Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Pestrec mariánsky pre správnu funkciu pečene

Pestrec mariánsky pre správnu funkciu pečene

Zdravie z prírody

Najväčšej obľube sa pestrec tešil v 16. storočí. Vtedajší liečitelia používali jeho výťažky spočiatku na každé "pichnutie v boku", neskôr sa stal súčasťou každého pečeňového medikamentu. Potom sa na pestrec trochu pozabudlo a až v poslednej dobe je mu opäť venovaná veľká pozornosť. Zo semien sa totiž získava tzv. silymarín - najdôležitejší rastlinný liek na pečeňové problémy.

Pestrec mariánsky pre správnu funkciu pečene

Ako funguje pestrec mariánsky?

Hlavný účinok nesie silymarín - súhrnné označenie viacerých látok (hlavne flavonolignanov). Silymarín má rad priaznivých účinkov, najmä však na správnu funkciu pečene. Vedie k zlepšeniu metabolizmu pečeňovej bunky, stabilizuje jej bunkové membrány, podporuje regeneráciu tkaniva pečene a je výrazným antioxidantom (odstraňuje nebezpečné látky, nazývané voľné radikály).

Kde sa skrýva silymarín?

Pestrec je statná bodliakovitá rastlina s červenofialovými kvetmi a tuhými bielo škvrnitými ostnitými listami. Pochádza zo stredomorských teplých oblastí, u nás rastie pestrec mariánsky predovšetkým na záhradkách. Kvitne od júna do augusta. Plody - semená, ktoré sú zdrojom silymarínu, sa zbierajú krátko pred úplným dozretím, čo býva koncom leta. Silybum marianum alebo Carduus Marianus - takto sa nazýva pestrec mariánsky po latinsky.

Ako sa v tele prejaví?

Dôležitou funkciou pečene je schopnosť zneškodňovať nepotrebné látky alebo škodliviny ako sú napr. chemické prídavky potravín, lieky, alkohol, ale aj toxické látky z húb či vírusové infekcie. Silymarín je v tomto boji pre pečeň výborným pomocníkom. Podnecuje syntézu bielkovín a tak podporuje regeneráciu poškodených pečeňových buniek. Významná je aj regulácia spotreby glutatiónu (látka telu vlastná), ktorý je veľmi dôležitý pre detoxikačné procesy.

Možné riziká

Aj keď je silymarín bezpečný, neodporúča sa podávať deťom do piatich rokov. Taktiež nie je určený pre tehotné a dojčiace ženy. S možnosťou alergickej reakcie je potrebné počítať aj u pestreca. Ešte než sa rozhodnete užívať tento doplnok, uistite sa, či neužívate liek sa silymarínom, ktorý vám predpísal lekár. Súčasným užívaním lieku aj doplnku stravy by mohlo dôjsť k zbytočnej kumulácii v tele.

Použitie

Ak chceme pripraviť čaj z pestreca, je vhodné semená najprv rozdrviť na prášok. Zložky silymarínu sa (pre svoju horšiu rozpustnosť vo vode), vyluhujú do čaju len málo. Z tohto dôvodu je rozumné využiť prípravky so stanoveným obsahom silymarínu. Dajú sa získať vo forme tabliet alebo kapsúl, ktoré sa spravidla berú dlhodobo (tri mesiace až jeden rok). Pre lepšie vstrebanie je vhodné podanie s jedlom alebo po jedle. Počas užívania silymarínu nepite alkohol.

Silymarín jednak chráni pečeň predovšetkým antioxidačným účinkom (tzv. hepatoprotektivum) pred škodlivými vplyvmi - jednak napomáha obnove už poškodených buniek.

Poškodenie pečene z najrôznejších príčin - liekové otravy, vírusová (infekčná mononukleóza-EBV, žltačka) alebo bakteriálne ochorenie pečene, ale aj časté popíjanie alkoholu, ktoré spôsobuje tvrdnutie pečene (cirhóza).

Poznámka: Viete, že existuje súvislosť medzi intenzitou nadužívania alkoholu a vývojom ochorenia pečene? Už 20 g u žien (asi 200 ml vína alebo 60 ml whisky), resp. 60 g u mužov (asi 1,2 litra 12° piva) môže pri dennom príjme v priebehu niekoľkých rokov spôsobiť poškodenie pečene.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam