Čo je to index telesnej hmotnosti (BMI)
BMI, čiže index telesnej hmotnosti (z anglického body mass index), sa často používa ako meradlo obezity. Vyjadruje vzťah medzi telesnou hmotnosťou a výškou.
Výpočet BMI
BMI vypočítame tak, že našu hmotnosť v kilogramoch vydelíme druhou mocninou výšky v metroch. Aby sme nemuseli počítať sami, pomôže nám BMI kalkulačka.
Za normálnu hodnotu sa označuje výsledok v rozmedzí 18,5 − 25. BMI pod 18,5 signalizuje podváhu alebo podvýživu, nad 25 nadváhu a hodnoty nad 30 rôznu mieru obezity.
Je BMI spoľahlivý ukazovateľ?
Index BMI nemožno brať ako presný ukazovateľ − ide skôr o jeden z nástrojov určenia. Väčšinou BMI kalkulačky nezahŕňajú ďalšie okolnosti, ako sú vek, pohlavie, rasa, objem svalovej hmoty, telesná konštitúcia, atď.
Napríklad aktívni športovci alebo kulturisti môžu mať BMI vyššie ako 30 a napriek tomu nie sú obézni. Alebo naopak starší ľudia s BMI pod 25 obézni byť môžu. Je to dané objemom svalov a rozložením telesných tukov. Pre deti, tehotné a dojčiace ženy tieto hodnoty neplatia vôbec.
Je BMI jediným ukazovateľom hmotnosti?
Nie je. A ako sme si už povedali, môže byť aj nepresné. Ďalšími ukazovateľmi sú napríklad:
- Rohrerov index, čo je index telesnej plnosti. Používa sa predovšetkým pre naše ratolesti v puberte, kedy BMI dáva veľmi nepresné výsledky.
- Brocov index udáva, koľko kg nám chýba alebo prebýva k hranici normálnej váhy. Keďže zohľadňuje iba osoby s telesnou výškou 155 − 165 cm, priveľmi často sa nepoužíva.
- WHR index je pomerom medzi obvodom pásu a bokov. Rozdeľuje postavy na 3 typy. Pomocou tohto rozdelenia môžeme zistiť, kde sa nám ukladá telesný tuk.
- WHtR (WSR) index je pomerom medzi obvodom pásu a výškou. Tento údaj by mal byť najpresnejší.
Čo všetko dokáže BMI kalkulačka
Mnoho BMI kalkulačiek už zohľadňuje nielen výpočet iba podľa výšky a hmotnosti, ale aj podľa veku, pohlavia, telesnej aktivity a obvodu pásu a bokov. Tie už potom spočítajú aj náš bazálny metabolizmus (ten tvorí až 70 % bežného denného výdaja energie), odporúčaný príjem kalórií a typ postavy.
Prečo je dôležitý obvod pásu pri meraní hmotnosti
Obvod pása je veľmi dôležitý ukazovateľ rozloženia telesného tuku. Vypovedá aj o zdravotnom riziku. S obvodom pása okrem iného súvisí aj riziko metabolických ochorení (napr. cukrovky) či kardiovaskulárnych chorôb.
Rozloženie telesného tuku sa u žien a mužov líšia. Pre ženy je typické uloženie predovšetkým v oblasti zadku a stehien (typ hruška). U mužov sa tuky ukladajú hlavne v oblasti brucha (typ jablko). Táto lokalizácia u mužov zvyšuje riziko cukrovky, vysokého krvného tlaku, infarktu a ďalších ochorení.
Rizikovým sa u žien označuje obvod pása > 80 cm (veľmi rizikový nad 88 cm), u mužov nad 94 cm (veľmi rizikový nad 102 cm).
Aké riziká hrozia pri vysokej hodnote BMI
Medzi časté „vedľajšie účinky" obezity patrí:
- bolesť a väčšie opotrebenie kĺbov (prevažne kolien a bedier),
- bolesti chrbta,
- častá únava,
- hormonálna nerovnováha,
- poruchy plodnosti,
- vysoký krvný tlak,
- dna,
- koronárne ochorenia,
- dýchavičnosť,
- cukrovka, atď.
Nízka hodnota BMI a jej riziká
Niektorí jedinci majú k podváhe genetické predpoklady. Väčšinou však býva podváha príznakom choroby. Môže byť spôsobená aj odmietaním potravy a následným chudnutím. Veľmi často potom smeruje k poruchám príjmu potravy a ochoreniam ako sú bulímia a anorexia.
Chorí bulímiou alebo anorexiou môžu viac trpieť depresiami, podráždenosťou, nesústredenosťou, únavou, poruchou hormonálnej rovnováhy, nadmerným vypadávaním vlasov, rednutím kostí, náchylnosťou k infekciám, veľmi nízkym tlakom. V závažných prípadoch môžu skončiť zlyhaním srdca.
BMI detí
U detí (do cca 20 rokov veku) sa mení hmotnosť de facto každý mesiac. Pre obe pohlavia sa mení rôznou rýchlosťou. Rovnako ako u dospelých platí, že BMI nie je vždy zodpovedajúce tomu, ako dieťa vyzerá. Zistené BMI slúži len ako indikátor pre prípadné ďalšie vyšetrenia, ktoré vie vyhodnotiť rozloženie telesného tuku a prípadné zdravotné riziká. Ak chcete zistiť, či je váha a výška dieťaťa v norme, informujte sa u svojho detského lekára. Vývoj váhy a výšky dieťaťa je zaznamenaný tiež v zdravotnom preukaze dieťaťa pri pravidelnej kontrole u pediatra.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.