MojaLekáreň.sk
Hľadať

Nádcha

Nádcha
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Nádcha je akútna, infekčná a väčšinou je spôsobená vírusmi. Spolu s kašľom ide o najčastejšie ochorenie detí a dospelých. Povieme vám, ako sa s ňou popasovať, aby vás dlho netrápila.

Tento článok má iba vzdelávací charakter a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Čo je to nádcha

Veľmi často je nádcha jedným z príznakov bežného nachladenia, odbornou terminológiou je tiež nazývaná ako respiračná viróza. Toto vírusové nákazlivé ochorenie dýchacích ciest postihuje najčastejšie nos a hltan. Príznaky, okrem nádchy a s ňou súvisiacich prejavov, sú škrabanie a pálenie v hrdle, zahlienenie hrdla, kašeľ, bolesti hlavy, únava a môže sa objaviť aj zvýšená teplota.

Nachladenie trvá obvykle 3 − 5 dní, ale zvyškový kašeľ môže pretrvávať až tri týždne. Prechladnutie je najbežnejšie z ľudských chorôb, vyskytujúce sa prevažne v chladných mesiacoch. Nádcha môže byť akútna alebo chronická, infekčná alebo neinfekčná.

Hlavné príznaky nádchy

 • Zvýšená hlienovitá sekrécia − najprv nachladnutie sprevádza vodnatá nádcha a potom žltá nádcha, ak je ale hlavným symptómom zelená nádcha, ide o bakteriálnu infekciu a je nutné vyhľadať lekára.
 • Porucha nosového dýchania − zhoršenie priechodnosti nosa až upchatie nosa.
 • Porucha čuchu.
 • Nutkanie na kašeľ až kašeľ (hlien stekajúci do nosohltana a dýchacích ciest dráždi na kašeľ).
 • Nutkanie na kýchanie.
 • Slzenie.

Liečba nádchy

Lokálna liečba je pri liečbe bežnej nádchy najdôležitejšia. Ako z názvu vyplýva, je to liečba cielená na odstránenie alebo zmiernenie lokálnych a väčšinou najviac obťažujúcich príznakov daného ochorenia. U nádchy sú týmito príznakmi upchatý nos a výtok z nosa.

Lieky, ktoré sa používajú na liečbu upchatého nosa pri bežnej nádche, sa nazývajú lokálne dekongestanty. Lokálne preto, že sa aplikujú lokálne – priamo na nosovú sliznicu. Tá je pri nádche opuchnutá a tieto lieky spôsobia jej odpuchnutie – dekongesciu, preto dekongestant. Týmto mechanizmom spriechodní nosovú dutinu a umožní opätovné voľné dýchanie nosom. Tieto lieky nepoužívajte dlhšie ako týždeň.

Ako na nádchu

Opuchnutá a nádchou poškodená výstelka (sliznica) nosnej dutiny môže páliť, fúkanie býva bolestivé, preto je vhodná aj súčasná starostlivosť o dutinu nosnú. Nosovú sliznicu je vhodné čistiť a zvlhčovať. Na to použite spreje s morskou vodou. Odporúča sa čistiť nos aj pred aplikáciou lokálnych dekongestácií. Tie potom na sliznici lepšie ulpia a budú aj lepšie účinkovať.

Čo je to zadná nádcha

Zadná nádcha alebo tiež zarazená nádcha je zápal prínosových dutín a je pre ňu charakteristický neustále upchatý nos a často ju sprevádzajú silné bolesti hlavy. Najčastejšie vzniká v dôsledku bežnej infekcie, ale môže súvisieť aj s chrípkou alebo s alergiou.

Ako sa zbaviť zadnej nádchy

Pre odstránenie zarazenej nádchy je nutné podávať lieky na riedenie hlienu, aby ho bolo možné vysmrkať. Hodí sa tiež zvlhčovať vzduch v miestnosti a často pomáha aj inhalácia vincentky, príjem zvýšeného množstva tekutín a výplachy nosovej dutiny morskou vodou​. Liečba zadnej nádchy u dojčiat navyše vyžaduje podloženie hlavičky tak, aby bola v mierne zvýšenej polohe.

Čo je to chronická nádcha

Chronická nádcha je zápalové ochorenie nosovej sliznice, ktoré sa opakovane vracia, nesúvisí s inými infekciami a trvá dlhšie ako tri mesiace. Príčinou jej vzniku býva často alergia, ale tiež to môžu byť hormonálne zmeny v tele, polypy na sliznici alebo je možné si ju privodiť nadmerným užívaním nosných kvapiek.

Ako liečiť chronickú nádchu

V prvom rade je nutné odstrániť z nášho okolia spúšťače chronickej nádchy, teda často alergény alebo prestať užívať prípravky, ktoré ju spôsobili. Veľakrát sa ale liečba chronickej nádchy nezaobíde bez podávania antibiotík, kortikoidov alebo chirurgického zákroku.

Najčastejšie otázky o nádche

Ako sa rýchlo zbaviť nádchy?​

Hovorí sa, že neliečená nádcha trvá týždeň a tá liečená sedem dní, napriek tomu ale existujú postupy, ktoré dokážu liečbu respiračných ťažkostí výrazne urýchliť:

 • Veľa p − príjem zvýšeného množstva tekutín podporí očistu organizmu od prebiehajúcej infekcie. Vhodné sú bylinné čaje alebo čistá voda. Obzvlášť u malých detí je dôležité strážiť množstvo vypitej tekutiny.
 • Naparovať − medzi osvedčené babské rady patrí naparovanie nôh horúcou vodou. Rovnako tak môžete napariť celé telo − naložte sa do vane, ktorá by mala mať cez 40° C a pridajte do nej esenciálne oleje. Hodí sa najmä eukalyptus alebo tymian.
 • Jedlo je dôležité − hoci respiračné ťažkosti sprevádza obvykle nechuť do jedla, nemali by sme jej podľahnúť a naopak konzumovať potraviny, ktoré podporia náš imunitný systém. Hodí sa citrusové ovocie a tiež silné vývary, hlavne ten slepačí.

Nechuť k jedlu u detí pri nádche

Respiračné ťažkosti sprevádza obvykle nechuť k jedlu. Imunitný systém sídli v črevách, ktoré produkujú protilátky proti prebiehajúcej infekcii. Obzvlášť u malých detí ich preto sprevádza aj bolesť bruška a nechuť k jedlu. Je vhodné jesť podľa potrieb svojho tela a nenútiť sa do ťažkej stravy. U malých detí je vhodné ponúknuť im čerstvo pripravené kompóty, ktoré dodajú vitamíny, minerály a potrebné tekutiny, ľahkú kašu alebo piškóty. Nie je na mieste deti ani seba do stravy nútiť.

 • Vitamín C je nutnosť − podporte obranyschopnosť organizmu zvýšenou dávkou vitamínu C.
 • Odpočinok − hoci máte určite veľa práce a trápi vás "len" nádcha, doprajte si ten luxus a 24 hodín iba odpočívajte. Verte, že po tejto výdatnej relaxácii sa budete cítiť o 100 % lepšie.

Cibuľový sirup

Existuje celý rad domácich receptúr a babských rád. Pokrájanú cibuľu zasypte cukrom, zatvorte do pohára a nechajte odstáť, po chvíli sa v pohári objaví požadovaná šťava (teda onen sirup). Užívať môžete 3 - 4x denne 1 lyžičku.

Ako sa zbaviť nádchy u detí?​

Nádcha u novorodencov, dojčiat a batoliat môže byť veľmi nepríjemnou zdravotnou komplikáciou. U detí sa s každou prekonanou infekciou buduje sila imunitného systému. Je vhodné podporiť telo dieťaťa a ľahšie prejsť týmto obdobím. Na mieste je spánok vo zvýšenej polohe pod hlavou, dostatok tekutín prevažne čistej vody, očista nosa nosnými sprejmi s morskou vodou alebo minerálmi určenými pre konkrétny vek dieťaťa. Dostatočne dieťa obliekajte, ale nepreháňajte to − vhodné sú určite ponožky a teplejšie tričko s rukávom na noc. Do miestnosti môžete rozprašovať éterické oleje, ktoré uľahčujú dýchanie. Zaistite dieťaťu ľahkú stravu s dostatkom vitamínov a ponúknite vhodný bylinkový čaj. U najmenších môžeme použiť feniklový čaj, harmanček alebo slez. U starších detí od 1 roka môžete používať bežné čajové zmesi na prechladnutie. V prípade teploty alebo horúčky je na mieste podávať lieky na zníženie horúčky s paracetamolom alebo ibuprofenom a zvýšiť príjem vitamínu C vo forme rakytníkového sirupu alebo šípkového čaju.

Prečo sú pri liečbe nádchy odporúčané éterické oleje?

Éterické oleje (eukalyptus, mentol, gáfor) priaznivo ovplyvňujú celkové pôsobenie prípravku po aplikácii. Navodzujú príjemný pocit chladu v nose.

Nosný sprej alebo kvapky?​
Aplikácia spreja je pohodlnejšia, pretože liečivo zostáva tam, kde má, nenatečie do hltanu, nevyteká z nosa a nie je prehltávané – ide o efektívnejší a vďaka tomu hospodárny spôsob aplikácie. Pri aplikácii spreja pokryje liečivo veľkú plochu sliznice a zakaždým v rovnakej (postačujúcej) dávke – ide teda o účinnú a presnú aplikáciu. Ďalšou výhodou spreja je, že ho je možné aplikovať aj v stoji alebo v sede – podanie teda je pohodlné a diskrétne.

Ako sa správne aplikuje nosný sprej?​

Nosný sprej sa aplikuje veľmi ľahko: pred užitím spreja sa vždy dôkladne vysmrkajte, potom odstráňte ochranný kryt rozprašovača a držte fľaštičku vo zvislej polohe. Nástavec spreja zasuňte do nosovej dierky a rozprašovač jedenkrát stlačte. Pri vstrekovaní spreja ľahko vdychujte nosom a po vstreku vydýchnite ústami. Postup prípadne opakujte podľa uvedeného dávkovania v písomnej informácii lieku. Po aplikácii je vhodné nástavec spreja opláchnuť.

Symptómy choroby alebo zdravotného problému opísané v tomto článku sa môžu u každého prejaviť inak. V každom prípade sa vždy poraďte so svojím lekárom o svojich zdravotných problémoch.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Prípravky na nádchu Voľnopredajné lieky Lieky na nádchu
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Zázračná kurkuma prospieva nielen normálnej funkcii pokožky a kĺbov, ale dodáva aj peknú žltú farbu a v jedle dobre chutí.

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Konope je dnes dobre známe a používané nielen v medicíne, ale aj v kozmetike, kde je jedným z najčastejšie používaných top látok dnešného trhu.

viac

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.