Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Ako na popraskané kútiky u detí aj dospelých

Ako na popraskané kútiky u detí aj dospelých
Zdielať

Začervenané a potrhané kútiky dokážu pekne potrápiť. Bolesť a svrbenie je nepríjemnosť, ktorá bohužiaľ sprevádza nielen dospelých, ale aj deti. Prezradíme, čo je príčinou a čo na ne platí.

Príčiny popraskaných kútikov

V zdraví našej pokožky sa vraj zrkadlí zdravie celého nášho organizmu. A popraskané kútiky sú známkou, že je naše telo oslabené a niečo nám chce povedať. Riešiť by ste mali príčinu, nie kútiky samotné.

Príčinou môžu byť:

  • alergie,
  • infekcie,
  • nedostatok vitamínov
  • zmena počasia
  • užívanie antibiotík
  • hormonálne zmeny po pôrode
  • užívanie hormonálnej antikoncepcie
  • zápal alebo oslabená imunita.

Striedanie vonkajších teplôt perám nepomáha

Popraskané kútiky sa veľmi často objavujú spolu so zmenami počasia na jeseň a v zime. Niet divu, pre pery je to záťaž. Strieda sa chladno, veterno, slnečno a v miestnostiach je zase sucho a prekúrené. Deti potom často majú tendenciu olizovať sa. Uľaví im to, ale stav sa ešte zhorší, pretože pri príchode von do zimy postihnutá pokožka trpí a ešte viac ju to vysušuje.

Vyzbrojte preto deti balzamom na pery s vitamínmi a minerálmi. Informujte sa o zložení a účinkoch, aby ste siahli po tom správnom. Ak sa problém objaví v lete, berte ten s UV filtrom (ten sa však hodí aj v zime na horách, ale mal by byť mastnejší). Perám uľaví aj balzam s panthenolom, ktorý zároveň zmierni bolesť.

Hygiena úst u malých detí

Vhodné je u veľmi malých detí dôsledne dodržiavať hygienu hračiek, cumlíkov, fľaštičiek a všetkých vecí, ktoré si dieťa strká do úst.

Na popraskané kútiky má vplyv aj to, čo jete

Jednou z najčastejších príčin popraskaných kútikov úst býva nedostatočná výživa. Deťom (alebo i dospelým) jednoducho chýbajú niektoré zložky, ako je železo, zinok, vitamíny skupiny B (hlavne B2 a B6, a pyridoxín).

Ak sa príčina boľavých kútikov skrýva práve v nedostatku výživových zložiek, môžete si dopomôcť vhodnými doplnkami stravy. Predovšetkým by sme ale mali myslieť na správne zložený jedálniček, a to nielen u detí, ale aj u seba.

Čo doplniť do jedálnička pri popraskaných kútikoch

Železo - jedálniček obohaťte o červené mäso, marhule, pistácie, morské riasy a cícer

Vitamíny skupiny B - nájdeme ich v kvasniciach, lahôdkovom droždí, orieškoch a semienkach

Kyselinu listovú - nachádza sa v špenáte, póre, v brokolici, hrachu, šošovici

Boľavé ústne kútiky a kvasinková infekcia

Keď sa problém nelepší, ale naopak zhoršuje, je čas zájsť k lekárovi. Ide možno o infekčné ochorenie úst. Na to vám lekár musí odporučiť a predpísať antimykotickú masť. Kvasinková infekcia sama o sebe nebezpečná nie je. V detských kruhoch sa ale ľahko šíri ďalej. A navyše, nejde o nič príjemné.

Pomády na bolestivé kútiky? Nie!

"V prípade bolestivých kútikov úst, kde je už riziko infekcie alebo kvasinky, nie je vhodné kútiky mazať bežnými pomádami, ktoré riziko rozvoja kvasiniek ešte podporia. Ošetrite kútiky prípravkami s antimykotickými účinkami (prírodnými olejmi, pomádami s konopným olejom, tea tree éterickým olejom a pod.)." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Popraskané kútiky ako príznak vážnejších problémov

Nie vždy je bohužiaľ problém tak banálny. Popraskané kútiky totiž môžu byť aj známkou vážnejšieho ochorenia. Preto ich často mávajú ľudia s chorobou čriev, ako je Crohnova choroba, celiakia alebo ulcerózna kolitída. Stretávajú ale často aj pacientov s cukrovkou.

Telo sa nám tak snaží často niečo naznačiť. Ak sa popraskané kútiky vracajú a nechcú vás alebo vaše deti opustiť, radšej konzultujte všetko s lekárom. Lepšie je zistenie, že vašim deťom chýbajú vitamíny, než zanedbanie zdravotného problému, ktoré by mohlo priniesť do života nepekné následky.

Pomoc z prírody

K hojeniu kútikov úst a popraskaných pier je veľmi vhodný konopný olej. Ak je príčinou zapálených kútikov úst kvasinka, je vhodné voliť konopný olej s ďalšími antimykotickými éterickými olejmi (tea tree, levanduľový, oregánový).

10. júl 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.