MojaLekáreň.sk
Hľadať

Zinok

Zinok
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Hladká, čistá, zdravá pleť vyzerá vždy pekne. V nemalej miere sa na tom podieľa zinok, ktorý pomáha udržiavať normálny stav pokožky. Zinok napomáha mnohým procesom v našom tele. V našom článku sa dozviete prečo je dôležitý a ako ho môžeme doplniť.

Zinok v ľudskom tele

Zinok sa podieľa na procese delenia buniek. Prispieva k normálnemu metabolizmu kyselín, zásad, cukrov, makroživín, mastných kyselín a vitamínu A. Patrí medzi antioxidanty a napomáha tak k ochrane buniek pred pôsobením voľných radikálov.

Na čo je dobrý zinok

Zinok prispieva k:

 • správnej syntéze DNA,
 • normálnej plodnosti a reprodukcii,
 • normálnej funkcii imunitného systému a správnej kognitívnej funkcii,
 • udržaniu zdravých kostí, vlasov, nechtov, pokožky, zraku a hladiny testosterónu v krvi.

Zinok v potravinách

Dostatočné množstvo zinku sa nachádza v bežnej, zdravej a pestrej strave. Dôležité je hlavne to "zdravé". Ak jete veľa cukrov, tukov, bieleho pečiva, znižujete tým vstrebávanie zinku a zároveň zvyšujete jeho potrebu. Zinok sa nachádza v rastlinných i živočíšnych produktoch. Lepšie sa vstrebáva z tých živočíšnych. Najviac ho nájdeme v ustriciach a krevetách. Ďalej potom v tekvicových semienkach, strukovinách, cíceri, ovsených vločkách, mäse (najviac v hovädzom, bravčovom a jahňacom), orieškoch, horkej čokoláde či mrkve.

Nedostatok zinku − kto ním môže trpieť

Nedostatkom zinku trpievajú predovšetkým:

 • tehotné ženy,
 • deti,
 • mladiství,
 • športovci a
 • všetci, ktorí nemajú vyváženú pestrú stravu.

Menej zinku mávajú aj ľudia, ktorí trpia cukrovkou, atopickým ekzémom alebo zápalovým ochorením čriev.

Nedostatok zinku sa môže prejavovať:

 • zlým hojením rán,
 • bielymi škvrnami na nechtoch,
 • únavou,
 • popraskanými kútikmi úst,
 • vyrážkami,
 • suchou, hrubou kožou,
 • padaním vlasov,
 • zvýšenou náchylnosťou k infekciám či celkovou slabosťou.

U tehotných môže nedostatok zinku spôsobovať zlý vývoj plodu, predčasný pôrod, nízku pôrodnú váhu bábätka či pôrodné komplikácie.

Zinok a COVID-19

Zinok spoločne s ďalšími vitamínmi a minerálmi (selén, vitamín C a D,…) napomáhajú správnemu fungovaniu imunitného systému, preto je jeho dostatočný príjem dôležitý.

Nadbytok zinku

Zinok sa v organizme nekumuluje, preto je riziko predávkovania minimálne. Pri predávkovaní sa väčšinou ide o jednorazové predávkovanie viac ako 170 mg/deň alebo dlhodobý zvýšený príjem. Riziko predávkovania hrozí aj pri práci s kovmi − vdýchnutie pár alebo práškového zinku. Prejavuje sa hnačkou, vracaním, nevoľnosťou, bolesťami svalov, zhoršením vstrebávania medi a železa a s tým súvisiacou chudokrvnosťou.

Odporúčaná denná dávka zinku je 10 mg. Maximálna dávka by nemala prekročiť 25 mg denne. Pre najlepšie využitie v organizme je vhodné užívať zinok na lačno.

Zinok

Ak vám nevyhovujú zinkové tablety, môžete vyskúšať zinkové pastilky alebo rozpustné tablety do vody. Výhodná je aj kombinácia selén zinok či vitamín C so zinkom. Zinková masť je vhodná na upokojenie podráždenej pokožky (potením, močom, stolicou, zaparením, poštípáním hmyzom, svrbením). Využijete jej aj všade tam, kde je potreba pokožku vysušiť − akné, opary či kiahne.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Minerály, stopové prvky Zinok Dermokozmetika
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Zázračná kurkuma prospieva nielen normálnej funkcii pokožky a kĺbov, ale dodáva aj peknú žltú farbu a v jedle dobre chutí.

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Konope je dnes dobre známe a používané nielen v medicíne, ale aj v kozmetike, kde je jedným z najčastejšie používaných top látok dnešného trhu.

viac

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.