav pokožky. Samozrejme tiež nefajčite!

8. Eliminujte stres

Je to začarovaný kruh − vonkajšie prejavy psoriázy často bývajú zdrojom frustrácie a zároveň stresové stavy priebeh choroby výrazne zhoršujú. Ľudia so psoriázou preto úplne bežne navštevujú terapeuta, ktorý im pomáha ťažké situácie zvládať.

9. Vyskúšajte fototerapiu

Najjednoduchším variantom fototerapia je vystavenie pokožky prirodzenému slnečnému žiareniu. Medzi ďalšie možnosti potom patria buď umelé UVA či UVB žiarenie alebo tiež laserová terapia. Fototerapiu je vhodné kombinovať s užívaním liekov, preto je dobré sa o tejto možnosti liečby psoriázy poradiť so svojím lekárom.

10. Nájdite si lekára

Používanie bežne dostupných prípravkov na lupienku nestačí. Pre úspešnú liečbu psoriázy je nutné si nájsť lekára. Ten by mal byť jednak odborník na kožné choroby a zároveň by sa malo jednať o človeka, ktorému budete maximálne dôverovať. Liečba obvykle spočíva v orálnom alebo injekčnom užívaní liečiv.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Lupienka Ekzém a lupienka Lieky na lupienku

Prečítajte si tiež

Psyllium (indický skorocel) je zdrojom vo vode rozpustnej vlákniny, ktorá prispieva k správnemu fungovaniu tráviaceho traktu. Je to skvelý a rokmi overený pomocník, ktorý je vhodný takmer pre každého…

viac

HPMV (Human Metapneumovirus) je vírus, ktorý patrí do skupiny pneumovírusov a je známy tým, že spôsobuje ochorenia dýchacích ciest. Prvýkrát bol identifikovaný v roku 2001 a odvtedy sa ukázalo, že…

viac

Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie priedušiek, pre ktoré je typické, že po rôznych vyvolávajúcich podnetoch dochádza k záchvatom dýchavičnosti alebo kašľa na podklade zúženia dýchacích…

viac

Kŕčové žily alebo varixy je názov pre rozšírené žily dolných končatín. Hoci sú vnímané ako kozmetický problém, môžu byť dôsledkom závažnejších ochorení a môžu spôsobiť vážne komplikácie organizmu.…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.