Zinok v ľudskom tele
Zinok sa podieľa na procese delenia buniek. Prispieva k normálnemu metabolizmu kyselín, zásad, cukrov, makroživín, mastných kyselín a vitamínu A. Patrí medzi antioxidanty a napomáha tak k ochrane buniek pred pôsobením voľných radikálov.
Na čo je dobrý zinok
Zinok prispieva k:
- správnej syntéze DNA,
- normálnej plodnosti a reprodukcii,
- normálnej funkcii imunitného systému a správnej kognitívnej funkcii,
- udržaniu zdravých kostí, vlasov, nechtov, pokožky, zraku a hladiny testosterónu v krvi.
Zinok v potravinách
Dostatočné množstvo zinku sa nachádza v bežnej, zdravej a pestrej strave. Dôležité je hlavne to "zdravé". Ak jete veľa cukrov, tukov, bieleho pečiva, znižujete tým vstrebávanie zinku a zároveň zvyšujete jeho potrebu. Zinok sa nachádza v rastlinných i živočíšnych produktoch. Lepšie sa vstrebáva z tých živočíšnych. Najviac ho nájdeme v ustriciach a krevetách. Ďalej potom v tekvicových semienkach, strukovinách, cíceri, ovsených vločkách, mäse (najviac v hovädzom, bravčovom a jahňacom), orieškoch, horkej čokoláde či mrkve.
Nedostatok zinku − kto ním môže trpieť
Nedostatkom zinku trpievajú predovšetkým:
- tehotné ženy,
- deti,
- mladiství,
- športovci a
- všetci, ktorí nemajú vyváženú pestrú stravu.
Menej zinku mávajú aj ľudia, ktorí trpia cukrovkou, atopickým ekzémom alebo zápalovým ochorením čriev.
Nedostatok zinku sa môže prejavovať:
- zlým hojením rán,
- bielymi škvrnami na nechtoch,
- únavou,
- popraskanými kútikmi úst,
- vyrážkami,
- suchou, hrubou kožou,
- padaním vlasov,
- zvýšenou náchylnosťou k infekciám či celkovou slabosťou.
U tehotných môže nedostatok zinku spôsobovať zlý vývoj plodu, predčasný pôrod, nízku pôrodnú váhu bábätka či pôrodné komplikácie.
Nadbytok zinku
Zinok sa v organizme nekumuluje, preto je riziko predávkovania minimálne. Pri predávkovaní sa väčšinou ide o jednorazové predávkovanie viac ako 170 mg/deň alebo dlhodobý zvýšený príjem. Riziko predávkovania hrozí aj pri práci s kovmi − vdýchnutie pár alebo práškového zinku. Prejavuje sa hnačkou, vracaním, nevoľnosťou, bolesťami svalov, zhoršením vstrebávania medi a železa a s tým súvisiacou chudokrvnosťou.
Odporúčaná denná dávka zinku je 10 mg. Maximálna dávka by nemala prekročiť 25 mg denne. Pre najlepšie využitie v organizme je vhodné užívať zinok na lačno.
Zinok
Ak vám nevyhovujú zinkové tablety, môžete vyskúšať zinkové pastilky alebo rozpustné tablety do vody. Výhodná je aj kombinácia selén zinok či vitamín C so zinkom. Zinková masť je vhodná na upokojenie podráždenej pokožky (potením, močom, stolicou, zaparením, poštípáním hmyzom, svrbením). Využijete jej aj všade tam, kde je potreba pokožku vysušiť − akné, opary či kiahne.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.