MojaLekáreň.sk
Hľadať

Príčiny krvácania z nosa a jeho riešenia

Príčiny krvácania z nosa a jeho riešenia
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Hoci epistaxa čiže samovoľné krvácanie z nosa vyzerá desivo, vo väčšine prípadov nemáva závažný pôvod. Existujú však aj výnimky, pri ktorých sa časté krvácanie z nosa objavuje - napríklad v dôsledku úplne iného ochorenia. Napriek tomu, že po pár minútach zvyčajne samo prestane, je dobré zistiť jeho príčinu a prípadne i vhodnú liečbu.

Dôležitý rutín

Preventívne je vhodné pri opakovanom krvácaní z nosa posilniť cievnu stenu. Vhodná je pohánka, alebo rutín z pohánky(PharmDr. Kamila Horníčková)

Prečo krvácame z nosa?

Krvácanie spôsobuje narušenie drobných ciev v nose. Najčastejšie sú to cievy umiestnené vpredu na nosnej prepážke, menej často sa krvácanie spustí zo zadnej časti nosnej dutiny. Samovoľné krvácanie z nosa a bolesť hlavy idú často ruka v ruke. Na vine býva náhla krátkodobá strata krvi a bolesť sa po chvíli sama vytratí.

Príčiny krvácania z nosa

Dôvodov, prečo sa narušia cievy v nose, môže byť hneď niekoľko:

 • Krehkosť drobných ciev je najčastejšou príčinou krvácania z nosa u detí, ale môže tiež vznikať v dôsledku nedostatku vitamínu C.
 • Mechanické poškodenie: môže sa jednať o úraz, ale aj o zlozvyky (nielen detské), ako je skúmanie nosnej dutiny pomocou prstov alebo vkladanie predmetov do nosa
 • Infekcie a prechladnutia vedú k nadmernej tvorbe hlienu a hnisu v nosovej a vedľajších dutinách, čo môže spôsobiť aj dočasné poškodenie miestnych ciev a teda aj krvácanie.
 • Alergia je často sprevádzaná nádchou, ktorá narúša sliznicu buď tým, že ju stenčí alebo dáva priestor k vzniku nosových polypov. V oboch prípadoch je potom nosová dutina náchylnejšia ku krvácaniu, a to najmä pri smrkaní.
 • Hypertenzia - pri vysokom tlaku prúdi cievami oveľa viac krvi, a tak sa občas prihodí, že v dôsledku tohto pretlaku niektorá z nich praskne.
 • Užívanie návykových látok - nejde len o "šňupanie" drog, ale aj o nadmerné pitie alkoholu, ktorého následkom sa rozšíria cievy podobne ako u hypertenzie.
 • Poruchy zrážanlivosti krvi a aj niektoré iné ochorenia sú často sprevádzané častým a silným krvácaním z nosa, ktoré sa vyznačuje tým, že sa obvykle ťažko zastavuje.
 • Nádor v nosovej dutine - rovnako ako v iných miestach tela, aj v nose môžu vznikať zhubné a nezhubné nádory. Našťastie ide o veľmi vzácnu príčinu opakovaného krvácania z nosa.

Ako zastaviť krvácanie z nosa?

 • ľahko predkloňte hlavu
 • stlačte nos z oboch strán a dýchajte ústami
 • na nos priložte vreckovku namočenú v studenej vode (alebo na neho rovno môžeme pustiť prúd studenej vody)

Chlad totiž spôsobí, že sa cievy v nose reflexívne stiahnu a rýchlejšie dôjde k zastaveniu krvácania z nosa.

Pozor na silné krvácanie

Ak je však krvácanie naozaj silné a nemožno ho desiatky minút zastaviť, je potrebné bezodkladne vyhľadať lekára. Dlhodobé straty krvi by totiž mohli viesť k šokovému stavu a poruchám vedomia. (Mgr. Pavla Horáková)

Krvácanie z nosa v tehotenstve

Počas tehotenstva dochádza v tele k výrazným hormonálnym zmenám, konkrétne k zvýšeniu hladiny estrogénu a progesterónu. Jedným z mnohých sprievodných javov tohto hormonálneho výkyvu sú aj zdurené sliznice a ich dráždenie, čo zvyčajne vedie k upchávaniu nosa, zhoršenému dýchaniu a častému smrkaniu, od ktorého je už len krôčik ku krvácaniu z nosa. Nepríjemným faktom je, že s postupujúcim tehotenstvom sa tieto stavy, ktoré veľmi často pripomínajú alergické reakcie, zhoršujú. Nasleduje ale aj dobrá správa, a to tá, že nie sú nebezpečné a po pôrode, keď dôjde k hormonálnej rovnováhe, sa vytratia.

Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.

Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Snažíte sa schudnúť a nejde vám to? Trápia vás napuchnuté nohy, brucho, nadmerné potenie alebo celulitída? Možno v tele zadržiavate vodu, čo môže viesť k dlhodobým zdravotným ťažkostiam.

viac

Úpal a úžeh má väčšina ľudí úzko spojené s letom, avšak úpal so slniečkom súvisieť priamo nemusí. To je aj hlavný rozdiel medzi týmito dvoma chorobami z prehriatia, ktoré sú inak veľmi podobné a…

viac

Ako spoznať, že máte angínu a ako sa angína lieči? Aké sú druhy angíny a ako sa angíne vyhnúť? Prezradíme v našom článku.

viac

Ľudský papilomavírus alebo HPV (Human papilloma vírus) napáda bunky ľudskej pokožky a slizníc. Je veľmi odolný a stabilný a vo vlhkom prostredí môže vyvolať infekciu aj o niekoľko mesiacov. Až 80 % z…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.