MojaLekáreň.sk

Zinok

Hladká, čistá, zdravá pleť vyzerá vždy pekne. V nemalej miere sa na tom podieľa zinok, ktorý pomáha udržiavať normálny stav pokožky. Zinok napomáha mnohým procesom v našom tele. V našom článku sa dozviete prečo je dôležitý a ako ho môžeme doplniť.

Zinok
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Zinok v ľudskom tele

Zinok sa podieľa na procese delenia buniek. Prispieva k normálnemu metabolizmu kyselín, zásad, cukrov, makroživín, mastných kyselín a vitamínu A. Patrí medzi antioxidanty a napomáha tak k ochrane buniek pred pôsobením voľných radikálov.

Na čo je dobrý zinok

Zinok prispieva k:

 • správnej syntéze DNA,
 • normálnej plodnosti a reprodukcii,
 • normálnej funkcii imunitného systému a správnej kognitívnej funkcii,
 • udržaniu zdravých kostí, vlasov, nechtov, pokožky, zraku a hladiny testosterónu v krvi.

Zinok v potravinách

Dostatočné množstvo zinku sa nachádza v bežnej, zdravej a pestrej strave. Dôležité je hlavne to "zdravé". Ak jete veľa cukrov, tukov, bieleho pečiva, znižujete tým vstrebávanie zinku a zároveň zvyšujete jeho potrebu. Zinok sa nachádza v rastlinných i živočíšnych produktoch. Lepšie sa vstrebáva z tých živočíšnych. Najviac ho nájdeme v ustriciach a krevetách. Ďalej potom v tekvicových semienkach, strukovinách, cíceri, ovsených vločkách, mäse (najviac v hovädzom, bravčovom a jahňacom), orieškoch, horkej čokoláde či mrkve.

Nedostatok zinku − kto ním môže trpieť

Nedostatkom zinku trpievajú predovšetkým:

 • tehotné ženy,
 • deti,
 • mladiství,
 • športovci a
 • všetci, ktorí nemajú vyváženú pestrú stravu.

Menej zinku mávajú aj ľudia, ktorí trpia cukrovkou, atopickým ekzémom alebo zápalovým ochorením čriev.

Nedostatok zinku sa môže prejavovať:

 • zlým hojením rán,
 • bielymi škvrnami na nechtoch,
 • únavou,
 • popraskanými kútikmi úst,
 • vyrážkami,
 • suchou, hrubou kožou,
 • padaním vlasov,
 • zvýšenou náchylnosťou k infekciám či celkovou slabosťou.

U tehotných môže nedostatok zinku spôsobovať zlý vývoj plodu, predčasný pôrod, nízku pôrodnú váhu bábätka či pôrodné komplikácie.

Zinok a COVID-19

Zinok spoločne s ďalšími vitamínmi a minerálmi (selén, vitamín C a D,…) napomáhajú správnemu fungovaniu imunitného systému, preto je jeho dostatočný príjem dôležitý.

Nadbytok zinku

Zinok sa v organizme nekumuluje, preto je riziko predávkovania minimálne. Pri predávkovaní sa väčšinou ide o jednorazové predávkovanie viac ako 170 mg/deň alebo dlhodobý zvýšený príjem. Riziko predávkovania hrozí aj pri práci s kovmi − vdýchnutie pár alebo práškového zinku. Prejavuje sa hnačkou, vracaním, nevoľnosťou, bolesťami svalov, zhoršením vstrebávania medi a železa a s tým súvisiacou chudokrvnosťou.

Odporúčaná denná dávka zinku je 10 mg. Maximálna dávka by nemala prekročiť 25 mg denne. Pre najlepšie využitie v organizme je vhodné užívať zinok na lačno.

Zinok

Ak vám nevyhovujú zinkové tablety, môžete vyskúšať zinkové pastilky alebo rozpustné tablety do vody. Výhodná je aj kombinácia selén zinok či vitamín C so zinkom. Zinková masť je vhodná na upokojenie podráždenej pokožky (potením, močom, stolicou, zaparením, poštípáním hmyzom, svrbením). Využijete jej aj všade tam, kde je potreba pokožku vysušiť − akné, opary či kiahne.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Minerály, stopové prvky Zinok Dermokozmetika

Prečítajte si tiež

Ako sa omikrón líši od iných variantov choroby covid-19? Je možné ho chytiť v rovnakom čase ako delta? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia a aké sú nové varianty kovidu-19, sa dozviete v našom…

viac

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.