Úvodná strana Zdravie a lieky Voľnopredajné lieky Lieky na gynekologické problémy, antikoncepcia Lieky na vaginálne mykózy

Lieky na vaginálne mykózy

Vaginálne mykózy patria k problémom, s ktorými sa stretáva takmer každá žena. Bohužiaľ patria medzi neduhy, ktoré sa často opakujú a prejavujú príznakmi, akými sú pálenie, svrbenie, sfarbenie či zapáchajúci výtok. Najčastejšie ho spôsobuje kvasinka zvaná Candida albicans. Pokiaľ sa problémy včas neriešia, môže sa objaviť i bolesť pri močení alebo opuch vonkajšej časti rodidiel.

V tejto kategórii doporučujeme


Načítavam

Lieky na vaginálne mykózy - detailný popis

Najčastejšie príčiny vaginálnej mykózy

Príčiny vzniku ženských problémov sú veľmi individuálne. Viacmenej medzi najčastejšie príčiny týchto problémov patrí oslabená imunita a narušená rovnováha vo vaginálnej sliznici, napríklad dlhodobým užívaním antibiotík. Svoje robí i stres, nevhodná strava, oblečenie alebo zlá hygiena. Tieto všetky okolnosti môžu prispieť k tomu, aby sa v pošve začali množiť kvasinky. Ďalším dôvodom môže byť zvýšená hladina estrogénov v tele, ktorá sa objavuje počas tehotenstva alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Ako predísť vaginálnej infekcie

Ako pri množstve iných prípadov, i tu platí, že najlepšou ochranou je účinná prevencia. Čo teda robiť, aby ste znížili riziko, že vás postihne mykóza, na minimum?

  • Upravte celkový životní štýl - z jedálnička sa pokúste vyradiť nadmieru bielej múky, soli, alkoholu a sladkostí.
  • Posiľnite celkovú imunitu - použiť na to môžete vitamíny, šport, saunovanie i vhodné doplnky stravy.
  • Vyvarujte sa stresu - je veľkým nepriateľom imunity organizmu.
  • Venujte sa starostlivo hygiene - nič sa však nemá preháňať, i nadmerná hygiena môže zapríčiniť narušenie pošvového prostredia a tým vznik problémov. K intímnej hygiene používajte zásadne sprchové gély k tomu určené, v žiadnom prípade bežné mydlo či sprchový gél.
  • Pozor pri sexe - dbajte na to, aby nedošlo k poškodeniu sliznice. I v tomto prípade je dôležité starať sa o čistotu intímnych partií, najmä po sexe.
  • Zvoľte vhodné oblečenie - ženy trpiace opakovanými mykózami by mali nosiť vzdušné spodné prádlo z bavlny, v žiadnom prípade zo syntetických materiálov. Vyvarovať by sa mali tiež tesnému oblečeniu.
  • Plavky - v lete na sebe nenoste mokré plavky a vyhnite sa kúpaniu v nie celkom čistej vode.
  • Menštruácia - vymieňajte dostatočne často vložky či tampóny.
  • Na toalete - pri stolici je vhodné sa utierať iba smerom od pošvy ku konečníku, nie však obrátene, to by mohlo dôjsť jednoducho k zaneseniu infekcie.

Pokiaľ sa u vás už problémy prejavili, je potreba problém riešiť. Nech už vás postihla mykóza alebo nejaký závažnejší zápal, je dobré, aby sa spolu s vami liečil i váš sexuálny partner, a to i keď nepociťuje žiadne problémy. V opačnom prípade by mohlo dochádzať k opakovaným nákazám a vracajúcim sa problémom. Nevyhnutná je v dobe liečby sexuálna abstinencia.

Keď máte vaginálnu mykózu

Pri prepuknutí ochorenia vám pomôžu vaginálne čípky, ktoré rýchle uľavia od bolesti, svrbenia alebo pálenia. Ďalším účinným prostriedkom je krém, ktorý je určený i pri lokálnej liečbe partnera. Účinné sú tiež výplachy pošvy – zohnať sa dajú roztoky i šumivé tabletky k ich príprave a skvelý pomocník, ktorým je poševná sprcha. Kúpele a výplachy si je možné pripraviť tiež z harmančeka.

Pre to, aby ste vaginálnej mykóze predchádzali, je dobré sa tiež vyhýbať sladkému a udržovať sa fit a v psychickej pohode. Keď už vás mykóza predsa len postihne, určite si z našej ponuky kvalitných a overených produktov a značiek vyberiete.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika