MojaLekáreň.sk

Zinok

Zinok
Zdielať

Hladká, čistá, zdravá pleť vyzerá vždy pekne. V nemalej miere sa na tom podieľa zinok, ktorý pomáha udržiavať normálny stav pokožky. Zinok napomáha mnohým procesom v našom tele. V našom článku sa dozviete prečo je dôležitý a ako ho môžeme doplniť.

Zinok v ľudskom tele

Zinok sa podieľa na procese delenia buniek. Prispieva k normálnemu metabolizmu kyselín, zásad, cukrov, makroživín, mastných kyselín a vitamínu A. Patrí medzi antioxidanty a napomáha tak k ochrane buniek pred pôsobením voľných radikálov.

Na čo je dobrý zinok

Zinok prispieva k:

 • správnej syntéze DNA,
 • normálnej plodnosti a reprodukcii,
 • normálnej funkcii imunitného systému a správnej kognitívnej funkcii,
 • udržaniu zdravých kostí, vlasov, nechtov, pokožky, zraku a hladiny testosterónu v krvi.

Zinok v potravinách

Dostatočné množstvo zinku sa nachádza v bežnej, zdravej a pestrej strave. Dôležité je hlavne to "zdravé". Ak jete veľa cukrov, tukov, bieleho pečiva, znižujete tým vstrebávanie zinku a zároveň zvyšujete jeho potrebu. Zinok sa nachádza v rastlinných i živočíšnych produktoch. Lepšie sa vstrebáva z tých živočíšnych. Najviac ho nájdeme v ustriciach a krevetách. Ďalej potom v tekvicových semienkach, strukovinách, cíceri, ovsených vločkách, mäse (najviac v hovädzom, bravčovom a jahňacom), orieškoch, horkej čokoláde či mrkve.

Nedostatok zinku − kto ním môže trpieť

Nedostatkom zinku trpievajú predovšetkým:

 • tehotné ženy,
 • deti,
 • mladiství,
 • športovci a
 • všetci, ktorí nemajú vyváženú pestrú stravu.

Menej zinku mávajú aj ľudia, ktorí trpia cukrovkou, atopickým ekzémom alebo zápalovým ochorením čriev.

Nedostatok zinku sa môže prejavovať:

 • zlým hojením rán,
 • bielymi škvrnami na nechtoch,
 • únavou,
 • popraskanými kútikmi úst,
 • vyrážkami,
 • suchou, hrubou kožou,
 • padaním vlasov,
 • zvýšenou náchylnosťou k infekciám či celkovou slabosťou.

U tehotných môže nedostatok zinku spôsobovať zlý vývoj plodu, predčasný pôrod, nízku pôrodnú váhu bábätka či pôrodné komplikácie.

Zinok a COVID-19

Zinok spoločne s ďalšími vitamínmi a minerálmi (selén, vitamín C a D,…) napomáhajú správnemu fungovaniu imunitného systému, preto je jeho dostatočný príjem dôležitý.

Nadbytok zinku

Zinok sa v organizme nekumuluje, preto je riziko predávkovania minimálne. Pri predávkovaní sa väčšinou ide o jednorazové predávkovanie viac ako 170 mg/deň alebo dlhodobý zvýšený príjem. Riziko predávkovania hrozí aj pri práci s kovmi − vdýchnutie pár alebo práškového zinku. Prejavuje sa hnačkou, vracaním, nevoľnosťou, bolesťami svalov, zhoršením vstrebávania medi a železa a s tým súvisiacou chudokrvnosťou.

Odporúčaná denná dávka zinku je 10 mg. Maximálna dávka by nemala prekročiť 25 mg denne.

Zinok − tip od lekárnika

Ak vám nevyhovujú zinkové tablety, môžete vyskúšať zinkové pastilky alebo rozpustné tablety do vody. Výhodná je aj kombinácia selén zinok či vitamín C so zinkom. Zinková masť je vhodná na upokojenie podráždenej pokožky (potením, močom, stolicou, zaparením, poštípáním hmyzom, svrbením). Využijete jej aj všade tam, kde je potreba pokožku vysušiť − akné, opary či kiahne.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

9. apríl 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Použili ste BMI kalkulačku a tá vám oznámila, že máte nadváhu a bolo by potrebné niečo zhodiť? Má kalkulačka vždy pravdu? Alebo − ako je to naozaj? Prezradíme v našom článku.

viac

Osýpky sú vysoko nákazlivé infekčné ochorenie. Ako sa prenášajú, aká je inkubačná doba a ako sa liečia? Prezradíme v našom článku.

viac

Čajovník nemá s čajom nič spoločné. Pochádza z Austrálie, kde bol hojne používaný domorodcami pre svoje priaznivé účinky. Ktoré to sú a čo všetko tea tree olej dokáže? Povieme si v našom článku.

viac

S nepríjemnými príznakmi tohto ochorenia sa potýka až 10 % detí vo veku 3 − 7 rokov. Ako toto kožné ochorenie rozoznať, liečiť a ako mu predchádzať, sa dozviete v našom článku.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac