Moruše a zdravie
V tradičnej čínskej medicíne sú moruše bežne využívané a aj my, Európania, pomaly začíname objavovať jej skvelé účinky na ľudské zdravie.
- Šťava z plodov moruše i sušenej moruše pôsobí ako veľmi silný antioxidant, ktorý podporuje zdravie nášho tela na mnohých úrovniach. Moruše obsahujú veľké množstvo vitamínov hlavne vitamín C, A, E, karotenoid zeaxantín a z minerálov napríklad železo, draslík, horčík.
- Plody moruše obsahujú tiež resveratrol, ktorého zvýšené hladiny v krvi sú spájané s ochranným účinkom na srdce a krvný obeh.
Čo dokáže moruša
Moruše sú prospešné pre udržanie normálnej hladiny cukru v krvi. Jeho konzumácia prospieva relaxácii a kvalite nášho kvalitného nočného spánku. Plody moruše sa považujú za antioxidant. Ako väčšina sušeného ovocia, aj moruše podporujú zdravie čriev a pravidelné vylučovanie.
Čo obsahujú moruše
- vitamín C a vitamín K
- železo, vápnik, fosfor, horčík, draslík
- stráviteľnú vlákninu, bielkoviny
- až 50 % obsah prírodných cukrov (glukóza a fruktóza)
- resveratrol − prírodný antioxidant
Náš tip
Oslaďte si život – zdravo! Aj v našej lekárni kúpite chutné sušené plody moruše v bio kvalite. Sú vynikajúce do cereálií, smoothie, kompótov, ovocných šalátov alebo jednoducho len tak.
Nielen plody, ale aj listy morušovníka sú zdravé
Čaj z listov je nielen vynikajúci, ale aj zdravý. Podieľa sa na rovnováhe cukrov v krvi, pretože priaznivo ovplyvňuje metabolizmus glukózy. Listy moruše sú tradične využívané pre svoje priaznivé biologické účinky.
Moruša čierna je oproti bielej menej rozšírená. Vo svojej domovskej krajine Perzii je označovaná za "kráľovskú". Rastlina je citlivá na mráz, rastie teda v teplejšej klíme stredomoria. Sušené moruše svojím tvarom pripomínajú černice. Plody moruše čiernej obsahujú oveľa vyššie množstvo účinného antioxidantu resveratrolu.
Moruša sa právom radí medzi superpotraviny. Stačí si dať pár sušených plodov ráno do kaše či jogurtu na raňajky :-)
Využitie moruše
- čerstvé plody
- šťava z moruše
- čaj z listov
- tinktúra z púčikov
- džem, marmeláda, morušové víno
Moruša v kuchyni
Moruše sa môžu v receptoch používať ako náhrada malín a černíc. Chutia však sladšie a pripomínajú med alebo figy. Sú vhodné do rannej kaše a ako zdravá desiata s orechmi. Sú dobré do džemov, marmelád, koláčov alebo zmrzliny.
Morušový čaj
Sparte 1 lyžičku sušených moruší, 250 ml horúcej vody a nechajte 15 minút vylúhovať. Potom sceďte, vytlačte šťavu a môžete popíjať.
Morušovník si môžete vypestovať sami
Moruše uprednostňujú teplejšie podnebie, ale vďaka svojej mrazuvzdornosti a schopnosti regenerácie znesú aj nižšie teploty v miernom pásme. Preto ju môžete bez problémov pestovať vo svojej záhrade. Nevysádzajte ho však v blízkosti iných kríkov alebo stromov, pretože neznáša prítomnosť iných drevín vo svojom koreňovom systéme. Inak je pestovanie moruše veľmi jednoduché, pretože nepotrebuje takmer nič. Výhodou je, že kvitnú neskôr, takže nezamŕzajú ako jablone, čerešne a iné naše ovocné stromy.