Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Príčiny krvácania z nosa a jeho riešenia

Príčiny krvácania z nosa a jeho riešenia
Zdielať

Hoci epistaxa čiže samovoľné krvácanie z nosa vyzerá desivo, vo väčšine prípadov nemáva závažný pôvod. Existujú však aj výnimky, pri ktorých sa časté krvácanie z nosa objavuje - napríklad v dôsledku úplne iného ochorenia. Napriek tomu, že po pár minútach zvyčajne samo prestane, je dobré zistiť jeho príčinu a prípadne i vhodnú liečbu.

Dôležitý rutín

Preventívne je vhodné pri opakovanom krvácaní z nosa posilniť cievnu stenu. Vhodná je pohánka, alebo rutín z pohánky. Kombináciu rutínu s vitamínom C nájdete v prípravku Ascorutin. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Prečo krvácame z nosa?

Krvácanie spôsobuje narušenie drobných ciev v nose. Najčastejšie sú to cievy umiestnené vpredu na nosnej prepážke, menej často sa krvácanie spustí zo zadnej časti nosnej dutiny. Samovoľné krvácanie z nosa a bolesť hlavy idú často ruka v ruke. Na vine býva náhla krátkodobá strata krvi a bolesť sa po chvíli sama vytratí.

Príčiny krvácania z nosa

Dôvodov, prečo sa narušia cievy v nose, môže byť hneď niekoľko:

 • Krehkosť drobných ciev je najčastejšou príčinou krvácania z nosa u detí, ale môže tiež vznikať v dôsledku nedostatku vitamínu C.
 • Mechanické poškodenie: môže sa jednať o úraz, ale aj o zlozvyky (nielen detské), ako je skúmanie nosnej dutiny pomocou prstov alebo vkladanie predmetov do nosa
 • Infekcie a prechladnutia vedú k nadmernej tvorbe hlienu a hnisu v nosovej a vedľajších dutinách, čo môže spôsobiť aj dočasné poškodenie miestnych ciev a teda aj krvácanie.
 • Alergia je často sprevádzaná nádchou, ktorá narúša sliznicu buď tým, že ju stenčí alebo dáva priestor k vzniku nosových polypov. V oboch prípadoch je potom nosová dutina náchylnejšia ku krvácaniu, a to najmä pri smrkaní.
 • Hypertenzia - pri vysokom tlaku prúdi cievami oveľa viac krvi, a tak sa občas prihodí, že v dôsledku tohto pretlaku niektorá z nich praskne.
 • Užívanie návykových látok - nejde len o "šňupanie" drog, ale aj o nadmerné pitie alkoholu, ktorého následkom sa rozšíria cievy podobne ako u hypertenzie.
 • Poruchy zrážanlivosti krvi a aj niektoré iné ochorenia sú často sprevádzané častým a silným krvácaním z nosa, ktoré sa vyznačuje tým, že sa obvykle ťažko zastavuje.
 • Nádor v nosovej dutine - rovnako ako v iných miestach tela, aj v nose môžu vznikať zhubné a nezhubné nádory. Našťastie ide o veľmi vzácnu príčinu opakovaného krvácania z nosa.

Ako zastaviť krvácanie z nosa?

 • ľahko predkloňte hlavu
 • stlačte nos z oboch strán a dýchajte ústami
 • na nos priložte vreckovku namočenú v studenej vode (alebo na neho rovno môžeme pustiť prúd studenej vody)

Chlad totiž spôsobí, že sa cievy v nose reflexívne stiahnu a rýchlejšie dôjde k zastaveniu krvácania z nosa.

Pozor na silné krvácanie

Ak je však krvácanie naozaj silné a nemožno ho desiatky minút zastaviť, je potrebné bezodkladne vyhľadať lekára. Dlhodobé straty krvi by totiž mohli viesť k šokovému stavu a poruchám vedomia. (Mgr. Pavla Horáková)

Krvácanie z nosa v tehotenstve

Počas tehotenstva dochádza v tele k výrazným hormonálnym zmenám, konkrétne k zvýšeniu hladiny estrogénu a progesterónu. Jedným z mnohých sprievodných javov tohto hormonálneho výkyvu sú aj zdurené sliznice a ich dráždenie, čo zvyčajne vedie k upchávaniu nosa, zhoršenému dýchaniu a častému smrkaniu, od ktorého je už len krôčik ku krvácaniu z nosa. Nepríjemným faktom je, že s postupujúcim tehotenstvom sa tieto stavy, ktoré veľmi často pripomínajú alergické reakcie, zhoršujú. Nasleduje ale aj dobrá správa, a to tá, že nie sú nebezpečné a po pôrode, keď dôjde k hormonálnej rovnováhe, sa vytratia.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

4. máj 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.