MojaLekáreň.sk
Hľadať

Afty: príčina a riešenie

Afty: príčina a riešenie
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Bolia, pália, sú nevzhľadné, otravné a naša populácia sa údajne delí na ľudí, ktorí ich mávajú a na tých, ktorí ich ani nikdy mať nebudú. Reč je o aftách, malých vredoch, ktoré dokážu človeka poriadne potrápiť. Chcete vedieť, ako na ne?

Čo je aft?

Afty sú na červeno ohraničené biele, žltkasté alebo sivasté vredy, ktoré sa objavujú v ústnej dutine, a to predovšetkým na vnútornej strane líc, jazyku, perách alebo ďasnách, ale aj v hrdle. Vystupujú trochu nad povrch sliznice a môžu sa objavovať izolovane alebo naopak vo vysokom počte. Sú veľmi nepríjemné, lebo ich sprevádza pálivá bolesť, a tak môžu človeka obmedzovať v príjme potravy či tekutín. Samy o sebe síce nie sú vážnou zdravotnou komplikáciou, ich častý výskyt ale môže súvisieť s inými chorobami, preto ich nie je dobré podceňovať.

Prečo vznikajú afty?

Presné príčiny vzniku aftov sa zatiaľ lekárom nepodarilo objasniť. Pravdepodobne je ale tendencia k ich rozvoju dedičná a má na ňu vplyv stres, nedostatok niektorých vitamínov, kyseliny listovej alebo železa, ale aj mechanické poškodenie a konzumácia niektorých potravín − obzvlášť tých, ktoré môžu sliznicu poraniť alebo tiež mykózy v ústach. Ak človeka spolu s častými aftami trápia aj tráviace a črevné ťažkosti, môže sa jednať o autoimunitné ochorenie, ako je napríklad Crohnova choroba, celiakia alebo tiež AIDS.

Prevencia aftov

V prípade, že vás čas od času afty potrápia a ste si istí, že nie sú dôsledkom žiadnej poruchy imunity, je dobré týmto boľavým vriedkom predchádzať. Možností je hneď niekoľko:

  • zvýšte príjem vitamínov skupiny B, špeciálne vitamínu B12, ktoré obsahujú najmä vnútornosti alebo aj iné mäsá,
  • zvýšte príjem kyseliny listovej čiže vitamínu B9, tú nájdete hlavne v zelenej zelenine, šalátoch alebo orechoch,
  • na nejaký čas z jedálnička vyraďte citrusy, je v nich totiž kyselina citrónová, ktorá ústnej sliznici dokáže poškodiť,
  • vyraďte aj konzumáciu červeného vína,
  • vyvarujte sa konzumácii jedál, o ktorých viete, že u vás tvorbu áft v minulosti spôsobili.

Ako sa zbaviť aftov

Afty ustupujú samy bez akejkoľvek liečby zvyčajne po jednom týždni. Ak ale chcete proces hojenia urýchliť alebo aspoň zmierniť nepríjemné sprievodné javy áft, vyberte si niektorý z prípravkov na to určených (gély, spreje, roztoky,...).

Čo platí na afty

  • Na afty na pery platia gély, ktoré je možné ľahko aplikovať priamo na postihnuté miesta a vzhľadom na ich kompaktnejšiu konzistenciu na nich aj dobre držia.
  • Afty v hrdle vyriešia ústne spreje, ktoré je možné vďaka dlhej tryske aplikovať aj na vzdialenejšie miesta v ústnej dutine.
  • Na afty na jazyku, ďasnách a lícach sa hodia ústne výplachy a roztoky, ktorými je možné jednoducho ošetriť celú ústnu dutinu.
  • Zároveň je pri liečbe áft vhodné zabezpečiť telu dostatočný prísun vitamínu B, ktorý sa postará o obnovu tkanív zvnútra.

Prírodná pomoc na afty

„Na výplachy úst môžeme použiť hojivé bylinky, ktoré podporujú imunitný systém slizníc a pokožky. Najbežnejšie sa k výplachom používa šalvia lekárska, repík lekársky alebo rumanček rímsky. Afty môžeme potierať aj propolisovou tinktúrou. Priaznivo ovplyvňuje zdravie slizníc a má veľa pozitívnych účinkov pri zníženej imunite. Propolis môžeme užívať aj vo forme spreja." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Afty u detí

Rovnako ako dospelí, aj deti, a to už od dojčenského veku, môžu trápiť afty. A práve u tých najmenších sa môže jednať o pomerne zásadný problém. Afty samé o sebe ich síce na zdraví vyslovene neohrozujú, veľmi často sa ale stáva, že kvôli vysokej bolesti malé deti prestávajú jesť a piť.

Afty u bábätiek

„Afty u bábätiek riešte čo najskôr. Na tieto účely sa hodí Neocide gél, ktorý sa nanáša priamo na vriedky. Neocide napomáha brániť množeniu patogénov v ústočkách a k rýchlej regenerácii poškodeného tkaniva. Použiť môžete aj liek Calgel, ktorý vďaka lokálnemu anestetiku mierne znecitlivie bolestivé ložiská." (Mgr. Pavla Horáková a PharmDr. Kamila Horníčková)

Ak sa vám však zdá, že žiadny z uvedených prípravkov na vaše bábätko nezaberá, neváhajte s návštevou lekára.​

Náš tip

Používajte mäkkú zubnú kefku a jemnú zubnú pastu bez mentolu a dráždivých látok. Niekedy je príčina áft spôsobená alergiou na niektoré zložky v strave alebo práve v novej zubnej paste. Ak sa stav áft po určitej dobe nezlepšuje, kontaktujte svojho zubného lekára.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Lieky na bolesť Deti a mamičky Dermokozmetika
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Zázračná kurkuma prospieva nielen normálnej funkcii pokožky a kĺbov, ale dodáva aj peknú žltú farbu a v jedle dobre chutí.

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Konope je dnes dobre známe a používané nielen v medicíne, ale aj v kozmetike, kde je jedným z najčastejšie používaných top látok dnešného trhu.

viac

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.