Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Ako na popraskané kútiky u detí

Ako na popraskané kútiky u detí

Deti Koža Starostlivosť o telo

Začervenané a potrhané kútiky dokážu pekne potrápiť. Bolesť a svrbenie je nepríjemnosť, ktorá bohužiaľ sprevádza nielen dospelých, ale aj deti. Poďme si povedať, čo ich vlastne spôsobuje a ako môžeme našim najmenším pomôcť.

Ako na popraskané kútiky u detí

Vo zdraví našej pokožky sa vraj zrkadlí zdravie celého nášho organizmu. A popraskané kútiky sú známkou, že je naše telo oslabené a niečo nám chce povedať. To môže byť hneď z niekoľkých príčin, ako sú alergie, infekcie, nedostatok vitamínov, aj zmena počasia. Je tak nutné riešiť príčinu, nie iba liečiť kútiky samotné.

Prečo popraskané kútiky častejšie trápia deti

Popraskané kútiky sú veľmi častým problémom u detí. Na vine je slinenie počas spánku a tiež časté olizovanie úst, najmä v zimných mesiacoch. Tým si ale deti prasklinky na kútikoch úst ešte viac prehlbujú. Je preto dobré deťom vysvetliť, že by si kútiky ani pery nemali ohryzávať a olizovať, ale radšej vhodne ošetrovať.

Nepekné počasie kútikom dobre nerobí

Popraskané kútiky u detí začíname veľmi často pozorovať so zmenami počasia na jeseň a v zime. Niet divu, pre pery je to záťaž. Strieda sa chladno, veterno, slnečno a v miestnostiach je zase sucho a prekúrené. Deti potom často majú tendenciu olizovať sa. Uľaví im to, ale stav sa ešte zhorší, pretože pri príchode von do zimy postihnutá pokožka trpí a ešte viac ju to vysušuje.

Vyzbrojte preto deti balzamom na pery s vitamínmi a minerálmi. Čítajte zloženie a účinky, aby ste siahli po tom správnom. Ak sa problém objaví v lete, berte ten s UV filtrom (ten sa však hodí aj v zime na horách, ale mal by byť mastnejší). Perám uľaví aj balzam s panthenolom, ktorý zároveň zmierni bolesť.

Dbajte na vyvážený jedálniček

Jednou z najčastejších príčin popraskaných kútikov úst býva nedostatočná výživa. Deťom (alebo i dospelým) jednoducho chýbajú niektoré zložky, ako je železo, zinok, vitamíny skupiny B (hlavne B2 a B6, teda riboflavín pyridoxín).

Ak sa príčina boľavých kútikov skrýva práve v nedostatku výživových zložiek, môžete si dopomôcť vhodnými doplnkami stravy. Predovšetkým by sme ale mali myslieť na správne zložený jedálniček, a to nielen u detí, ale aj u nás.

Čo doplniť do jedálnička pri popraskaných kútikoch

Železo - jedálniček obohaťte o červené mäso, marhule, pistácie, morské riasy a cícer

Vitamíny skupiny B - nájdeme ich v kvasniciach, lahôdkovom droždí, orieškoch a semienkach

Kyselinu listovú - nachádza sa v špenáte, póre, v brokolici, hrachu, šošovici

Boľavé ústne kútiky a kvasinková infekcia

Keď sa problém nelepší, ale naopak zhoršuje, je čas zájsť k lekárovi. Ide možno o infekčné ochorenie úst. Na to vám lekár musí odporučiť a predpísať antimykotickú masť. Kvasinková infekcia sama o sebe nebezpečná nie je. V detských kruhoch sa ale ľahko šíri ďalej. A navyše, nejde o nič príjemné.

Popraskané kútiky ako príznak vážnejších problémov

Nie vždy je bohužiaľ problém tak banálny. Popraskané kútiky totiž môžu byť aj známkou vážnejšieho ochorenia. Preto ich často mávajú ľudia s chorobou čriev, ako je Crohnova choroba, celiakia alebo ulcerózna kolitída. Stretávajú ale často aj pacientov s cukrovkou.

Telo sa nám tak snaží často niečo naznačiť. Ak sa popraskané kútiky vracajú a nechcú vás alebo vaše deti opustiť, radšej konzultujte všetko s lekárom. Lepšie je zistenie, že vašim deťom chýbajú vitamíny, než zanedbanie zdravotného problému, ktoré by mohlo priniesť do života nepekné následky.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam