Raw stravovanie
Surová strava (živá strava alebo raw) vychádza z myšlienky, že ak potraviny tepelne upravíme, strácajú svoje výživové hodnoty. Zaradenie raw stravy do jedálnička je spestrením pre samotný organizmus a hlavne je bohatá na dôležité vitamíny, minerály, živiny ale aj aktívne enzýmy, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu nášho tela. Medzi základné potraviny živej stravy patrí zelenina, sušené ovocie, semienka, obilniny a strukoviny.
Výhody raw stravy
Konzumáciou surovej stravy pomáhame organizmu s regeneráciou. Rovnako nám môže pomôcť na úpravu telesnej váhy, zlepšenie stavu pokožky, odkyslenie a celkové prečistenie.
Avokádo
Toto zelené ovocie hruškovitého tvaru je stále nedocenená potravina v našich jedálničkoch. Avokádo je zdrojom kvalitných tukov a zdraviu prospešných mastných kyselín. Má nízky glykemický index, a preto je veľmi obľúbené a hojne konzumované športovcami, vegetariánmi, vegánmi a ľuďmi držiacimi špeciálne diéty. Taktiež obsahuje vysoké množstvo draslíka, ktorý sa podieľa na správnej funkcii nervov, svalov a srdca.
Kam s avokádom
Pridajte ho do nátierok, smoothies alebo dezertov - dodá im tú správne krémovú textúru.
Datle
V ayurvéde sa datle považujú za potravinu, ktorá zvyšuje vitalitu, energiu a blahodárne pôsobí na zdravie. Sú zdrojom jednoduchých sacharidov, ktoré sa v priebehu chvíľky menia na rýchly zdroj energie. Datle sú výbornou desiatou, ktorá dobije rýchlo energiu a nasýti bunky potrebnou glukózou a vy sa budete cítiť okamžite opäť plní sily.
Náš "datlový" tip
Než pridáte datle do dezertov či smoothie - namočte ich vopred na niekoľko hodín, budú krásne mäkké a lepšie ich potom spracujete.
Chia semienka
Oriešky a semienka sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny, a preto by nemali chýbať v našej strave, napríklad vo forme desiaty. Chia semienka sú špecifické v tom, že počas pečenia a varenia môžu nahradiť vajíčko (podobne ako ľanové semienka) - dokážu nám skvele spojiť jednotlivé suroviny v konzistentné zmes. Pred varením je potreba semienka aspoň na pol hodiny namočiť do malého množstva vody alebo mlieka.
Chia semienka pre dobré trávenie
Chia semienka a ďalšie potraviny s vysokým podielom vlákniny vás zasýtia na dlhší čas a napomáhajú bezproblémovému tráveniu.
Ovsené vločky
Vykročte pravou nohou a začnite svoje ráno inak. Ovsené vločky sú ideálnym zdrojom sacharidov a vďaka vysokému obsahu vlákniny uvoľňujú energiu postupne.
Ovsené vločky a betaglukán
Málokto vie, že ovsené vločky obsahujú ovsený betaglukan. To je látka, u ktorej bolo zistené, že znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Na puding budete potrebovať
- pol šálky chia semienok
- 1-2 šálky kokosového mlieka
- 2-3 lyžice kakaa
- pol avokáda
- pol banánu
- 5-6 datlí
- 1 lyžicou datlového sirupu, či iného sladidla
- hrsť čučoriedok
- hrsť kešu orieškov
- ovsené vločky na dno
Postup
- Chia semienka zmiešame s mliekom a necháme ich napučať. Do vzniknutej zmesi pridáme kakao, avokádo, banán, datle a datľový sirup a rozmixujeme v mixéri do hladkej zmesi.
- Zmes môžeme dosladiť podľa chuti medom alebo pridaním ďalšej lyžičky datlového sirupu.
- Na dno čistých a suchých pohárov dáme vločky a postupne vrstvíme puding. Na záver ozdobíme kešu orieškami a čučoriedkami.
Zdravá desiata do školy
Pripravte puding do malých zaváracích pohárov a pridajte deťom ku desiate do školy.